Maňuša
07.02.08,18:22
Kúpila som si stolík so sklenenou doskou. S čistením mám veľké problémy. Nevedel by mi niekto poradiť či napr. neexistuje nejaký spray,s ktorým by som sklo zmatnila ?
Marta_
11.02.08,06:27
Maňuša, ja používam na sklo švédsku handričku a nemám problém (tiež mám stolík so sklom).
janaGT
11.02.08,06:35
aj ja odporúčam švédsku utierku, na sklo je to jedna z najlepších vecí,
napr. okná umývam len s ňou
symona
11.02.08,07:05
V tom, že sklo sa zle čistí môže byť malý problém. Možno pomôže otočiť ho naopak - dať spodnú stranu hore (neviem, prečo to tak robia, ale jedna strana skla býva horšie udržiavateľná). Mala som taký stolík dlhé roky a teraz som ho vymenila kvôli bezpečnosti dcérky. Bol to najnenáročnejší kus nábytku. Stačil čistiaci prostriedok a papierová utierka a za pár sekúnd bolo sklo čisté.
Paula
11.02.08,07:11
Kúpila som si stolík so sklenenou doskou. S čistením mám veľké problémy. Nevedel by mi niekto poradiť či napr. neexistuje nejaký spray,s ktorým by som sklo zmatnila ?


Myslím, že ste otázku nepochopili, cieľom tu nie je sklo vyleštiť :)
Chobot
11.02.08,07:21
Kúpila som si stolík so sklenenou doskou. S čistením mám veľké problémy. Nevedel by mi niekto poradiť či napr. neexistuje nejaký spray,s ktorým by som sklo zmatnila ?

Len nejakým čistiacim alebo bežne dostupným prípravkom sklo nezmatníš. Ty asi potrebuješ zmeniť jeho povrchovú úpravu, aby nebolo lesklé. Áno, ide to, ale to bude len amatérske riešenie. Nič svetoborné od toho nečakaj.

Povrch môžeš zmatniť buď chemicky alebo mechanicky. Chemické prípravky na leptanie skla asi bežne nedostaneš (sú na báze kyseliny fluórovodíkovej, ktorá myslím, ako jediná dokáže leptať inak odolné sklo). Alebo mechanicky - kúpiť čo najjemnejší brúsny papier (jemnosť 400 a vyššiu) a tým jemne obrúsiť povrch, čím dosiahneš mliečny efekt.

Kvalitu takejto zmeny ti však nemôžem zaručiť, napr. pri tej mechanickej úprave ti môžu vzniknúť rôzne nečakané šmuhance (nemusí to byť pekne pravidelné). Ak chceš iné sklo, lepšie je zájsť do sklenárstva a kúpiť rovno sklo už s hotovou povrchovou úpravou na mieru narezané.
Evanka
11.02.08,07:30
Kúpila som si stolík so sklenenou doskou. S čistením mám veľké problémy. Nevedel by mi niekto poradiť či napr. neexistuje nejaký spray,s ktorým by som sklo zmatnila ?
Existuje sprej, ale takto nastriekaná plocha je veľmi háklivá na čistenie aj menej agresívnymi prípravkami. Aj keby si nastriekala spodnú vrstvu, bolo by treba dávať veľký pozor pri čistení. Existuje aj fólia, ktorú napepíš a máš vzhľad nepriesvitného skla.
Ide ti však podľa zadania o čistenie, nie o vzhľad.
Ak ti však ide o čistenie zostane problém rovnaký. Okrem toho nemyslím si, že matné sklo je ľahšie udržiavateľné. Ako ti už písali viacerí, s čistením skla by nemal byť problém, ak budeš mať dobrú handričku, určenú na sklo a dobrý prípravok. Mne sa najviac osvedčil Clean.
Maňuša
11.02.08,09:10
Ďakujem všetkým za rady. Nedá sa očistiť ani švédskou utierkou, ani ničím iným. Vždy vidno fľaky. Pôvodne som myslela na nejaký spray na zastriekanie. Ale asi najlepším riešením bude dať vyrezať už hotové sklo. Ešte raz Vám všetkým ďakujem. Prajem veľa zdravia a radosti v srdiečku.
Pru
11.02.08,09:31
ja som vyskúšala aj z reklamy všetky novinky, aj s alkoholom aj bez, aj pronto proti prachu, stolík, ešte ujde, ale viete mi poradiť čo na zrkadlo v kúpelni. Keď ho vyleštím so švédskou utierkou, vyzerá čisté, ale ked pri nom zažnem bodové svetla tak sú tam drobné chlpky a nemôžem ich nijako odstrániť, potom ešte doleštujem aj papierovými utierkami ale stále sa mi to nepáči, nemáte niekto skúsenosť zo zrkadlami? ď
Marta_
12.02.08,05:22
Pru, ak ti ostávajú chlpky na skle, tak handričku nemáš dostatočne vypláchanú (resp. vypranú). Ale existuje ešte jeden druh švédskej handričky, špeciálne na sklo a na zrkadlá (Krištál).
Pru
12.02.08,07:42
práveže leštím so suchou handričkou a nasriekam nejaký prípravok na leštenie.
elli
12.02.08,09:49
Skus sa opytat v sklenarstve, tam by mali vediet, ci sa da nieco urobit aj s vasim sklom (zmatnenie...), alebo treba vyrezat nove z ineho materialu.
MirkaT
12.02.08,11:33
U nás v robote sme mali sklenené dvere a tiež sa veľmi špinili, stále bolo na nich vidieť backy. Náš šéf objednal fóliu a tú sme nalepili na dvere. Najsamprv sa sklo potrelo vodou a potou sa naň pritlačila fólia, špongiou sa pomalým šúchaním vytlačila voda, ktorá ešte zostala pod fóliou. Podľa návodu bolo treba fóliu 2 dni nechať, aby sa úplne prilnula a výsledný efekt bol super. Dvere vyzerali akoby boli urobené z mliečneho skla. Žiaľ, neviem Ti poradiť, kde náš šéf túto fóli kúpil ale skús sa spýtať v obchodov so sanitou, sklom alebo v nábytkov.
Chobot
12.02.08,11:40
U nás v robote sme mali sklenené dvere a tiež sa veľmi špinili, stále bolo na nich vidieť backy. Náš šéf objednal fóliu a tú sme nalepili na dvere. Najsamprv sa sklo potrelo vodou a potou sa naň pritlačila fólia, špongiou sa pomalým šúchaním vytlačila voda, ktorá ešte zostala pod fóliou. Podľa návodu bolo treba fóliu 2 dni nechať, aby sa úplne prilnula a výsledný efekt bol super. Dvere vyzerali akoby boli urobené z mliečneho skla. Žiaľ, neviem Ti poradiť, kde náš šéf túto fóli kúpil ale skús sa spýtať v obchodov so sanitou, sklom alebo v nábytkov.

Ja som kupoval protislnečnú fóliu v tejto firme:

http://www.eurosafe.sk/?s=5&lg=1

majú aj rôzne iné.