danakl
07.02.08,18:40
S manželom sme chceli stavať bungalov, ale projektant nás odhovoril od toho a presvedčil nás, že výhodnejší s tým istým počtom izieb a tou istou obytnou plochou bude lacnejší poschoďák.
Dali sme sa do toho a teraz,ked mám na jar začať, tak pochybujem či to bude pravda.
veľmi nás brzdia totiž financie.

čo je podľa vás naj
Zoltán Kovács
07.02.08,17:46
S manželom sme chceli stavať bungalov, ale projektant nás odhovoril od toho a presvedčil nás, že výhodnejší s tým istým počtom izieb a tou istou obytnou plochou bude lacnejší poschoďák.
Dali sme sa do toho a teraz,ked mám na jar začať, tak pochybujem či to bude pravda.
veľmi nás brzdia totiž financie.

čo je podľa vás naj

A čím podložil svoje tvrdenie projektant? Prízemný dom podľa mňa vždy je lacnejší ako poschodový.
vieroslava
07.02.08,17:51
No veď projektant ich presvedčil na poschodový. Oni chceli bungalov.
Inak je to pravda, bungalov je drahší, ale tých schodov, čo sa človek nabehá v poschodovom dome........
Zoltán Kovács
07.02.08,17:52
Prečo je bungalov drahší?
Ja mám bungalov, brat poschodový. Plocha je rovnaká. Jeho RD je asi o 1/3 drahší ako môj.
Ninna
07.02.08,17:54
Prečo je bungalov drahší?
Ja mám bungalov, brat poschodový. Plocha je rovnaká. Jeho RD je asi o 1/3 drahší ako môj.
čim sa poschodový predražil o tretinu?začínam uvažovať
inuš
07.02.08,17:57
Predstavte si, s akou sviežosťou a radosťou budete v 60-Tke a viac chodiť denne viackrát horedolu po schodoch . Všetko má svoje za aj proti. Vy si to musíte zvážiť, ale nedajte si vnútiť niečo, čo nechcete.:D
Zoltán Kovács
07.02.08,17:57
čim sa poschodový predražil o tretinu?začínam uvažovať

Ja napríklad nemám plafón. On má, čo je minimálne takých 60-100 tisíc rozdiel. On má viac okien kvôli schodisku. Kúrenie je drahšie, lebo sa ťahalo všetko na poschodie, voda tak isto.....
vieroslava
07.02.08,17:58
Tiež chceme stavať a máme také informácie, že porovnanie poschodového domu a bungalovom je cenove v prospech poschodového. Samozrejme za predpokladu, že je použitý rovnaký materiál, nepodpivničený a úžitková plocha je rovnaká. Veď si len zober že napr. pri bungalove máš strechu na väčšej ploche ako pri poschodovom. Bungalov 200 m2 plochy musíš zastrešiť celý a pri pochodovom máš 200 m2 plochy, ale zastavaných plošne máš len 100 m2 a aj strecha je len 100 m2.
To bol len taký zjednodušený príklad.
Zoltán Kovács
07.02.08,17:58
Dokonca ja mám o jednu izbu viac ako on, ale počet okien ja mám 8 on 13.
Zoltán Kovács
07.02.08,18:00
Tiež chceme stavať a máme také informácie, že porovnanie poschodového domu a bungalovom je cenove v prospech poschodového. Samozrejme za predpokladu, že je použitý rovnaký materiál, nepodpivničený a úžitková plocha je rovnaká. Veď si len zober že napr. pri bungalove máš strechu na väčšej ploche ako pri poschodovom. Bungalov 200 m2 plochy musíš zastrešiť celý a pri pochodovom máš 200 m2 plochy, ale zastavaných plošne máš len 100 m2 a aj strecha je len 100 m2.
To bol len taký zjednodušený príklad.

S tou strechou to nie je celkom pravda. Ja mám na bungalove 170 m2, brat na poschodovom dome (rozlohovo rovnaké) má 135 m2. Takže tá úmera nie je taká.
vieroslava
07.02.08,18:00
Ja napríklad nemám plafón. On má, čo je minimálne takých 60-100 tisíc rozdiel. On má viac okien kvôli schodisku. Kúrenie je drahšie, lebo sa ťahalo všetko na poschodie, voda tak isto.....
A keď nemáš plafón, vykuruješ aj ten vzduch pod strechou? Alebo ako to máš vyriešené? Sadrokartónom?
Zoltán Kovács
07.02.08,18:03
A keď nemáš plafón, vykuruješ aj ten vzduch pod strechou? Alebo ako to máš vyriešené? Sadrokartónom?

Nemám sadrokartón. Dom je otvorený od podlahy až po krov.
Mám podlahové kúrenie.
vieroslava
07.02.08,18:04
O.K., ale vykuruješ viacej m3, ako tvoj brat keď má plafóny.
Ninna
07.02.08,18:05
Ja napríklad nemám plafón. On má, čo je minimálne takých 60-100 tisíc rozdiel. On má viac okien kvôli schodisku. Kúrenie je drahšie, lebo sa ťahalo všetko na poschodie, voda tak isto.....
Tak že máte otvorený strop. Je to projekt kúpený?
Zoltán Kovács
07.02.08,18:06
O.K., ale vykuruješ viacej m3, ako tvoj brat keď má plafóny.

Napriek tomu mám nižšie náklady na kúrenie.:D
Zoltán Kovács
07.02.08,18:07
Tak že máte otvorený strop. Je to projekt kúpený?

Je to z Prodomu Bungalov 13, zväčšený o 2 izby.
Ninna
07.02.08,18:12
Je to z Prodomu Bungalov 13, zväčšený o 2 izby.
veď preto lebo je to dosť malé. Okná - plastové?Farebná kombinacia?
vieroslava
07.02.08,18:14
Nerozumiem tomu, asi si bol šikovnejší, keď sa Ti ten bungalov podarilo urobiť lacnejšie ako poschodový dom. A želám Ti to.
Zoltán Kovács
07.02.08,18:15
veď preto lebo je to dosť malé. Okná - plastové?Farebná kombinacia?

Plastové okná. Farbu nemám zatiaľ, lebo fasáda nie je ešte dokončená. Ale rozmýšlame o nejakých teplých farbách v spektre od žltohnedej po maslovú farbu.
Ninna
07.02.08,18:16
Plastové okná. Farbu nemám zatiaľ, lebo fasáda nie je ešte dokončená.
a terenne úpravy- dvor, terasa
A brat má dom z katalogu?
Zoltán Kovács
07.02.08,18:16
Nerozumiem tomu, asi si bol šikovnejší, keď sa Ti ten bungalov podarilo urobiť lacnejšie ako poschodový dom. A želám Ti to.

Ďakujem. Rozdiel je zhruba 300 - 350 tisíc.
lucia85
07.02.08,18:47
ahojte,
my sme sa v decembri presťahovali do bungalowu... vybrali sme si ho preto, že sme nechceli schody, strecha ma síce možno väčšiu rozlohu ako pri podkrovnom dome, ale je pomerne jednoduchá a nevyžaduje investíciu do strešných okrien. Namiesto vonkajšieho zateplenia sme zvolili zateplenie stropu (zhora), ved teplo ide dohora,nie? :-) podľa mňa sa nedá jednoznačne povedať čo je lacnejšie, je do individuálne...
Ninna
07.02.08,18:53
ahojte,
...a nevyžaduje investíciu do strešných okrien. ...
To by som zas netvrdila my máme bungalov so strešnými oknami.;)
AndrejG
07.02.08,21:04
Samozrejme je poschodovy je lacnejsi, ale iba ked sa jedna o typicke domy. Bungalowy maju vacsinou komplikovanu strechu a dokonca davaju keramicky strop, co nechapem, lebo tym vlastne stavaju 2 podlazak bez druheho podlazia. :D Rovnako velky (m2) 2-podlazny ma polovicnu zakladovu dosku, mensiu strechu, vacsinou jednoduchsiu(A-cko je "za par korun", strecha na bungalow A-cko byt nemoze, vyzeralo by to hrozne) a rozdiel je v tom, ze ma o 3-4 rady tehal viac a tiez o jedny schody. Beton je drahy, robit zaklady 2x take a potom este nelogicky strop 2x taky(niekto mi prosim vas vysvetlite preco projektanti davaju keramicky strop do bungalowu), to ide pekne do penazi, oproti tomu je tehla lacna.
katkaj
08.02.08,05:37
Samozrejme je poschodovy je lacnejsi, ale iba ked sa jedna o typicke domy. Bungalowy maju vacsinou komplikovanu strechu a dokonca davaju keramicky strop, co nechapem, lebo tym vlastne stavaju 2 podlazak bez druheho podlazia. :D Rovnako velky (m2) 2-podlazny ma polovicnu zakladovu dosku, mensiu strechu, vacsinou jednoduchsiu(A-cko je "za par korun", strecha na bungalow A-cko byt nemoze, vyzeralo by to hrozne) a rozdiel je v tom, ze ma o 3-4 rady tehal viac a tiez o jedny schody. Beton je drahy, robit zaklady 2x take a potom este nelogicky strop 2x taky(niekto mi prosim vas vysvetlite preco projektanti davaju keramicky strop do bungalowu), to ide pekne do penazi, oproti tomu je tehla lacna.

Tiež sme mali v projekte domu-bungalovu keramický strop a zbytočne zložitú strechu. Dali sme si to prekresliť a náklady sa znížia aj o 200.000. Je to individuálne ale ja by som napríklad nechcela poschodový dom, zdá sa mi to zbytočné. Záleží na názore každého z nás a veľmi záleží aj na pozemku. Niektoré pozemky sú tak malé že bungalov by sa tam jednoducho nezmestil.
VladoaKatka
08.02.08,06:08
Vždy sa rozhoduje podľa:
1-finanacie
2-veľkosť pozemku
3-potreba rodiny

ale, nikdy sa nepozerá na to,že ak to má byť bývanie do smrti, že v staršom veku je ten bungalov lepší, a už vonkoncom nie som zástancom viacgeneračných domov.

P.S. mám dom s podkrovnými izbami, ale chcela by som bungalov max. 3-mi izbami.:):D
jojkoz
08.02.08,06:29
Ja mam tiez poschodovy s podkrovim (starsi prerabam.) ALe dole mam kuchybu, jedalen, obyvacku, kupelnu a zachod a taktirz jednu IZBU - a tu mam naplanovanu na vyssi vek :) a hore nech su du deti :)

Keby som ale staval nove a mal dost velky pozemok tak robim bungalov.
borbi
08.02.08,12:37
Samozrejme je poschodovy je lacnejsi, ale iba ked sa jedna o typicke domy. Bungalowy maju vacsinou komplikovanu strechu a dokonca davaju keramicky strop, co nechapem, lebo tym vlastne stavaju 2 podlazak bez druheho podlazia. :D Rovnako velky (m2) 2-podlazny ma polovicnu zakladovu dosku, mensiu strechu, vacsinou jednoduchsiu(A-cko je "za par korun", strecha na bungalow A-cko byt nemoze, vyzeralo by to hrozne) a rozdiel je v tom, ze ma o 3-4 rady tehal viac a tiez o jedny schody. Beton je drahy, robit zaklady 2x take a potom este nelogicky strop 2x taky(niekto mi prosim vas vysvetlite preco projektanti davaju keramicky strop do bungalowu), to ide pekne do penazi, oproti tomu je tehla lacna.


s tymi dalsimi radmi tehal naviac pri poschodaku si to andrejG premysli pretoze tri spalne v podkrovi potrebuju tri(styri) rady ale tri spalne v bungalove potr dva krat tolko.inak mas pravu o zakladoch aj o streche.co sa tyka sropu je to divne ale kmos staval(tiez bung.)a vraj je to koli lepsej pevnosti.oni architekti tieto projekty zvyknu predimenzovavat.
borbi
08.02.08,12:53
Vždy sa rozhoduje podľa:
1-finanacie
2-veľkosť pozemku
3-potreba rodiny

ale, nikdy sa nepozerá na to,že ak to má byť bývanie do smrti, že v staršom veku je ten bungalov lepší, a už vonkoncom nie som zástancom viacgeneračných domov.

P.S. mám dom s podkrovnými izbami, ale chcela by som bungalov max. 3-mi izbami.:):D

u mna chvala bohu nejde este do tuheho pretoze mam projekt aj na bungalov aj na podkrovny ale este vzdy nie sme rozhodnuty.vsetko a pre aj proti.no skor ma laka podkrovie(mozno pre ten pocit bezpecia alebo exkluzivity podkrovia).ale v neposlednom rade je to urcite uspora co sa tyka kurenia aj celkovej vystavby.a to co pise smith trochu nechapem no je pravda ze konecnu cenu domu robia doplnky a pouz. materialy .
Zoltán Kovács
08.02.08,13:03
a terenne úpravy- dvor, terasa
A brat má dom z katalogu?

Aj brat má katalógový dom.
Zoltán Kovács
08.02.08,13:15
Samozrejme je poschodovy je lacnejsi, ale iba ked sa jedna o typicke domy. Bungalowy maju vacsinou komplikovanu strechu a dokonca davaju keramicky strop, co nechapem, lebo tym vlastne stavaju 2 podlazak bez druheho podlazia. :D Rovnako velky (m2) 2-podlazny ma polovicnu zakladovu dosku, mensiu strechu, vacsinou jednoduchsiu(A-cko je "za par korun", strecha na bungalow A-cko byt nemoze, vyzeralo by to hrozne) a rozdiel je v tom, ze ma o 3-4 rady tehal viac a tiez o jedny schody. Beton je drahy, robit zaklady 2x take a potom este nelogicky strop 2x taky(niekto mi prosim vas vysvetlite preco projektanti davaju keramicky strop do bungalowu), to ide pekne do penazi, oproti tomu je tehla lacna.

Prečo si myslíš, že bungalov môže mať iba atypickú strechu. Ja mám klasické A-čko. A nemyslím si, že vyzerá strašne.
danakl
08.02.08,13:40
nevyzerá strašne.ak sa môžem spýtať, tak koľko mistností máš?
Zoltán Kovács
08.02.08,13:52
nevyzerá strašne.ak sa môžem spýtať, tak koľko mistností máš?

4 izby + obyvačka s kuchyňou.
AndrejG
08.02.08,14:48
Prečo si myslíš, že bungalov môže mať iba atypickú strechu. Ja mám klasické A-čko. A nemyslím si, že vyzerá strašne.

Ty si na to isiel sikovne, ta strecha je dobra, aj lacna, ziadna komplikacia, ziadne slabe body do buducna, co sa tyka zatekania, atd. Ale musis uznat, ze vacsina bungalovow, hlavne typove projekty, maju hrozne komplikovane strechy, same sikminy a neviem co. Potom stoji aj praca 2-3x tolko.
Zoltán Kovács
08.02.08,15:03
Ty si na to isiel sikovne, ta strecha je dobra, aj lacna, ziadna komplikacia, ziadne slabe body do buducna, co sa tyka zatekania, atd. Ale musis uznat, ze vacsina bungalovow, hlavne typove projekty, maju hrozne komplikovane strechy, same sikminy a neviem co. Potom stoji aj praca 2-3x tolko.

Také strechy sú hádankou aj pre skúseného tesára niekedy. :D

Inak aj ten môj je katalógový projekt. Chceli sme niečo jednoduché, v ktorom vnútorné usporiadanie vyhovuje. Je oddelená pracovná časť (moja kancelária) od obytnej časti chodbou, a nočná časť (spálňa, detská) je v zadnej trakcii domu.
AndrejG
08.02.08,15:08
Také strechy sú hádankou aj pre skúseného tesára niekedy. :D

Inak aj ten môj je katalógový projekt. Chceli sme niečo jednoduché, v ktorom vnútorné usporiadanie vyhovuje. Je oddelená pracovná časť (moja kancelária) od obytnej časti chodbou, a nočná časť (spálňa, detská) je v zadnej trakcii domu.

Ja som niekde pri BA videl tusim ten typ domu, vtedy stala hruba stavba, tak sme si ho obzreli a je dobre rieseny. Ale ja mam maly pozemok, takze neostavalo nic ine ako ist jednak do vysky a kedze je to radovka, trochu sa prisposobit aj ulici. Takze same obmedzenia ktore isli zbytocne do penazi. :)
Zoltán Kovács
08.02.08,15:10
Ja som niekde pri BA videl tusim ten typ domu, vtedy stala hruba stavba, tak sme si ho obzreli a je dobre rieseny. Ale ja mam maly pozemok, takze neostavalo nic ine ako ist jednak do vysky a kedze je to radovka, trochu sa prisposobit aj ulici. Takze same obmedzenia ktore isli zbytocne do penazi. :)

Ja som mal to štastie, že pozemok je 20m široký, a vlastne ja som iba 2 RD na "ulici".
danakl
08.02.08,18:41
na fotto vyzerá veľmi malý.Ani by som nepovedala, že má 4 izby.Ako veľké sú priemerne izby??
Zoltán Kovács
08.02.08,18:48
na fotto vyzerá veľmi malý.Ani by som nepovedala, že má 4 izby.Ako veľké sú priemerne izby??

4 izby po 3,60 x 3,60 m
1 obývačka 7,50 x 6,50 m
kuchyňa 2,50 x 3,00m

Pôdorys je 8 x 14,70 m
danakl
09.02.08,06:20
Ak sa smiem spýtať, koľko členná rodinka ste? Tá kuchyňa je veľmi malá. My sme s manželom chceli priestrannejšie izby.kuchyňu otvorenú s obývačkou, dolu máme WC-kúpelňu a jednu izbu- pracovnňu
hore je tá nočná časť s kúpelkou a šatníkom.2 detské izby, spálňa
Zoltán Kovács
09.02.08,06:21
Ak sa smiem spýtať, koľko členná rodinka ste? Tá kuchyňa je veľmi malá. My sme s manželom chceli priestrannejšie izby.kuchyňu otvorenú s obývačkou, dolu máme WC-kúpelňu a jednu izbu- pracovnňu
hore je tá nočná časť s kúpelkou a šatníkom.2 detské izby, spálňa

Kuchyňa je otvorená a spojená s obývačkou. Ten rozmer je rozmer kuch.linky. Zatiaľ sme iba dvaja, ale chceli by sme byť 4 členná rodina.
danakl
09.02.08,07:57
Tak to potom nieje až také malé.zmením tému.pamatáš, ked som sa ta pýtala, či sa oplatí zamest. upl.si nárok na manželku - invalid. pov.že áno a mali by mu vrátiť až min. 18.000,-SK adyke mi vypočítala, že to bude len 2006 ,- Sk.ako je to možné? pozri si výpočet porada- invalidný dôchodca a práca na dohodu
nordero
10.02.08,16:42
caute.a myslim si ze zo vsetkych tychto postrehov a RAD ma najviac pravdu pravdu SMITH.tiez som bol uz na par stavbach a nie je mozne aby stal bungalow viac ako poschodak.:cool:
Ninna
10.02.08,16:48
caute.a myslim si ze zo vsetkych tychto postrehov a RAD ma najviac pravdu pravdu SMITH.tiez som bol uz na par stavbach a nie je mozne aby stal bungalow viac ako poschodak.:cool:
podľa toho aký typ bungalovu a čo všetko je tam navrhnuté....;)
danakl
10.02.08,17:56
samozrejme, že sa dá postaviť bungalov aj lacnejšie, ale nám projektant povedal, že pri takom istom počte izieb a tej istej obytnej plochy, by sa nám to nepodarilo.Keď dostavame, tak pak vám poviem, či mal pravdu.Kamarát začína stavať bungalov zároveň s nami.
Ninna
10.02.08,17:59
samozrejme, že sa dá postaviť bungalov aj lacnejšie, ale nám projektant povedal, že pri takom istom počte izieb a tej istej obytnej plochy, by sa nám to nepodarilo.Keď dostavame, tak pak vám poviem, či mal pravdu.Kamarát začína stavať bungalov zároveň s nami.
čiže paralelne s Vami s rovnakým počtom izieb a rovnakou obytnou plochou?
Ale je dôležité aby ste pouźili aj rovnaké materiály lebo rozdiely môžu byť na podiv veľké:o
NeMaria
10.02.08,19:24
ahojte, osobne si myslim, ze hlavne zalezi na tom, ako ma poschodak vyzerat. Ak ma byt obycajny stvorec s podkrovim a jednoduchou sedlovou strechou, myslim, ze je lacnejsi. Napr. obvodove tehly nestoja malo penazi a na bungalov, kt. ma rozmer 16 x 18 m ich ide ovela viac, ako na poschodovy 8x10 m. skridlu musis dat aj na bungalov, aj na poschodovy. Bungalovy maju zvycajne väčšiu plochu strechy, ako klasicke sedlove (ak tam nie su rozne vikiere a rozne sklony), na poschodovy potrebujes strop, ako bolo spomenute a ta suma bola realna...(60 - 100 tis. ). Urcite ma kazdy svoje pre aj proti...:) Verim, ze si vyberiete spravne...:D m
caesar2222
11.02.08,11:47
cau cau, mame postaveny dom s podkrovím, v podstate bungalov s časťou podkrovia. Nie je to typycké druhé poschodie. Mám tam len pracovňu s teraskou a malá spálňa je tam. Keďže sme sa rozrástli idem pristavovať, a určite to bude bungalov. Deti "milujú" schody a my nieč iné nerobíme len striehneme aby nespadli. Tiež neviem či to budel lacnejšie alebo nie ale zda sa mi to praktickejšie. Jedine je fakt, treba mat na to vacsi pozemok.
Lion Topoľčany
11.02.08,16:02
Smith, musím pochváliť foto-chutný a sympatický dom, veď v jednoduchosti je krása. Ja osobne som tiež za bungalov, a že môže byť aj lacnejší...
judyt@centrum.sk
06.03.08,09:20
to smith
prosim ta mozes mi poslat foto podorysu neviem si to nejako predstavit, ja prave riesim dispoziciu sme 4clenna rodina a nejako sa neviem spratat do normalnych rozmerov.
juraj1979
06.03.08,17:46
caute, mne sa tiez velmi paci foto a tiez by ma zaujimal podorys... a este by som sa chcel opytat ako mas vyriesene terasove okna z druhej strany... trochu ten dmcek pozam, tiez ma zaujal vzhladom, ale bol hroze malicky.... dik
Zoltán Kovács
06.03.08,18:20
caute, mne sa tiez velmi paci foto a tiez by ma zaujimal podorys... a este by som sa chcel opytat ako mas vyriesene terasove okna z druhej strany... trochu ten dmcek pozam, tiez ma zaujal vzhladom, ale bol hroze malicky.... dik

Zo zadnej strany sú také isté ako z predu.
svrbik juraj
06.03.08,18:26
tento rok sa chystame stavat a tiez chceme bungalow.nad keramickym stropom som ani nerozmyslal som rozhodnuty pre dreveny s priznanymi hradami+medzi to sadrokarton-taky vidiecky styl.premyslame tiez nad ackovou strechou a celkom sa nam to pozdava.svagor ma prehovara aby som strechu zdvihol aspon o 3 rady a nachystal to pre dieta.kaslem na to aj tak budu chciet byvat sami,ked budu mat rodiny.a keby aj,tak nech si nadstavia.
Zoltán Kovács
06.03.08,18:27
http://www.prodom.sk/images/prodom/katalog/BUNGALOW%2013/pr_m.jpg



Tu je pôvodný projekt, s tým, že ja mám ešte zo strany obývačky ďalšie 2 izby doprojektované. A tie veľké terasové posuvné dvere preložené na južnú stranu oproti kuchyne. Takže skutočná dlžka domu je 14,70 m.
220870
06.03.08,19:05
To sa mi nezdá že by vás projektant nahováral na lacnejšiu verziu on je platený z ceny projektu. To znamená čím drahší projekt tým viac bubákov zapýta. Ale má pravdu poschodový vyjde lacnejšie. Ale bugalov je na bývanie pohodlnejší.NEPOROVNATELNE.
juraj1979
06.03.08,19:20
a nemas aj (foto) preprojektovany podorys, zaujimalo by ma ako to mas vyriesene... tie dve izby... dik
Zoltán Kovács
06.03.08,19:24
a nemas aj (foto) preprojektovany podorys, zaujimalo by ma ako to mas vyriesene... tie dve izby... dik

Sú tak isto umiestnené ako tie vpredu.
juraj1979
06.03.08,19:30
ale ako? mas obyvacku a potom izby, alebo izby a obyvacku???
Zoltán Kovács
06.03.08,19:33
ale ako? mas obyvacku a potom izby, alebo izby a obyvacku???

Tým pádom, že mám + 2 izby obývačka je v strede domu. Na pôdoryse máš vyznačenú terasu, no a namiesto terasy mám tie dve izby.
AxelC
06.03.08,20:12
...strecha na bungalow A-cko byt nemoze, vyzeralo by to hrozne...

Ak je bungalow kocka, tak ano, vyzera to hrozne.
Ak je podlhovasty, tak v tom nevidim problem...
aaerdna
26.03.08,14:12
chcem sa spýtať ako máte riešenu strechu na bungalove? vraveli mi že drevený krov vyjde na bungalov strasne draho? a koľko vyšla strecha s krovom?
mataszabova
27.03.08,07:20
Aj my chceme presne tento isty typ domceka. Vies mi napisat kolko vas cca bude stat taky zvacseny?
getrag
28.03.08,20:35
Ahoj smith, ja si myslim ze si to velmi sikovne vyriesil. jednoducha strecha a jednoduchy podorys akurat sa nachodis ak ides z tych izieb sa pozriet do druhych.
ale zaujimalo by ma ze asi kolko ta to zatial stalo a kolko este bude.
a tiez by zaujimalo aky typ kurenia mas ci plynovy kotol alebo si robil podlahove alebo teplovodny krb.
nemas nejake fotky aj z vnutra.
a este ma zaujima, sice neviem to presne ale nestaval si nahodou z Porfixu? preco ne z ytongu?
andrejf
30.03.08,18:21
Nerozumiem tomu, asi si bol šikovnejší, keď sa Ti ten bungalov podarilo urobiť lacnejšie ako poschodový dom. A želám Ti to.
podla mna je lacnejsi bungalov - lebo nepotrebujes , betonovat deku, roxory, beton, nepotrebujes betonovat schody, obriadit schody, netreba rury , kurenie tahat hore ... sice nema taku plochu ale nechodis po schodoch ...
getrag
31.03.08,19:24
to Smith: ok sekol som sa v tom kureni ale mozes napisat kolko tato zatial stalo?
Kandrea
01.04.08,10:22
Dobrý deň, náme prestne takýto problém, bungalov verzus poschodový stále sme na jednom mieste. Raz víťazí jeden o chvíľu nájdeme výhodu inde. Teraz vlastne stojíme, lebo hľadáme projekt resp.projektanta, lebo v katalógoch sme nič také ako my chceme nenašli. Len nejde mi to do hlavy - vlastne cena na kľúč - ako to s ňou..ten istý dom v jednej spoločnosti je na kľúč o 600 -700 tisíc viac ako v druhej.
AndrejG
01.04.08,11:02
Len nejde mi to do hlavy - vlastne cena na kľúč - ako to s ňou..ten istý dom v jednej spoločnosti je na kľúč o 600 -700 tisíc viac ako v druhej.

Iny material, ini pracovnici, ina doba vystavby, ina kvalita prace, ine zlavy na material ale hlavne INE MARZE!
aaerdna
11.04.08,10:00
Smith prosim ta ako máš robenú strechu?
mne ukazovali tak, ze sú tam same drevené dosky prekladané a treba dat sadrokarton, nemôže to byť otvorené.
mas nejaký nakres?
dik
Zoltán Kovács
11.04.08,10:03
Smith prosim ta ako máš robenú strechu?
mne ukazovali tak, ze sú tam same drevené dosky prekladané a treba dat sadrokarton, nemôže to byť otvorené.
mas nejaký nakres?
dik

Strechu mám otvorenú. Izolácia je 20 cm, a celé obložené tatranským profilom.
Zoltán Kovács
11.04.08,10:40
Prikladám pár fotiek riešenia strechy a podľahového kúrenia.
sixtinka
13.04.08,08:35
Manzel je projektant a tvrdi, ze bungalov je lacnejsi. Netreba 2x zelezobetonovy veniec, strop, schodisko, lesenie... Bungalow sa da postavit "z jednej kozy".
Aj my planujeme do buducnosti o niekolko rokov bungalov svojpomocne. Okolo cca 100 - 120 m zastavanej plochy.
Mne sa pozdava aj poschodovy, resp. s malym podkrovim na prespavanie, vychadza nam pekne rieseny so zastavanmou plochou cca 70-75 m. Sami nie sme este rozhodnuti. Chceli by sme mat zahradku a zachovat maximum stromov ovocnych, zem je kvalitna a zastavat si chceme len nevyhnutne minimum pozemku.
Asi budeme mat siroko daleko najmensi domcek :);):rolleyes::cool:
Ozaj aky mate pomer zastavanej plochy a celkovej velkosti pozemku? My cca 100 na 550 m2 pozemku. To by ma zaujimalo, kolko zastavujete...
Composite
13.04.08,12:14
Týyyyy jo, to by som si nevedel predstaviť, tak malý pozemok.

Ja mám chatku cca. 25 m2 a podkrovie na pozemku 1000 m2, po stranách nízkokemeňové stromky, záhradku a zbytok "futbalový" trávnik.

Dom min. na 1500 m2, ideálne na 2000m2.
pistik8
13.04.08,13:45
Composite.... tvojou predoslou uvahou ta nezaradujem medzi strednu vrstvu :eek:
1500 az 2000 m2 na dom????

Ja budem spokojny ked prerobim stary dom o zast. ploche 98 m, a pozemok ma 480 m...
Composite
13.04.08,16:57
Skôr tak, že pozemky sú :D, len peniaze na dom niesu (boli by) a povolenie polovičky nieje :D, ale však to má čas ;). 3 izb. byt je a nielen to, ale dom je dom:rolleyes:
AndrejG
13.04.08,17:55
Ja mam pozemok tusim 280m2 a zastavana plocha 140m2. A zda sa mi to stale vela zahrady na pracu. :D
Zoltán Kovács
13.04.08,18:13
Ja mám pomer 118(dom) + 481(záhrada) m2.
zuzik29
14.04.08,09:37
my mame pozemok 498m a dom bude 7x9.
jojkoz
14.04.08,11:08
A to som si myslel ze mame maly pozemok :)
640 m2 - a na tom zastavane s garazou 120m2.
Kuzelnicka
14.04.08,11:19
...
Dom min. na 1500 m2, ideálne na 2000m2.

nechcela by som kosit alebo nebodaj pliet:D
Composite
14.04.08,12:01
Kokos, tak ked na to kukám, ked bude čas, tak to asi rozparcelujem na 1000 m2 a ked tadiaľ pôjde cesta a infraštruktúra (čo nevidieť), tak možno niečo predám.
Teraz kamoš ide kupovať pozemok pod dom a kupuje 2tis m2, je to zalesnené, ale nie na dlho :rolleyes: (je to už stavebný pozemok, pre rod. domy)
KvetkaK
14.04.08,12:34
Ahojte. Je vhodné stavať bungalow nie moc na rovinatom pozemku, skôr naopak že je viac do kopca?
Gabi03
14.04.08,12:39
Ahojte. Je vhodné stavať bungalow nie moc na rovinatom pozemku, skôr naopak že je viac do kopca?

Čo znamená do kopca? My staviame tiež na "miernom svahu", kde výškový rozdiel medzi prednou a zadnou časťou je okolo 2 m (možno aj viac).
Okrom toho tento problém sa dá vyriešiť aj tak, že v dome budeš mať medziposchodie.
KvetkaK
14.04.08,12:42
Čo znamená do kopca? My staviame tiež na "miernom svahu", kde výškový rozdiel medzi prednou a zadnou časťou je okolo 2 m (možno aj viac).
Okrom toho tento problém sa dá vyriešiť aj tak, že v dome budeš mať medziposchodie.
Dá sa povedať, že v "miernom svahu". Nieje to zasa úplne strmé. ;)
AxelC
14.04.08,18:31
Composite.... tvojou predoslou uvahou ta nezaradujem medzi strednu vrstvu :eek:
1500 az 2000 m2 na dom????

Ja budem spokojny ked prerobim stary dom o zast. ploche 98 m, a pozemok ma 480 m...


My mame 27 arov a dom aj s chodnikmi a garazou nema viac ako 220 stvorakov. A myslim, ze je to tak primerane na pristupovu cestu ku garazi, zahradku, letnu terasu na posedenie, ovocny sad(ik) a nejaky ten travnicek na bazen a santenie deti... Aj ked uznavam, ze aj 15 arov by asi stacilo. (Ale na druhej strane mame k dispozicii nieco v rezerve na predaj, keby nahodou trebalo)

Vela zalezi na celkovej dispozicii pozemku, osadeni domu a okolitej zastavbe.
AndrejG
14.04.08,20:25
My mame 27 arov a dom aj s chodnikmi a garazou nema viac ako 220 stvorakov. A myslim, ze je to tak primerane na pristupovu cestu ku garazi, zahradku, letnu terasu na posedenie, ovocny sad(ik) a nejaky ten travnicek na bazen a santenie deti... Aj ked uznavam, ze aj 15 arov by asi stacilo. (Ale na druhej strane mame k dispozicii nieco v rezerve na predaj, keby nahodou trebalo)

Vela zalezi na celkovej dispozicii pozemku, osadeni domu a okolitej zastavbe.

No ja som vtesnal do 140m2 miesto pre psa, pohodlnny vjazd do garaze, bazen, 2 terasy, travu a este vojdu nejake okrasne palmy. :D
sixtinka
15.04.08,06:59
Ak to ma byt klasicky bungalov, tak potom bud sa upravi pozemok, alebo sa nadimenzuju zaklady, prip. bude cast popivnicena.
Ale vsetko zavisi od prevysenia.
elenalen
15.04.08,16:40
103 zastavaná a pozemok 454m2
rybanka
18.04.08,11:21
U nás sú pozemky bežne okolo 900-1000 m2. 400 sa mi zdá málo, ale niekomu to stačí. A tých 140 m2 - to si fakt neviem predstaviť. Záhrada musí byť veľká, nech majú deti kde behať a aby tam vošlo všetko - altánok,hojdačka, bazén, pieskovisko, aj stromčeky a kvety. Môj muž tvrdí, že dom bez pivnice a pôjdu je bytovka. Ja si fakt neviem predstaviť, že by som nemala aspoň jedno z toho - buď pôjd al. pivnicu. Takže keď budeme stavať dom, určite bude podpivničený. Kde by som odkladala, všetky tie sezónne veci.
borbi
18.04.08,20:46
a nezda sa vam ze ste na tych malych pozemočkoch nalepeny na susedov?
borbi
18.04.08,20:48
mne to totiz pri takych vymerach pripada ako v bytovke.sused na susedovi.
AndrejG
18.04.08,22:49
Mne sa to zda este velke, napravo bude trava, nejake 2-3 stromceky a kvetiny, pri terase pieskovisko, na terase drevo a nejake sedacky/hojdacka a gril. Neviem ci predstavit co este by mi mohlo chybat. :)
Zoltán Kovács
19.04.08,08:30
Mne sa to zda este velke, napravo bude trava, nejake 2-3 stromceky a kvetiny, pri terase pieskovisko, na terase drevo a nejake sedacky/hojdacka a gril. Neviem ci predstavit co este by mi mohlo chybat. :)

Priznám sa, že pri takejto "veľkosti" pozemku asi by som mal ponorkovú nemoc.
šeri
19.04.08,08:39
my sme postavili aj bungalov aj poschodový dom (ale nie malý) nuž, zober si to tak....ušetriš na jednom minieš inde. napr na bungalov potrebuješ na strechu viac materiálu...drevo (rátaj aj rezanie) potom strešnú krytinu a pod. ..ale napr. pri omietkách toho toľko nie je. Treba zvážiť najmä aké požiadavky od domu očakávate a na aký pozemok bude osadený.
Composite
19.04.08,10:16
Mne sa to zda este velke, napravo bude trava, nejake 2-3 stromceky a kvetiny, pri terase pieskovisko, na terase drevo a nejake sedacky/hojdacka a gril. Neviem ci predstavit co este by mi mohlo chybat. :)

Kokos, to oproti domu je čo?
To je fakt mini pozemok a hlavne, keď tam je bazén.

mimotemyTeraz kamarát predáva dom s pozemkom 8 tis m2 :D, zaplatíte len za pozemok dom a humno máte zadara :D je to 2 minuty od centra.
AndrejG
19.04.08,11:55
Kokos, to oproti domu je čo?
To je fakt mini pozemok a hlavne, keď tam je bazén.

Tam bude fitko, popripade niekedy sauna, biliard, atd. Taky chlapsky dom, ked pridu chlapske navstevy. :D

smith: Ja som zasa "bytove dieta", takze toto je pre habadej. Uz len aby som na tej terase aj oddychoval. :)
Composite
19.04.08,14:00
No, tak to už ano, ja som myslel, že sú to susedia :D
Ale predsa, budú tam behať deti, pes, a v bazéne voda, to budeš musieť dávať bacha, resp. to zakrývať poriadne.
-
Si tam nedal prístup pod strechou, keby pršalo, aby žena neotravovala :D
Zoltán Kovács
19.04.08,15:24
Tam bude fitko, popripade niekedy sauna, biliard, atd. Taky chlapsky dom, ked pridu chlapske navstevy. :D

smith: Ja som zasa "bytove dieta", takze toto je pre habadej. Uz len aby som na tej terase aj oddychoval. :)

Ja tiež som panelákové dieťa. Po 36 rokoch môjho života som sa nasťahoval do RD, kde mám 600 m2 pozemok a neviem si to vynachváliť. A silno rozmýšlam, že ešte si dokúpim asi 100-200 m2, nakoľko mám možnosť.
AndrejG
19.04.08,20:01
Ale predsa, budú tam behať deti, pes, a v bazéne voda, to budeš musieť dávať bacha, resp. to zakrývať poriadne.

Kym nebudem mat prekrytie, nemoze byt spojazdneny ani bazen. Mam 2 male deti a to by som bol stale v strese...musi to byt zakryte a este zamknute.
Composite
19.04.08,22:05
Zakryté aj ked tam nieje voda, neviem aké to je hlboké, ale poriadne sa zraniť môžeš aj po pádu zo stoličky, aj ked deti sú v mladosti húževnaté ;), ale od prázdneho bazénu padnúť, by som nechcel.
verads
20.04.08,13:56
Ja mám velky, ale dost uzky pozemok, chcem ho predat alebo uvažujem aj o stavanie domu.Ćo by ste mi odporučili? dom je len 15 alebo 16 metrov široky ale velmi dlhý je 45 árový ako by ste riešili garáž?
Zoltán Kovács
20.04.08,14:09
Ja mám velky, ale dost uzky pozemok, chcem ho predat alebo uvažujem aj o stavanie domu.Ćo by ste mi odporučili? dom je len 15 alebo 16 metrov široky ale velmi dlhý je 45 árový ako by ste riešili garáž?

Pozemok je asi 15-16 m široký a nie dom. Na takom širokom pozemku sa už dá celkom pekne stavať.
AxelC
20.04.08,19:41
15 metrov je na postavenie domu habadej miesta (samozrejme zalezi aj na vztahu k ostatnym pozemkom).
Garaz bud pod dom, pred dom alebo samostatne vpredu a dom postavit vzadu v dvore.

AndrejG - sorry, ale pripada mi to ako vychadzkovy dvor niekde v lagri. Z tak maleho priestoru s betonom na kazdej strane by som chytil klaustrofobiu.
AndrejG
20.04.08,19:44
AxelC: No vidis a mne sa zasa zda ta cesta z jedneho domu do druheho dlha. :)
Pistino
24.04.08,12:06
Ahojte. Smith, ak planujes krb hl. teplovzdusny davaj pozor. Kupil som na chatu kde mam tatransky profil krbove kachle 7 kW. Tesne pred nimi sa zacal ten profil trochu deformovat a kvapkat lak.
Zoltán Kovács
24.04.08,12:18
Ahojte. Smith, ak planujes krb hl. teplovzdusny davaj pozor. Kupil som na chatu kde mam tatransky profil krbove kachle 7 kW. Tesne pred nimi sa zacal ten profil trochu deformovat a kvapkat lak.

Komín bude vyvedený na takom mieste, kde nie je tatr.profil.
riordan
24.04.08,12:29
Pracujem vo firme , ktorá stavie krby a rozvody, ale je to veda. projekty, správny komín, izolácie a výber pece.. Chce to odborné poradenstvo..
Zoltán Kovács
24.04.08,12:32
Pracujem vo firme , ktorá stavie krby a rozvody, ale je to veda. projekty, správny komín, izolácie a výber pece.. Chce to odborné poradenstvo..

To je jasné. Ani ja to nebudem robiť sám. To riziko vyhorenia domu nezoberiem na seba predsa.
andreaS
07.09.08,10:37
zaujimava tema :) rada by som ju znovu otvorila...

dilemu bungalov vs. poschodovy RD sme uz vyriesili (bude bungalov)...

ale co strecha? Je lepsia klasicka strecha so skridlou alebo plocha strecha? Mam na mysli cenu samozrejme :)

V prvom projekte nam architekt navrhol prave bungalov s plochou strechou s tym, ze v strede nachadzajuca sa obyvacka ma vyvyseny strop o cca 1m oproti zvysku domu kvoli presvetleniu obyvacky z bocnej strany toho vyvysenia.
rikinel
19.09.08,09:21
no podla mna je to taka povera ze bungalow je drachsi ako poschodak,je to individualne,niekto si mysli ze na bungalow mu treba viac stresnej krytiny,iny zase ze na poschodak kedze treba staviat este raz tolko mury raz tolko tahat rozvody...
ja som rozhodnuty pre bungalow,najprv sme chceli krasny poschodak ale vysiel by ten poschodak omnoho omnoho viac
sway
19.09.08,09:24
no podla mna je to taka povera ze bungalow je drachsi ako poschodak,je to individualne,niekto si mysli ze na bungalow mu treba viac stresnej krytiny,iny zase ze na poschodak kedze treba staviat este raz tolko mury raz tolko tahat rozvody...
ja som rozhodnuty pre bungalow,najprv sme chceli krasny poschodak ale vysiel by ten poschodak omnoho omnoho viac

A odhliadnúc od ceny je bungalow ideálny "na starobu" - neviem vek, ale schody sú schody a s pribudajúcimi rokmi je to ozaj problém... keby som sa dnes rozhodovala, isto chcem bungalow.;)
rikinel
19.09.08,16:06
to smith: ahoj, chcel by som sa ta opytat o kolko viac ta vyslo prerabanie projektu a o kolko viac ta vysli tie dve izby navise s porovnanim co udava prodom pri tom bungalove14
dakujem
Zoltán Kovács
19.09.08,16:10
to smith: ahoj, chcel by som sa ta opytat o kolko viac ta vyslo prerabanie projektu a o kolko viac ta vysli tie dve izby navise s porovnanim co udava prodom pri tom bungalove14
dakujem

Mám bungalov 13. Pôvodný projekt bol za 15 tisíc, prerábka samotná 19 tisíc. Momentálne som pri 1,8 mil. A ešte budem potrebovať 300 tisíc.
uFka
20.02.09,11:41
No hej ale toto nie je klasický katalogovy bungalov.. Tie bungalovy nemajú normálny obdĺžnikový alebo štvorcový pôdorys a nemajú ani štítové steny.. pri nich by sa takáto strecha nedala spraviť..
uFka
20.02.09,12:43
Mám bungalov 13. Pôvodný projekt bol za 15 tisíc, prerábka samotná 19 tisíc. Momentálne som pri 1,8 mil. A ešte budem potrebovať 300 tisíc.
A toho 1,8 miliona aj s pozemkom alebo bez?ten tvoj barák ale vyzerá že by sa tam hore aj bývať dalo... Ja sa tiež neviem rozhodnúť či bungalov alebo poschodový.. Kolko ťa vyšiel samotný materiál? ja chodím na stavebnu školu a beztak sa vôbec nevyznám v tých cenáach ani čo sa viac oplatí ani ako sa dnes vlastne stavia lebo mám pocit že to čo nás učia sa už nepoužíva... aké máš hrubé obvodové steny a aké priečky? a strop?
dracul
20.02.09,15:43
myslim ze bugalov je drahsi ak berieme do uvahy tu istu podlahovu plochu.
aj som si postavil bungalov s obytnym podkrovym takze som si nasiel strednu cestu.
je to bungalov beta od prodomu.staviam sam a mal by som sa zmestit do 1,5,mil. bez zariadenia a pozemku.
/375 ytong, 6km okna/bramac/...
kero64
20.02.09,16:14
Prečítal som si väčšinu príspevkov a v každom je kus pravdy. Neviem, aký cenový rozdiel je medzi oboma domami, či je lacnejšie to alebo ono, ale niekoľko rokov som robil kúrenie a tak viem, že robiť ho do bungalovu je oveľa lacnejšie, ako na poschodie. Nehovoriac o elektrine, odpadoch, vode atď. A náklady na prevádzku sú tiež menšie v bungalove, ako v poschodovom dome. Opravujeme staršiu chalupu a som rád, že nemá poschodie. Ale záleží od možností, veľkosti pozemku, financií. Každý si môže vybrať, čo sa mu páči.
jun2006
20.02.09,19:11
S manželom sme chceli stavať bungalov, ale projektant nás odhovoril od toho a presvedčil nás, že výhodnejší s tým istým počtom izieb a tou istou obytnou plochou bude lacnejší poschoďák.
Dali sme sa do toho a teraz,ked mám na jar začať, tak pochybujem či to bude pravda.
veľmi nás brzdia totiž financie.

čo je podľa vás naj

to sa neda jednoznacne povedat. Skor sa spytam - ked vas teda presvedcit projektant..

Bude vo VASOM dome byvat projektant - alebo VY??

Zmente projektanta!

Moj nazor - poschodak je zbytocny. Bungalov sa pohodlnejsie stavia a ked budes stary - tazko sa ti bude behat po schodoch.

Vela veci vsak zalezi na pozemku (velkost, tvar, orientacia), okolitej zastavbe, podlozi, financii a pod.

Nerozhoduj sa podla ceny ale podla vlastnych pocitov.
alltracboy
21.02.09,09:41
precital som si to cele a tiez som zacal uvazovat na bungalovom, avsak...
1, poschodovy dom na poloche cca 9x9m ma 5 izieb a to celkom velke, ked som pozeral bungalov adekvatny obytnou plochov, ktory by mi vosiel do zahrady 17x30m tak by musel mat rozmery cca 12x12m a to su tam len 4 izby.
2, vykurovanie.. myslim, ze je uspornejsie vykurovat poschodovy dom, kedze v bungalove sa vykuruje velka plocha kdezto v poschodaku ide teplo zo spodu do spacich priestorov kde to staci uz len prikurit na prijemnu teplotu. Tiez je vyhodnesie susit ovocie na dvoch mensich plechoch nad sebou ako na jednom velkom :D
3, je snad jedno ci idu rozvody kurenia na poschodie alebo x m daleko do poslednych miestnosti bungalovu?
4, mozno je bungalov jednoduchsi na vystavbu, ale zasa otazne je ci to mierne predrazenie poschodoveho domu nieje adekvatne mensiemu zastavanemu priestoru, mozno lepsiemu vyhladu..atd.
5, padali namietky, ze sa niekomu nechce slapat do schodov na starobu.. fakt som nad tym este neuvazoval pokial som necital tieto prispevky.. osobne este nejake tie roky budem snad vladat slapat do schodov a pokial by sa mi nechcelo tak nieje problem zit v malej miestnosti na prizemi a poschodie nechat pre decka a pod.. pripadne prerobit obyvacku.. ved naco je starim ludom nejaka megaobyvacka ked by nam stacil mozno aj jednoizbovy byt.

cize tako sa rozhodovat, rozhodne mam chrobaka v hlavne, ale ten pozemok je dost maly na to aby som ho cely zastaval bungalovom..a mozno aj kvoly daniam ktore sa rataju zo zastavanej plochy.. mozno nakoniec nebude 5 izbovy poschodovy, ale malicky 4 izbovy bungalov..
jun2006
21.02.09,18:54
precital som si to cele a tiez som zacal uvazovat na bungalovom, avsak...
1, poschodovy dom na poloche cca 9x9m ma 5 izieb a to celkom velke, ked som pozeral bungalov adekvatny obytnou plochov, ktory by mi vosiel do zahrady 17x30m tak by musel mat rozmery cca 12x12m a to su tam len 4 izby.
2, vykurovanie.. myslim, ze je uspornejsie vykurovat poschodovy dom, kedze v bungalove sa vykuruje velka plocha kdezto v poschodaku ide teplo zo spodu do spacich priestorov kde to staci uz len prikurit na prijemnu teplotu. Tiez je vyhodnesie susit ovocie na dvoch mensich plechoch nad sebou ako na jednom velkom :D
3, je snad jedno ci idu rozvody kurenia na poschodie alebo x m daleko do poslednych miestnosti bungalovu?
4, mozno je bungalov jednoduchsi na vystavbu, ale zasa otazne je ci to mierne predrazenie poschodoveho domu nieje adekvatne mensiemu zastavanemu priestoru, mozno lepsiemu vyhladu..atd.
5, padali namietky, ze sa niekomu nechce slapat do schodov na starobu.. fakt som nad tym este neuvazoval pokial som necital tieto prispevky.. osobne este nejake tie roky budem snad vladat slapat do schodov a pokial by sa mi nechcelo tak nieje problem zit v malej miestnosti na prizemi a poschodie nechat pre decka a pod.. pripadne prerobit obyvacku.. ved naco je starim ludom nejaka megaobyvacka ked by nam stacil mozno aj jednoizbovy byt.

cize tako sa rozhodovat, rozhodne mam chrobaka v hlavne, ale ten pozemok je dost maly na to aby som ho cely zastaval bungalovom..a mozno aj kvoly daniam ktore sa rataju zo zastavanej plochy.. mozno nakoniec nebude 5 izbovy poschodovy, ale malicky 4 izbovy bungalov..


pozri - myslim, ze kazdy ma ine priority a potreby. Ak sa ti paci poschodak - postav si poschodak.
Musis sam vediet, co ti bude viac vyhovovat - nenechaj sa ovplyvnit nazormi inych. Ja by som urcite isiel radsej do bungalovu - ale mam na to dovody - urcite by som si to nedal stavat fitme, pouzil by som nestandardne technologie a zahrada pre mna nie je uplne najpodstatnejsia - uz teraz musim kosit skoro 1000m2 a nie je to ziadna slast :-))
A samozrejme - videl som kopec starsich ludi, ktori stavali baraky pre deti, ktore teraz ziju juplne niekde inde . im zostali obrovske baraky, s vysokymi prevadzkovymi nakladmi, ktore sa ani nedakju predat.

Podla mojho nazoru to mas ako s bytmi - 2i predas celkom v pohode. Skus vsak predat 5i - to uz problem bude. V pripade domu je to este vypuklejsie.

Ale v kazdom pripade - rozhodni sa podla VLASTNYCH priorit - napokon ani ja ani nikto z Porady nebude v tom dome zit miesto teba..:rolleyes:
aaerdna
23.02.09,13:35
andreas//////V prvom projekte nam architekt navrhol prave bungalov s plochou strechou s tym, ze v strede nachadzajuca sa obyvacka ma vyvyseny strop o cca 1m oproti zvysku domu kvoli presvetleniu obyvacky z bocnej strany toho vyvysenia//////---------------------------------------------------------------------------------------------
ta strecha musi byt dobrá a zaujimavá.

a prosim ťa nemas tu niekde projekt tvojho domu?? kukli by sme naň?!.. dik
uFka
24.02.09,18:48
myslim ze bugalov je drahsi ak berieme do uvahy tu istu podlahovu plochu.
aj som si postavil bungalov s obytnym podkrovym takze som si nasiel strednu cestu.
je to bungalov beta od prodomu.staviam sam a mal by som sa zmestit do 1,5,mil. bez zariadenia a pozemku.
/375 ytong, 6km okna/bramac/...
1,5 mil??t j celkom vphode suma.. Na to že máš aj podkrovie..a YTONG je podla mna dosť kvalitný..A myslíte že teraz ked je tá krza oplatí sa stavať viac? leo som počula že išli dole materiály...My by sme chceli tak za 2-3 roky až začať.Ja som so stavebnej priemyslovky a vôbec netuším čo by vyšlo lacnejšie a už vôbec netuším že kolko stoja materiály...Inak kolko ťa vyšli prípojky?
dracul
25.02.09,07:07
pripojky budem robit teraz v maji . este som zabudol dodat ze mam sice podkrovie ale nejdem ho robit teraz az za cca 10 rokov ked budu deti vacsie, naco by som to zbytocne kuril ked tam nema zatial kto byvat.
uFka
25.02.09,12:26
No múdro ved to je najlepšie.. a dole máš len kuchyňu obyvku spalňu a kupelku? či aj tam nechávač nejakú izbu pre deti? a tie prípojky už máš vyrátane že čo to vyjde?
uFka
25.02.09,12:29
Hmm a teraz pozerám tu BETU na internete a na kluč stoji vyše 4 milióny.. to si si len projekt kúpil či ako?
milan395
25.02.09,18:55
trochu pridám aj ja. Tiež som si kúpil katalógový projekt bungalovu a tento rok začínam stavať, hm a čo rozhodlo ? je jednoduchý, žiadne schody ( v starobe a o paličke poschodoch chodiť je nepohodlné ) a čo sa týka velkosti pozemku tak mám 13,5 x 57m.
dracul
25.02.09,18:59
Hmm a teraz pozerám tu BETU na internete a na kluč stoji vyše 4 milióny.. to si si len projekt kúpil či ako?

Projekt som si dal prekleslit a z miernymi upravami 15000Sk

Tie pripojky mam uz v cene zaratane
viera d
26.02.09,08:43
aj my sme stavali nizkoenergeticky dom a uvazovali sme tak isto vyhral poschodovy s nie klasickym poschodim ale vyvysenym bol cca o tretinu lacnejsi a co sa tyka schodov rano vstanes odides zo spalne a vsetko sa odohrava dole hore sa spi a su tam decka a co bude ked budeme mat 60 ci viac rokov? to mi je jedno vsak su aj vytahy domace ak mas zaujem co a ako daj vediet mame to s tepelnym cerpadlom a krbom super!dam vam urobit cenovu ponuku a potom sa rozhodnete.jaro
uFka
26.02.09,17:47
Projekt som si dal prekleslit a z miernymi upravami 15000Sk

Tie pripojky mam uz v cene zaratane
ja mám zas v tomto dilemu.. som zo stavebnej priemyslovky takže nejaký ten projekt by som si vypracovať vedela ale kedže nemám vysokú ani si teda stavebmú nikdy neplánujem robiť tak sa pod to podpísa ako zodpovedná osoba nemôžem.Musí to niekto skontrolovať...A neviem či sa mi stým oplatí piplať keďže aj tak budem musieť platiť projektanta...vôbec neviem koľko by to vyšlo...Prípojky už máš v tom 1,5 mil?? ty si nejaký šikovný :D vpohode cena....
dracul
26.02.09,18:03
ja som si nasiel domcek ktory sa mi pacil na nete/bungalov beta/.
prekresil som si podoris. trochu upravil rozmery a prisposobil podla terenu a dal nakreslit projektantovy.
musim ti ale poevdat ze si naozaj vsetko!!!! robim sam len na krov som mal jedneho majstra tesara a to len na 4 dni. je to fakt drina ked robis sam. strechu som pokladal 3 tyzdne. ale podarilo sa. mozem poslat foto
alltracboy
26.02.09,19:18
no ja neviem..ked pozeram projekt praktik 81 (http://www.eurolineslovakia.sk/www/projekty.php?lang=sk§ion=rodinne_domy&action=detail_domu&rd_id=Praktik_081) a hladam k tomu porovnatelny 5 izbovy bungalov.. tak nachadzam len drahsie domy. Podla ceny na kluc.
milan395
27.02.09,18:42
Tak a materiál mám už doma . Bola to makačka zložiť 2 kamiony a v blate . A čo sa týka otázky - tak ja mám z Erlisu opál 71/109.
milan395
28.02.09,11:43
pridávam foto
dracul
28.02.09,15:23
tie preklady si nemusel kupovat, su strasne drahe. radsej si mohol pouzit klasicke s z tehly, beton,toxor
milan395
28.02.09,17:45
Nuž ano ale mal som dobrú cenu a zľava 16% z oficiálnej ceny je myslím si viac ako dobrá.
a u t o r
03.03.09,21:56
som presvedceny, ze bungalov vyjde lacnejsie, ale... Vela aspektov vplyva na cenu.
uFka
09.03.09,08:06
sám no uplne sam? nikto nepomohol bracho tato nikto?
uFka
09.03.09,08:13
tak porad ako ho postaviť čo najlacnejšie :D
pucifalek
09.03.09,11:01
súhlasím s Tebou. tento rok začíname ťahať múry nášho bungalovu. zaujal ma ten priznaný krov- takto chceme riešiť zadnú časť, kde je kuchyňa a obývačka. v obyvke ho chceme nechať otvorrený ale v ostatných častiach znížiť sadrokartonom-nech nevykurujeme do strechy.
pucifalek
09.03.09,11:07
to aaerdna: poradili Ti väzníkový krov. to isté máme aj my naprojektované, lebo nič jednoduchšie nie je...ak máš rozpon nad 7m.
pucifalek
09.03.09,11:22
ahoj, prikláňam sa k bungalovu po všetkých odhováračkách známych a ľudí, ktorí majú poschoďák. mňa síce tiež lákali schody a pekné oddelenie nočnej časti ale vyhral bungalov-jednoduchá strecha, dom bez vrchnej deky, žiadne schodisko...34273
deli.
09.03.09,12:04
ahoj, prikláňam sa k bungalovu po všetkých odhováračkách známych a ľudí, ktorí majú poschoďák. mňa síce tiež lákali schody a pekné oddelenie nočnej časti ale vyhral bungalov-jednoduchá strecha, dom bez vrchnej deky, žiadne schodisko...34273

upravene
pucifalek
10.03.09,08:07
čože? aký? to nemyslíš vážne...ja sa tu vytešujem zo svojho diela, inšpirovaná susedom a ty na mňa takto...pekné od teba. asi takto vyzeral náš sen, ktorý dal architekt na papier. chcela som sa len podeliť s človekom, ktorý má dilemu či bungalov alebo poschoďák a takéto obvinenie. a čo je podobné-strecha? taký skleník by som nechcela, asi toľko
kristina.kukanova
10.03.09,08:58
Ahojte, my ideme tiež stavať dom a ja som skôr za poschodový domček lebo tiež mám pocit že je lacnejší. Kamarát stavia bungalov a má ho 4 izb. z toho 1 izba je totálne maličká zmestí sa tam manželská posteľ a viac nič. My máme projekt na 5 izb. domček a rozpočet je o niečo menší ako mál on (pri priemerných cenách) samozrejme záleží aký materiál sa použije. Ale je to na celý život.
aaerdna
16.03.09,14:15
to pucifalek ----ahoj, jejky pekne, tiez chceme stavat,ale este riesime pozemok, a tento tvoj výber je pekný velmi, nieco take si predstavujem, neprilozíš prosim ta aj podorys... díík
siva
16.07.09,18:38
myslím, že 60 nieje vek nato, aby som si ani šnurky nedokázala zaviazať. myslím, že trocha pohybu ešte nikoho nezabila!
alltracboy
18.07.09,09:49
ahoj, prikláňam sa k bungalovu po všetkých odhováračkách známych a ľudí, ktorí majú poschoďák. mňa síce tiež lákali schody a pekné oddelenie nočnej časti ale vyhral bungalov-jednoduchá strecha, dom bez vrchnej deky, žiadne schodisko...34273
vrchna deka moze stat tak okolo 2000E? ja chcem lacny dom, ale stale mam pocit ze poschodovy musi byt drahsi. Rozmyslam nad domom alfa 105 (106) z wranders, s tym ze tam spravit betonovy strop s dierou + par radov tehal navyse pre pripad zobytnenia podkrovia. Dufam, ze pri vsetkej skromnosti sa zmestime do 1,5mega aby sa to dalo skolaudovat a obyvat.
bettylou
23.07.09,05:44
aj my sme stavali nizkoenergeticky dom a uvazovali sme tak isto vyhral poschodovy s nie klasickym poschodim ale vyvysenym bol cca o tretinu lacnejsi a co sa tyka schodov rano vstanes odides zo spalne a vsetko sa odohrava dole hore sa spi a su tam decka a co bude ked budeme mat 60 ci viac rokov? to mi je jedno vsak su aj vytahy domace ak mas zaujem co a ako daj vediet mame to s tepelnym cerpadlom a krbom super!dam vam urobit cenovu ponuku a potom sa rozhodnete.jaro

Tiež sa chystám stavať pd alebo aspoň ned, a rozhodujem sa čo a ako. Ja by som preferovala poschodový, ale tie projekty sú dosť drahé oproti ned bungalov. Rozmýšľam nad TAU119 od wranders
možem sa opýtať, koľko izieb, z akých materiálov ste stavali a čo vás vyšiel?
ivettstar
09.08.09,11:47
Zdravim vybrali ste podobny doma aky chceme my len o izbu mensi a 2m kratsi mohli by ste nam prezradit kolko vas vysla hruba stava:zaklady,mury a strecha..........dakujem.
AndrejG
09.08.09,14:30
vrchna deka moze stat tak okolo 2000E? ja chcem lacny dom, ale stale mam pocit ze poschodovy musi byt drahsi.

Rozmyslaj logicky...za cenu deky, schodiska a 3 radov tehal v podkrovi ziskas 2x tolko m2. Poschodovy je ovela lacnejsi.
sulko
09.08.09,16:05
??? a ked nechce raz tolko m2??? tieto nekonecne debaty co je vyhodnejsie mi pridu hrozne chabe a k nicomu veduce-to co neusetris na bungalove na vacsej streche a vacsom pzoemku, to das na poschodovom do zateplenia strechy schodov vacsieho komina atd..

mam tiez v plane stavat dom, MALY dom, a 1podlazny nam prisiel ako najvyhodnejsie riesenie-male lacne 2podlazne domy maju kupelnu len na poschodi, a neviem si predstavit to sustavne behanie po schodoch. A to nevravim na stare kolena.

K tym cenam staci si pozriet katalogy projektov a porovnat-vychadza to +/- rovnako.

Podstatne je to co chces ty

alltracboy> my Alfa107, z rovnakym planom podkrovia
alltracboy
09.08.09,16:20
Rozmyslaj logicky...za cenu deky, schodiska a 3 radov tehal v podkrovi ziskas 2x tolko m2. Poschodovy je ovela lacnejsi.
ale bungalov co chcem ma 12,5x8,5m..bezny poschodovy ma tak 9x9. navyse vecsina ma izby v podkrovy a ja proste nebudem mat ana to asi prachy aby som spravil komplet spodok a este aj podkrovie so zateplenim a pod.. ale chcel by som bungalov s neskorsim moznym rozsirenim na podkrovie..na co najrychlejsie byvanie za malo penazi mi stale zatial vychadza bungalov. alebo poschodovy s tym ze vrchne poschodie bude povala. ale to by som mal ibe jednu izbu dolu v najlepsom pripade.
AndrejG
09.08.09,16:28
Ved ked urobis poschodovy, to neznamena ze hore musis hned byvat...moze to kludne ostat ako hruba stavba. Ale nieje dobre mat nejakych 100m2 v zalohe? Ovela jednoduchsie ako neskor to riesit, ked bude chybat. Navyse strecha sa musi zateplit aj v bungalowe...je jedno ci vo forme vaty priamo do strechy, ked je nizsi bungalow, alebo vo forme zateplenia stropu.
alltracboy
09.08.09,16:54
Ved ked urobis poschodovy, to neznamena ze hore musis hned byvat...moze to kludne ostat ako hruba stavba. Ale nieje dobre mat nejakych 100m2 v zalohe? Ovela jednoduchsie ako neskor to riesit, ked bude chybat. Navyse strecha sa musi zateplit aj v bungalowe...je jedno ci vo forme vaty priamo do strechy, ked je nizsi bungalow, alebo vo forme zateplenia stropu.
ja ti poviem preco tak rozmyslam.. hlavne preto ze ked pozriem na katalogovy projekt bungalovu, je tam pisana cena 1,9M sk bez dph a poschodovy 2,3M sk. Bungalov by som dal spravit tak aby sa dalo zobytnit podkrovie ked by bolo treba, cize zodpovedajuci strop s dierou ale bez schodiska. izolacia strechy sa vraj da spravit tak ze sa ta izolacia nauklada na povalu a ked by sa robilo podkrovie tak by sa dala medzi krokvy. a hlavna vec asi bola ze ten bungalov ma hned 4 izby na prizemi, a poschodovy len 2. mne sa aj paci poschodak, ale asi by som to neutiahol. uz takto budem zrejme mat co robit. nic nieje u mna iste.. ja sa neviem totiz rozhodnut. ale momentalne som nakloneny bungalovu. Kolega stavia poschodak, tak uvidim ako to dopadne u neho.
sulko
09.08.09,19:25
najlepsi mas asi 2 poschodak s tym ze spodok mas komplet byvanie a vrch len postupne. ale to bude potom BRUTAL velke-vykurit to a poriadit nebude lahke. pri bungalove hodis na strop sklenenu vatu, a to je cele.. pri podkrovnom dome to znamena nejaky sadrokarton, do toho komplet rozvody s dokoncenim rozvodov

maly 2-poschodak by bol mozno vyhodnejsi, ale dole mas obyvacku kuchynu mozno komoru a hore zvysok a musis to dokoncit cele ak ches byvat

myslim ze o naklady tu nejde, podstatne je co od toho chces a kolko mas penazi-ci uz poschodovy alebo prizemny
AndrejG
09.08.09,19:50
Co sa tyka zobytnenia casti domu, v tom pripade je idealne zobytnit podkrovie ako prve a spodok nechat tak. Ved hore je prakticky vsetko, staci pridat nejaku malu kuchynku zatial. Lebo potom sa spodok moze robit akokolvek dlho, podkrovie sa nebude spinit, nebude to tam provizorne byvanie. Ked je to naopak, pri dorabani podkrovia sa moze ponicit cely spodok, ved vieme aky su majstri ohladuplni.
kero64
10.08.09,13:53
Nedá mi, aby som sa nepripojil k tejto téme. Bývame v paneláku, ale máme chalupu a som rád, že nemá poschodie. A aj keby som sa rozhodoval stavať, určite si vyberiem z ponuky radšej bungalov, ako poschodie. Myslím, že je to jednoduchšie na stavbu a aj ostatné práce. Robil som istý čas kúrenie, inštalatérske práce a môžem povedať, že je oveľa jednoduchšie a aj lacnejšie robiť rozvody po dome, ak je iba prízemie, ako to všetko ťahať aj na poschodie. A to sa týka aj kanalizácie, elektriny, strešné okná atď. Myslím, že je to zbytočné. Iné je, ak je niekto obmedzený pozemkom. Tam je to jednoznačné. Ak nie do strán, tak do vrchu. Ale inak..... Asi to už bude tým, že som vo veku,keď mi schody prestávajú voňať. Bývame na štvrtom poschodí, ale čím som starší, mám pocit, že je to vyššie a vyššie. A to tu máme výťah.:)
AndrejG
10.08.09,16:42
Nedá mi, aby som sa nepripojil k tejto téme. Bývame v paneláku, ale máme chalupu a som rád, že nemá poschodie. A aj keby som sa rozhodoval stavať, určite si vyberiem z ponuky radšej bungalov, ako poschodie. Myslím, že je to jednoduchšie na stavbu a aj ostatné práce. Robil som istý čas kúrenie, inštalatérske práce a môžem povedať, že je oveľa jednoduchšie a aj lacnejšie robiť rozvody po dome, ak je iba prízemie, ako to všetko ťahať aj na poschodie. A to sa týka aj kanalizácie, elektriny, strešné okná atď. Myslím, že je to zbytočné. Iné je, ak je niekto obmedzený pozemkom. Tam je to jednoznačné. Ak nie do strán, tak do vrchu. Ale inak..... Asi to už bude tým, že som vo veku,keď mi schody prestávajú voňať. Bývame na štvrtom poschodí, ale čím som starší, mám pocit, že je to vyššie a vyššie. A to tu máme výťah.:)

Stresne okna vobec nemusia byt...alebo inak povedane, mozu byt rovnako aj v bungalowe. Co sa tyka schodov, uz to tu bolo povedane, ze schody ludia potrebuju...predlzia si tak zivot, lebo pri nich sa aspon donutia nejako hybat, bez nich sa iba hnije.

p.s. Zda sa ti to vyssie a vyssie nie lebo si starsi, ale lebo si lenivsi. Neber to osobne, ale clovek sa musi hybat, lebo potom zacne od 50tky pernamentne na vsetko frflat. :D
kero64
10.08.09,17:07
Stresne okna vobec nemusia byt...alebo inak povedane, mozu byt rovnako aj v bungalowe. Co sa tyka schodov, uz to tu bolo povedane, ze schody ludia potrebuju...predlzia si tak zivot, lebo pri nich sa aspon donutia nejako hybat, bez nich sa iba hnije.

p.s. Zda sa ti to vyssie a vyssie nie lebo si starsi, ale lebo si lenivsi. Neber to osobne, ale clovek sa musi hybat, lebo potom zacne od 50tky pernamentne na vsetko frflat. :D
Ano, asi máš pravdu. Človek potrebuje pohyb. Ale ja mám pohybu dosť aj bez schodov. Ale to sme už mimotemy. V podstate som pochopil, že poschodové domy sa stavajú, aby sa ľudia hýbali. Asi si ma presvedčil, nadstavím si chalupu. :D

Nič neberiem osobne. Vyslovil som svoj názor a ty si mi napísal svoj. ;)
milan395
11.08.09,04:49
Ja som sa tiež rozhodoval medzi podkrovným alebo bungalovom, kedže mám šírku pozemku len 13,5m a vyhral bungalov. a nie preto že som lenivý ale skor z praktického hladiska.
panamera
12.11.09,19:12
Ja mam pozemok 17,5m a tiež chceme bungalov. Pači sa nam ALFA 121, ak ho dakto stavia rad by som videl realne fotky, chceli by sme začat na jar. Inač si tiež myslim že bungalov je lacnejši ale pravda ako ktorí.
plamen4
12.11.09,21:28
Bungalov je lacnejší, ale iba ak je malý a jednoduchý. Ak niekomu stačia skromnejšie 2 detské, spálňa, obývačka s kuchyňou, kúpeľňa a špajzka, je to OK. Ak chcete viac izieb, šatník, 2 kúpeľne, nejaká tá technická miestnosť, jednoznačne poschodový. Taktiež sa bungalov značne predražuje, ak sa špekuluje s komplikovanou strechou atď. Čo sa týka energetickej náročnosti, vyhráva poschodový dom – menšie tepelné straty. Ak by mal niekto záujem o slušný individuálny projekt – poradenstvo tu je môj mail K.projekt @post.sk
mima86
14.11.10,14:04
My ideme stavať poschodový dom. Páči sa mi na nich najmä to, že sú oddelené súkromné miestnosti (spálne) od spoločenských miestností, kam chodia návštevy. Prízemie bude bezbariérové a bude tam jedna izba - svokrovcov mám ďaleko a predsa, keby niečo. Na bungalowoch sa mi nepáči, že majú malé izby, lebo inak by tam nebolo veľa svetla. A málo úložného priestoru. Pripadá mi to ako v byte, až na to, že máte záhradu. Ale ak by sme boli bezdetní, tak by som radsej zvolila bungalow. A schody? Podľa mňa je len výhovorka, že v staršom veku je ťažké behať po schodoch. Veď, koľko dôchodcov žije v panelákoch bez výťahu a zvládajú to. Ja bývam v poschodovom dome a vôbec si neuvedomujem, že stále musím chodiť hore-dole. Ani mi to nepríde na um. Teraz je veľká móda bungalowov, ale ja keď vidím tie minidomčeky, tak sa pýtam, prečo neísť rovno do bytu? Také sú malé. Je mi jasné, že sto ľudí-sto chutí. A čo sa týka nákladov na stavbu, neviem, čo je lacnejšie, ale určite pri poschodovom máte menšie náklady na základy a strechu. To, že sa použije viacej tehál to len vyrovná, ale predsa len sú tehly lacnejšie a získate oveľa viac priestoru. Náklady na kúrenie nám vyrátali minimálne, ale to záleží hlavne od toho, z akých tehál staviate. My nemusíme ani zatepľovať.
sulko
14.11.10,17:59
zalezi aj aky dom. ak poschodovy tak urcite vacsi, aby nebola spalna len hore po schodoch-jednopodlazny dom v ktorom nemusim behat hore dole po schodoch kvoli akejkolvek malickosti do spalne je na nezaplatenie
alltracboy
15.11.10,04:34
tie rozdiely v cenach zakladov niesu az tak velke, ovela viac vas osklbu na krove a pokryvani. Ked uz bungalov, tak taky kde sa na prve podlazie rovno hodi krov, bez stropu, lebo ak sa tam robi strop a nadmurovka, tak dat o 3 rady tehal viac na bungalov so stropom a nadmurovkou a mat plnohodnotne podkrovie tiez v podstate nic nestoji.
jankazb
15.11.10,13:16
tie rozdiely v cenach zakladov niesu az tak velke, ovela viac vas osklbu na krove a pokryvani. Ked uz bungalov, tak taky kde sa na prve podlazie rovno hodi krov, bez stropu, lebo ak sa tam robi strop a nadmurovka, tak dat o 3 rady tehal viac na bungalov so stropom a nadmurovkou a mat plnohodnotne podkrovie tiez v podstate nic nestoji.
Netreba ale zabudnúť na cenu schodiska, čo teda nieje málo, plus okná na ďalšom poschodí, riadne zateplenie strechy....
andiablo
15.11.10,15:12
Netreba ale zabudnúť na cenu schodiska, čo teda nieje málo, plus okná na ďalšom poschodí, riadne zateplenie strechy....
no schodisko áno ale ostatné.
Aj bungalov potrebuješ zatepliť a tie miestnosti čo máš tam tiež potrebuješ okná. Dvojposchodák má výhodu, že má menšiu zastavanú plochu.
jankazb
15.11.10,16:58
no schodisko áno ale ostatné.
Aj bungalov potrebuješ zatepliť a tie miestnosti čo máš tam tiež potrebuješ okná. Dvojposchodák má výhodu, že má menšiu zastavanú plochu.
Súhlas. Nielen pri platení daní :mad:, ale napr. keď ideme robiť okapové chodníky koľko potrebujeme obrubníkov okolo bungalovu...:( Ale to sú pre mňa jediné nevýhody. Postavili sme prízemný a neľutujeme.
lutec
15.11.10,18:34
Je fakt, že všetko hovorí pre poschodový dom. Váš projektant má pravdu aj s ohľadom na energetickú náročnosť, bungalow je na tom horšie už pri posudzovaní projektu s ohľadom na faktor tvaru...
Ale tie argumenty o chodení do schodov predsa len majú niečo do seba.
sulko
15.11.10,19:17
aj tie tri rady tehal nieco stoja, a uplne sa meni vzhlad povodne nizkeho domu. a argument o chodeni po schodoch urcite zavazi. ja mam na bungalove betonovy strop, nizku strechu ale zmenou krovu nie je problem vytvorit zaujimave podkrovie s priznanou konstrukciou vhodne na pracovnu, oddychovu izbu s prijatelnou svetlostou.. v poschodovom sme nejaky cas zili, a tie chybajuce schody su na nezaplatenie a vyvazia menej miesta na pozemku, popr. energ. narocnost o com tu niektory pisu a o com by sa dalo silne polemizovat
alltracboy
16.11.10,04:17
zmenou krovu nie je problem vytvorit zaujimave podkrovie
a potom ze praskaju steny. dufam ze ho neplanujes menit ked uz bude dom stat.
sulko
16.11.10,16:54
a potom ze praskaju steny. dufam ze ho neplanujes menit ked uz bude dom stat.

no, nazor odbornika... mimotemy:eek:
peter3377
18.11.10,10:23
no aj keby bol lacnejsi, ato neviem ci ozaj je, tak by som poschodak nerobil, mam 33r, a 3 krat oper.koleno a uver na 20r, tak pocitam ,ze to by som dal casom asi vytah a to by uz lecnejsie nebolo
drozdm
22.11.10,16:10
U nás bol výber vopred jasný a podmienený potrebami rodiny. Potrebujeme bezbarierový a teda prízemný RD.Rozmerovo 11x20 , teda potrebujem večšie základy a aj strechu.Na to potrebujem viac love ale nepotrebujem schody , betonový alebo keramický strop rozvody na poschodie , či strešné okná. Tiež menej tepelných izolácii . Myslím že je lacnejšie zatepliť drevený strop bungalovu ako strechu poschodoveho. Dalšou vecou su aj chodníky ktorých potrebujeme viac a na druhej strane ušetrím napr. na takom prenajme lešenia pri poschodovom . Skrátka takýchto príkladov by sa dalo veľa a myslím že výhody aj nevýhody su na oboch stranach. Z dlhodobeho hľadiska ak pomyslím na starobu a chorobu tak jednoznačne prízemný je praktickejší.
Na jar chceme začať , tak dufam že to vyjde
:)
220870
22.11.10,16:16
drozdm Pekne ste to napísali.:):):)
ZunkaZ
22.11.10,16:42
U nás bol výber vopred jasný a podmienený potrebami rodiny. Potrebujeme bezbarierový a teda prízemný RD.Rozmerovo 11x20 , teda potrebujem večšie základy a aj strechu.Na to potrebujem viac love ale nepotrebujem schody , betonový alebo keramický strop rozvody na poschodie , či strešné okná. Tiež menej tepelných izolácii . Myslím že je lacnejšie zatepliť drevený strop bungalovu ako strechu poschodoveho. Dalšou vecou su aj chodníky ktorých potrebujeme viac a na druhej strane ušetrím napr. na takom prenajme lešenia pri poschodovom . Skrátka takýchto príkladov by sa dalo veľa a myslím že výhody aj nevýhody su na oboch stranach. Z dlhodobeho hľadiska ak pomyslím na starobu a chorobu tak jednoznačne prízemný je praktickejší.
Na jar chceme začať , tak dufam že to vyjde
:)

úplne súhlasím s týmto názorom a dodám len, že okrem toho že bungalov vyjde lacnejšie (stavali sme a už 4 roky bývame :)) tak je aj ovela praktickejší. 6 rokov som bývala v poschodovom a hoci som to brala ako rozcvičku, to behanie hore-dole bolo na nervy. Takto mám všetko po ruke...
marleau
22.11.10,18:30
Čo je už toto za argument,že behanie po schodoch je nevýhoda poschodového domu?Pri rozumnej dispozícii poschodovej stavby prejde každý denne dva-trikrát hore a dva-trikrát dole schodmi.Toto je namáhavé?To akože hodinu športovať a potom celý deň sedieť alebo ležať takmer nehybne pred TV je zdravé a ľudskému telu prospešné,keď už sa nemá ísť pred spaním po schodoch?Myslieť na starobu znamená po tých schodoch chodiť a nie sa im vyhýbať.Jedna štúdia hovorí,že každý prejdený schod predlžuje život o 4 sekundy.Neplatí pre fajčiarov,tým nepomože nič.
Ale čo sa čudujem,keď čítam názory niektorých "odborníkov",tak ich dopredu ľutujem.
Ak počítate,čo je pri stavbe bungalowu lacnejšie,tak nezabudnite na obrovskú "výhodu" toho,že potrebujete o dosť väčší pozemok,resp. z toho povodného vám zostane na ostatné menej miesta.A to predčí aj cenu lešenia,zateplenia navyše,schodov ap.
drozdm
22.11.10,18:53
Čo je už toto za argument,že behanie po schodoch je nevýhoda poschodového domu?Pri rozumnej dispozícii poschodovej stavby prejde každý denne dva-trikrát hore a dva-trikrát dole schodmi.Toto je namáhavé?To akože hodinu športovať a potom celý deň sedieť alebo ležať takmer nehybne pred TV je zdravé a ľudskému telu prospešné,keď už sa nemá ísť pred spaním po schodoch?Myslieť na starobu znamená po tých schodoch chodiť a nie sa im vyhýbať.Jedna štúdia hovorí,že každý prejdený schod predlžuje život o 4 sekundy.Neplatí pre fajčiarov,tým nepomože nič.
Ale čo sa čudujem,keď čítam názory niektorých "odborníkov",tak ich dopredu ľutujem.
Ak počítate,čo je pri stavbe bungalowu lacnejšie,tak nezabudnite na obrovskú "výhodu" toho,že potrebujete o dosť väčší pozemok,resp. z toho povodného vám zostane na ostatné menej miesta.A to predčí aj cenu lešenia,zateplenia navyše,schodov ap.
zdravím ťa.
chceš povedať že ak chceš na starobu biť fit tak musiš chodiť po schodoch?Ja pracujem ako horár a ver mi že sa nachodim dosť a v prírode . No a aj ked niesom starý už teraz mi klby neslužia tak ako by mali.Dom je miestom pre bývanie a oddych a ma služiť človeku a nie naopak. Za pohybom sa ide von do prírody , na športoviska a nie na poschodie do spalne.
Si predstav sam seba ako máš 80 rokov , ráno sa po po 15-20-tich minutach konečne dostaneš na prizemie do kuchyne aby si sa najedol a čo to? Zubná protetická náhrada zostala v spálni v pohariku . A tvoje možnosti na ranajky sa zúžili na jediné menu .....kašička...;) nič v zlom
VieraPopluharova
22.11.10,19:02
zdravím ťa.
chceš povedať že ak chceš na starobu biť fit tak musiš chodiť po schodoch?Ja pracujem ako horár a ver mi že sa nachodim dosť a v prírode . No a aj ked niesom starý už teraz mi klby neslužia tak ako by mali.Dom je miestom pre bývanie a oddych a ma služiť človeku a nie naopak. Za pohybom sa ide von do prírody , na športoviska a nie na poschodie do spalne.
Si predstav sam seba ako máš 80 rokov , ráno sa po po 15-20-tich minutach konečne dostaneš na prizemie do kuchyne aby si sa najedol a čo to? Zubná protetická náhrada zostala v spálni v pohariku . A tvoje možnosti na ranajky sa zúžili na jediné menu .....kašička...;) nič v zlom

a keby len zubna nahrada, co tak sveter, alebo ked sa budes chciet prezliect, lebo si si po tyzdni spomenul, ze treba na postu, alebo do obchodu.My sme sa pred rokom prestahovali z paneláku do posch. rodinneho domu /z rodinnych dovodov/ a teraz ked to tak pocitam tak asi 20 x krat musim hore a dolu, te je len rozvicka- dakujem pekne za nu uz teraz a to nemam ani 50-tku, ak mozem z vlastnych skusenosti poradit jednoznacne bungalov, a to som este zabudla, ze ked pride bratov maly na vikend tak sa to behanie po schodoch z 3-násobí.
marleau
22.11.10,19:05
Ak budem starý (ak sa toho vobec dožijem),zriadim si spálňu na prízemí.Ale zdá sa mi zhýralé,ak mladí ľudia nechcú chodiť po schodoch a len kvoli tomu stavajú bungalow.Čo sa týka zubov,mám ich po otcovi a on ich má ešte všetky.Má síce len 73 rokov,ale hádam mu rýchlo nevypadajú...
drozdm
22.11.10,19:23
Ak budem starý (ak sa toho vobec dožijem),zriadim si spálňu na prízemí.Ale zdá sa mi zhýralé,ak mladí ľudia nechcú chodiť po schodoch a len kvoli tomu stavajú bungalow.Čo sa týka zubov,mám ich po otcovi a on ich má ešte všetky.Má síce len 73 rokov,ale hádam mu rýchlo nevypadajú...
ale ved ok.Každý má predsa dôvody . Ja som mlady a bungalov chcem pre syna hlavne. Nechodi a nevidi tak inu možnosť ani nemam.Pozemok mi to dovoľuje a cenovo to vyjde cca 1:1. Ale čo sledujem tak mladý ľudia nestavaju bungalov preto že sa im nechce chodiť po schodoch ale preto aby na starobu aj ked nebudu vládať chodiť po schodoch , budu si môcť svoj dom uživať a možno nebudu preto odkázaný na iných a priznajme si že tento problém tu je.
day
22.11.10,21:34
my ideme stavat tiez bungalov a dovod:
paci sa nam typ rd bungalov
jednoduchsia stavba
schody

ako uz bolo spomenute, kazda liska chvali svoj chvost
SamuelSK
18.04.11,19:25
Jedna štúdia hovorí,že každý prejdený schod predlžuje život o 4 sekundy.N.


hmm, ja denne prejdem minimalne 200 schodov, to mam 13 minut kazdy den.

To je jedna stoosmina (1/108) zo dna.

Aka sranda, som milovnik lost serialu a 108 je mi blizke cislo :) ale fakt, brutal nahoda :D :D hahahaha

cize zivot by som si predlzil o cca 1% (niekedy prejdem aj 500 schodov denne, hlavne ak som mal este steniatko...)

to pocitam len cestu hore, ak pocitam aj cestu dole, tak by to bolo vsetko vynasobene dvojkou.

Avsak 1 schod prejdem rychlejsie ako 4 sekundy, cize mozno som prelomil rovnicu na nesmrtelnost? :eek::eek::eek::---:D

Teoreticky nie je problem dlhodobo behat po schodoch rychlostou 1 schod za 3 sekundy, 1/4 dna prespat a budem nesmrtelny :)

no som byval aj tak aj tak, a viac mi vyhovuje bez schodov, a to som dvadsiatnik.

na poschodovom dome je treba mat vysielacky, inak kazde privolanie clena domacnosti pocuje aj sused.
je to sice zdrave, behat hore dole, avsak schody moze byt aj extremne smrtelne - deti ?! maly pes ?! zdravy clovek ked praskne ziarovka napriklad a tak dalej... komplikovane stahovanie, ak nie je RIADNE odizolovane poschodie, ten dole vzdy pocuje toho hore, v pripade poziaru je ten hore bez moznosti bezpecne opustit dom (jedine skokom z okna), niektore schody su tak nechutne "tvrde" ze bez papuc sa na ne neda neopatrne vstupit, doreze mi to nohy (ak zle slapnem na schod). a vedel by som na schodi prisit este viac nevyhod, ale naco :)

ale vyhoda je asi ta, ze to setri miesto na pozemku, ale ruku na srdce, ak uz tych 50m2 vadi, naco ideme byvat do RD?! aby sme mali 2metre z lava a 4 metre z prava suseda ? to je panelak, len na lezato ;)
dalsia vyhoda je mozno vykurovanie? (predsa len kocka ma jadro blizsie ku kazdemu rohu ako obdlznik atd atd), ale v kocke sa prejavuje fyzika - teplo "ide hore" a jak v zime (dole je zima, hore unika teplo), tak aj v lete (hore je peklo, dole je super) sa to prejavi...

este jedna vec, extremne sa mi nepacia domy bez pivnice.
ved pivnice je chladnicka zadarmo, preco ludia nesetria s tymto riesenim? :)
220870
18.04.11,19:38
Lebo majú chladničky.Keby nemali tak by kopali pivnice
Indeed
18.04.11,20:11
..lebo niektorí sú "zaľúbení" do bungalovov,

a vtedy každá rozumná diskusia KONČÍ.
Katy a R
18.04.11,20:16
.....

este jedna vec, extremne sa mi nepacia domy bez pivnice.
ved pivnice je chladnicka zadarmo, preco ludia nesetria s tymto riesenim? :)

... možno aj preto, že niekde majú ľudia pivnice permanentne zatopené ..:mee:
Indeed
18.04.11,20:20
nemuseli by mať zatopené pivnice,

stačila by "jimka" o objeme 50 l , plavak a čerpadlo.

Ked nerozmýšľajú, tak majú zatopené pivnice.
janou
21.04.11,07:47
Vela dovodov pre a proti jedneho aj druheho uz bolo spomenutych. V neprospech bungalovu je este to, ze sa nielen zmensi plocha pozemku povedzme o 60 m2, ale ta plocha pozemku ma svoju cenu, ak je m2 az 2000 sk, tak je to 120000 sk.
Co sa tyka schodov, tak si myslim, ze sa to trochu zvelicuje. Samozrejme ze nie je prijemne behat za kazdou hlupostou po schodoch. Treba si dom zariadit tak, aby ste to robit nemuselo. To ze v 60-tke bude pre niekoho problem chodit po schodoch je jasne. Preto treba jednu izbu dole a je problem vyrieseny. Pripada mi trochu divne, ze kolkym vadia schody, pricom riesenie je tak jednoduche.
Ja som sa rozhodol pre podkrovny domcek, pricom podkrovie mam znizene. Teraz neviem, mam poschodovy dom alebo bungalov s podkrovim?
V podkrovi mam jednu velku detsku izbu, pracovnu, posilnovnu a skladovaciu izbu. Teraz tam chodim casto, kedze tam pracujem aj cvicim. Ked budem na dochodku a nebudem vladat cvicit, tak uz tam chodit vobec nebudem.
S pivnicou som dlho zapasil, nakoniec som dom nepodpivnicil. Nie ze by som nechcel, ale pre peniaze. Je to velmi draha zalezitost, urcite by som pivnicu necharakterizoval ako chladnicka zadarmo. Mam v plane, ze ak sa financne zotavim zo stavby domu, tak si spravim pivnicu na dvore, peknu klenbovu, ak dovtedy nepridem na to, ze ju vobec nepotrebujem.
bromid
16.06.11,08:53
ahojte,
chcem sa spytat, ked sa tu rozobera bungalov alebo poschodak :), mam pozemok o rozmeroch sirka 10m krat 36,9m dlzka. tak neviem asi by bol vhodnejsi poschodak dom nie? videl som fotky, resp. fotku od "AndrejaG" a on mal tiez taky podobny pozemok co sa tyka do metra stvocoveho ako ja, a on mal hned oplotenie, resp. mury hned pri dome a moc sa mi to nepacilo. len v uzemnom rozhodnuti su urcite obmedzenia, napr. vyska stavby zastresenych strechou nesmie byt vacsia ako max 8 metrov a ak je vzdialenost medzi domami mensia ako 7 metrov nesmu tam byt okna. tak teraz babo rad :D
alltracboy
16.06.11,11:59
nemyslim si ze jimka a cerpadlo je riesenie.. to uz mozes rovno mat tu chladnicku. Nieje nad vlhku plesnivu pivnicu a este aj cerpat vodu drahou elektrinou, ktoru by si ani nemal pustat do kanalizacie.
evika
03.07.11,17:58
Staval niekto projekt domu esprit od apexu - arch. Paci sa nam.Chceli by sme ho vidiet. Dakujem
DrPepper
06.07.11,14:41
ja som si nasiel domcek ktory sa mi pacil na nete/bungalov beta/.
prekresil som si podoris. trochu upravil rozmery a prisposobil podla terenu a dal nakreslit projektantovy.
musim ti ale poevdat ze si naozaj vsetko!!!! robim sam len na krov som mal jedneho majstra tesara a to len na 4 dni. je to fakt drina ked robis sam. strechu som pokladal 3 tyzdne. ale podarilo sa. mozem poslat foto
pošli to foto zvedavosť je veľka
DrPepper
06.07.11,15:13
Ak budem starý (ak sa toho vobec dožijem),zriadim si spálňu na prízemí.Ale zdá sa mi zhýralé,ak mladí ľudia nechcú chodiť po schodoch a len kvoli tomu stavajú bungalow.Čo sa týka zubov,mám ich po otcovi a on ich má ešte všetky.Má síce len 73 rokov,ale hádam mu rýchlo nevypadajú...
preco vsetci pozeraju iba na starobu vela z nas sa jej ani nedozije. ale nielen staroba ta pride neskor a co tak choroby alebo urazy ja som za bungalov, ale fakt nic v zlom je to kazdeho osobna vec a ci niekto poradi tak alebo onak kazdy sa musi rozhodnut sam a postavit to na co ma alebo co sa mu paci a co mu vyhovuje
drozdm
06.07.11,15:25
AAAaaaamen :D
DrPepper
06.07.11,15:28
chceli by sme s manzelkou postavit bungalov 110 od prodomu aky mate nan nazor? ma ho niekto postaveny ak ano mate niekto realne foto?
dakujem!
drozdm
06.07.11,15:44
chceli by sme s manzelkou postavit bungalov 110 od prodomu aky mate nan nazor? ma ho niekto postaveny ak ano mate niekto realne foto?
dakujem!
vcelku fajn domček , Pozerali sme po nom tiež , Nam nevyhovovalo to že tam nieje kotolna na tuhe palivo a chceli sme garaž ako sučasť domu. Tento domček je jednoduchy ale vkusny. Jednoducha strecha vam nevitiahne vela penazi z vrecka a je riešeny dosť prakticky . Len do toho,:)
evika
07.07.11,08:50
Staval niekto projekt domu esprit od apexu - arch. Paci sa nam.Chceli by sme ho vidiet. Dakujem.

Nenajde sa nikto.
soson76
07.07.11,10:37
No my sme riesili to iste, nakoniec sme sa rozhodli pre bungalov.
Dovod? Ak chces maly dom lebo Ta brzdia financie, tak vies lepsie vyuzite jednoliatu plochu, nez dve poschodia, kde naviac dost priestoru zostane nevyuziteho prave kvoli schodisku. Ale zase zalezi ako je urobeny projekt a aku velku plochu skutocne mate k uzitku.
bbronaa
22.09.11,17:20
myslim ze bugalov je drahsi ak berieme do uvahy tu istu podlahovu plochu.
aj som si postavil bungalov s obytnym podkrovym takze som si nasiel strednu cestu.
je to bungalov beta od prodomu.staviam sam a mal by som sa zmestit do 1,5,mil. bez zariadenia a pozemku.
/375 ytong, 6km okna/bramac/...

dobry den aj mne sa paci ten bungalov s prodomu chcela by som poprosit ci by ste mi nemohli poslat nejake foto vasho domu dakujem (helenka101@azet.sk)
alltracboy
22.09.11,19:25
podla doterajsich skusenosti si myslim, ze lacnejsi je bungalov. Evika.. moj sef ma tusim ten dom espirit.
xxenak
04.10.11,17:39
podla doterajsich skusenosti si myslim, ze lacnejsi je bungalov. Evika.. moj sef ma tusim ten dom espirit.

Samozrejme, že bungalov je lacnejší, a o koľko. Za prvé základy pri rozlohovo väčšom bungalove sú iba nepatrné ( 1000€). Strecha to isté možno rozdiel 1000 €. A teraz ideme na poschodový. Tehly pre poschodový 2000 € viac. Strop asi tak 2000 , hlavne robota je na tom drahá potom sú tam schody, komín, viac okien, dverí, dva záchody(kúpeľne) kúrenie je zložitejšie a to nehovorím stierkách, lešení atď. Začíname stavať spolu s kamarátom a on má rozpočet na hrubú stavbu 40000€. Ja 30000€. On urobil menšie základy za 9700€. Ja podobne. ON má strechu za 10000€. Ja za 11000.
ciners
04.10.11,17:48
Ako mozu byt tehly pri poschodovom dome pri rovnakom pocte izieb drahsie?
Stavanie do vysky je vseobecne vo veskerej odbornej verejnosti povazovane za lacnejsie ako stavanie do sirky. Pri rovnakej ploche podlazi samozrejma. Neda sa porovnavat bungalov s uzitkovou plochou 120m2 a poschodak s 200m2.
marleau
04.10.11,18:13
Nie len vo veškerej odbornej verejnostia,ale aj logicky a matematicky dokázateľné je,že stavanie do výšky je lacnejšie.
To,čo píše xxenak v príspevku č.200,je podľa mňa hlúposť.