mlaco
07.02.08,19:22
"Nové domy musia mať bunker"
http://www.sme.sk/c/3716961/Nove-domy-musia-mat-bunker.html

"Rodinné domy by mali mať zas jednoduché svojpomocne vybudované úkryty so vzduchovodmi a zásobami vody."


Grr, co je to za haluz??
r.galovic
07.02.08,18:43
Tak to sa zase niekomu na ministerstve niečo pekné podarilo. Otázka času keď sa to novelizáciou zruší.
wagner
07.02.08,19:12
Nostradamus predpovedá vojnu v tomto tisícročí a vo veršoch píše, že sa zachránia tí, čo budú v horách a pod zemou. Asi ho niekto čítal, tak už myslia na budúcnosť
AndrejG
07.02.08,19:28
Nostradamus predpovedá vojnu v tomto tisícročí a vo veršoch píše, že sa zachránia tí, čo budú v horách a pod zemou. Asi ho niekto čítal, tak už myslia na budúcnosť

Nostradamus predpovedal tolko roznych blbosti, ze je jasne, ze nieco mu vyjst musi. To je ako keby som sa ja opil a spisem 10000 predpovedi buducnosti v jazyku ktoremu nikto nerozumie, potom sa nieco stane a ludia v buducnosti si tie moje blaboly prelozia podla toho ako sa im to bude hodit. :)
misomiso
07.02.08,19:35
Neviem, ci nie je lepsie odporucat sa hned, ako sa trapit tyzden niekde v kryte :)

Ze by sa vrchnost hotovala do boja? A s kym, s Cechmi, alebo s Madarmi?
wagner
07.02.08,19:42
Dnes nikto nevie. Mňa jedine napadol ten Nostradamus, iný dôvod nevidím. Pri poslednom sčítaní úkrytov v obciach im asi vyšlo, že to je všetko málo. Tak načo budovať kryty za štátne, keď si to môže každý spraviť sám na vlastné náklady. Však aj v USA si budujú ľudia kryty, čo sme my niečo menej?
účtovník 007
07.02.08,20:00
Dnes už v rádiu hovorili, že "nebudeme sa brániť novelizácii", aby sa takáto vec netýkala rodinných domov.
Pri činžiakoch je to pritiahnuté za vlasy, lebo v tej panike, no asi nič moc....

Ja neviem úplne posúdiť nakoľko je to blbosť a nakoľko neblbosť. Možno ak sa tie výchrice a podobné vylomeniny počasia budú stupňovať, tak niečo podobné ako v Amerike, začneme budovať aj my tu. A možno nebude treba ani zákon.
Ten kto zažil posledné výchrice a videl odletujúce strechy, možno taký kryt v rodinnom dome nebude považovať až za taký nezmysel. Samozrejme uvažujem stále iba o prírodných katastrofách.;)
misomiso
07.02.08,20:04
Dnes už v rádiu hovorili, že "nebudeme sa brániť novelizácii", aby sa takáto vec netýkala rodinných domov.

Ja neviem posúdiť nakoľko je to blbosť a nakoľko neblbosť. Možno ak sa tie výchrice a podobné vylomeniny počasia budú stupňovať, tak niečo podobné ako v Amerike, začneme budovať aj my tu. A možno nebude treba ani zákon.
Ten kto zažil posledné výchrice a videl odletujúce strechy, možno taký kryt v rodinnom dome nebude považovať až za taký nezmysel.

To je v poriadku, ale kazdy nech si posudi mieru rizika sam a nech sam zvazi vhodnost takychto investicii. Snad nebudeme ludi nutit k tomu, aby museli trpet fobiami, ako napr. Saddam Husajn, ktory mal este aj na jachte kompletne vybavenu operacnu salu.
účtovník 007
07.02.08,20:07
Kým som doplňovala text, už si odpovedal. Ja som tam doplnila, že uvažujem o prírodných katastrofách.
duficek
07.02.08,20:17
ale ved take bunkre ma hadam kazdy dom.
akurat sa to vola pivnica a v sudoch je tam vinko :) a uskladnene zemáky :)
AndrejG
07.02.08,20:30
Ten kto zažil posledné výchrice a videl odletujúce strechy, možno taký kryt v rodinnom dome nebude považovať až za taký nezmysel. Samozrejme uvažujem stále iba o prírodných katastrofách.;)

Kvalitne urobene strechy nelietali. ;)
účtovník 007
07.02.08,20:54
ale ved take bunkre ma hadam kazdy dom.
akurat sa to vola pivnica a v sudoch je tam vinko :) a uskladnene zemáky :)

a unás slivovička.....nejako tam prečkáme:D
wagner
08.02.08,08:15
Medzi úkryty sa zaraďujú aj pivnice. Lenže teraz máloktorý nový dom má pivnicu, tak to asi chcú takto riešiť. Aj keď si myslím, že pivnica ochráni ozaj iba pred prírodnými katastrofami - teda vietor, aj keď Ti zoberie dom, tak zostaneš zavalený v pivnici a možno pri tej slivovičke aj prežiješ. Ale poriadny protiatómový úkryt má iné dimenzie a je v inej hĺbke. To si budú môcť dovoliť iba niektorí. My obyčajní ľudia sa do neho nedostaneme. Ani obce ich nemajú, iba niektoré mestá a väčšie fabriky.
misomiso
08.02.08,08:42
Ja to nechapem. Ved stale hovoria, ze odkedy bude dokonceny ten radar v CR a tie rakety k tomu v Polsku, tak tu budeme v strednej Europe bezpecni... A - keby bolo najhorsie, tak USA sa isto znova obetuju a preventivne napadnu Iran aj Severnu Koreu...:)
wagner
08.02.08,08:49
A budú sa prestrelovať cez Slovensko, tu by pomohol iba nejaký protiraketový dáždnik. Aký význam má slovo - bezpečný? V tomto prípade si myslím že je to iba oblbovanie národa. Keď budú v Čechách a Polsku radary, tak "bratia" tu budú prví. Už nás na to upozorňujú.
Stefan2005
08.02.08,08:55
... ze odkedy bude dokonceny ten radar v CR a tie rakety k tomu v Polsku, tak tu budeme v strednej Europe bezpecni...

... len sa obávam, aby tie priateľské rakety nelikvidovali tie nepriateľské nad naším územím....
r.galovic
08.02.08,09:03
Nebojte sa, ponad naše krásne, malebné Slovensko tie rakety lietať určite nebudú. To by mali na dlhé lakte. Kratšie to budú mať keď sa budú ostreľovať cez Tichý oceán :)
ZDENIELA
08.02.08,09:05
... len sa obávam, aby tie priateľské rakety nelikvidovali tie nepriateľské nad naším územím....

No, ... len ak budú musieť preletieť ponad Tatry, tak určite sa tých priateľských aspoň z ČR nebojme....

Češi sa totiž budú ponad Tatry báť, aby na nich nespadla lavína :D
r.galovic
08.02.08,09:09
Ináč my sme riešili v máji 2007 jeden bytový dom so 100 bytmi, a tam odbor CO požadoval iba "jednoduchý úkryt budovaný svojpomocne". Tzn. že z pivníc sa v čase krízy vhodnými stavebnými úpravami zhotoví zariadenie CO, zabezpečí sa zásoba vody, doplnia sa chemické záchody, sklady čistého oblečenia, sklady zamoreného oblečenia, ventilácia, filtračné zariadenia, ochranné steny ... no proste ako kedysi keď sme chodili v škole na branné cvičenia. Nebolo nutné uvažovať s plynotesným krytom. A sranda bola, že ani na odbore CO poriadne o tej vyhláške nevedeli a nadávali na ministerstvo, lebo v tom mali chaos. To mi potvrdil aj človek z odboru krízového riadenia ObÚ.
wagner
08.02.08,09:09
Myslím, že by som Ti mohla oponovať, lebo "bratia" nás už upozorňovali, že keď ich nezoberú do kšeftu s radarmi, tak im "vypália rybník" . Považujú ich za nepriateľov a tých treba napadnúť pri prvej možnej príležitosti. A keď nie je príležitosť, tak si ju vytvoria. Dôvody sa vždy nájdu. Nechcem byť pesimista, ale nemám z toho dobrý pocit. Vždy na to doplatia len nevinní.
borbi
08.02.08,10:36
Ja to nechapem. Ved stale hovoria, ze odkedy bude dokonceny ten radar v CR a tie rakety k tomu v Polsku, tak tu budeme v strednej Europe bezpecni... A - keby bolo najhorsie, tak USA sa isto znova obetuju a preventivne napadnu Iran aj Severnu Koreu...:)

no nebud si taky isty pri (nedjboze) napadnuti sa ako prve likviduju strategicke pozicie protivnika a toto je myslim najstrategickejsie miesto s tych strategickych.najhorsie a tom je, ze je zatratene blizko.takze ja sa lucim pretoze mam v miesacke rozrobeny beton na bunker.:D
mlaco
08.02.08,10:43
no nebud si taky isty pri (nedjboze) napadnuti sa ako prve likviduju strategicke pozicie protivnika a toto je myslim najstrategickejsie miesto s tych strategickych.najhorsie a tom je, ze je zatratene blizko.takze ja sa lucim pretoze mam v miesacke rozrobeny beton na bunker.:D

Nuz, takze, rad by som sa dozvedel ze co mam pri planovani a stavbe RD spravit, aby som nemal problem pri kolaudacii.
Dufam ze nic nemusim robit a je to len bublina.
Kazu
08.02.08,11:04
"Nové domy musia mať bunker"
http://www.sme.sk/c/3716961/Nove-domy-musia-mat-bunker.html

"Rodinné domy by mali mať zas jednoduché svojpomocne vybudované úkryty so vzduchovodmi a zásobami vody."


Grr, co je to za haluz??

Tie úkryty si určite vybudujte. Dodá vám to pocit bezpečia a istoty. Keď ženu nase....e, budete si bezpečne istí, že sa počas tejto katastrofy nemusíte deliť s bezdomovcom o krabicu :D A kto si tam naškrečkuje aj poriadne zásoby tekutín :--- nebude sa mu chcieť odísť ani keď ho príde žena prosiť :D:D:D
kargo
08.02.08,13:57
Je tu niekto kto je presvedčený, že by ho nejaký úkryt ktorý by nestál niekoľko násobne viac ako dom nad ním, ochránil pred najnovšími bombami ?

Tak o čom to vlastne je?
Ako vždy-o peniazoch.
wagner
08.02.08,19:03
Stanovisko k výstavbe krytov je, že bytový dom od určitého počtu osôb musí mať, ak stavebný úrad na tom netrvá, tak asi nemusí. V rodinných domoch to bude predbežne dobrovoľné - dnes som to počula v nemenovanom rádiu. Navrhujem, kto má na to nech postaví a potom pozve do krytu aj poraďákov, nech všetci nevymrieme.
Indeed
23.12.13,14:17
V tomto období ako boli písané tieto príspevky v r. 2008 prebiehala REKONŠTRUKCIA krytov, podľa nariadenia EU
aspoň v PPS Detva,bolo rekonštruovaných asi 3 krytov
alltracboy
25.12.13,18:34
V tomto období ako boli písané tieto príspevky v r. 2008 prebiehala REKONŠTRUKCIA krytov, podľa nariadenia EU
aspoň v PPS Detva,bolo rekonštruovaných asi 3 krytov
co ta viedlo k tomu vytahovat skoro 6 rokov staru temu?
buchač
25.12.13,18:43
V tomto období ako boli písané tieto príspevky v r. 2008 prebiehala REKONŠTRUKCIA krytov, podľa nariadenia EU
aspoň v PPS Detva,bolo rekonštruovaných asi 3 krytov
co ta viedlo k tomu vytahovat skoro 6 rokov staru temu?
Predpokladám , že Indy si nejaký budovať začal ...;)
Ale inak ???
Nie je marné pouvažovať nad poniektorými myšlienkami ohľadom When the shit hits the fan...:rolleyes:
Nemusí sa rovno a práve jednať o tie najhoršie scenáre ....
pavol54
25.12.13,18:55
No v súvislosti s tým počasím možno to nebude ani také nereálne veď neohrozujú nás dnes atom bomby ale lietajúce strechy