pivko
08.02.08,06:48
Prosím o radu v takomto prípade:
Družstevny byt kúpeny od súkromnej osoby cez realitku./na zmluve je suma 1.000.000 Sk zaplatená predávajucemu za prevod členských práv v BD -platba uskutočnena vkladom na u. všetko je možné zdokladovať/ potom byt odkúpený od BD do vlastníctva za 90.000 Sk. Možem si pri predaji napr.za 1.500.000 , odpočítať 1.090.000 ako nezdaniteľnú časť??
/podmienka vlastníctva a trvalého pobytu nebola splnená/
pivko
08.02.08,10:32
Prosím o radu v takomto prípade:
Družstevny byt kúpeny od súkromnej osoby cez realitku./na zmluve je suma 1.000.000 Sk zaplatená predávajucemu za prevod členských práv v BD -platba uskutočnena vkladom na u. všetko je možné zdokladovať/ potom byt odkúpený od BD do vlastníctva za 90.000 Sk. Možem si pri predaji napr.za 1.500.000 , odpočítať 1.090.000 ako nezdaniteľnú časť??
/podmienka vlastníctva a trvalého pobytu nebola splnená/
A na mňa ste zabudli poradcovia?:mad:
Petra29
08.02.08,11:32
Môžeš si odpočítať túto časť,ale nie ako nezdaniteľnú , ale ako daňový výdavok:-))
Chobot
08.02.08,13:33
Prosím o radu v takomto prípade:
Družstevny byt kúpeny od súkromnej osoby cez realitku./na zmluve je suma 1.000.000 Sk zaplatená predávajucemu za prevod členských práv v BD -platba uskutočnena vkladom na u. všetko je možné zdokladovať/ potom byt odkúpený od BD do vlastníctva za 90.000 Sk. Možem si pri predaji napr.za 1.500.000 , odpočítať 1.090.000 ako nezdaniteľnú časť??
/podmienka vlastníctva a trvalého pobytu nebola splnená/

Nie, nemôžeš. Pre teba je výdavok (resp. nadobúdacia hodnota bytu) suma, za ktorú si byt kúpil od družstva - t.j. 90.000 SKK, nie za čo si kúpil členský podiel v družstve.

Pozri aj tieto diskusie:

http://www.porada.sk/t38932-p2-predaj-bytu.html

http://www.porada.sk/t59823-kupa-bytu-kupno-predajna-zmluva.html
auctovnicka
28.02.08,20:12
Dobry den,

chcela by som poradit, kupila som a nasledne predala v osobnom vlastnictve byt a prijem musim zdanit. Co vsetko mi zakon umoznuje zapocitat do vydavkov /tr.pobyt nebol a nevlastnila som ho viac ako 5 rokov/. Mozem si do nakladov uplatnovat zariadenie bytu, alebo iba jeho rekonstrukciu?

Dakujem
betka
28.02.08,21:05
Dobry den,

chcela by som poradit, kupila som a nasledne predala v osobnom vlastnictve byt a prijem musim zdanit. Co vsetko mi zakon umoznuje zapocitat do vydavkov /tr.pobyt nebol a nevlastnila som ho viac ako 5 rokov/. Mozem si do nakladov uplatnovat zariadenie bytu, alebo iba jeho rekonstrukciu?

Dakujem

Výdavkom bude kúpna cena bytu, rekonštrukia, opravy, poplatky za uzatvorenie kúpnej zmluvy...... ak ste predali s nábytkom (kuchynská linka, spotrebiče, ......), môžete si uplatniť i tieto výdavky, je potrebné mať doklady na všetky výdavky.

Možno by som odporučila dať do kúpnej zmluvy, že predávate i tento "nábytok", aby v prípade DK, Vám nevyhodili "bločky" z výdavkov. Tam by ste už dokazovali, že ste to predali spolu.... (takže všetúčko, čo budete dokladovať dať do zmluvy-"nábytok" aký)
Zoltán Kovács
28.02.08,21:26
auctovnicka
20.03.08,18:03
Este by som sa chcela spytat, ze ked si budem davat ako vydavky - rekonstrukciu bytu, ci ma obmedzuje zakon o dani z prijmov nejakym limitom v danom zdanovacom obdobi. Byt som vlastnila 3 roky a nemala som trvaly pobyt, takze musim dokladovat naklady. Dakujem