monka80
08.02.08,07:48
Dobry den, uctujem o odlozenej dani pretoze som auditovana spoločnost.Mam zostatok na 481 lenze tento rok nemam nic co by sa tykalo uctovania odlozenej dani ani odpisy ani uroky.Neviem mozno som z toho blba ale teda tento rok nebudem uctovat?alebo sa to da nejako zauctovat do nakladov aby mi vypadla ale na zaklade coho????a vyzera ze ani v buducnosti tam uz nic nevyskoci.poradte mi prosim co mam urobit.dakujem za odpovede
jajko50
08.02.08,07:02
Ak sa mýlim, nech ma niekto opraví. Učtovala si v minulom období na účte 481 na strane Dal odloženú daňovú povinnosť ako: napr. rozdiel účt. a daň odpisov. Tento účet sa nabaľoval pokial boli daňové odpisy vyžšie ako účtovné na str Dal. Ak dospeješ k opačnému prípadu, že budeš mať daň. odpis nižší a účt. vyžší vznikne Ti daňová pohľadávka a tým na str. Ma dať budeš ponižovať odloženú daňovú povinnosť. Je to dosť zjednodušene napísané--môžu vzniknúť aj iné prípady ako pri odpisoch.
azla
08.02.08,17:46
odložená daňová pohľadávka alebo daňový záväzok sa učtuje ak nam vznikajú dočasné rozdiely na dani
vzniká v prípadoch :
- rozdiel medzi zostatkovou cenou daňovou a učtovnou
- dočasne neuznané náklady, ktoré majú podmienku zaplatenia /napr. nezaplatené nájomné FO , nezaplatené úroky z omeškania ap.
- uplatnene náklady a výnosy z minulých období /ked bola splnená podmienka uznania/
a iné

Ak vám vznikla odložená daň z titulu rozdielu odpisov - daňový záväzok, zákonite príde rok, že vznikne daňová pohľadávka.

Až keď sa urobí DP / a správne/, vtedy sa všetko ukazuje ako a čo vstupuje do odloženej dane.
lucia85
08.02.08,18:03
- vysvetliť odloženú daň na pár riadkoch je asi nemôžné... nie je možné vykazovať zostatok na účte 481 a nemať čo účtovať... to by sa vám nemalo stať, tak ako popísala "jajko50" postupne sa vám to musí na účte 481 vysporiadať...