royal
08.02.08,07:11
Zamestnanec požiadal o uplatnenie nezd.časti na životné poistenie potvrdením poisťovne podľa par.11 ods.1 písm. c/ až e/ zák. č. 595/2003 Z.z.
o dani z príjmov. Podľa platného zákona o dani z príjmov, je táto nezd. časť uvedená uvedená v par.11 ods.4 písm.b/,c/. Môžem uznať príspevky na životné poistenie aj podľa tohto potvrdenia?
Tweety
08.02.08,06:18
Zamestnanec požiadal o uplatnenie nezd.časti na životné poistenie potvrdením poisťovne podľa par.11 ods.1 písm. c/ až e/ zák. č. 595/2003 Z.z.
o dani z príjmov. Podľa platného zákona o dani z príjmov, je táto nezd. časť uvedená uvedená v par.11 ods.4 písm.b/,c/. Môžem uznať príspevky na životné poistenie aj podľa tohto potvrdenia?
Kedže v odstavci 4 § 11 sú len 3 písmená, zrejme v potvrdení bude preklep na e. Treba to uznať.
Anik
08.02.08,06:18
áno na základe potvrdenia môžeš, ale ja by som sa opýtala či splňa toto poistenie podmienky zadané zákonom t.j. min. 10 rokov a min. do 55 rokov musí byť uzatvorená zmluva
Anik
royal
08.02.08,06:56
Ale par.11 ods.1 nemá písmená.
Tweety
08.02.08,06:57
Ale par.11 ods.1 nemá písmená.
Ale ide o odst. 4 nie 1.:)
royal
08.02.08,10:17
V potvrdení z poisťovne je uvedený par. 11 ods.1, písm.c/ až e/.
ZuzanaP
08.02.08,10:29
V poslednej dobe sa akosi kopia nesprávne potvrdenia, možno ide naozaj o preklep, treba to preveriť. Ja som sa stretla s tým, že poisťovňa zamenila príspevky zamestnanca a zamestnávateľa na doplnkové dôch. sporenie a potvrdenie bolo nesprávne....
Tweety
08.02.08,10:39
V potvrdení z poisťovne je uvedený par. 11 ods.1, písm.c/ až e/.
§ 11 odst. 1 hovorí iba o znížení ZD podľa ďalších odsekov, určite v potvrdení je aj uvedené, o aké poistenie, resp. sporenie ide, Nemá to tam?
vema
08.02.08,11:18
V poslednej dobe sa akosi kopia nesprávne potvrdenia, možno ide naozaj o preklep, treba to preveriť. Ja som sa stretla s tým, že poisťovňa zamenila príspevky zamestnanca a zamestnávateľa na doplnkové dôch. sporenie a potvrdenie bolo nesprávne....
Prestne toto sa stalo aj mne, hneď som tam volala, opravia a pošlú dobré potvrdenie, človek, aby bol v strehu.
Stitch
08.02.08,12:07
Ja mám na všetkých potvrdeniach od poisťovní uvedené "príspevky podľa
§ 11 ods. 1 písm. c/ až e/", keďže je tam zároveň uvedené, že s vyššie uvedenými úhradami boli dodržané poemienky ustanovené v § 11 Zákona o daniach z príjmov, ja som si to automaticky preložila ako príspevky podľa
§ 11 ods. 4 písm. a/ až c/.

Neviem si teraz predstaviť obvolávať poisťovne a vyžadovať od nich nové tlačivá. Je to naozaj nutné??????:eek::eek::eek:
Chobot
08.02.08,13:08
V potvrdení z poisťovne je uvedený par. 11 ods.1, písm.c/ až e/.

Vysvetlenie je velice jednoduché. V zákone o dani z príjmov podľa platnosti do 31.12.2006 boli v § 11 ods. 11 písmená a) až e). Následná novela tento paragraf zmenila tak, že ods. 1 už nemá písmená.

Poisťovňa mala vzor potvrdenia asi v informačnom systéme z minulého roku, len prepísali dátumy a neskontrolovali odkazy na paragrafy. Preto tam zostalo to znenie. Potvrdenie je ale platné.

To sa v súčasnosti stáva často, keďže zákony sa menia niekoľkokrát ročne a človek to nemá šancu postrehnúť každú malú zmenu. Napr. my sme si až teraz všimli, že sa zmenila periodicita povinných očných prehliadok z ročnej na 3-ročnú. Toto bolo aspoň dobré zistenie, nemáme s tým starosti každý rok.
Chobot
08.02.08,13:09
Ja mám na všetkých potvrdeniach od poisťovní uvedené "príspevky podľa
§ 11 ods. 1 písm. c/ až e/", keďže je tam zároveň uvedené, že s vyššie uvedenými úhradami boli dodržané poemienky ustanovené v § 11 Zákona o daniach z príjmov, ja som si to automaticky preložila ako príspevky podľa
§ 11 ods. 4 písm. a/ až c/.

Neviem si teraz predstaviť obvolávať poisťovne a vyžadovať od nich nové tlačivá. Je to naozaj nutné??????:eek::eek::eek:

Nie, netreba. Potvrdenia sú platné.
vema
08.02.08,19:30
Ja mám od zamestnanca potvrdenie, je to Česká posťovňa Je tam uvedené iba podľa § 11 zákona č.595/2003. Neni sú tam uvedené žiadne roky poistnej doby. Je to životné poistenie. Ja si myslím, že keď je napísané na uplatnenie nezdaniteľných časti základu dane fyz.osoby a ten paragraf, ako som hore uviedla, že by to nebolo OK? Vie mi niekto povedať , kedy je to potvrdenie nepoužitelné?A ešte je napísané, že s vyššie uvedenými úhradami boli dodržané podmienky ustanovené v § 11 zákona o dani z príjmov.
Chobot
08.02.08,20:40
Ja mám od zamestnanca potvrdenie, je to Česká posťovňa Je tam uvedené iba podľa § 11 zákona č.595/2003. Neni sú tam uvedené žiadne roky poistnej doby. Je to životné poistenie. Ja si myslím, že keď je napísané na uplatnenie nezdaniteľných časti základu dane fyz.osoby a ten paragraf, ako som hore uviedla, že by to nebolo OK? Vie mi niekto povedať , kedy je to potvrdenie nepoužitelné?A ešte je napísané, že s vyššie uvedenými úhradami boli dodržané podmienky ustanovené v § 11 zákona o dani z príjmov.

Zamestnanec sám zodpovedá za to, že jeho životné poistenie spĺňa podmienky zákona. Poisťovňa len potvrdzuje výšku uhradených prostriedkov.
vema
09.02.08,11:21
Zamestnanec sám zodpovedá za to, že jeho životné poistenie spĺňa podmienky zákona. Poisťovňa len potvrdzuje výšku uhradených prostriedkov.Ďakujem pekne.
Stitch
05.03.08,08:09
Stretli ste sa s informáciou, že ALLIANZ nezasiela potvrdenia ľuďom ktorých mesačná poistka na ŽP nepresahuje 500,- Sk?:eek::eek::eek::eek:
Vraj si títo musia ísť pre potvrdenie na pobočku ak si chcú uplatniť odpočitateľnú položku pri RZD resp. DP?????:eek:
Aký na to majú dôvod? Veď predsa aj 300,- Sk mesačná poistka znamená pre človeka cca + 680,- Sk?
jankasm
05.03.08,08:40
Stretli ste sa s informáciou, že ALLIANZ nezasiela potvrdenia ľuďom ktorých mesačná poistka na ŽP nepresahuje 500,- Sk?:eek::eek::eek::eek:
Vraj si títo musia ísť pre potvrdenie na pobočku ak si chcú uplatniť odpočitateľnú položku pri RZD resp. DP?????:eek:
Aký na to majú dôvod? Veď predsa aj 300,- Sk mesačná poistka znamená pre človeka cca + 680,- Sk?

Tak s týmto som sa nestretla. Minulý rok posielali. Mala som zamestnancov, ktorí platia poistku 30,- mesačne a potvrdenie im od ALLIANZ prišlo.
Tento rok však neviem, som na MD. ;)
Chobot
05.03.08,10:39
Stretli ste sa s informáciou, že ALLIANZ nezasiela potvrdenia ľuďom ktorých mesačná poistka na ŽP nepresahuje 500,- Sk?:eek::eek::eek::eek:
Vraj si títo musia ísť pre potvrdenie na pobočku ak si chcú uplatniť odpočitateľnú položku pri RZD resp. DP?????:eek:
Aký na to majú dôvod? Veď predsa aj 300,- Sk mesačná poistka znamená pre človeka cca + 680,- Sk?

A odkiaľ máš tú info? Mne sa nezdá. Poisťovňa by mala zasielať potvrdenia všetkým, ktorí spĺňajú podmienky zákona. Nebolo v tom niečo iné? Alebo ten, kto ti to povedal, to nepochopil náhodou zle?