mariannak
08.02.08,07:47
Daňovník mal živnosť v SR, od 02-08/07 mal prerušenú a v tom období mal živnosť v ČR. Ako mám postupovať pri podaní DP, stačí uviesť len príjmy z SR, alebo musí uviesť aj príjmy, ktoré si vysporiadal ako podnikateľ podaním DP v ČR. Ď.
tacasina
08.02.08,06:50
Ak je rezidetn SR musí podať daňové priznanie na Slovensku a zdaniť celosvetové príjmy.
Musí podať DP zo živnosti v ČR a toto uviesť do DP na Slovensku.
Daň zaplatená v ČR sa mu zarátava.
mariannak
09.02.08,06:06
Na príjmy zo SR chcem použiť 60% pauš.výd.. Neviem ako budú zdanené príjmy z ČR. Z ČR ešte nemám žiadne papiere ani DP. Do daň. prizn. § 6 budem uvádzať príjmy zo SR - príjmy a pauš.výd. a k tomu dopočítam príjmy z čr prepočítané kurzom (príjmy skutoč. a výdavky skutoč.). Keď tak nad tým rozmýšľam, tak sa môže stať, že nebude mať nárok na žiadnu odpočítateľ. položku - ani na daňovníka a možno ani na manželku. Len ZD zo SR mám 513 tis. a ešte musím dopočítať príj. z čr,však? Všetky príjmy musia byť uvedené v DP v tabuľke § 6. Môžem kumulovať pauš.výd. na príjmy zo SR s príj. z ČR (neviem či tam budú skutoč. alebo paušálne)???? Ď.
Marína
09.02.08,07:53
Nemôžeš v rámci §6 ods.1 písm.b) kombinovať paušálne a skutočné výdavky. Podnikateľ v ČR účtoval v zmysle českých predpisov, t.z. v PU. Český zákon nepozná jednoduché účtovníctvo. Je vhodné, aby preukazovanie príjmov zo SR aj ČR bolo jednotné, t.z. by bolo vhodné, aby v SR účtoval v podvojnom účtovníctve. Ak sa však z príjmov v SR rozhodol uplatniť si paušálne výdavky, musí si ich uplatniť aj z príjmov z ČR. V českom účtovníctve by mal mať tak zabezpečené členenie príjmov, aby ich vedel vyčísliť pre základ dane v SR. Z českého účtovníctva si urob evidenciu príjmov, ktoré podliehajú zdaneniu, prepočítaj kurzom a spočítaj so zdaniteľnými príjmami z evidencie vedenej v SR. Z takto vyčísleného príjmu vypočítaš %-ne výdavky.
V DP vyplníš aj r.82-86 a odd. XIII. Finanční úřad daňovník požiada o Potvrdenie o zaplatení dane z príjmu(Certification on tax payment). V jeho prípade by som do 15.3.2008 požiadala o odklad podania DP z dôvodu príjmov zo zahraničnia(§49 ods.3 ZoDP)..
mariannak
09.02.08,18:37
Marína, ďakujem pekne za odpoveď. Zatiaľ nemám žiadne papiere z ČR, len z SR. Až teraz som sa dozvedela, že v období prerušenia živnosti v SR mal príjmy v ČR ako živnostník. Veľmi by ma zaujímalo ako si zdaňoval príjmy z r. 2006. Pokiaľ viem, v r. 2006 podal DP iba v ČR, to že to má zahrnúť aj do DP v SR je pre neho novinkou, čudoval sa, že pýtam od neho príjmy v ČR.