anka-s
08.02.08,08:52
Ahojte. Mám problém ako mám zaúčtovať: stavebná firma si dala postaviť v roku 2006 4 rodinné domy za účelom ich budúceho predaja - zatiaľ bez možných budúcich kupujúcich. V tomto roku kúpili pozemok a postavili základy. V roku 2007 domy postavili do štádia ukončenej hrubej uzavretej stavby. Všetky náklady súvisiace s budovou mám na 042. Na konci roku 2007 jeden z rodinných domov prostredníctvom realitnej kancelárie predali, na dva uzavreli zmluvu o budúcej zmluve a na štvrtý dom uzavreli zmluvu o budúcej zmluve až v roku 2008. Teraz konkrétne k domu, ktorý bol predaný - teda len vyplatený zo strany kupujúceho - nakoľko podľa zmluvy vlastníctvo prechádza na kupujúceho až zápisom do katastra. Návrh bol podaný v r. 2007, ale v 01/2008 bolo prerušené konanie pre nejaké nedostatky. Ako mám teraz postupovať? Všetky RD boli v roku 2007 dokončené, viac do nich firma nebude investovať. Nebola ešte ani podaná žiadosť o kolaudáciu a ani rozostavané domy neboli na katastri zatiaľ zapísané. Mám zatiaľ náklady na stavbu nechať na 042? Môžem ich vôbec zaradiť a odpisovať? Je nutné nejaké výnosy účtovať v roku 2007? Alebo výnos vznikne až vkladom do katastra? Podotknem, že nejde o zákazkovú výrobu, nakoľko si firma domy dala postaviť a až potom ich ponúkla na predaj. Za akúkoľvek pomoc vopred ďakujem.
Petra29
08.02.08,11:45
Na účte 042 účtujeme obstaranie DHM, podľa mňa v tvojom prípade ide o nedokončenú výrobu 121/611, resp.123/613
betka
08.02.08,12:09
Ide o zákazkovú výrobu.
Verné zobrazenie účtovníctva sa zabezpečuje aj účtovaním o zásobách vlastnej výroby.
Náklady Vám vznikajú priebežne, výnosy až s odstupom času. Výrobný cyklus je dlhý.

Vznik nákladov mal byť účtovaný:
- 5xx/3xx (materiál, mzdy, energie, odpisy, fondy....)
- prírastok zásob vl. výroby 12x/61x
- úbytok zásob vl.výroby:61x/12x
-realizácia:311/6xx, 343

Váš výrobný cyklus má 3 etapy:
1. obstarávanie
2.výroba
3.predaj

Par.30 postupov účtovania. Je potrebné zabezpečiť zásadu nezávislosti účtovného obdobia.
Bola povinnosť účtovať výnosy metodou percenta dokončenia zákazky, na úrovni realizačnej ceny.
janaGT
08.02.08,12:13
a čo v prípade, ak bola v roku 2007 vyfakturovaná celá "dodávka" stavby na 602, a v roku 2008 budeme ešte dorábať fasádu domu, musím urobiť rezervu?
JAJA11
08.02.08,12:21
a čo v prípade, ak bola v roku 2007 vyfakturovaná celá "dodávka" stavby na 602, a v roku 2008 budeme ešte dorábať fasádu domu, musím urobiť rezervu?

Ak bola vyfaktúrovaná plná suma, už sa nebude doúčtovávať nič, tak všetky náklady by mali byť súčasťou roka 2007, alebo časť výnosov zo zákazky by mala byť až v roku 2008. Tiež je to svojím spôsobom nedokončená výroba, ale vy ste prijali zálohu dopredu.
janaGT
08.02.08,12:28
Ak bola vyfaktúrovaná plná suma, už sa nebude doúčtovávať nič, tak všetky náklady by mali byť súčasťou roka 2007, alebo časť výnosov zo zákazky by mala byť až v roku 2008. Tiež je to svojím spôsobom nedokončená výroba, ale vy ste prijali zálohu dopredu.

takže vo výške sumy fasády ( ktorú bohužial ešte neviem, resp. môže byť odlišná od rozpočtu ) ponížim 602 konkrétne 602/384 ?
JAJA11
08.02.08,12:46
takže vo výške sumy fasády ( ktorú bohužial ešte neviem, resp. môže byť odlišná od rozpočtu ) ponížim 602 konkrétne 602/384 ?

S účtovaním rozprac. zákazky nemám skúsenosti, posúvam to skúsenejším. :)
janaGT
08.02.08,12:49
takže vo výške sumy fasády ( ktorú bohužial ešte neviem, resp. môže byť odlišná od rozpočtu ) ponížim 602 konkrétne 602/384 ?

takže posúvam skúsenejším ...
Danila
08.02.08,14:13
a čo v prípade, ak bola v roku 2007 vyfakturovaná celá "dodávka" stavby na 602, a v roku 2008 budeme ešte dorábať fasádu domu, musím urobiť rezervu?V každom prípade 602/384. Dosiahnutý zisk v Tvojom prípade je vyšší / na základe fakturácieú, ako ten, ktorý bol dosiahnutý z ukončenej zákazky ku dňu zostavenia účtovnej závierky.
Danila
08.02.08,14:16
Ahojte. Mám problém ako mám zaúčtovať: stavebná firma si dala postaviť v roku 2006 4 rodinné domy za účelom ich budúceho predaja - zatiaľ bez možných budúcich kupujúcich. V tomto roku kúpili pozemok a postavili základy. V roku 2007 domy postavili do štádia ukončenej hrubej uzavretej stavby. Všetky náklady súvisiace s budovou mám na 042. Na konci roku 2007 jeden z rodinných domov prostredníctvom realitnej kancelárie predali, na dva uzavreli zmluvu o budúcej zmluve a na štvrtý dom uzavreli zmluvu o budúcej zmluve až v roku 2008. Teraz konkrétne k domu, ktorý bol predaný - teda len vyplatený zo strany kupujúceho - nakoľko podľa zmluvy vlastníctvo prechádza na kupujúceho až zápisom do katastra. Návrh bol podaný v r. 2007, ale v 01/2008 bolo prerušené konanie pre nejaké nedostatky. Ako mám teraz postupovať? Všetky RD boli v roku 2007 dokončené, viac do nich firma nebude investovať. Nebola ešte ani podaná žiadosť o kolaudáciu a ani rozostavané domy neboli na katastri zatiaľ zapísané. Mám zatiaľ náklady na stavbu nechať na 042? Môžem ich vôbec zaradiť a odpisovať? Je nutné nejaké výnosy účtovať v roku 2007? Alebo výnos vznikne až vkladom do katastra? Podotknem, že nejde o zákazkovú výrobu, nakoľko si firma domy dala postaviť a až potom ich ponúkla na predaj. Za akúkoľvek pomoc vopred ďakujem.Zo zadania, ktoré je nejasné mám pocit, že stavebná firma obstarávala DHM, nevytvárala ho vlastnou činnosťou, a ak je to tak, nejedná sa o zákazkovú výrobu.
mudroš
08.02.08,15:34
V otázke je príliš veľa problémov, aby sa dalo jednoducho odpovedať.

1. Aby sa to považovalo za zákazkovú výrobu, musí byť uzavretá zmluva, resp. musím mať odberateľa a dohodnutú odbytovú cenu. To by mohlo byť pri tých prípadoch, kde sa (aj keď dodatočne) uzavreli zmluvy o dielo. To znamená, že firma sa dohodla s odberateľom na tom, že dom dokončí a dohodla si cenu.
Tu je treba urobiť rozpočet (predpokladané naáklady a predpokladaná predajná cena).
Stanoviť stupeň dokončenia zákazky.
Preúčtovať z 042 na 121 - resp. zaúčtovať opravu pôvodného účtovania na 042 tak, ako keby sa od začiatku jednalo o nedokončenú výrobu.
Vo výnosoch musí zostať iba podiel predajnej ceny, ktorý zodpovedá stupňu dokončenia.

2. Ak sa niektorý dom predal, aj keď ešte nebol povolený vklad, ale došlo k prevzatiu nehnuteľnosti novým majiteľom, treba predaj zaúčtovať.
541/042
311/641

Viem, že odpoveď nie je dostatočná, ale na presnú a správnu odpoveď by bolo treba viac informácií a priestoru. Pokúsil som sa aspoň naznačiť.
janaGT
08.02.08,15:40
V každom prípade 602/384. Dosiahnutý zisk v Tvojom prípade je vyšší / na základe fakturácieú, ako ten, ktorý bol dosiahnutý z ukončenej zákazky ku dňu zostavenia účtovnej závierky.
aj ja si to tak myslím, odobríte to ešte niekto?
janaGT
12.02.08,08:36
a čo v prípade, ak bola v roku 2007 vyfakturovaná celá "dodávka" stavby na 602, a v roku 2008 budeme ešte dorábať fasádu domu, musím urobiť rezervu?
nechcem byť otravná .... ale opäť posúvam
JAJA11
12.02.08,08:42
nechcem byť otravná .... ale opäť posúvam

Drž sa rday od Danily, myslím, že má pravdu. :)
anka-s
13.02.08,09:12
V otázke je príliš veľa problémov, aby sa dalo jednoducho odpovedať.

1. Aby sa to považovalo za zákazkovú výrobu, musí byť uzavretá zmluva, resp. musím mať odberateľa a dohodnutú odbytovú cenu. To by mohlo byť pri tých prípadoch, kde sa (aj keď dodatočne) uzavreli zmluvy o dielo. To znamená, že firma sa dohodla s odberateľom na tom, že dom dokončí a dohodla si cenu.
Tu je treba urobiť rozpočet (predpokladané naáklady a predpokladaná predajná cena).
Stanoviť stupeň dokončenia zákazky.
Preúčtovať z 042 na 121 - resp. zaúčtovať opravu pôvodného účtovania na 042 tak, ako keby sa od začiatku jednalo o nedokončenú výrobu.
Vo výnosoch musí zostať iba podiel predajnej ceny, ktorý zodpovedá stupňu dokončenia.

2. Ak sa niektorý dom predal, aj keď ešte nebol povolený vklad, ale došlo k prevzatiu nehnuteľnosti novým majiteľom, treba predaj zaúčtovať.
541/042
311/641

Viem, že odpoveď nie je dostatočná, ale na presnú a správnu odpoveď by bolo treba viac informácií a priestoru. Pokúsil som sa aspoň naznačiť.

1. V tomto prípade naozaj nejde o zákazkovú výrobu. Žiadna zmluva o dielo neexistuje. Firma si dala domy postaviť do určitého štádia - stavy boli dokončené dodávateľom v 11/2007. A tak ako boli postavené boli ďalej ponúknuté na predaj prostredníctvom realitnej kancelárie. Firma jedine uzavrela zmluvy o budúcich zmluvách a v roku 2007 stihla uzavrieť jednu kúpnu zmluvu vyplývajúcu zo zmluvy o budúcej zmluve. Všetky ostatné úpravy, dokončenia si budú robiť kupujúci.

2. Keďže bol jeden dom predaný v roku 2007 môžem rovno z 042 preúčtovať 1/4 nákladov na výstavbu a ceny pozemku na 541 a predajnú cenu zúčtujem na základe faktúry na 641? Ostatné náklady ponechám na 042? Nie je nutné domy zaradiť do DHM? Prípadne zaúčtovať nejaké výnosy do roku 2007? Ďakujem.
Danila
13.02.08,10:05
V prvom rade je dôležitá informácia, aká je Tvoja podnikateľská činnosť. Ak by obsahovala aj nákup nehnuteľnosti za účelom predaja v nezmenenom stave, jednalo by sa o obstarnie tovaru. Ak tomu tak nie je, nemáš v tomto prípade splnené podmienky pre zaradenie do majetku. jedná sa pravdepodobne o predaj nedokončeného DHM a potom účtuješ 541/042 v cene obstarávacích nákladov, a odberateľskú faktúru v predajnej cene 315/641.
anka-s
13.02.08,10:21
V prvom rade je dôležitá informácia, aká je Tvoja podnikateľská činnosť. Ak by obsahovala aj nákup nehnuteľnosti za účelom predaja v nezmenenom stave, jednalo by sa o obstarnie tovaru. Ak tomu tak nie je, nemáš v tomto prípade splnené podmienky pre zaradenie do majetku. jedná sa pravdepodobne o predaj nedokončeného DHM a potom účtuješ 541/042 v cene obstarávacích nákladov, a odberateľskú faktúru v predajnej cene 315/641.

podnikateľská činnosť je: uskutočňovanie stavieb a ich zmien a tiež sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností (realitná činnosť)

Ak tomu rozumiem, rok 2007 mi na 042 zostanú 3/4 nákladov a nemusím nič účtovať do výnosov? Výnosy budú až v roku 2008 spolu s 541?
Danila
13.02.08,12:00
podnikateľská činnosť je: uskutočňovanie stavieb a ich zmien a tiež sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností (realitná činnosť)

Ak tomu rozumiem, rok 2007 mi na 042 zostanú 3/4 nákladov a nemusím nič účtovať do výnosov? Výnosy budú až v roku 2008 spolu s 541?O zákazkovú ýrobu sa podľa môjho názoru vo Vašom prípade nejedná. Preto zaúčtuješ v roku 2007 len predaj jednej nedokončenej nehnuteľnosti, s dopadom na účtoch 541,641. Ostatné obstarávacie výdavky budú ku koncu účtovného obdobia na účte 042. / Aj keď o tom, či sa nejedná o obstaranie tovaru mám miernu pochybnosť. Ale keďže relevantné informácie poznáš, tak uvažujem, ako som napísala./
janaGT
14.02.08,06:42
a čo v prípade, ak bola v roku 2007 vyfakturovaná celá "dodávka" stavby na 602, a v roku 2008 budeme ešte dorábať fasádu domu, musím urobiť rezervu?

vyjadríte sa ešte niekto?