cervena
08.02.08,08:15
Na schôdzi SVB bola odsúhlasená výmena ventilov SV a TÚV. Na nasledujúcej schôdzi som prečítala ponuky firiem, aby sme vybrali firmu, ale jeden sused sa ozval, že treba vymeniť celé rozvody TÚV a SV, pretože je zbytočné dávať nové ventily na hrdzavé trubky. Pridali sa ďalší a nakoniec sme to odhlasovali, s tým že rozvody majú byť z hlinikoplastu.
Keď som volala vodárskym firmám s ktorými bežne spolupracujeme, tak sa ma spýtali - v podstate všetci 3 oslovení, či viem o čom hovorím a či nevieme čo s peniazmi, lebo dom má necelých 17 rokov a takéto opravy sú vhodné po 50 rokoch, že je to strašná robota, v celku zbytočná a drahá.
Teraz neviem čo mám robiť. Rozhodnutie nájomníkov je pre mňa záväzné. Keď minieme peniaze na zbytočné opravy, budem na vine asi ja. Možno sa vodárom len do toho nechcelo. Neviem, poraďte mi prosím.
S pozdravom
Alena
Igy
08.02.08,08:24
Daj si na to predsa spravit posudok od nejakej firmy ktora sa tym zaobera kde ti povedia ci je to nutne alebo nie. Predsa na zaklade nazoru nejakeho suseda ktory videl hrdzu okolo svojho ventila a nie je na to odbornik nebudes riesit takuto investiciu. To ze to odhlasovali je jedna vec, ale otazne ci mali dostatok informacii pri hlasovani. Ak bude posudok hovorit ze rozvody su v poriadku, zvolaj dalsiu schodzu alebo informuj vlastnikov osobne, kde to vysvetlis, ukazes tento posudok, popripade aj financny naklad kolko by to bolo naviac a co to obnasa. Uvidis ako sa k tomu vlastnici postavia potom. Nasledne odhlasujete vymenu len ventilov. Menit rozvody po 17 rokoch mi pride tiez dost skoro. Ale zase zalezi aky je ich skutocny stav...
peton
08.02.08,10:06
Vodari sa pytali spravne, nie je to o tom, ze by sa im nechcelo. Zarobit dnes chce predsa kazdy.
Mimochodom, idete vymienat ventily, ci merace, alebo je to jedno a to iste? Pytam sa pre jednoznacnu terminologiu. Potom dopoviem odpoved.
Daniela1010
08.02.08,11:15
My sme vymieňali minulý rok v lete rozvody iba na SV, pretože teplú nemáme. Každý má samostatné kúrenie na plyn, teda s tým si ohrieva vodu. Naša bytovka má iba 6 bytov vek cca 37 rokov. Stálo nás to 20 tisíc s materiálom aj s robotou. Na pohľad stupačky vyzerali, že sa každú chvíľu rosypú, ale pri ich demontáži bolo vidieť, že by ešte čosi vydržali a ani neboli moc zanesené kameňom.
jajko50
08.02.08,11:23
Tak po 17 rokoch to predsa nemôže byť v takom dezolátnom stave ako onen pánko na schôdzi tvrdil. Pozinkované trubky v rozvodoch SV a TÚV za tak kratky čas nemohli odísť, iba ak by ste mali "extra vodu". Pravdepodobne na to aký taký dôvod bol, keď ste si to odsúhlasili všetci--teda nadpolov. väčšina. Buď je to teda založené na pravde, alebo ten pán má dobré presvedčovacie nadanie.

Tak teraz "Babo raď."
Chobot
08.02.08,12:39
Na schôdzi SVB bola odsúhlasená výmena ventilov SV a TÚV. Na nasledujúcej schôdzi som prečítala ponuky firiem, aby sme vybrali firmu, ale jeden sused sa ozval, že treba vymeniť celé rozvody TÚV a SV, pretože je zbytočné dávať nové ventily na hrdzavé trubky. Pridali sa ďalší a nakoniec sme to odhlasovali, s tým že rozvody majú byť z hlinikoplastu.
Keď som volala vodárskym firmám s ktorými bežne spolupracujeme, tak sa ma spýtali - v podstate všetci 3 oslovení, či viem o čom hovorím a či nevieme čo s peniazmi, lebo dom má necelých 17 rokov a takéto opravy sú vhodné po 50 rokoch, že je to strašná robota, v celku zbytočná a drahá.
Teraz neviem čo mám robiť. Rozhodnutie nájomníkov je pre mňa záväzné. Keď minieme peniaze na zbytočné opravy, budem na vine asi ja. Možno sa vodárom len do toho nechcelo. Neviem, poraďte mi prosím.
S pozdravom
Alena

Nemyslím, že po 17 rokoch by bol stav rozvodov taký katastrofický. Podobné niečo sme mali aj u nás v bytovke, ktorá má cca 14 rokov. Bolo pár ľudí, ktorý tlačili do výmeny rozvodov, lebo vraj majú hrdzavú vodu. Tak výbor zohnal ponuky na výmenu. Všetky cenové ponuky sa pohybovali okolo 2 mil. SKK a to len na výmenu. Následnú rekonštrukciu jadier (do pôvodného stavu po rozbúraní, aby sa vodári dostali k potrubiam) by si vlastníci museli vykonať na vlastné náklady . Po informovaní majiteľov o týchto cenách ich návrh neprešiel.

Zisti, koľko by vás to stálo a znovu to predlož na schôdzi. Povedz im, že okrem toho si ešte každý bude musieť dať kúpeľňu a WC do pôvodného stavu na vlastné náklady, že to nie je v cenovej ponuke. Myslím, že hlasovaním to zamietnu.

Ale pokiaľ naozaj máte prehrdzavené rúrky, že mesačne máte 2-3 havárie (prederavené potrubia, kvapkajúce), tak si to vymeňte.
cervena
08.02.08,20:22
meníme ventili, merače sme menili v septembri 2006.
Alena
peton
10.02.08,11:52
Dakujem Ti Alenka, terminologiu mame ujasnenu ;) a takto viem, ze Ty to mas v malicku. Super. V prvom rade suhlasim so vsetkymi prispevkami, ktore tu odzneli, cize odpovedali aj za mna. Avsak nieco len predsa dodam. Aj ked je pre Teba rozhodnutie vlastnikov zaväzne, v tomto pripade sa mi to tak nejavi, ze by si sa mala citit zaviazana. Zarazilo ma hlavne to, ze niekto mudry nieco povedal a hura ide sa na to. Z prispevku to tak trosku vyznieva. Ak to tak nie je, dopredu sa ospravedlnujem aj za dalsie slova.
Mudry vlastnik to vidi takto: "My povieme, predsedkyna urob, my tak chceme." Ale uz nevidi, ze treba konat v mnohych veciach, oslovit odbornikov, vyzistit skutocny stav rozvodov, naplanovat rozpocet, a to co mi tu chyba urcite zahrnut takuto, podla mna dost narocnu akciu do planu oprav. Alebo mate fakt mate taky dobry FO, ze oprava sem, oprava tam... grose su vzdy k dispozicii? :D Moze sa totiz velmi lahko stat, ze po vyzisteni vsetkych skutocnosti zvolas schodzu, oboznamis vlastnikov so stavom, napr. ze to fakt ale fakt nie je treba vymenit a potom sa tes na to peklo. :eek: Ved si to mala urobit :confused:. A ver, ze na vine nebudes "asi", ale "urcite". Sorry, trosku mimotemy.

V kazdom pripade myslim, ze Chobot uviedol nadherny priklad, ako to urobit, ako to funguje a ako sa to nakoniec "zrealizuje" (a to aj vtedy, ked to bude fakt treba urobit ;)). Drzim palce.:)
ivangabris
11.02.08,05:25
mozno by stacilo pozriet tie miesta kde je fakt hrdza a urobit popripade ciastocnu opravu. Da sa tak predist pripadnym havariam a zabranit tak tvrdeniu niektorym majitelom : "vsak som hovoril ze to treba cele vymenit" ak su niektore miesta vinou netesnosti hrdzave je ich lepsie vymenit ak sa da. Inak prevadzkyschopnost by mala byt min. 30 -40 rokov. Ak to bolo urobene ovsem z poctivych materialov a nie z "blata". Trochu istoty by pridala aj ostatnym majitelom taka mala kontrola aspon casti co su viditelne.
peton
11.02.08,18:21
A ece nieco :-). Nie je hrdza ako hrdza. Treba zobrat drotenu kefu, a hned bude jasne ci treba investovat alebo nie. Do farby vsak bude treba urcite...xixi.