Andrea.S.
08.02.08,10:13
Vie mi niekto prosím Vás poradiť ako je to so zamestnaneckými akciami a zdanením?
ďakujem
Chobot
08.02.08,13:07
Vie mi niekto prosím Vás poradiť ako je to so zamestnaneckými akciami a zdanením?
ďakujem

A čo konkrétne - pri kúpe, predaji či pri výplate dividend?
Andrea.S.
08.02.08,13:49
pri výplate dividend.

ďakujem
ingi
08.02.08,14:36
pri výplate dividend.

ďakujem

Pokiaľ sa jedná o výplatu dividend v a.s., tento príjem je oslobodený od dane
v zmysle § 5 ZoDP:

"(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako
...
i) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, "
...
Chobot
08.02.08,14:50
Pokiaľ sa jedná o výplatu dividend v a.s., tento príjem je oslobodený od dane
v zmysle § 5 ZoDP:

"(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako
...
i) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, "
...

Ale keď sa nad tým lepšie zamyslím, tak tým, že zamestnanec má zamestnanecké akcie, tak má podiel na spoločnosti a v tom prípade asi oslobodenie neplatí.

Tu ide o klasické dividendy, nie o podiel zo zisku bez majetkovej účasti.
MIRKA
07.03.08,08:30
ja by som sa asi skôr riadila § 12 ods.7 c)
Arava
10.03.08,13:56
Ale keď sa nad tým lepšie zamyslím, tak tým, že zamestnanec má zamestnanecké akcie, tak má podiel na spoločnosti a v tom prípade asi oslobodenie neplatí.

Tu ide o klasické dividendy, nie o podiel zo zisku bez majetkovej účasti.
Pochopila som to správne" zamestanec ktorý má zamestanecké akcie sa považuje za zamestanaca s majetkovou účasťou na spoločnosti" a ak takémuto zamestancovi je vyplatený podiel na zisku za rok 2007 je potrebné podiel zdaniť??
Chobot
10.03.08,14:37
Pochopila som to správne" zamestanec ktorý má zamestanecké akcie sa považuje za zamestanaca s majetkovou účasťou na spoločnosti" a ak takémuto zamestancovi je vyplatený podiel na zisku za rok 2007 je potrebné podiel zdaniť??

Z toho, čo som vyčítal zo zákona o dani z príjmov, tak áno. Nezdanený príjem plynúci zo zisku firmy majú len zamestnanci, ktorí nemajú majetkovú účasť na firme §5 ods. 7:

"i) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, "
ingi
10.03.08,14:54
Z toho, čo som vyčítal zo zákona o dani z príjmov, tak áno. Nezdanený príjem plynúci zo zisku firmy majú len zamestnanci, ktorí nemajú majetkovú účasť na firme §5 ods. 7:

"i) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, "

Teraz som si všimla príspevok od Mirky, takže citujem z § 12:


"§ 12
Predmet dane
...
(7) Predmetom dane nie je

a) príjem podľa § 50,
b) príjem získaný darovaním4) alebo dedením, 5)
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, alebo obdobnej právnickej osoby v zahraničí určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní,..."
Chobot
10.03.08,15:12
Teraz som si všimla príspevok od Mirky, takže citujem z § 12:


"§ 12
Predmet dane
...
(7) Predmetom dane nie je

a) príjem podľa § 50,
b) príjem získaný darovaním4) alebo dedením, 5)
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, alebo obdobnej právnickej osoby v zahraničí určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní,..."

Za prvé, toto je znenie platné do 31.12.2007. Nové znenie časti tohto § je :

(7) Predmetom dane nie je

a) príjem podľa § 50,
b) príjem získaný darovaním 4) alebo dedením, 5)
c) podiel na zisku, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku alebo podiel na výsledku podnikania, ak nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2 písm. c) a sú vyplácané právnickej osobe,


A za druhé, § 12 sa vzťahuje na zdaňovanie príjmu právnických osôb. Takže tu ide o podiel na zisku, ktorý má právnická osoba z nejakej majetkovej účasti v inej firme.

Teda ak firma A vlastní firmu B, ktorá vytvorila zisk, tak po rozdelení tohto zisku pre firmu A ho firma A už nezdaňuje ako príjem.

Pokiaľ však firma B vyplatí nejakému svojmu tichému spoločníkovi, ktorý je fyzickou osobou, podiel na zisku, tento občan tento príjem musí priznať v daňovom priznaní a zdaniť ho. A pôvodne sme hovorili o výplate zisku pre zamestnanca, čo je fyzická osoba.

Takže nemiešať zdaňovanie fyzických a právnických osôb.
Denda
10.03.08,15:27
Zamestnanecké akcie sú príjmom podľa §5 ods.3 písm.b Zákona o dani z príjmov.
ingi
10.03.08,15:39
Zamestnanecké akcie sú príjmom podľa §5 ods.3 písm.b Zákona o dani z príjmov.

Dendi, ale Arava sa pýtala na zdanenie podielu na zisku zamestnanca v spoločnosti, v ktorej má tento zamestnanec majetkovú účasť.
§5 ods.3 písm. b) ZoDP je o opciách.
ingi
10.03.08,15:41
Za prvé, toto je znenie platné do 31.12.2007. Nové znenie časti tohto § je :

(7) Predmetom dane nie je

a) príjem podľa § 50,
b) príjem získaný darovaním 4) alebo dedením, 5)
c) podiel na zisku, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku alebo podiel na výsledku podnikania, ak nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2 písm. c) a sú vyplácané právnickej osobe,


A za druhé, § 12 sa vzťahuje na zdaňovanie príjmu právnických osôb. Takže tu ide o podiel na zisku, ktorý má právnická osoba z nejakej majetkovej účasti v inej firme.

Teda ak firma A vlastní firmu B, ktorá vytvorila zisk, tak po rozdelení tohto zisku pre firmu A ho firma A už nezdaňuje ako príjem.

Pokiaľ však firma B vyplatí nejakému svojmu tichému spoločníkovi, ktorý je fyzickou osobou, podiel na zisku, tento občan tento príjem musí priznať v daňovom priznaní a zdaniť ho. A pôvodne sme hovorili o výplate zisku pre zamestnanca, čo je fyzická osoba.

Takže nemiešať zdaňovanie fyzických a právnických osôb.

Ďakujem za upozornenie (už nebudem miešať ;)) - dala som sa ovplyvniť preto, lebo som si pamätala, že takéto dividendy nie sú predmetom dane - takže na záver citujem zo ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html):

"§ 3
Predmet dane
...
(2) Predmetom dane nie je
...
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, alebo obdobnej právnickej osoby v zahraničí určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva,..."
Denda
10.03.08,15:56
Dendi, ale Arava sa pýtala na zdanenie podielu na zisku zamestnanca v spoločnosti, v ktorej má tento zamestnanec majetkovú účasť.
§5 ods.3 písm. b) ZoDP je o opciách.

Teraz som trochu mimo z tejto témy, pretože sa tu rozoberajú dve rozdielne veci a to vyplatenie podielov na zisku zamestnancom rozhodnutím valného zhromaždenia alebo vyplatenie zamestnaneckých akcií, ktoré je oslobodené podľa § 5 ods.7 písm j z rozdielu.
Chobot
10.03.08,16:10
A čo konkrétne - pri kúpe, predaji či pri výplate dividend?


pri výplate dividend.

ďakujem


Teraz som trochu mimo z tejto témy, pretože sa tu rozoberajú dve rozdielne veci a to vyplatenie podielov na zisku zamestnancom rozhodnutím valného zhromaždenia alebo vyplatenie zamestnaneckých akcií, ktoré je oslobodené podľa § 5 ods.7 písm j z rozdielu.

Nemusíš byť mimo, treba sa len pozrieť hore, ako bola zadaná otázka a hneď by si vedela o čom je reč.;):rolleyes:
Chobot
10.03.08,16:15
Ďakujem za upozornenie (už nebudem miešať ;)) - dala som sa ovplyvniť preto, lebo som si pamätala, že takéto dividendy nie sú predmetom dane - takže na záver citujem zo ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html):

"§ 3
Predmet dane
...
(2) Predmetom dane nie je
...
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, alebo obdobnej právnickej osoby v zahraničí určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva,..."

Tak sme to konečne nšli v zákone (teda ty si to našla), že aj dividendy vyplácané akcionárom sú pre akcionára - fyz. osobu oslobodené od dane.

človek sa učí stále.
lulis
21.04.08,08:02
aj ja poprosim o radu - pri kupe zamest. akcii mam zlavu 25 EUR

co s tym rozdielom ? ako dodanit?

dakujem srdecne
Chobot
21.04.08,08:08
aj ja poprosim o radu - pri kupe zamest. akcii mam zlavu 25 EUR

co s tym rozdielom ? ako dodanit?

dakujem srdecne

Dodaniť ako nepeňažný príjem - pripočítať prepočet na SKK k zdaniteľnému základu.
lulis
21.04.08,08:21
dakujem za rychlu odpoved
lulis
21.04.08,12:10
Prepacte, este ma napada otazka v suvislosti s tym dodanenim rozdielu v kupnej cene - aj ked je to opodmienkovane, ze tie akcie musim mat ulozene 6 rokov, aj tak sa musi ten rozdiel v kup.cene dodanit? Pretoze vyhodu-zlavu ktoru mi pri kupe ponukaju zas prekryva nevyhoda, ze 6 rokov nemozem s nimi nic robit.
Alebo to vobec nema suvis?
vdaka
Chobot
21.04.08,13:08
Prepacte, este ma napada otazka v suvislosti s tym dodanenim rozdielu v kupnej cene - aj ked je to opodmienkovane, ze tie akcie musim mat ulozene 6 rokov, aj tak sa musi ten rozdiel v kup.cene dodanit? Pretoze vyhodu-zlavu ktoru mi pri kupe ponukaju zas prekryva nevyhoda, ze 6 rokov nemozem s nimi nic robit.
Alebo to vobec nema suvis?
vdaka

Nemá to priamy súvis. Zamestnávateľ ti dáva výhodu odkúpenia akcií za zvýhodnenú cenu, čo zároveň podmieňuje nemožnosťou predaja.

Povinnosť zdanenia zase vyplýva zo zákona bez ohľadu na to, aké podmienky by si určil zamestnávateľ.
lulis
23.04.08,09:06
dakujem a je to ten §5 DzP ?
momaria
28.02.10,22:28
Prečítala som toho moc,ale nie je mi to jasné... V októbri 2009 bol vyplatený podiel akcionára,ktorý bol v roku 2008 zamestnancom firmy na likvidačnom zostatku spoločnosti..je to treba zdaniť???? Ďakujem za skoré odpovede.
momaria
01.03.10,18:24
posúvam...poraďte prosím,kto má skúsenosti s tým....
momaria
02.03.10,14:58
posúvam
momaria
04.03.10,06:17
nie je tu žiaden odborník na môj problém?..
momaria
06.03.10,22:57
pusúvam
momaria
14.03.10,06:08
vyjadrite sa odborníci prosím