mirkajanco
08.02.08,09:43
Ahoj poraďáci, mám otázočku týkajúcu sa preplácania prekážok v práci, resp. vyšetrenia u lekára.
Pracovník pracuje na 3 zmeny. V deň keď má poobednú alebo nočnú pôjde dobeda k lekárovi, ktorý mu pichne injekciu, po ktorej nemôže vykonávať svoju prácu, pretože ovplyvňuje vnímavosť človeka... Na potvrdenku mu lekár napíše, že platí celý deň.Má zamestnanec nárok na preplatenie tohoto "P"?

Má zamestnávateľ právo (podľa Zákonníka práce) stanoviť si vo vnútornej smernici, že nebude preplácať ale len ospravedlní takéto "P"?

Ďakujem za každú odpoveď.
Tweety
08.02.08,08:45
Ahoj poraďáci, mám otázočku týkajúcu sa preplácania prekážok v práci, resp. vyšetrenia u lekára.
Pracovník pracuje na 3 zmeny. V deň keď má poobednú alebo nočnú pôjde dobeda k lekárovi, ktorý mu pichne injekciu, po ktorej nemôže vykonávať svoju prácu, pretože ovplyvňuje vnímavosť človeka... Na potvrdenku mu lekár napíše, že platí celý deň.Má zamestnanec nárok na preplatenie tohoto "P"?

Má zamestnávateľ právo (podľa Zákonníka práce) stanoviť si vo vnútornej smernici, že nebude preplácať ale len ospravedlní takéto "P"?

Ďakujem za každú odpoveď.
1.má nárok na P. 2.nie, smernica nemôže byť v rozpore so ZP. Každý zamestnanec má právo na 7 dní vyšetrenia.
mirkajanco
11.02.08,05:23
Ešte by ma zaujímalo, či je zamestnanec povinný nejako preukázať zamestnávateľovi, že naozaj dostal na vyšetrení u lekára taký liek, po ktorom nemôže pracovať, alebo či mu to "P" platí na každej poobednej a nočnej smene. Ďakujem.
dalilada
11.02.08,05:44
Zamestnávateľ nemá právo vyžadovať presné info aký liek, diagnóza a pod. Ak však mám ako zamestnávateľ podozrenie zo zneužitia P, tak by som chcela, aby bol na ospravedlnení napísaný čas, dokedy zamestnanec nemôže vykonávať svoju prácu z dôvodu podania injekcie, zákroku, lieku.. to je jedno. Je logické, že P platí najviac na ordinačné hodiny lekára (mal by byť aj tak na P čas od -do), pokiaľ na P nie je uvedené inak.