RONY1106
08.02.08,12:37
Potreboval by som radu ( ak mate i obrazky), ako sa ma spravne ostrihat- orezat citrusovy stromcek. Minuly rok mal vela citronov, teraz akoze zimuje v chlasdnejsej miestnosti a na jar by potreboval nejaku opateru...Ale aku...??? :-) Dakujem za info. R.
klaura
13.02.08,07:39
Ja mám pomarančovník aj mandarinku. Skoro na jar (už v marci) ich vynesiem na slnečné záveterné miesto, orosím, prihnojím a presvetlím korunu. Strihám všetky zaschnuté konáriky a tie staršie. Tie, ktoré vyrástli veľmi do dĺžky skrátim na 2-3 lístky aby sa rozkonárili. Stromček zvyčajne začne hojne rašiť a nasadzovať puky. Na noc, keď sú ešte mrazy ho schovávam dovnútra.
Na strihanie tiež nie som veľký odborník ... A ešte ma trápi opadávanie dosť veľkého množstva kvetov. Ako tomu zabrániť? N stromčeku ich nakoniec ostane asi 1/4 z pôvodne nasadených.
RONY1106
13.02.08,09:25
Ja osobne som dost ten moj citronovnik zanedbaval, no od minuleho leta sa venujem ako cloveku...:-). Bol od leta az do jesene na zahrade na slnku, polieval som ho dazdovou vodou a asi raz za tyzden raz za dva tyzdne som ho prihnojoval tekutym hnojivom na citrusy... Bol krasny a i ked nieje velky je velmi stary asi 20 rokov a mal asi 20 krasnych zltych citronov.
RONY1106
13.02.08,09:29
Myslim si, ze ak je stromcek zdravy, tak si ponecha iba tolko kvetov, kolko je ich schopny uzivit... Aj mne ich dost odpadlo, no zrejme by viac neuzivil. predsa len je to v crepniku.
VladoaKatka
13.02.08,10:08
Aj keby nebol v kochlíky, by ponechal len toľko plodov, koľko uživí. Aj stromy v záhradách jablone tiež zhodia niekoľko plodov. Keď nezhodia je úroda bohatá do počtu plodov, ale zase na úkor kvality a veľkosti plodov.

My citrusy na jar vytiahneme z kochlíka, trochu oberieme zemi z koreňov , podsypeme novú zeminu do spodku a takisto do bokov. Už ich mám v dosť veľkých kochlíkoch, nechceme ich dávať do väčších.
RONY1106
13.02.08,12:39
Mam pekne foto toho citronu , ak dakto chce vidiet poslite mi adresu , na ktoru poslem uvedene obrazky..:-)
zamecnikv
15.02.08,07:15
ak mozem poprosit o to foto na vladimir (zavinac) zamecnik.sk, budem velmi rad -. mam citronovnik a neviem si rady- ved vzdy vyraastie bujne do jednej strany len jeden vyhonok- ako mam urobit peknu korunu? dik
beba13
15.02.08,10:14
Mne tiež rastie do jednej strany, ale som s ním vykývala otočila som ho naopak a začal už rásť aj na druhej strane.
heja3
15.02.08,10:45
ak mozem poprosit o to foto na vladimir (zavinac) zamecnik.sk, budem velmi rad -. mam citronovnik a neviem si rady- ved vzdy vyraastie bujne do jednej strany len jeden vyhonok- ako mam urobit peknu korunu? dik

Trošku mimotemy zavináč môžeš zadať ALT+V. Keď som to videla v zátvorkách, tak som si spomenula na moje začiatky pri počítači - tiež som to tak niekedy písala, lebo nikto mi nepomohol a ja som nevedela skratky....;)
RONY1106
15.02.08,11:41
Poslal som na uvedenu e-mailovu adresu zopar fotografii a taktiez svoj neodborny nazor na tvarovanie koruny...:-)
JaDo
21.02.08,22:17
Veľmi sa teším, že som našla túto tému.

Citrónovnik mám niekoľko rokov. Vypestovala som ho zo semienka citrónu, ktorý sa urodil spolupracovníčkam v robote.
Cez leto je na balkóne. Minulý rok v lete poprvé kvitol, mal málo kvetov a ja si to všimla až keď odpadali.
Neskoro na jeseň som ho preniesla do bytu a on začal bohato kvitnúť. Logika mi hovorila, aby som kvety sama odštípala, pretože asi na kvitnutie nie je vhodný čas. Len srdce tomu nechcelo rozumieť. A tak som trpezlivo so štetcom opeľovala ale žial, všetky kvietky zhodil.
Potrebovala by som poradiť, keďže by som chcela i citróny, či musím dať citrónovnik zaštiepiť alebo aj niečo iné...?:confused:
Najka
22.02.08,05:49
Ahojte, aj ja mám vypestovaný citrónovník zo semienka. Má už asi 6 rokov. Zatiaľ nekvitol a tiež neviem ako ďalej, ak chcem mať citróny. Poradí niekto?
mirpo
22.02.08,06:51
Ahojte, aj ja mám vypestovaný citrónovník zo semienka. Má už asi 6 rokov. Zatiaľ nekvitol a tiež neviem ako ďalej, ak chcem mať citróny. Poradí niekto?
O radu by som mala tiež záujem.
RONY1106
22.02.08,12:47
Pred par rokmi som pracoval vo firme, kde boli citrusy "konickom" na vsetkych oknach...:-) Takze asi takto ( je to iba kutilska rada...) Vsetky citrusy vyrastene zo semienka sa nam pekne rozrastli, no nekvitol ani jeden... Moja rada znie: bud si dat "planku" zaockovat z rodiaceho druhu, alebo vyuzit jarny rez dakoho, kto ma rodiaci stromcek a haluzku asi ako ceruzka zastrcte do zeminy, prikryte zavaraninovym poharom, obcas polejte a ak bude vsetko OK, haluzka zapusti korene a zacne vam i rast i rodit. Nam sa tak rozmnozili tie firemne asi na desiatky peknych rodiacich stromcekov. Najmenej haklive boli citrony, tym sa darilo a ja mam z toho obdobia 1 citron asi 15 rocny, krasne kvitne a taktiez rodi. V minulom roku asi 20 zltuckych citronov. Tam je vyhoda, ze mozte pouzit i supu napr. do pecenia, lebo logicky nieje striekana. Drzim vam vsetkym palce. :-) R.
RONY1106
22.02.08,13:00
Veľmi sa teším, že som našla túto tému.

Citrónovnik mám niekoľko rokov. Vypestovala som ho zo semienka citrónu, ktorý sa urodil spolupracovníčkam v robote.
Cez leto je na balkóne. Minulý rok v lete poprvé kvitol, mal málo kvetov a ja si to všimla až keď odpadali.
Neskoro na jeseň som ho preniesla do bytu a on začal bohato kvitnúť. Logika mi hovorila, aby som kvety sama odštípala, pretože asi na kvitnutie nie je vhodný čas. Len srdce tomu nechcelo rozumieť. A tak som trpezlivo so štetcom opeľovala ale žial, všetky kvietky zhodil.
Potrebovala by som poradiť, keďže by som chcela i citróny, či musím dať citrónovnik zaštiepiť alebo aj niečo iné...?:confused:

Moje skusenosti su take, ze pokial uz kvitol, ockovanie nieje potrebne. Citron nema rad zmenu prostredia ani teploty a malokedy po lete doma udrzi plody...Zvacsa zakvitne, lebo sa mylne domnieva, ze ide jar ( kedze ide z vonku do vykureneho bytu ), ale on potrebuje pre rast vela svetla a to v zime nema. Jedina sanca je pockat na jar, dat ho von, polievat vlaznou dazdovou vodou( neprelievat!) a aspon raz do tyzdna alebo dvoch pohnojit hnojivom na citrusy( pridat tekuty roztok do zalievky). Musi mat i vhodnu zeminu, pripadne ho obcas k veceru i zarosit... Zvysok je na nom, tak ako clovek, jeden sa ma dobre a je zdravy a druhy ma smolu. Vsetko dobre, Roman
JaDo
23.02.08,18:39
RONY1106 dík i ja chcem veriť, že vypestujem jedlé citróny i bez zaštiepenia.
Jeden kamarát mi tvrdí, že pokiaľ ho nezaštiepim, tak plody budú vždy "plánky".
RONY1106
25.02.08,11:22
Je to mozne , ze to budu vzdy iba planky, no my nemame plantaz, robime to pre radost a takze ak nam bude ten jeden stromcek kvitnut a rodit i ked iba planky, verim, ze potesi...:-). PS. Ako pri kyslom citrone zistime, ze ide o planku? Maximalne bude mensia a urcite i odolnejsia. :-)
JaDo
25.02.08,17:04
On mi ukázal malý "mandarinkovník". Jeho plody byli iba ako orechy a nejedlé, pretože vraj nie je zaštiepený. Ale ja si myslím, že to bol ozdobný stromček a nie skutočná mandarinka.
Zdenka175
08.05.10,04:32
Viete mi poradiť? Tento citrónovník mám stále na jednom mieste už 3 roky v obývačke na východnom okne.Nerosím ho, len občas osprchujem. A toto mi spravil teraz.:eek: Listy sa stočili a ohnedli. Občas, keď bol suchý tak sa mu tiež stočili listy. Poliala som a bolo OK. No toto zhnednutie ešte nemal. Silné slnko ešte nebolo. Zlé listy som odstránila.Podľa mňa bol trochu suchý, ale to zhnednutie mi nejde do hlavy.:confused::confused:
PjotrKing
01.06.11,20:26
Tiež mám takmer identický problém, len bez tých hnedých bodok.. inak mi všetky listy takto postupne hnednu a pomaly schnu.. Na druhej strane, z hlavneho "pníka" (má len rok aj keď je meter vysoky) v rôznych jeho častiach mi začali prvýkrát vyrážať bočné vetvičky... neviem či je to malou vlhkosťou (posledné týždne zarosujem), veľkým teplom alebo sa koreň zaškrcuje, alebo pretože nie je zaštiepený a vrch som neodstrihol - moc vysoký... neviem.. : /
Dva ďalšie tiež podobne ale v o dosť menšej miere, ale tie sú menšie o dosť.. a ďalšie tri viacmenej vpohode..
Reverant
03.04.12,11:44
Dobry den chcel by som sa informovat o vhodnom Reze a uprave .... ak by mi niekto vedel poradit ako jeho rast idealne upravit ... chcel by som skor rastlinu s korunou a nie takto rozrastanie ... dakujem fotky poslem na email ak mi niekto bude chciet poradit napiste email dakujem

http://2i.sk/88aa85af7c
Reverant
03.04.12,15:10
Prosim o pomoc ... ako ho mam ostrihat aby bol v pozadovanom raste (Stromček) aby mi to neuskodilo bojim sa ze ak by plodil neuniesol by plody koli slabym do boku rastucim vetvam ... a takto zabera vela miesta :)
arizona
03.04.12,15:41
Reverant
03.04.12,15:43
diky ale to vsetko mam nastudovane len ja potrebujem nejake obrazky fotky , video ako to strihat resp. ktore / kde ... a vobec neviem ci sa moze strihat teraz ked uz zacala jar a uz raší
Samuellll
22.04.12,14:09
to myslis vazne? mozem to urobit aj teraz v tomto mesiaci ?