sashka
08.02.08,13:26
Dobry den,

rada by som sa poradila. Momentalne som na rodicovskej dovolenke a som zucastnena v II. dochodkovom pilieri.

Po skonceni materskej dovolenky 13.10.2006 som z nevedomosti neposlala Registracny list fyzickej osoby do Socialnej poistovne a stat po skonceni MD prestal za mna prispievat do I. a aj do II. dochodkoveho piliera.
Chcela by som to co najskor napravit.
Mam postupovat podla noveho zakona platneho od 1.1.2008 a poslat do SP tieto 3 dokumenty?

- Registračný list FO,
- Čestné vyhlásenie fyzickej osoby, ze sa osobne a celodenne stara o dieta, na ucely dochodkoveho poistenia,
- Oznámenie sporiteľa o ucasti na strobnom dochodkovom sporeni

A este sa chcem spytat ci existuje nejaka pravna moznost ako ziskat "usle prispevky" ?

Dakujem za vase rady.
S pozdravom
Saska

Tu su podrobnosti:

zaciatok MD: 1.4.2006
koniec MD:13.10.2006
zaciatok RD: 14.10.2006 doteraz
cerpanie zvysnej riadnej dovolenky:16.10-07.12.2006
brčko
08.02.08,12:44
Ešte priložíš kopiu rodného listu dieťaťa.
Ak to chceš poslať poštou, tak podpis na vyhlásení musí byť overený pred notárom alebo matrikou (tam je to zadarmo, teda aspon u nás bolo v 11/07). Ak osobne, tak pred pracovníkom SP.
To oznámenie ... je novinka, takže to nepoznám, ale ak sa prihlasuješ až teraz, tak to určite treba.

Podla môjho názoru, bohužial od 8.12.06 do podania prihlášky + 14-15.10.06 si nebola dôchodkovo poistená. Nenapadá ma spôsob, ako to spätne doplniť.

Táto povinnosť registrovať sa prešla na samotnú FO (mamičku) od 1.8.2006. SP teraz usmernuje tak, že sa treba prihlásiť do 15dní od narodenia dieťaťa aj v prípade, že si zamestnaná (aj ked vo vyhlásení prehlasuješ, že nie si zamestnanec). V takom prípade (dieťa sa narodilo do 31.7.06) by si ešte nemala túto povinnosť.

No ako som to čítala v zákone, tak ten hovorí, mylím, niečo iné. Zaregistrovať sa, tak ako píšeš ty odo dna začiatku rodičovskej dovolenky, pretože posledným dnom MD ťa zamestnávatel odhlási z poistení.
Dana K.
08.02.08,13:56
Moja osobná skúsenosť:

Na MD som nastupovala 14.05.2007 zo zamestnania, zamestnávateľ to nahlásil do SP ako zmenu. Do 15 dní odo dňa pôrodu som sa mala prihlásiť do SP, aby za mňa štát platil dôchodkové poistenie - (RLFO-prihláška-FO,za ktorú platí štát-typ3). Ja som sa prihlásila, až keď mala dcérka cca 3 mesiace, takže začali za mňa platiť od dňa prihlásenia. Už mi aj prišiel výpis z II. piliera a tam mi tie 3 mesiace chýbajú a doplatiť sa to nedá. V novembri mi končila MD a začínala RD, len to zamestnávateľ oznámil SP. Takže ani počas materskej štát neplatí dôchodkové, ak sa žena neprihlási sama.
Jozef Mihál
09.02.08,08:20
...
Už mi aj prišiel výpis z II. piliera a tam mi tie 3 mesiace chýbajú a doplatiť sa to nedá.
...

Podľa aktuálne platného zákona sa príspevky štátu spätne doplatiť nedajú. Možno sa (nám) ale podarí niečo s tým urobiť.
Dana K.
09.02.08,10:17
Podľa aktuálne platného zákona sa príspevky štátu spätne doplatiť nedajú. Možno sa (nám) ale podarí niečo s tým urobiť.

Tak to by bolo veľmi dobré, keby sa s tým niečo urobiť dalo, lebo asi veľa matiek príde o príspevky na dôchodok :(
Jozef Mihál
09.02.08,12:16
Vy ste jeden z desiatok tisícov prípadov. Verím, že sa s tým podarí niečo urobiť.
JanaL.
10.02.08,19:23
Sashka, ak zamestnávateľ nahlásil nástup na MD, v tom čase to ešte stačilo na platenie poistnéhoštátom Tá zmena ohľadom mamičiek na MD bola až od 1.8.2006. Nemala by si nič posielať SP. To "nové" oznámenie, čo SP požaduje je oznámenie o tom, či chce mamička, ktorá je v druhom pilieri, aby jej išli príspevky počas obdobia MD a RD.
sashka
11.02.08,08:17
Dakujem Vam vsetym,
mam vsak obavy ci cerpanie mojej zvysnej riadnej dovolenky 16.10-07.12.2006 po skonceni MD Socialka neberie ako navrat do zamestania a tym by sa zacal aj moj problem.
Po tomto termine uz ziadne prispevky do dochodkoveho poistenia za mna platene neboli.
cize:
MD :1.4.2006-13.10.2006 - prispevky chodili
riadna dovolenka 16.10-07.12.2006 prispevky chodili
RD: 14.10.2006-dotraz: prispevky nechodili a stale este nechodia

Nebude problem v subeznom cerpani zvysnej dovolenky a nastupu na RD?

este raz vam dakujem
sashka
11.02.08,08:26
Dakjem Vam vsetym,
mam vsak obavy ci cerpanie mojej zvysnej riadnej dovolenky 16.10-07.12.2006 po skonceni MD Socialka neberie ako navrat do zamestania a tym by sa zacal aj moj problem.
Po tomto termine uz ziadne prispevky do dochodkoveho poistenia za mna platene neboli.
cize:
MD :1.4.2006-13.10.2006 - prispevky chodili
riadna dovolenka 16.10-07.12.2006 prispevky chodili
RD: 14.10.2006-dotraz: prispevky nechodili a stale este nechodia

Nebude problem v subeznom cerpani zvysnej dovolenky a nastupu na RD?

este raz vam dakujem
alušik
11.02.08,09:54
Možno zamestnávateľ nevyplnil registračný list FO, v ktorom by oznámil prerušenie poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
alušik
11.02.08,09:56
Tak to by bolo veľmi dobré, keby sa s tým niečo urobiť dalo, lebo asi veľa matiek príde o príspevky na dôchodok :(
mimotemy Len či to bude mať nejaký zmysel v dobe, keď budeme odchádzať na dôchodok...
Jana Motyčková
11.02.08,11:20
Možno zamestnávateľ nevyplnil registračný list FO, v ktorom by oznámil prerušenie poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
Problém je v tom, že po skončení čerpania dovolenky sa mala ísť znovu prihlásiť na poistenie štátom (to uź bolo po 1.8.2006). To platí aj v súčasnosti pre mamičky, ktoré si po skončení MD čerpajú dovolenku a potom pokračujú na RD.