tanti
08.02.08,13:32
Ahojte. Dostalo sa mi do rúk účtovníctvo zo združenia 3 podnikateľov, ktorí prevádzkujú kaviareň. Združenie začalo svoju činnosť 1.1.2007 avšak v daňovom priznaní za rok 2006 majú všetci traja rozdelené príjmy zo združenia na tretiny z dôvodu, že kaviareň začala fungovať od 1.9.2006. Môj názor je taký, že by sa malo podať opravné daňové priznanie za rok 2006 a celý príjem aj výdaj kaviarne za rok 2006 napísať iba na jednu z osôb na ktorú bola kaviareň vedená. Ešte ma upozornili na jednu vec, že kaviareň v roku 2006 bola odkúpená za 300tisíc korún, ale vyplatená suma bola 200tisíc korún a v daňovom priznaní za rok 2006 bol uznaní celý náklad 300tisíc korún (rozdelení na tretiny).
Podľa môjho názoru je potreba rok 2006 napraviť aby bol správne aj rok 2007. Poraďte mi prosím ako by ste to riešili vy.
Ďakujem veľmi pekne. :)
ekopo
08.02.08,16:14
Ak združenie začalo činnosť 1.1.2007 nemohli mať členovia rozdelený príjem už za rok 2006. Ano, celý príjem a výdaj mala mať uvedený v DP jedna osoba. Nepíšeš, čo znamená, že kaviareň bola odkúpená. Ak bol faktúrovaný majetok (myslím napr. stoly, stoličky, rôzne zariadenie, poháre, presso.....) treba dôsledne rozčleniť čo ide priamo do nákladov a čo na odpis. Až po tomto je možné povedať, koľko by mali byť náklady. Pretože sa mohlo napr. stať, že bol faktúrovaný IM (nad 30.000,-) nebol v r. 2006 ešte zaplatený, ale v nákladoch už mohol byť vo forme odpisov. V každom prípade by som poriadne pozrel už r. 2006 - ak chceš mať čistý stôl, a možno by sa našla aj zmluva o združení so skorším dátumom ;) Na DU má byť združenie nahlásené. A ešte pozor na to, že pre účely DPH sa počíta súčet obratov všetkých podnikateľov v združení, ak podnikajú mimo združenia.
tanti
11.02.08,09:00
Ďakujem veľmi pekne za reakciu. Ešte doplním dostala sa mi do rúk zmluva o združení, ktorá bola podpísaná 30.12.2006 ale nie je na nej vôbec spomenutý dátum vzniku združenia.. Podstatné ale je, že na DÚ bolo prihlásené k 1.1.2007 čiže by som mala opraviť daňové priznania za min. rok aby to mali jednotlivý členovia v poriadku. Čo sa týka odkúpenia kaviarne na kúpno predajnej zmluve je napísané, že kupujúci kupuje prevádzku s hnuteľnými vecami kde vôbec nie sú konkrétne vypísané hnuteľné (ani neexistuje žiadny súpis)veci čiže by som sa asi mala pozrieť do účtovníctva za rok 2006 či majú evidovaný nejaký majetok. Predpokladám, že ale asi žiadny nebude keď neexistuje súpis hnuteľných vecí, ktoré odkúpili spolu s prevádzkou.:cool:
tanti
25.02.08,13:44
Chcela by som sa ešte spýtať k tejto téme. Rozhodla som sa, že spravím opravné priznania za rok 2006. Ale bývalý účtovník s tým nesúhlasí, že len zbytočne na seba upozornia a že keď na to z DÚ neprišli za rok (že sa podalo za rok 2006 priznanie zo združenia ktoré ešte vtedy neexistovalo) tak už nebudú "otravovať" alebo keď tak maximálne príde pokuta 2000,-Sk a to nie je strašné. No ale mne nejde do hlavy prečo by mali platiť pokutu keď nemusia a opravilo by sa to. Ide tu ale o to, že bývalý účtovník robí daňové priznanie jednej osobe zo združenia (po nezhodách ostali od júla 2007 len dvaja) na ktorú bolo všetko písané a teda podľa správnosti mal byť celý príjem za rok 2006 napísaný na ňu. Takže keď to ja opravím dvom táto tretia osoba bude mať chybné daňové priznanie pretože nepriznala všetky príjmy a výdaje z kaviarne. Nechcem tejto osobe ublížiť. Tak teraz som na pochybách, ktorá cesta by pre nich bola schodnejšia, či sa do toho nerýpať a nič neopravovať alebo nejako vysvetliť účtovníkovi, že by tiež mal podať opravné priznanie. Je mi celá situácia nepríjemná a potrebujem s tým poradiť. Ak si nájde niekto čas skúste mi napísať Váš názor vopred ďakujem :)
ego.mc
25.02.08,22:25
Zodpovednosť za rok 2006 má bývalý účtovník a samozrejme hlavne dotyční podnikatelia. Ja by som to nevysvetľoval účtovníkovi, ale im. Ak im vyhovuje takýto stav, tak to nechaj tak. Pri kontrole bude trochu neskoro. Trochu alibisticky by som spísal zmluvu, že za rok 2006 nenesiem žiadnu zodpovednosť a dal im ju podpísať.;)
Zita5
26.02.08,04:40
Ak podnikatelia mali v roku 2006 už delené príjmy a výdaje , tak treba dať do súladu ohlásenie o začatí spoločného podnikania , teda spoločného dosahovania zdaniteľných príjmov už od roku 2006 . Aj napriek tomu , že dostanú pokutu . Pokuta sa dá vždy ľahšie zaplatiť , ako potom sa ťahať po súdoch , čo je moje a čo TVoje a podobne ,isto viete čo tým myslím . Vy by ste dodatočným daňovým priznaním vlastne všetko presunuli na jedného člena .Tým pádom aj všetko vlastníctvo obchodného majetku t.j. ich spoluvlastníctky podiel a pritom to platili zo spoločne dosahovaných príjmov. To sa mi veľmi nepáči a myslím , že by sa to mohlo vypomstiť .

Treba sa však zamerať na začiatok prevádzkovania kaviarne od 1.9.2006 , čo ,kto a akým podielom sa finančne podielal na jej prevádzke .
olasova
26.02.08,04:55
Ahojte poraďáci, chcem sa Vás spýtať niečo ohľadne združenia, nakoľko s tým nemám skúsenosti. Prišli ku mne klienti, či by som im nerobila účtovníctvo za združenie živnostníkov, sú quartálny platci DPH. Teraz tá otázka: Aký je vlastne rozdiel medzi združením a samostatným živnostníkom? Je to iba v tom, že sa delia všetky príjmy počtom živnostníkov združenia? A čo DPH? To sa podáva za združenie včítane všetkých príjmov? Prosím Vás o radu, kde by som našla nejaké informácie ohľadne účtovania združenia. Dakujem
Zita5
26.02.08,05:15
Ahojte poraďáci, chcem sa Vás spýtať niečo ohľadne združenia, nakoľko s tým nemám skúsenosti. Prišli ku mne klienti, či by som im nerobila účtovníctvo za združenie živnostníkov, sú quartálny platci DPH. Teraz tá otázka: Aký je vlastne rozdiel medzi združením a samostatným živnostníkom? Je to iba v tom, že sa delia všetky príjmy počtom živnostníkov združenia? A čo DPH? To sa podáva za združenie včítane všetkých príjmov? Prosím Vás o radu, kde by som našla nejaké informácie ohľadne účtovania združenia. Dakujem

Združenie nemá právnu subjektivitu, preto daňovníkmi v zmysle § 2 ods. a) ZDP sú jednotliví členovia združenia a účtovnými jednotkami v zmysle ZÚ sú tiež jednotliví členovia združenia. To znamená, že každý člen združenia je samostatným podnikateľským subjektom a samostatnou účtovnou jednotkou.

Živnostníci uzavreli zmluvu o združení za účelom spoločného dosahovania príjmov , o čom musia mať uzatvorenú zmluvu o Združení . V zmluve o združení si dohodnú , ktorý člen bude poverený vedením účtovníctva .
Vedú spoločné účtovníctvo na meno resp.obchodný názov povereného člena združenia . Na tohto člena budú vystavené všetky doklady,zmluvy, v prípade zamestnávania taktiež on bude uzatvárať vo svojom mene pracovné zmluvy .
Čo sa týka DPH , tým že na povereného člena je za združenie vedené účtovníctvo , tak daňové prizanie sa odovzdáva na DÚ pod jeho obchodným menom a IČ DPH .
Ak je jeden z podnikateľov plátca DPH , tým pádom sa stávajú plátcom DPH aj ostatní členovia .
Daňové prizanie podávajú aj ostatní členovia a to tak , že ak majú ako jedinú činnosť a to podnikanie v rámci združenia a okrem toho mimo združenia nič iné , tak podávajú daňové priznanie nulové . Musia ho podať .
Ak by okrem činnosti združenia mali mimo združenia aj iný predmet činnosti , ktorý by vykonávali samostatne , tak podávajú daňové priznanie ktoré vychádza z tejto samostatnej činnosti .
Zita5
26.02.08,05:20
Ja ešte doplním , na Porade je veľa tém ohľadom účtovania v združení ...hore do okienka vpíšte Združenie FO ...klik hľadať a tam sa Vám zobrazia všetky témy od uzatvorenia až po ukončenie združenia .
Manual
26.02.08,05:21
Ano súhlasím, len doplním drobnosť, to poverenie na vedenie účtovnej evidencie a evidencie DPH treba odovzdať na DÚ, aby vedeli na DU, že "dotyčný" je poverený a jeho DIČ bude uvedené na DP DPH ako celku.
olasova
26.02.08,07:14
Zita5, písala si, že sa ostatným podáva nulové daňové priznanie, ja som si myslela, že sa im rozdeľujú náklady a výnosy rovnako podľa počtu členov a tieto sumy sa zanesú do daňového priznania a každý zdaní (2 členovia) 1/2 zisku z celkového objemu. Ešte jedna otázočka pri združení živnostníkov sa musí viesť podvojné účtovníctvo?
Manual
26.02.08,07:19
Toto čo píšeš /a asi myslíš/ sa týka dane z prímu, keď sa podáva DP, tam sa to delí. PU nie je treba viesť
tanti
26.02.08,08:07
Ak podnikatelia mali v roku 2006 už delené príjmy a výdaje , tak treba dať do súladu ohlásenie o začatí spoločného podnikania , teda spoločného dosahovania zdaniteľných príjmov už od roku 2006 . Aj napriek tomu , že dostanú pokutu . Pokuta sa dá vždy ľahšie zaplatiť , ako potom sa ťahať po súdoch , čo je moje a čo TVoje a podobne ,isto viete čo tým myslím . Vy by ste dodatočným daňovým priznaním vlastne všetko presunuli na jedného člena .Tým pádom aj všetko vlastníctvo obchodného majetku t.j. ich spoluvlastníctky podiel a pritom to platili zo spoločne dosahovaných príjmov. To sa mi veľmi nepáči a myslím , že by sa to mohlo vypomstiť .

Treba sa však zamerať na začiatok prevádzkovania kaviarne od 1.9.2006 , čo ,kto a akým podielom sa finančne podielal na jej prevádzke .

Ďakujem pekne za odpovede. Tu ani tak nejde o to kto koľko vložil do podnikania pretože všetci traja si brali spoločne pôžičku teda písaná bola len na tú jednu konkrétnu osobu (spoločníci sú vlastne rodina manželia a švagriná) taktiež odkúpenie kaviarne je písané len na jednu osobu.(švagriná) Čiže ide mi o tom, že ďalší dvaja spoločníci (manželia) nefigurovali v roku 2006 nikde, čo sa týkalo kaviarne. Čo sa týka financií a majetku majú v tom jasno lebo z pôžičky všetko spoločne zaplatili aj si príjmy a výdaje skutočne delili na tri časti. Ide mi skôr o to, že sa neviem dopátrať k tomu keby im prišla kontrola, čo je teda pravdepodobné keď ma DÚ sú nahlásení ako združenie až od 1.1.2007 aká pokuta alebo sankcie im hrozia a či je teda lepšie opraviť to alebo nechať tak. Oni si to vlastne uvedomili až v tomto roku keď mi dávali všetky dokumenty ohľadne kaviarne a chcú aby to mali v poriadku len neviem, či im úpravou daň.priznania viacej neublížim. Uvedomujú si kde sa stala chyba. Smutné je aj to, že s ich účtovníkom som sa dohodla pred skoro troma týždňami, že mi prinesie doklady a dohodneme sa ako spraví on daňové priznanie za rok 2007 švagrinej a ja manželom len ten nedvíha telefón a tak je to o to komplikovanejšie.
Tak som problém vysvetlila podrobnejšie myslíte, že aj za danej situácie je dobré nechať daň.priznanie z roku 2006 tak?:confused:
tanti
26.02.08,08:20
Ešte som chcela spomenúť, že vlastne čo sa týka majetku a podielu na majetku jednotlivých spoločníkov tak v zmluve o združení je len spomenuté "Pre potreby spoločnej činnosti poskytnú účastníci majetkové hodnoty formou pôžičiek združeniu" A to je celé ale v skutočnosti pôžička pre kaviareň je napísaná na jedného z manželov (bankový úver) ale odkúpenie je písané na švagrinú ale nikde nie je zápis koľko ktorý spoločník vložil do združenia majetku alebo financií. Iba teda v daňovom priznaní za rok 2006 každému rozdelil náklady po 100tisíc (pôžičku brali 300tisíc). Reálne ju samozrejme splácajú spoločne z príjmov kaviarne v tom majú jasno len právne je to nejak postavené na hlavu..
Zita5
26.02.08,08:46
To znamená :
- odkúpenie kaviarne /r.2006/a teda aj vlastníkom kaviarne je švagriná , nakoľko FA resp.KPZ je písaná na jej meno resp.obchodný názov/ otázne však je či to bol výdavok OVZ - čo vlastne odkúpili /
- pôžičku vzali manželia ,ale túto pôžičku splácajú manželia + švagriná od roku 2006
- jeden z nich už zo združenia vystúpil v júli 2007 kvôli nezhodám - ktorý ?
- účtovníctvo bolo v roku 2006 vedené na švagrinú a z uzávierky vyplýva , že podelila príjmy a výdavky na 3 osoby , bez toho , že by bola v tej dobe platná Zmluva o združení ktorá bola podpísaná 31.12.2006 s platnostou od 1.1.2007

Správne tomu chápem ?
olasova
26.02.08,08:54
dakujem za odpovede
tanti
26.02.08,09:21
To znamená :
- odkúpenie kaviarne /r.2006/a teda aj vlastníkom kaviarne je švagriná , nakoľko FA resp.KPZ je písaná na jej meno resp.obchodný názov/ otázne však je či to bol výdavok OVZ - čo vlastne odkúpili /
- pôžičku vzali manželia ,ale túto pôžičku splácajú manželia + švagriná od roku 2006
- jeden z nich už zo združenia vystúpil v júli 2007 kvôli nezhodám - ktorý ?
- účtovníctvo bolo v roku 2006 vedené na švagrinú a z uzávierky vyplýva , že podelila príjmy a výdavky na 3 osoby , bez toho , že by bola v tej dobe platná Zmluva o združení ktorá bola podpísaná 31.12.2006 s platnostou od 1.1.2007

Správne tomu chápem ?

- k prvému bodu na kúpnej zmluve kde je písaná švagriná je napísane že v roku 2006 vyplatí 200tisíc korún a taká je aj realita a zvyšných 100tisíc sa vyplatí v roku 2007. Len v daň.priznaní za rok 2006 bolo každému priznaných 100tisíc ako náklad za odkúpenie kaviarne. Čiže prečo 300tisíc keď skutočný náklad bol 200tisíc a 100tisíc v roku 2007 a okrem toho sa mala podpísať zmluva že teda náklad za odkúpenie kaviarne preberajú všetci traja.
- druhý bod áno pôžička je na manželov, ale splácajú ju spoločne z príjmov kaviarne
-v júli 2007 odstúpila zo združenia švagriná (odišla pracovať do zahraničia) k tomuto dátumu vlastne aj zrušili združenie a manželka vzala kaviareň na seba a pozerám, že na zmluve je napísané, že ju odkúpila od švagrinej za 300tisíc, ale neviem akým právom za túto sumu
-posledný bod je pochopený správne
Zita5
27.02.08,04:46
- k prvému bodu na kúpnej zmluve kde je písaná švagriná je napísane že v roku 2006 vyplatí 200tisíc korún a taká je aj realita a zvyšných 100tisíc sa vyplatí v roku 2007. Len v daň.priznaní za rok 2006 bolo každému priznaných 100tisíc ako náklad za odkúpenie kaviarne. Čiže prečo 300tisíc keď skutočný náklad bol 200tisíc a 100tisíc v roku 2007 a okrem toho sa mala podpísať zmluva že teda náklad za odkúpenie kaviarne preberajú všetci traja.
- druhý bod áno pôžička je na manželov, ale splácajú ju spoločne z príjmov kaviarne
-v júli 2007 odstúpila zo združenia švagriná (odišla pracovať do zahraničia) k tomuto dátumu vlastne aj zrušili združenie a manželka vzala kaviareň na seba a pozerám, že na zmluve je napísané, že ju odkúpila od švagrinej za 300tisíc, ale neviem akým právom za túto sumu
-posledný bod je pochopený správne


Veľkou chybou bolo , že v roku 2006 postupovali neuvážene , bez poradenstva , ako majú v danej situácii postupovať . Je to veľmi komplikované a zamotané a nakoniec , podnikanie v združení trvalo 6 mesiacov , čo bolo veľmi nedomyslené , za takéto krátke obdobie si narobiť toľko problémov .
Môj názor bol najskôr uberať sa smerom , aby sa dala do súladu Zmluva o združení v roku 2006 nahlásením na DÚ . Ale teraz po doplnení informácií bez ohľadu na dôsledky , ktoré z toho môžu vyplunúť , som za to , aby sa spravilo za rok 2006 dodatočné daňové priznanie , nakoľko si neoprávnene švagriná krátila príjem z podnikania a manželia si neoprávnene uplatnili výdavky , ktoré im nepatrili a ktoré ani nevynaložili , nakoľko nepodnikali spoločne formou združenia od 1.9.2006 do 31.12.2006.
Musia sa zmieriť aj so sankčným úrokom .Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je daňová kalkulačka , kde sa dopracujete , že koľko by to asi mohlo činiť .Možno si to ani neuvedomili , ale už sa stalo .
Ako ste písali , že účtovníčka by bola skôr za to , aby sa nič neopravovalo , aby na seba neupozorňovali .......ja som skôr názoru , že to treba uviesť na poriadok , ešte skôr , ako by prišla na rok 2006 daňová kontrola .

Ešte by som upriamila pozornosť na odkúpenie kaviarne za 300 000 Sk , podľa môjho názoru v kúpnej zmluve mi chýba rozpis položiek -majetku , ktoré kúpna cena zahŕňa .S tým výdavkom som si nie celkom istá, neviem sa s tým stotožniť , že sa uplatnil v plnej výške do výdavkov OVZ. .Ale snáď sa pripojí aj niekto iný so svojim názorom , ako by túto situáciu riešil .
tanti
27.02.08,07:08
Zitka ďakujem Vám veľmi pekne za Váš názor potrebovala som sa si to s niekým utvrdiť nakoľko je to naozaj až veľmi zapletené a nechcem aby to tak ostalo. Rozmýšľam, že požiadame o odklad daňového priznania pretože švagriná je v Anglicku a je ťažké sa s ňou spojiť a bývalý účtovník nám nedvíha telefón už druhý týždeň síce mám k dispozícii doklady za rok 2006 ale nie za rok 2007 lebo to celé ešte neukončil len sa do toho aj bojím pozrieť čo všetko tam je ešte dopletené. Keďže združenie všetko nechalo na účtovníka a neuvedomovali si, že robia chybu. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za pomoc a keby sa ešte náhodou niekto chcel pridať so svojím názorom budem rada. ;)
Zita5
27.02.08,11:48
Zitka ďakujem Vám veľmi pekne za Váš názor potrebovala som sa si to s niekým utvrdiť nakoľko je to naozaj až veľmi zapletené a nechcem aby to tak ostalo. Rozmýšľam, že požiadame o odklad daňového priznania pretože švagriná je v Anglicku a je ťažké sa s ňou spojiť a bývalý účtovník nám nedvíha telefón už druhý týždeň síce mám k dispozícii doklady za rok 2006 ale nie za rok 2007 lebo to celé ešte neukončil len sa do toho aj bojím pozrieť čo všetko tam je ešte dopletené. Keďže združenie všetko nechalo na účtovníka a neuvedomovali si, že robia chybu. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za pomoc a keby sa ešte náhodou niekto chcel pridať so svojím názorom budem rada. ;)

Želám Vám pevné nervy k doriešeniu celého prípadu . Bolo by dobré , aby sa Vám čím skôr dostala do rúk závierka spoločného účtovníctva združenia za rok 2007, ktoré bole vedené na povereného člena . Inak nevidím dôvod zbytočného naťahovania zo strany účtovníka , nakoľko mimoriadna uzávierka mala byť ku dňu ukončenia združenia resp. jeho rozpustenia .Toto vysporiadanie malo byť riešené aj v Zmluve o združení napr. v časti
Zánik združenia a vysporiadanie .

Treba vyzvať bývalého účtovníka aby odovzdal doklady , nespoliehajte sa len na telefón , ale skúste to písomne .
tanti
27.02.08,12:10
Ďakujem za rady. Ja tiež moc nechápem jeho správanie, ale našťastie už sme sa ho dopátrali a prisľúbil, že to čo najskôr dokončí. V zmluve samozrejme bola lehota na spracovanie závierky, ale to už je teraz jedno hlavne nech je to všetko v poriadku.:)