Johanka
08.02.08,13:53
Začínajú sa množiť otázky súvisiace s problematikou zdaňovania príjmov podľa § 6 - živnostníkov so slovenským ŽL , ktorí svoje služby poskytujú v iných krajinách a zároveň je otvorených viacero podobných tém "so zaručene" správnymi odpoveďami.
Niektorí odpovedajúci ignorujú ustanovenie § 1 ods.2 Zákona o dani z príjmov a následne aj znenie zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia .

Z týchto dôvodov som položila otázku na DR SR :

Váš dopyt
Živnostník s trvalým pobytom v SR poskytuje svoje služby okrem slovenských odberateľov aj odberateľom v Českej republike. V Českej republike nemá prenajaté priestory, zdržuje sa tam iba za účelom poskytovania služieb českým odberateľom. Pri poskytovaní svojich služieb sa zdržuje v ČR viac ako 183 dní v kalendárnom roku. Je z tohto dôvodu povinný registrovať sa pre daň z príjmov v Českej republike a zdaňovať tam príjmy plynúce zo zdrojov v ČR alebo zdaňuje všetky príjmy iba v SR? Ďakujem.

Prišla táto odpoveď :
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zisky slovenského daňovníka sa môžu zdaniť na území Českej republiky len v prípade, ak tento podnik vykonáva svoju činnosť na území Českej republiky prostredníctvom stálej prevádzkarne, ktorá je tu umiestnená (článok 7 ods. 1 Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmov a z majetku č. 238/2003 Z. z. (ďalej len "zmluva").
Výraz "stála prevádzkareň" je definovaný v článku 5 zmluvy.

Táto odpoveď sa dá aplikovať na všetky krajiny, s ktorými máme uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia.

Pridávam súvisiace ustanovenia:

Zákon o dani z príjmov
§ 1
(1) Tento zákon upravuje
a) daň z príjmov fyzickej osoby alebo právnickej osoby (ďalej len daň ),
b) spôsob platenia a vyberania dane.
(2) Medzinárodná zmluva, ktorá bola schválená, ratifikovaná a vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom (ďalej len medzinárodná zmluva ), má prednosť pred týmto zákonom.

Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR
Článok 5
Stála prevádzkareň
1. Na účely tejto zmluvy výraz „stála prevádzkareň“ označuje trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činnosti, ktorého prostredníctvom podnik úplne alebo čiastočne vykonáva svoju činnosť.
2. Výraz „stála prevádzkareň“ zahŕňa najmä
a) miesto vedenia časti podniku,
b) pobočku,
c) kanceláriu,
d) továreň,
e) dielňu a
f) baňu, nálezisko ropy alebo plynu, lom alebo akékoľvek
iné miesto ťažby prírodných zdrojov.
3. Výraz „stála prevádzkareň“ rovnako zahŕňa
a) stavenisko alebo stavebný, montážny alebo inštalačný projekt alebo dozor s tým spojený, ale len vtedy, ak takéto stavenisko, projekt alebo dozor trvajú dlhšie ako dvanásť mesiacov,
b) poskytovanie služieb vrátane poradenských alebo riadiacich služieb podnikom jedného zmluvného štátu alebo prostredníctvom zamestnancov alebo iných pracovníkov najatých podnikom na takýto účel, ale len vtedy, ak činnosti takého charakteru trvajú na území druhého zmluvného štátu počas jedného obdobia alebo viacerých období, ktoré presiahnu v úhrne šesť mesiacov v akomkoľvek dvanásťmesačnom období.
4. Bez ohľadu na predchádzajúce ustanovenia tohto článku výraz „stála prevádzkareň“ nezahŕňa
a) zariadenie, ktoré sa využíva iba na účel uskladnenia, vystavenia alebo dodania tovaru patriaceho podniku,
b) zásobu tovaru patriaceho podniku, ktorá sa udržiava iba na účel uskladnenia, vystavenia alebo dodania,
c) zásobu tovaru patriaceho podniku, ktorá sa udržiava iba na účel spracovania iným podnikom,
d) trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činnosti, ktoré sa udržiava iba na účel nákupu tovaru alebo zhromažďovania informácií pre podnik,
e) trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činnosti, ktoré sa udržiava iba na účel vykonávania akejkoľvek inej činnosti, ktorá má pre podnik prípravný alebo pomocný charakter,
f) trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činnosti,ktoré sa udržiava iba na vykonávanie akejkoľvek kombinácie činností uvedených v písmenách a) až e), ak celková činnosť trvalého miesta alebo zariadenia na výkon činnosti vyplývajúca z tejto kombinácie má prípravný alebo pomocný charakter.
Miminabb
08.02.08,13:12
Bodík pridať nemôžem, tak aspoň veľká vďaka za obsažný článok. Určite pomôže nielen mne.
ĎAKUJEME
Marína
09.02.08,12:06
Ako viesť účtovníctvo FO pri vzniku stálej prevádzkarne v ČR?

1. Slovenský podnikateľ vedie v SR jednoduché účtovníctvo. V ČR musí viesť podvojné, pretože podľa českých predpisov JU neexistuje. Podnikateľ je povinný viesť účtovníctvo a zostaviť účtovnú závierku ako celok. Najvhodnejšie by bolo viesť PÚ. Ak sa rozhodne aj naďalej viesť JU, musí každý účtovný prípad uskutočnený v ČR zaúčtovať v českom PU a zároveň ho zaúčtovať v JU podľa slovenských predpisov.
2. Slovenský podnikateľ vedie v SR evidenciu o príjmoch, pohľadávkach a zásobách. Chce uplatňovať paušálne výdavky. V českom PU by mal mať tak zabezpečené členenie príjmov, aby ich vedel vyčísliť pre základ dane v SR, t. z. v evidencii vedenej v SR budú zahrnuté aj príjmy(po prepočte kurzom) podliehajúce zdaneniu v SR.
Z takto vyčísleného príjmu si v DP uplatní 40(60)% výdavkov.
Daňovník požiada Finanční úřad o Potvrdenie o zaplatení dane z príjmu(Certification on tax payment).
V DP vyplní r.82-86 a odd. XIII.
Podľa § 49 ods. 3 ZoDP môže požiadať DÚ do 15.3.2008 o odklad na podanie DP z dôvodu príjmov zo zahraničnia.

ZoDP § 17 ods. 14
(14) Súčasou základu dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou je aj základ dane stálej prevádzkarne umiestnenej v zahraničí s výnimkou, ak základom dane stálej prevádzkarne je daňová strata, o ktorú podľa daňovej legislatívy štátu, v ktorom je zdroj príjmu, možno znižova základ dane. Pri jeho zisťovaní sa postupuje poda odseku 1 s výnimkou výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádza podľa právnych predpisov platných v štáte, v ktorom je zdroj príjmu, ktoré možno uplatni do daňových výdavkov v rozsahu ustanovenom v týchto právnych predpisoch.
Anik
09.02.08,14:23
mám prosbu môže si aj živnostník požiadať o odklad DP ak má príjmy zo zahraničia, ale nemá tam stálu prevádzkareň ? T.z nepodáva DP v ČR iba na Slovensku
Anika
Johanka
09.02.08,14:46
Áno môže, ale "iba" o tri mesiace ;).
Anik
09.02.08,18:56
Dúfam, že to platilo aj minulý rok, lebo sme nemali podklady - z ČR-
k DP a ja som požiadala DÚ o odklad, keď sme DP v júni spravili pracovníčka sa čudovala a hovorila mi že nevie vraj sa s tým ešte nestretla aby takýto odklad mal živnostník odklad sa týka len zamestnancov živnostníkov nie a nevie či by z toho pri kontrole nebolo vlastne nedodržanie termínu na podanie DP
za ochotu vopred ďakujem ak by to platilo aj za minulý rok tak si oddýchnem
Anik
Johanka
10.02.08,08:45
§ 49 Zákona o dani z príjmov
(3) Správca dane môže na žiadosť daňovníka alebo z vlastného podnetu predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania alebo hlásenia najviac o tri mesiace,ak ide o žiadosť daňovníka podanú najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa odseku 2. Ak súčasťou príjmov uvedených v daňovom priznaní sú príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí, môže správca dane predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania najviac o šesť mesiacov,ak ide o žiadosť daňovníka podanú najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania podľa odseku 2. Proti rozhodnutiu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania sa nemožno odvolať.

Podľa § 2 Zákona o dani z príjmov je daňovníkom fyzická osoba alebo právnická osoba ;).
Rozalka
10.02.08,09:40
Ako viesť účtovníctvo FO pri vzniku stálej prevádzkarne v ČR?

V ČR musí viesť podvojné, pretože podľa českých predpisov JU neexistuje.
Je to trochu mimotemy, ale naozaj v ČR už nemajú jednoduché? a drobní remeselníci vedú tiež podvojné? Zaujímavé.
Marína
10.02.08,12:28
Je to trochu mimotemy, ale naozaj v ČR už nemajú jednoduché? a drobní remeselníci vedú tiež podvojné? Zaujímavé.
Zák. 563/1991 Sb. o účetníctví sa zmenil novelou 437/2003 Sb.
O. i. zmena



§ 3

(1) Účetní jednotky účtují podvojnými zápisy o skutečnostech, které jsou předmětem účetnictví, do období, s nímž tyto skutečnosti časově a věcně souvisí (dále jen "účetní období"); není-li možno tuto zásadu dodržet, mohou účtovat i v účetním období, v němž zjistily uvedené skutečnosti. V účetním období účetní jednotky účtují o uvedených skutečnostech v souladu s účetními metodami (§ 4 (http://www.center.cz/business/pravo/zakony/ucto/#par4) odst. 8 2); přitom o veškerých nákladech a výnosech účtují bez ohledu na okamžik jejich zaplacení nebo přijetí, zatímco o veškerých výdajích a příjmech účtují až v okamžiku jejich skutečného zaplacení nebo přijetí.
http://www.ucetnisvet.cz/ucetnisvet/odborna-sekce/vybrane-zakony/
Rozalka
10.02.08,17:31
Zák. 563/1991 Sb. o účetníctví sa zmenil novelou 437/2003 Sb.
O. i. zmena
§ 3 (1) Účetní jednotky účtují podvojnými zápisy


Fakt, im sa to podarilo presadiť.
Veď aj u nás mali mať registrovaní DPH podvojné, škoda (?), že to zrušili.
Milka P.
11.02.08,16:40
Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR
Článok 5
Stála prevádzkareň

3. Výraz „stála prevádzkareň“ rovnako zahŕňa

b) poskytovanie služieb vrátane poradenských alebo riadiacich služieb podnikom jedného zmluvného štátu alebo prostredníctvom zamestnancov alebo iných pracovníkov najatých podnikom na takýto účel, ale len vtedy, ak činnosti takého charakteru trvajú na území druhého zmluvného štátu počas jedného obdobia alebo viacerých období, ktoré presiahnu v úhrne šesť mesiacov v akomkoľvek dvanásťmesačnom období.


Správne tomu rozumiem, ak živnostník so slovenským ŽL poskytuje svoje služby (napr. zváračské) viac ako 183 dní, má vlastne v zahraničí stálu prevádzkáreň a musí sa registrovať pre daň z príjmu v zahraničí?
gibbon
11.02.08,19:42
Ako potom vlastne poviem DU, ze neplatim dane na Slovensku?

Programujem v zahranici, väcsinou vzdy dlhsie ako 183 dni v roku.

Da sa to nejak vyuzit? Teda na obydenie SVK Dani????
:-)
Johanka
11.02.08,20:24
Vznikom stálej prevádzkarne podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia zdaňuješ v danej krajine iba príjmy(zisky) z tejto prevádzkarne. Nestávaš sa automaticky daňovým rezidentom v tejto krajine a naďalej budeš zdaňovať v SR celosvetové príjmy.
Na určenie daňovej rezidencie sú stanovené iné kritéria ako je vznik stálej prevádzkarne ;).

V DP typ B pod tabuľkou pre príjmy podľa § 6 je okrem iného uvedené:

Súčasťou príjmov na r.1 až 8 a 10 sú aj príjmy zo zdrojov v zahraničí, pričom táto skutočnosť sa uvádza v XIII. oddiele.
veronikasad
18.02.08,18:07
3. Výraz „stála prevádzkareň“ rovnako zahŕňa

a) stavenisko alebo stavebný, montážny alebo inštalačný projekt alebo dozor s tým spojený, ale len vtedy, ak takéto stavenisko, projekt alebo dozor trvajú dlhšie ako dvanásť mesiacov

Vzťahuje sa to aj na slovenského živnostníka, ktorý pracuje celý rok na stavbe v ČR ako murár v partii? Prácu českej firme fakturuje len "parťák" za všetkých členov a ostatní vystavujú faktúry slovenskému "parťákovi".
Mne sa takýto postup moc nezdá, ale vraj je to medzi stavbármi bežné.

-------
Veronika
helusa46
18.02.08,21:42
Veľmi pekne ďakujem za pomoc a odpoveď, ktorá ma presvedčila a verím že je správna. Som za ňu veľmi vďačná. Ešte raz díky
martina2006
19.02.08,12:17
AK SZCO v ČR vykonáva zváračske práceˇviac ako 183 dní v roku , stále fakturuje rovnakej firme z toho vyplýva, že má v ČR stálu prevádzkareň ale doposiaľ
sa neprihlásil na DU v ČR má za rok 2007 zdaniť príjmy
na Slovensku alebo sa má spätne prihlásiť v ČR?
Ďakujem.
martina2006
20.02.08,06:38
Nikto mi neporadí?
Johanka
20.02.08,07:16
Ťažká otázka ;). Treba to dať na poriadok minimálne pre ďalšie zdaňovacie obdobie ....
ajacik
20.02.08,17:12
Ja som z toho úplný magor. Vôbec mi to nejako nedochádza.

Živnostník pracoval v ČR. V polovici roka sa bol zaregistrovať na DÚ v CR pre daň z príjmov. Teraz tam musí zdaniť všetky príjmy, ktoré dosiahol za celý rok (aj tie, ktoré "faktúroval so slovenským DIČ)?

veľmi pekne dakujem za odpoved
Johanka
20.02.08,17:22
:) nie, tým, že mu vznikla stála prevádzkareň v ČR je pre ČR daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a v ČR zdaňuje iba príjmy z podnikania v ČR. Daňovým rezidentom je aj naďalej v SR a tu zdaňuje celosvetové príjmy.
V úvode tejto témy sú uvedené kritéria na vznik stálej prevádzkarne v inom štáte, kritériá na stanovenie daňovej rezidencie nájdeš tu http://www.porada.sk/628284-post4.html.
ajacik
20.02.08,17:58
dakujem ti.

on mal všetky príjmy v ČR. takže asi musí zdaniť všetko tam.......
jaanna
21.02.08,11:01
Je to trochu mimotemy, ale naozaj v ČR už nemajú jednoduché? a drobní remeselníci vedú tiež podvojné? Zaujímavé.

Ja len reagujem na účtovníctvo v Čechách, oni tam totiž majú účtovníctvo /podvojné/ a ten kto ho nemusí viesť podľa Zákona o účtovníctve alebo nechce viesť dobrovoľne, vedie daňovú evidenciu, čo je niečo podobné ako naše jednoduché účtovníctvo.
BB12
24.02.08,08:20
Neviete prosím poradiť nejakú dobrú literatúru čo sa týka problematiky dvojitého zdanenia, alebo školenie?
Rozalka
28.02.08,11:23
JuKaS
29.02.08,17:54
Jaanna, súhlasila som s tebou, ale zadala som túto otázku v ČR a bolo mi odpovedané takto: cudzí štátny príslušník, ktorý chce podnikať na území ČR, musí byť zapísaný v obchodnom registri /obchodní rejstřík/ a zo zákona je povinný viesť podvojné účtovníctvo.
Monika Kováčová
29.02.08,19:12
U nás platí to isté: zahraničná osoba, ktorá u nás podniká má povinnosť registrácie na Obchodnom registri SR. Následne z toho vyplýva povinnosť viesť PÚ.
Fany
10.03.08,11:03
SZČO pracuje ako projektant. Svoje práce vykonáva doma, v SR, ale pre českú firmu. Iba občas vycestuje do ČR za účelom konzultácie svojej práce a odovzdania faktúry. V SR si platí všetky odvody. Takto to praktizuje celý rok 2007. Považuje sa aj toto za stálu prevádzkáreň v ČR ? Tieto príjmy môže teda zdaniť v SR, alebo sa musí prihlásiť, viesť účtovníctvo a zdaniť v ČR?
Marína
10.03.08,15:45
SZČO pracuje ako projektant. Svoje práce vykonáva doma, v SR, ale pre českú firmu. Iba občas vycestuje do ČR za účelom konzultácie svojej práce a odovzdania faktúry. V SR si platí všetky odvody. Takto to praktizuje celý rok 2007. Považuje sa aj toto za stálu prevádzkáreň v ČR ? Tieto príjmy môže teda zdaniť v SR, alebo sa musí prihlásiť, viesť účtovníctvo a zdaniť v ČR?
Nie, nepovažuje. Výkon jeho činnosti je v SR a nie v ČR. Čo sa považuje za stálu prevádzkareň sa dočítaš v čl.5 zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Pozri prísp.1.
Fany
11.03.08,07:57
A keby sa ubytoval v ČR a vykonával tieto práce vo firme pre ktorú pracuje, ale na slovenský ŽL, odvody, trvalý pobyt a všetko ostatné by bolo v SR? Záleží to od toho na akej stoličke sedí (českej alebo slovenskej) alebo pre akého zákazníka pracuje (českého alebo slovenského)?
mariannak
29.03.08,18:14
SZCO v SR a aj podnikateľ v ČR: mám príjmy a výdavky zo SR - jednoduché účtov. a účtovníctvo z ČR - podvoj. účt.
Čo budem uvádzať do DP ? To mám sčítať príjmy zo SR a výnosy z ČR a uviesť po prepoč.kurzom do DP ako príjmy a výdavky z SR a náklady v ČR po prepočít.kurzom uviesť do DP ako výdavky?
mariannak
30.03.08,14:59
prosím ...
mariannak
15.04.08,17:40
SZCO v SR a aj podnikateľ v ČR: mám príjmy a výdavky zo SR - jednoduché účtov. a účtovníctvo z ČR - podvoj. účt.
Čo budem uvádzať do DP ? To mám sčítať príjmy zo SR a výnosy z ČR a uviesť po prepoč.kurzom do DP ako príjmy a výdavky z SR a náklady v ČR po prepočít.kurzom uviesť do DP ako výdavky?

Ešte stále to mám na stole. Je tam odklad na podanie DP a to účtovníctvo stále odkladá aj ja ...
poradíte mi?
Marína
16.04.08,05:43
SZCO v SR a aj podnikateľ v ČR: mám príjmy a výdavky zo SR - jednoduché účtov. a účtovníctvo z ČR - podvoj. účt.
Čo budem uvádzať do DP ? To mám sčítať príjmy zo SR a výnosy z ČR a uviesť po prepoč.kurzom do DP ako príjmy a výdavky z SR a náklady v ČR po prepočít.kurzom uviesť do DP ako výdavky?
Čítala si prísp. č. 3 v tejto téme? V ňom je uvedené, ako viesť účtovníctvo.
Ak je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR =>
1./ V ČR podá DP z príjmov dosiahnutých v ČR
2./ V SR zisťuje základ dane ako celok, t.z. z príjmov dosiahnutých v ČR a SR. V slov. UCT eviduje všetky príjmy a výdavky dosiahnuté v SR a ČR.
3./ V DP si započíta daň odvedenú do štátneho rozpočtu ČR(vyplní r.82-86). Krajinu zdroja príjmov, druh a jeho výšku dosiahnutých zo zdrojov v zahraničí uvedie v odd. XIII.
mariannak
17.04.08,12:09
Čítala si prísp. č. 3 v tejto téme? V ňom je uvedené, ako viesť účtovníctvo.
Ak je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR =>
1./ V ČR podá DP z príjmov dosiahnutých v ČR
2./ V SR zisťuje základ dane ako celok, t.z. z príjmov dosiahnutých v ČR a SR. V slov. UCT eviduje všetky príjmy a výdavky dosiahnuté v SR a ČR.
3./ V DP si započíta daň odvedenú do štátneho rozpočtu ČR(vyplní r.82-86). Krajinu zdroja príjmov, druh a jeho výšku dosiahnutých zo zdrojov v zahraničí uvedie v odd. XIII.

Ako si to mám vysvetliť - eviduje všetky príjmy a výdavky dosiahnuté v SR a ČR? To nestačí uviesť - sčítať príjmy zo SR a ČR účtovníctva v DP? Neviem si predstaviť ako celé české účtovníctvo evidovať v SR účtovníctve?
Marína
17.04.08,13:13
Je potrebné aby ÚJ každý účtovný prípad, ktorý sa uskutoční na území ČR zaúčtovaný podľa českých predpisov v PU, zároveň zaúčtovala aj v JU podľa slovenských predpisov.
mariannak
18.04.08,11:19
Ako mám nahrávať doklady do slovenského účtovníctva, ak v ČR je platcom DPH a v SR nie je platcom DPH?
Vladimír Ozimý
18.04.08,11:43
Ako mám nahrávať doklady do slovenského účtovníctva, ak v ČR je platcom DPH a v SR nie je platcom DPH?

no ja by som to nahrával tak že českú DPH by som evidoval ako výdavok neovpyvňujúci daň a takisto aj na výstupe...DPH zúčtujete voči ŠR v ČR...i keď stretol som sa z názorom DU pri daňovej kontrole že ak nie je registrovaný pre daň v tuzemsku potom mu má takáto DPH vstupovať do základu dane...ale keď si to zoberiem, že rozdiel medzi DPH na vstupe a DPH na výstupe je buď vlastná daňová povinnosť alebo nadmerný odpočet, potom ak to zúčtujem tak moja daňová povinnosť s DPH je 0. Nooo ale aby som to tu nerozvádzal tak samozrejme nesúhlasím s tým názorom a robil by som to ako som uviedol hore...:D
mariannak
28.04.08,10:26
Neviete mi poradiť nejakú publikáciu (napr. poradca podnikateľa alebo poradca), v ktorej by bolo rozobraté takéto účtovanie? Mám z toho hokej.
EMILY04
06.05.11,06:46
Ja položím otázku opačne. Ak remeselní-roľník v PL si vetie v PL účtovníctvo. Tam platí dane a odvody do poisťovní. Tu na Slovensku si otvorí živnosť za účelom predaja tovaru- napr. kvetov. Počítam, že na Slovensku nebude dlhšie ako 183 kal. dní. Nemá otvorenú ani stálu prevádzku iba má nájomnú zmluvu s jedným občanom v SR na užívanie jeho priestorov na sklad. Tam má aj adresu na doručovanie pošty a kontakt s DU a ostanými úradmi.
Čo v takom prípade? Vedie si tu na slovensku JU, alebo PU? Podľa mňa nemá ani povinnosť registrovať sa obchod. registri a viesť PU.
Tu na slovensku si bude robiť klasicke JU, podá daňové priznanie na slovensku a v PL zdani všetky príjmy, aj z PL aj zo SR. Uvažujem správne?
Ďakujem za radu.
EMILY04
09.05.11,05:40
Môžem poprosiť o radu?
jacekova
10.02.12,11:37
poprosím o radu...

SK-živnostník, neplatca DPH (ale registrovaný podľa §7a) roznáša letáky v Rakúsku. Odvody si platí v SR a chodieva na 5 dní do Rakúska a cez víkendy je doma. Podávame Q-ne súhrnné výkazy a teraz treba urobiť DP.

*Ako u neho posudzujem či vykonáva činnosť viac ako 183 dní....? počíta sa to, aj keď tieto dni nie sú súvisle za sebou?

lebo ak mu urobím týždenne cesťáky (kde vyčíslim diety), tak mu určite vyjde viac ako 183 dní... nemá v Rakúsku prevádzkareň (prespí v ubytovni 4 noci a potom ide domov a tak stále dookola)

dakujem vopred za rady
jacekova
11.02.12,06:42
poprosím o radu...

SK-živnostník, neplatca DPH (ale registrovaný podľa §7a) roznáša letáky v Rakúsku. Odvody si platí v SR a chodieva na 5 dní do Rakúska a cez víkendy je doma. Podávame Q-ne súhrnné výkazy a teraz treba urobiť DP.

*Ako u neho posudzujem či vykonáva činnosť viac ako 183 dní....? počíta sa to, aj keď tieto dni nie sú súvisle za sebou?

lebo ak mu urobím týždenne cesťáky (kde vyčíslim diety), tak mu určite vyjde viac ako 183 dní... nemá v Rakúsku prevádzkareň (prespí v ubytovni 4 noci a potom ide domov a tak stále dookola)

dakujem vopred za rady

Ak teda odrobi v Rakusku cca 250 dni ale prerusovane, je to v pohode? Nemusi si spracovat ucto v rakusku?
Marína
13.02.12,20:31
poprosím o radu...

SK-živnostník, neplatca DPH (ale registrovaný podľa §7a) roznáša letáky v Rakúsku. Odvody si platí v SR a chodieva na 5 dní do Rakúska a cez víkendy je doma. Podávame Q-ne súhrnné výkazy a teraz treba urobiť DP.

*Ako u neho posudzujem či vykonáva činnosť viac ako 183 dní....? počíta sa to, aj keď tieto dni nie sú súvisle za sebou?

lebo ak mu urobím týždenne cesťáky (kde vyčíslim diety), tak mu určite vyjde viac ako 183 dní... nemá v Rakúsku prevádzkareň (prespí v ubytovni 4 noci a potom ide domov a tak stále dookola)

dakujem vopred za rady


Ak teda odrobi v Rakusku cca 250 dni ale prerusovane, je to v pohode? Nemusi si spracovat ucto v rakusku?
Katka, v THE AUSTRIAN PERSONAL INCOME TAX AND CORPORATE INCOME TAX (http://english.bmf.gv.at/Publications/Income_tax_v4(1).pdf) (daň z príjmu; str. 5 ods. 1.2, môžeš dať preložiť tu http://translate.google.com/ ) som sa dočítala, že po prekročení doby 6 mesiacov sa stáva ich rezidentom. Tu nastáva konflikt záujmov, lebo súčasne je považovaný aj za rezidenta SR. Podľa zmluvy o ZDZ medzi SR a RR čl. 4 (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-rakusko) vylučovacou metódou určí, ktorého štátu je rezidentom. Podrobné vysvetlenie nájdeš tu http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html (čítaj aj prísp. 2 a 3). Predpokladám, že má daňový domicil v SR. V AT podá DP z príjmov dosiahnutých na jej území a v SR z celosvetových príjmov. Podľa činnosti sa zdá, že mu stála prevádzkareň nevzniká, viď čl 5 zmluvy o ZDZ, tiež priložený súbor. Ak by mu totiž vznikala, bolo by to komplikovanejšie, musel by v AT viesť účtovníctvo; pozri bližšie prísp. 3 v tejto téme.
--------------------------------
Prekročenie 183 dní(neplatí u všetkých činností) na vznik stálej prevádzkarne platí podľa našich právnych predpisov pre daňovníkov, ktorí majú sídlo v zahraničí a na našom území dosahujú príjem. Pobyt nemusí byť súvislý, dni sa v príslušnom roku spočítavajú, viď ZDP § 2 písm. d) (http://www.porada.sk/t183727-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-12-2011-do-31-12-2011-a.html#2)
jacekova
14.02.12,05:16
no vobec to nevyzera jednoducho... idem nastudovat..... dakujeeeem,si poklad
Marína
14.02.12,07:23
Ešte doplním, že ak podá DP v AT, vyžiada si z ich DU potvrdenie o zaplatenej dani(Certification on tax payment) a priloží k DP podanému v SR. Podľa zmluvy o ZDZ s AT platí metóda vyňatia príjmov.
Dovolím si navrhnúť, aby oznámil príslušnému DÚ predĺženie lehoty na podanie DP (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/odklad_2010.pdf) o tri mesiace, takto nebudeš v strese s časom.;)
Marína
14.02.12,07:49
Rada som pomohla, Katka.:-)
Marína
14.02.12,08:45
Nedalo mi.;) Katka, akú výšku príjmov dosiahol?
Ono je ťažké určiť čo a ako, pretože je potrebné poznať aj legislatívu príslušného štátu. Našla som poslednú verziu zákona o dani z príjmu Bundesrecht konsolidiert: Gesamte Rechtsvorschrift für Einkommensteuergesetz 1988, Fassung vom 14.02.2012 (http://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassung.wxe?Abfrage=Bundesnormen&Gesetzesnummer=10004570)
Prelož si §§ 1,42 a 98.
----------------------
Toto som mala u seba archivované, neviem odkiaľ som to stiahla, ale určite to bolo z dôveryhodného zdroja, veď sa dá overiť v zákone, viď vyššie.
Daňové priznanie v Rakúsku je povinný podať tak daňovník s neobmedzenou ako aj obmedzenou daňovou povinnosťou ak:
- je na podanie vyzvaný príslušným finančným úradom (§ 42 Abs. 1 Z 1 EStG 1988), t.z. keď je jej poštou doručená výzva, alebo sú jej poštou doručené daňové formuláre
- v prípade dosiahnutých príjmov, ktoré automaticky podliehajú zdaneniu (§ 42 Abs. 1 Z 2 EStG 1988)
- v prípade, ak čistý príjem je vyšší ako 11.000€ pri neobmedzenej daňovej povinnosti (§ 42 Abs. 1 Z 3 EStG).
- v prípade súbehu príjmov zo závislej a nezávislej činnosti
- v prípade príjmov zo závislej činnosti a iných príjmov vyšších ako 730eur, ak je celkový príjem vyšší ako 12.000eur
- v prípade, ak už bolo daňovníkovi pridelené daňové číslo
- ďalším dôvodom na podanie daňového priznania v Rakúsku je uplatnenie si daňových bonusov, ktoré sa za určitých podmienok ako negatívna daň vyplatia podnikateľovi

Einkommensteuererklärung für 2011 - daňové priznanie pre rok 2011(formulár) (https://www.bmf.gv.at/Service/Anwend/FormDB/show_det.asp?Typ=SD&STyp=fix&MIdVal=17651)
jacekova
14.02.12,08:59
Nedalo mi.;) Katka, akú výšku príjmov dosiahol?
Ono je ťažké určiť čo a ako, pretože je potrebné poznať aj legislatívu príslušného štátu. Našla som poslednú verziu zákona o dani z príjmu Bundesrecht konsolidiert: Gesamte Rechtsvorschrift für Einkommensteuergesetz 1988, Fassung vom 14.02.2012 (http://www.ris.bka.gv.at/GeltendeFassung.wxe?Abfrage=Bundesnormen&Gesetzesnummer=10004570)
Prelož si §§ 1,42 a 98.
----------------------
Toto som mala u seba archivované, neviem odkiaľ som to stiahla, ale určite to bolo z dôveryhodného zdroja, veď sa dá overiť v zákone, viď vyššie.
Daňové priznanie v Rakúsku je povinný podať tak daňovník s neobmedzenou ako aj obmedzenou daňovou povinnosťou ak:
- je na podanie vyzvaný príslušným finančným úradom (§ 42 Abs. 1 Z 1 EStG 1988), t.z. keď je jej poštou doručená výzva, alebo sú jej poštou doručené daňové formuláre
- v prípade dosiahnutých príjmov, ktoré automaticky podliehajú zdaneniu (§ 42 Abs. 1 Z 2 EStG 1988)
- v prípade, ak čistý príjem je vyšší ako 11.000€ pri neobmedzenej daňovej povinnosti (§ 42 Abs. 1 Z 3 EStG).
- v prípade súbehu príjmov zo závislej a nezávislej činnosti
- v prípade príjmov zo závislej činnosti a iných príjmov vyšších ako 730eur, ak je celkový príjem vyšší ako 12.000eur
- v prípade, ak už bolo daňovníkovi pridelené daňové číslo
- ďalším dôvodom na podanie daňového priznania v Rakúsku je uplatnenie si daňových bonusov, ktoré sa za určitých podmienok ako negatívna daň vyplatia podnikateľovi

Einkommensteuererklärung für 2011 - daňové priznanie pre rok 2011(formulár) (https://www.bmf.gv.at/Service/Anwend/FormDB/show_det.asp?Typ=SD&STyp=fix&MIdVal=17651)

juuu, ďakujem že mi pomáhaš, už mám z toho hlavu v smútku a určite urobím odklad

príjmy mal cca 18500€
mondes
14.02.12,09:13
Začínajú sa množiť otázky súvisiace s problematikou zdaňovania príjmov podľa § 6 - živnostníkov so slovenským ŽL , ktorí svoje služby poskytujú v iných krajinách a zároveň je otvorených viacero podobných tém "so zaručene" správnymi odpoveďami.
Niektorí odpovedajúci ignorujú ustanovenie § 1 ods.2 Zákona o dani z príjmov a následne aj znenie zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia .

Z týchto dôvodov som položila otázku na DR SR :

Váš dopyt
Živnostník s trvalým pobytom v SR poskytuje svoje služby okrem slovenských odberateľov aj odberateľom v Českej republike. V Českej republike nemá prenajaté priestory, zdržuje sa tam iba za účelom poskytovania služieb českým odberateľom. Pri poskytovaní svojich služieb sa zdržuje v ČR viac ako 183 dní v kalendárnom roku. Je z tohto dôvodu povinný registrovať sa pre daň z príjmov v Českej republike a zdaňovať tam príjmy plynúce zo zdrojov v ČR alebo zdaňuje všetky príjmy iba v SR? Ďakujem.

Prišla táto odpoveď :
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zisky slovenského daňovníka sa môžu zdaniť na území Českej republiky len v prípade, ak tento podnik vykonáva svoju činnosť na území Českej republiky prostredníctvom stálej prevádzkarne, ktorá je tu umiestnená (článok 7 ods. 1 Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku v odbore daní z príjmov a z majetku č. 238/2003 Z. z. (ďalej len "zmluva").
Výraz "stála prevádzkareň" je definovaný v článku 5 zmluvy.

Táto odpoveď sa dá aplikovať na všetky krajiny, s ktorými máme uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia.

Pridávam súvisiace ustanovenia:

Zákon o dani z príjmov
§ 1
(1) Tento zákon upravuje
a) daň z príjmov fyzickej osoby alebo právnickej osoby (ďalej len daň ),
b) spôsob platenia a vyberania dane.
(2) Medzinárodná zmluva, ktorá bola schválená, ratifikovaná a vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom (ďalej len medzinárodná zmluva ), má prednosť pred týmto zákonom.

Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR
Článok 5
Stála prevádzkareň
1. Na účely tejto zmluvy výraz „stála prevádzkareň“ označuje trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činnosti, ktorého prostredníctvom podnik úplne alebo čiastočne vykonáva svoju činnosť.
2. Výraz „stála prevádzkareň“ zahŕňa najmä
a) miesto vedenia časti podniku,
b) pobočku,
c) kanceláriu,
d) továreň,
e) dielňu a
f) baňu, nálezisko ropy alebo plynu, lom alebo akékoľvek
iné miesto ťažby prírodných zdrojov.
3. Výraz „stála prevádzkareň“ rovnako zahŕňa
a) stavenisko alebo stavebný, montážny alebo inštalačný projekt alebo dozor s tým spojený, ale len vtedy, ak takéto stavenisko, projekt alebo dozor trvajú dlhšie ako dvanásť mesiacov,
b) poskytovanie služieb vrátane poradenských alebo riadiacich služieb podnikom jedného zmluvného štátu alebo prostredníctvom zamestnancov alebo iných pracovníkov najatých podnikom na takýto účel, ale len vtedy, ak činnosti takého charakteru trvajú na území druhého zmluvného štátu počas jedného obdobia alebo viacerých období, ktoré presiahnu v úhrne šesť mesiacov v akomkoľvek dvanásťmesačnom období.
4. Bez ohľadu na predchádzajúce ustanovenia tohto článku výraz „stála prevádzkareň“ nezahŕňa
a) zariadenie, ktoré sa využíva iba na účel uskladnenia, vystavenia alebo dodania tovaru patriaceho podniku,
b) zásobu tovaru patriaceho podniku, ktorá sa udržiava iba na účel uskladnenia, vystavenia alebo dodania,
c) zásobu tovaru patriaceho podniku, ktorá sa udržiava iba na účel spracovania iným podnikom,
d) trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činnosti, ktoré sa udržiava iba na účel nákupu tovaru alebo zhromažďovania informácií pre podnik,
e) trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činnosti, ktoré sa udržiava iba na účel vykonávania akejkoľvek inej činnosti, ktorá má pre podnik prípravný alebo pomocný charakter,
f) trvalé miesto alebo zariadenie na výkon činnosti,ktoré sa udržiava iba na vykonávanie akejkoľvek kombinácie činností uvedených v písmenách a) až e), ak celková činnosť trvalého miesta alebo zariadenia na výkon činnosti vyplývajúca z tejto kombinácie má prípravný alebo pomocný charakter.

Zdravím Vás, aj ja by som chcela poradiť ohľadom daňovníka z príjmami zo zahraničia. Celý rok 2011 pracoval v ČR, má slovenskú živnosť, trvalý pobyt má v SR. Príjem za r. 2011 mal cca. 400 000 Kč. Môže si uplatniť stravné za celý rok, alebo max. za 183 dní.

P.S. Ako mám posúdiť či je rezidentom v SR alebo v ČR? Neviem, či má stálu prevádzkáreň v ČR (neviem, čo sa v tomto prípade myslí ako stála prevádzkareń. On tam vykonáva činnosť, stavebné práce, celý rok sa tam zdržiaval). Bola by som rada, ak by ste mi pomohli vyriešiť, či má nárok na stravné za celý rok, alebo nie, ak nie tak dôvody atď. Veľká vďaka.
lejka
09.03.12,11:41
Dostala som dnes podklady na DP B : Január-Jún 2011 bol SZČO na Slovensku k 30.6.2011 ukončil živnosť v SR. Od 4.7.2011 do 31.12.2011 bol SZČO v ČR. Dňa 2.3.2012 podal DP v Čechách. Viedol si len daňovú evidenciu-prehlad príjmu. Vyšla mu daňová povinnosť v ČR 7.215 CZK. Musí podať DP B na Slovensku za celý rok 2011. Do oddielu VI. r. 2 DP B mám uviesť príjem len zo živnosti v SR /1-6 r.2011/ alebo tam mám zarátať aj príjem z DP podaného v ČR? Prosím Vás o pomoc, ak ste sa s tým už stretli dakedy. Viem, že musím použiť metódu zápočtu dane a nie vyňatia, pretože má v ČR príjem zo živnosti. Vopred ďakujem.
Marína
09.03.12,15:26
Dostala som dnes podklady na DP B : Január-Jún 2011 bol SZČO na Slovensku k 30.6.2011 ukončil živnosť v SR. Od 4.7.2011 do 31.12.2011 bol SZČO v ČR. Dňa 2.3.2012 podal DP v Čechách. Viedol si len daňovú evidenciu-prehlad príjmu. Vyšla mu daňová povinnosť v ČR 7.215 CZK. Musí podať DP B na Slovensku za celý rok 2011. Do oddielu VI. r. 2 DP B mám uviesť príjem len zo živnosti v SR /1-6 r.2011/ alebo tam mám zarátať aj príjem z DP podaného v ČR? Prosím Vás o pomoc, ak ste sa s tým už stretli dakedy. Viem, že musím použiť metódu zápočtu dane a nie vyňatia, pretože má v ČR príjem zo živnosti. Vopred ďakujem.
Zaujalo ma, že v ČR viedol daňovú evidenciu. Má trvalý pobyt v ČR? Od áno/nie sa potom odvíja ďalšie.
Príjmy zo živnosti z ČR sa v DP uvádzajú spolu s príjmami zo živnosti zo SR. V odd. XIV. sa uvedenie druh a výška príjmov dosiahnutých zo zdrojov v zahraničí; viď poznámka v DP.
lejka
10.03.12,14:39
Áno, trvalý pobyt SR a v ČR podal Dp, uplatnil si paušál.výdavky 60%-má len prehľad príjmov:
Príjmy 304.145CZK - 182487CZK /paušálne výdavky 60%/ + neuhradená pohľadávka 90.000CZK/pol.zvyšujúca pretože ukončil SZČO k 31.12.2011/. Základ dane v ČR = 211.658CZK.Daň 7.215 CZK.
Príjem SR 3000€ + Príjem ČR /304145CZK+90000CZK=394.145CZK:24,590priemer.roč.k urz=16028,67EUR/ /.
DP B, odd.VI.,Tab.1, r. 2:
Príjmy SR 3000€+ príjmy ČR 16028,67= SPOLU 19028,67€
Výdavky 19028,67€ x 40% = 7611,47EUR
Počet mesiacov podnikania v SR = 6
preukázateľne zapl.poist. ZP v SR 276,36€
poist. na ZP v ČR 8350 CZK:24,590/339,57EUR To sa tam asi nezarátava

Výdavky ČR,SR =7611,47EUR/40%/+ZP SR 276,36€ = 7 887,83EUR
R.39 11 140,84EUR
R.82 NZČD - 3 559,30EUR
R.85 Základ dane 7 581,54 EUR
R.86 Daň 1 440,49EUR
R.90 Zápočet 8607,48EUR= 211658CZk:24,59/základ dane z DP ČR/
r.91 293,41EUR = zaplatená daň v ČR 7215 CZK:24,59
R.92 77,26%
R.93 1 112,93EUR
R.94 293,41EUR = zaplatená daň v ČR 7215 CZK:24,59
R.95 1 147,08 daň k úhrade ??????????
Prosím Vás, Asi to mám celé zle, lebo sa mi nechce veriť, keď jeho príjem bol na Slovensku len 3000€, aby mal platiť takú veľkú daň. Poistné uhradené v ČR som tam nezaratávala, ale asi aj to treba. Robím takéto Dp prvýkrát a už neviem ako ďalej s tým pokračovať . Dakujem Vám vopred za ochotu a za všetok Váš stratený čas.
lejka
13.03.12,15:23
SZČO trvalý pobyt SR a v ČR podal Dp, uplatnil si paušál.výdavky 60%-má len prehľad príjmov:
Príjmy 304.145CZK - 182487CZK /paušálne výdavky 60%/ + neuhradená pohľadávka 90.000CZK/pol.zvyšujúca pretože ukončil SZČO k 31.12.2011/. Základ dane v ČR = 211.658CZK.Daň 7.215 CZK.
Príjem SR 3000€ + Príjem ČR /304145CZK+90000CZK=394.145CZK:24,590priemer.roč.k urz=16028,67EUR/ /.
DP B, odd.VI.,Tab.1, r. 2:
Príjmy SR 3000€+ príjmy ČR 16028,67= SPOLU 19028,67€
Výdavky 19028,67€ x 40% = 7611,47EUR
Počet mesiacov podnikania v SR = 6
preukázateľne zapl.poist. ZP v SR 276,36€
poist. na ZP v ČR 8350 CZK:24,590/339,57EUR To sa tam asi nezarátava

Výdavky ČR,SR =7611,47EUR/40%/+ZP SR 276,36€ = 7 887,83EUR
R.39 11 140,84EUR
R.82 NZČD - 3 559,30EUR
R.85 Základ dane 7 581,54 EUR
R.86 Daň 1 440,49EUR
R.90 Zápočet 8607,48EUR= 211658CZk:24,59/základ dane z DP ČR/
r.91 293,41EUR = zaplatená daň v ČR 7215 CZK:24,59
R.92 77,26%
R.93 1 112,93EUR
R.94 293,41EUR = zaplatená daň v ČR 7215 CZK:24,59
R.95 1 147,08 daň k úhrade ??????????
Prosím Vás, Asi to mám celé zle, lebo sa mi nechce veriť, keď jeho príjem bol na Slovensku len 3000€, aby mal platiť takú veľkú daň. Poistné uhradené v ČR som tam nezaratávala, ale asi aj to treba. Robím takéto Dp prvýkrát a už neviem ako ďalej s tým pokračovať . Dakujem Vám vopred za ochotu a za všetok Váš stratený čas.
Sylvinka08
16.03.12,06:48
SZČO má trvalý pobyť na území Slovenska, má slovenskú živnosť, na Slovensku si platí odvody. Vykonáva práce na základe zmluvy s nemeckým dodávateľom. Fakturuje nemeckému dodávateľovi v nemčine. Príjem ma z Nemecka. Podľa toho čo viem sa nezdržiava na území Nemecka viacej ako 183 dní.

Je povinný podať daňové priznanie na území Nemecka?

Ďakujem
Mila123
16.03.12,06:54
SZČO má trvalý pobyť na území Slovenska, má slovenskú živnosť, na Slovensku si platí odvody. Vykonáva práce na základe zmluvy s nemeckým dodávateľom. Fakturuje nemeckému dodávateľovi v nemčine. Príjem ma z Nemecka. Podľa toho čo viem sa nezdržiava na území Nemecka viacej ako 183 dní.

Je povinný podať daňové priznanie na území Nemecka?

Ďakujem
je rezidentom SR? stredisko jeho záujmov je SR? D?
máš preštudovanú zmluvu o zamedzení 2-itého zdanenia medzi SR a D?
Sylvinka08
16.03.12,10:43
Byt, stredisko životných záujem aj miesto obvyklého zdržiavania sa je na Slovensku - či je rezident SR.

Našla som si Zmluvu o zamedzení 2-tého zdanenia z roku 1984 o a ja som tomu rozumelatak, že to môžem zdaniť na Slovensko.
Chcem si to len overiť či je to chápem správne
Sylvinka08
16.03.12,12:30
posúvam ...
dudus
17.03.12,20:21
Chcela by som vás poprosiť o radu, ešte som sa s takýmto prípadom nestretla a už som tu čítala všeličo, ale sa neviem dopátrať odpovede na túto otázku: SZČO má slovenskú živnosť od 01.10.2011 a za obdobie od 10/2011 až do polovice decembra 2011 poskytoval klampiarske služby rakúskej firme v rakúsku. Za služby ale nedostal zaplatené, čiže príjmy z toho má nulové (vedie JU). Do októbra bol zamestnancom na Slovensku a od októbra poskytoval teda na slovenskú živnosť služby v Rakúsku pre rakúskeho zákazníka. Je mi jasné, že daňové priznanie podáva na Slovensku zo všetkých príjmov, nie je mi jasné, či musí podať daňové priznanie aj v Rakúsku (aj keď asi nulové, kedže príjmy nemal vyplatené). Resp., či sa tam náhodou nemusel na daňovom úrade registrovať, keďže služby poskytoval v Rakúsku. Za každú pomoc budem veľmi vďačná, lebo je to dosť súrne.
juskam
26.03.12,08:34
Chcem sa spýtať. Slovenská SZČO pracovala pol rok pre Slovenskú firmu v Rakúsku. Druhý pol rok pracovala v Dansku pre dánsku firmu. Ani v jednom štáte nebol dlhšie ako 183 dni. Príjmy si zdaňuje na SR. V daňovom priznaní sa potom neuvádza že príjmy boli zo zahraničia, keďže ich v zahraničí nezdaňoval potom si nemôže uplatniť ani metodu zápočtu alebo vyňatia príjmov?
A keď si chce požiadať o predlženie lehoty na podanie DP, tak môže len o 3 mesiace? A v oznamení neuvádza že boli príjmy zo zahraničia?
A ešte sa chcem spýtať je rozdiel keď poberal príjmy zo zahraničia cez slovesnkú firmu alebo zahraničnú firmu?
Sylvinka08
27.03.12,06:59
SZČO mal príjmy zo živnosti zo zahraničia, kedže je rezidentom SR, tak všetko som zdanila v SR. Je potrebné na DP "B" niekde uviesť že sú to príjmy zo zahraničia. SZČO zabudol minulý rok na svoju povinnosť a nepodával žiadne súhrny výkazy. Teraz sa už nehlási, čaká kedy mu na to príjdu.

Len chcem vedieť ako uviesť jeho príjmy na daňové priznanie.
Marína
25.03.13,04:39
Uvedené neplatí pre daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou, bližšie prísp. 25 a 26.