lillian
08.02.08,15:06
Ahojte, priatel je klampiar,chcem sa spytat,ci nakupeny material-plechy...mozem uctovat jednym vydavkovym dokladom napr.sumar za mesiac k 31/xy/07 a ci je potrebne evidovat mnoznost materialu na sklade.staci ak do internej smernice napisem,ze vsetok material ide rovno do spotreby?
Dav
08.02.08,14:50
V jednoduchom účtovníctve sa v peňažnom denníku účtuje v deň vyplatenia peňazí v hotovosti, alebo v banke. V priebehu roka je všetok materiál výdavok ovplyvňujúci základ dane. Na konci roka sa urobí inventúra a nespotrebovaný materiál sa uplatní ako pripočitateľná položka k základu dane. Cena materiálu sa použije z dokladov o kúpe materiálu. Tento materiál je potom uvedený aj vo výkaze o majetku a záväzkoch.
Danila
08.02.08,15:00
Tu je Tvoj prípad podrobne rozbraný:
http://www.porada.sk/t70601-uctovanie-materialu-v-ju.html
IVEB
08.02.08,16:14
Neviem či rozumiem správne / Dav / , ale odkedy sa nespotrebovaný materiál v JÚ pripočítava k základu dane . Vo výkaze o majetku a záväzkoch sa uvádza nespotrebovaný materiál na sklade to áno , ale prečo by malo navyšovať základ dane? Alebo som nesprávne pochopila Tvoju odpoveď ?
Dav
08.02.08,16:30
Neviem či rozumiem správne / Dav / , ale odkedy sa nespotrebovaný materiál v JÚ pripočítava k základu dane . Vo výkaze o majetku a záväzkoch sa uvádza nespotrebovaný materiál na sklade to áno , ale prečo by malo navyšovať základ dane? Alebo som nesprávne pochopila Tvoju odpoveď ?
Chcela som povedať toľko, že keď som materiál, tovar, nepoužila v období, za ktoré podávam daňové priznanie, ale účtovala som všetok nákup v peňažnom denníku ako VOZD, tak si výdavky znižujem o sumu nepoužitého materiálu, tovaru.
Iwett
08.02.08,16:37
Chcela som povedať toľko, že keď som materiál, tovar, nepoužila v období, za ktoré podávam daňové priznanie, ale účtovala som všetok nákup v peňažnom denníku ako VOZD, tak si výdavky znižujem o sumu nepoužitého materiálu, tovaru.
to počujem prvý krát.....:eek: je to pravda???????
Monika Kováčová
08.02.08,16:41
Chcela som povedať toľko, že keď som materiál, tovar, nepoužila v období, za ktoré podávam daňové priznanie, ale účtovala som všetok nákup v peňažnom denníku ako VOZD, tak si výdavky znižujem o sumu nepoužitého materiálu, tovaru.



Nie, nie je to pravda.
Dav
08.02.08,16:47
Ani podľa § 17 zákona 595/2003 ?
Anja111
08.02.08,17:06
Ani podľa § 17 zákona 595/2003 ?
Podľa § 17
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.
Iwett
08.02.08,17:06
Nie, nie je to pravda.
fuuuuuuj, to som si vydýchla.....:)
Zoltán Kovács
08.02.08,17:07
Chcela som povedať toľko, že keď som materiál, tovar, nepoužila v období, za ktoré podávam daňové priznanie, ale účtovala som všetok nákup v peňažnom denníku ako VOZD, tak si výdavky znižujem o sumu nepoužitého materiálu, tovaru.


Ani podľa § 17 zákona 595/2003 ?

A to si aj v praxi aplikoval každý rok?
Monika Kováčová
08.02.08,18:38
úprava základu dane podľa § 17 sa aplikuje pri zrušení podnikateľskej činnosti. napr. bližšie pozri citát od Anja111
lillian
03.03.08,07:02
este by som rada vedela,ci mozem do penazneho dennika evidovat blocky za material(-plechy,odkvapove rury...) pod jednym vydavkovym dokladom v mesiaci napr.vzdy posledny den...za mesiac je toho strasne vela...
Marta3
03.03.08,12:08
Ja to takto robím, bola aj daňová kontrola a nemali námietky.
lillian
03.03.08,15:07
super,dost mi to ulahci robotu