aronora
08.02.08,18:32
Dobry den. Rada by som sa spytala ci je spravne ked mame masku odpisov uctovnu (jednorazova, linearna 4 roky ....) rovnaku s danovou? Napriklad:
v siedmom mesiaci sa zakupil trezor v hodnote 11 700 Sk. Nastavila sa maska odpisov linearne 4 roky uctovne aj danovo. Je to spravne ?
Anja111
08.02.08,17:54
Dobry den. Rada by som sa spytala ci je spravne ked mame masku odpisov uctovnu (jednorazova, linearna 4 roky ....) rovnaku s danovou? Napriklad:
v siedmom mesiaci sa zakupil trezor v hodnote 11 700 Sk. Nastavila sa maska odpisov linearne 4 roky uctovne aj danovo. Je to spravne ?
Nie je to správne.
O odpisoch je na Porade toho veľmi veľa, len treba hľadať.
Napr.:
http://www.porada.sk/t58244-odpisy.html
azla
08.02.08,18:04
Ak sa zakupi hmotný majetok napr. v 7/07 , odpisuje sa 4 roky daňovo podľa zákona o dani z prijmov, učtovne si stanovite, že sa používa 4 roky, potom postupujete takto:

Majetok sa zaradí v 7/07, účtovné odpisy su za 7 mesiacov .
11 700/4= 2925 je to ročný odpis
2925/12= 244 je to mesačný odpis

V účtovníctve uplatnite 7*244 = 1464,- učtovný odpis
Daňovo si uplatnite 2925,- ročný daňový odpis

Učtovné a daňové odpisy sa rovnajú iba v prípade, že majetok mate v evidencii aj 1.1 aj 31.12 v tom istom roku. Vo všetkých ostatných prípadoch vznikajú rozdiely.
Trochu iný prípad su odpisy pri leasingu, ale to nie je tvoja situácia.
Rozdiely vznikajú aj pri prerušení daňového odpisovania. /účtovné odpisovanie sa neprerušuje./
lucia85
08.02.08,18:14
nie úplne súhlasím... výpočet účtovných odpisov je čiste vnútornou záležitosťou účtovnej jednotky, preto je potrebné mať vypracovaný internú smernicu. Kedže OC spomínaného majetku je nižšia ako 30.000,- dalo by sa o ňom účtovať aj ako o zásobách. Ak sa účtovná jednotka rozhodne môže zvoliť aj postup, že účtovné odpisy = daňové odpisy, pre mnohých je to tak jednoduchšie, aj ked ja osobne si myslím, že auditor by mohol namietať, že takto stanovené odpisy nezodpovedajú zásade vernéh a pravdivého zobrazenia skutočnosti
aronora
08.02.08,18:20
Dakujem za promptne odpovede. Asi som nespravne naformulovala otazku, ale Lucia85 pochopila moju dilemu. Ide mi o to ci je spravne, ze si tento majetok (v hodnote do 30 000 Sk) mozem odpisovat aj uctovne aj danovo 4 roky.