Lion Topoľčany
08.02.08,18:37
Mala by som prosbičku: už som všeličo prečítala o tejto chorobe, aká je
nebezpečná hlavne v prípade tehotenstva...Ale nikde som sa nedočítala,
aby mala tehotná žena 100% istotu, že túto chorobu nemá: mám dať testovať u zverolekára mačku? alebo sa má dať vyšetriť budúca mamička?
Stačí odber krvi?
Ale vyšetrenie matky bude asi istejšie, lebo ak to aj mačka má, neznamená to ešte, že to mohla dostať aj domáca pani.
Ďakujem za odpovede a osobné skúsenosti.
Hlinkovx
08.02.08,17:49
táto choroba sa dá rýchlo zistiť jednoduchým vyšetrením krvi
- to sa pošle na infekčné a máš výsledky
sisja
08.02.08,17:57
Toxoplazmózu som prekonala v detstve, príčinou bola mačka, s ktorou som bola takmer stále v kontakte. V tehotenstve sa odberom krvi kontroluje toxoplazmóza u každej budúcej mamičky aspoň teda v mojom prípade to tak bolo. Je dobré informovať sa u svojho gynekológa. Držím palce!
Lion Topoľčany
08.02.08,18:04
Ďakujem dievčatá, trochu ste ma ukľudnili, ale v pondelok pre istotu bežím ku gynek.
Pru
08.02.08,18:15
A ako sa tá choroba prejavuje?
Hlinkovx
08.02.08,18:20
nemáš problémy- aspoň u mňa sa teda nič neprejavilo- mne prišli na to vyšetrením krvi na imunológii ale bola to asi len nejaká skrížená reakcia - petože už sa mi to nikdy vo výsledkoch krvi neprejavilo

len sa ti z ničoho nič môžu zduriť uzliny a to je nebezbečné..
Gabi03
08.02.08,18:20
Ja som ju prekonala v puberte. Predtým a dlho aj po tom som sa so zvieratami kamarátila len z diaľky, takže priamy kontakt so zvieratami nie je podmienkou. Najskôr som to chytila zo zeleniny zo záhrady, ktorá nebola dostatočne umytá.
Okrem toho, keď som bola na preliečení, bola tam aj jedna mladá pani s rovnakou diagnózou. Tvrdila, že prvé dieťa splodili veľmi ťažko a po niekoľkých rokoch. Narodilo sa zdravé. Keď sa pokúšali o druhé a nedarilo sa, až vtedy jej objavili toxoplazmózu.
Lion Topoľčany
08.02.08,18:49
A ako sa tá choroba prejavuje?
Aspoň, čo som sa dočítala, neprejavuje sa to skoro nijako. Príspevky sú mi toho dôkazom. Je to taký tichý zabiják/teraz myslím plodu/ . Preto si myslím, že tehotnú ženu by mali testovať automaticky-aj niekoľkokrát počas tehotnosti. Pôjdem si to radšej osobne overiť.
Gabi03
08.02.08,18:57
Ja som mala uzlinovú formu. Náhodne som si vyhmatala uzliny veľkosti lieskového orieška pod sánkami a na jednej strane pri kľúčnej kosti. Lekár, známy príbuzných (ani neviem, ako sme sa k nemu dostali :D) ma hmatom vyšetril (v oblasti vaječníkov), čo bolo bolestivé. A po nemalom naliehaní mojej matky mi detská lekárka dala poslať krv na vyšetrenie. Vtedy mi zistili toxoplazmózu.
danushka
08.02.08,21:03
Pred dvoma rokmi bol môj syn často chorý. Nejednalo sa o typické prejavy zápalov horných alebo dolných dýchacích ciest, prípadne angín, ale býval veľmi unavený, mal často mierne zvýšenú teplotu, každú chvíľu nádchu a celkovo sa necítil dobre. V ten rok užil hodne ATB, ale stav pretrvával. Nakoniec naša pediatrička len medzirečou dala otázku, či nechováme doma zvieratko...Máme doma psíka, mačky sme nikdy nechovali. Tak popri synovi preventívne dala aj dcére krv na rozbor a zistilo sa, že syn už prekonal toxoplazmózu a dcéra toxokarózu - u ktorej podotýkam neboli absolútne žiadne príznaky ochorenia. Tým, že v minulosti deti užívali ATB - tieto infekcie boli zlikvidované, ale možno to bolo až na tretí, či štvrtý raz, keď bacil rezistoval na podané antibiotikum.

Naozaj tieto infekcie sú tichým zabijákom. Nie je jednoduchá liečba takejto infekcie. Pri zistení akútneho stavu tokoplazmózy sa táto choroba lieči antimalarikami, ktoré nie sú bežne dostupné na SK. Dá sa to liečiť troj-štvor kombináciou antibiotík, ale zväčša nie ambulantne, ale pod dohľadom lekára, aby práve pre takúto kombináciu liekov nedošlo k ďalším komplikáciám.

Na záver mi neostáva povedať nič iné, že preventívna prehliadka detí by mala byť iná, než je bežné v našom zdravotníctve. Keby sa deťom naozaj raz ročne urobil kompletný rozbor krvi, výter z hrdla a nosa, rozbor moču a stolice - tak by to síce bolo nákladné vyšetrenie, ale stojím si za názorom , že prevencia je stále lacnejšia, ako riešenie dôsledkov v podobe opakovaných OČR zaťažujúcich SP, úhrad liečby zaťažujúcich ZP. Ale to som si tak zasnívala, uvedomujem si, že nežijeme v krajine zázrakov.
ludmilla
08.02.08,22:13
Aspoň, čo som sa dočítala, neprejavuje sa to skoro nijako. Príspevky sú mi toho dôkazom. Je to taký tichý zabiják/teraz myslím plodu/ . Preto si myslím, že tehotnú ženu by mali testovať automaticky-aj niekoľkokrát počas tehotnosti. Pôjdem si to radšej osobne overiť.

Lion, ale ved toxoplazmoza sa u nas aj odobera automaticky a to v I. trimestri.
VladoaKatka
09.02.08,06:13
Mne zistili toxoplazmozu v roku 2003 a to tak, že sa mi na krku, v podpazuší zväčšili lymfatické uzliny až do veľkosti veľkej fazule cca 2,5x1,5-2 cm, hneď niekoľko. Veľmi to bolo vidieť voľným okom. Dosť ma to trápilo pokiaľ sa nezistilo o čo ide, však si viete predstaviť - nádor - operácia, všetko mi lietalo hlavou, aj zlé. Vtedy som si zvolila novú lekárku v jednej súkromnej medicínskej spoločnosti, ktorá sa starala aj sa stará o mňa naozaj super. Dala porobiť všetky potrebné vyšetrenia krv, sono, v preventívnom centre sv. Alžbety v Bratislave som absolvovala vyšetrenia aj s odobratím vzorky z uzlín. Medzitým sa mi objavili tieto uzliny aj v prsníku a rovnako veľké a takisto z nich brali vzorky na vyšetrenie.

Tozoplazmózu mám stále, ale hodnoty sú už lepšie, odstránili sme príčiny - chovali sme vtedy zajace a dosť intenzívne som pomáhala svokre v záhrade - už nechováme a v záhrade len tak občas a len v rukaviciach.

Pravidelne 2x do roka mi lekárka dáva zisťovať v krvi stav toxoplazmózy a preistou aj onkomarkery dáva robiť. Tie menšie uzliny už nenahmatám, ale tie dva, ktoré som mala zpedu na pravej strane krku sú vidieť, ale už nevyčnievajú tak strašne. Aj posledné mamografické vyšetrenie dopadlo dobre - uzliny sa tratili.

Lekárka mi povedala vyliečiť sa to nedá, už ju budem mať do smrti ale keď sa odstránia príčiny, aby sa choroba ďalej nerozširovala dá sa to zastaviť alebo zmierniť, čo sa v mojom prípade aj stalo.Vzhľadom na môj vek už sa robia len kontrolné vyšetrenia.
BXLmiami
11.02.08,16:47
Väčšinou sa toxoplazmoza neprejaví.Malo by sa stať dobrým zvykom,že predtým ako sa žena rozhodne otehotnieť,mala by absolvovať vyšetrenie na toxoplazmozu a tiež si overiť ,či prekonala rubeolu,ak nie tak sa dať proti rubeole zaočkovať.Aby ju nenachytala práve v gravidite.
brčko
11.02.08,18:08
Mna sa v tehotenstve sestrička pýtala, či máme zvieratá. Ked som povedala, že áno (mačky, pes, vtáky), tak mi dala robiť vyšetrenie toxoplazmozy. Tam mi zistili, že niekedy v minulosti som ju prekonala, že síce protilátky mám, ale nie je to akútne a nebolo to v blízkej minulosti. Potom mi v neskoršom mesiaci robili vyšetrenie ešte raz.
Bionda
12.02.08,08:50
toxoplazmóza má pestrý klinický obraz a je buď vrodená alebo získaná.
Vrodená spôsobu potraty, predčasné pôrody, ťažké zmeny .
Získaná je akútna- poruchy CNS, ochor, srdca, zápal pľúc.., subakútna- zápal uzlín a zvýšená Tel. teplota, latentná-najčastejšia f. - pozitívne serol. testy.
Prameň nie sú len domáce ale i divožijúce zvieratá ( diviak, srnka..) a ich mäso! U detí aj z piesku pri hraní.
U akúnej jedinej je možná prognóza i smrť.
yukaya
04.04.10,21:06
z coho by potom zili farmaceuticke firmy ??! ze....
dada.v
17.02.11,14:08
Ja som sa len pred nedávnom dozvedela, aké problémy mala so mnou mamina počas pôrodu. Som totiž najmladšia z 3 detí a jedine keď bola tehotná so mnou jej lekári robili testy na toxoplazmózu, keďže v čase predchádzajúcich 2 tehotenstvách takéto vyšetrenie ešte nebolo bežné. Takže sa zistilo, že mamina mala už dlhšie dobu v tele toto ochorenie no nijak sa neprejavovalo, ale počas tohto tehotenstva boli hodnoty natoľko vysoké, že to definovali ako akútnu toxoplazmózu. Mamin gynekológ sa teda veľmi čudoval, že vlastne otehotnela keďže pre ženu s týmto ochorením je problematické otehotnieť. Taktiež jej povedal že je reálne riziko psychických alebo fyzických porúch či problémy so zrakom , ktoré môžu skončiť až slepotou. Neskôr jej gynekológ taktiež odporučil interupciu, nakoľko pri predchádzajúcom tehotenstve mávala žlčníkové záchvaty a bolo riziko, že by mala vážne zdravotné problémy. Nakoniec sa však rozhodla na potrat neísť keďže to považovala za vraždu. No lekár jej povedal, že to je len na jej vlastné riziko. A komplikácie len pokračovali, keď som sa v 6 mesiaci tehotenstva začala pýtať na svet, takže ju museli zašiť aby sa predišlo predčasnému pôrodu. Dnes mám 16 rokov, som ako po fyzickej tak aj po psychickej stránke zdravá a bez vážnejších broblémov so zrakom. A veľmi ďakujem mamine za jej rozhodnutie neísť na potrat i keď viem že musela podstúpiť riziko poškodenia vlastného zdravia... no nakoniec našťastie všetko dobre dopadlo :)