duficek
08.02.08,19:50
SZCO zalozil dalsie bankove ucty v roznych bankach, ktore bude pouzivat v suvislosti s podnikanim.
1 je treba tieto ucty nahlasovat na DU?
2 treba vsetky tieto ucty napisat v DU na kolonke 25?

dakujem pekne
Zita5
08.02.08,19:04
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-10-2007-a.html#hore)

5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania

b) právnická osoba, povinný oznámiť názov, sídlo, identifikačné číslo organizácie, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať, svoj štatutárny orgán, prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené konať.

(6) Ak ide o daňový subjekt, ktorým je fyzická osoba s trvalým pobytom v zahraničí alebo právnická osoba so sídlom v zahraničí, uvedie okrem skutočností podľa odseku 5 vždy svojho splnomocnenca v tuzemsku pre doručovanie, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak je so začatím činnosti spojená i povinnosť platiť preddavky na daň, uvedie údaje potrebné na určenie týchto preddavkov .


(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.


Oznamujete podľa zákona a okrem toho aj čísla účtov uvádzate do DP .
duficek
08.02.08,19:51
dakujem, nevedel som v rychlosti kde to pohladat :).
takze staci listom nahlasit tie dalsie ucty...
duficek
26.02.08,20:48
nenasiel by sa vzor takeho listu, ako ho formulovat? v tlacivach som nenasiel
Zoltán Kovács
26.02.08,20:54
Vec:
Oznámenie čísla účtov používaných na podnikateľské účely

Touto formou Vám oznamujem, že od dňa xx.yy.rrrr v súvislosti s podnikateľskou činnosťou som začal používať nasledovné účty:


1234567890/9999

S pozdravom
duficek
27.02.08,06:47
dakujem, myslel som si ze sa treba aj odvolat na nejake pragrafy ako je to v oznameni pri odhlaseni vozidla z cestnej dane...
Trini
27.02.08,07:38
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-10-2007-a.html#hore)

5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania

b) právnická osoba, povinný oznámiť názov, sídlo, identifikačné číslo organizácie, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať, svoj štatutárny orgán, prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené konať.

(6) Ak ide o daňový subjekt, ktorým je fyzická osoba s trvalým pobytom v zahraničí alebo právnická osoba so sídlom v zahraničí, uvedie okrem skutočností podľa odseku 5 vždy svojho splnomocnenca v tuzemsku pre doručovanie, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak je so začatím činnosti spojená i povinnosť platiť preddavky na daň, uvedie údaje potrebné na určenie týchto preddavkov .


(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.


Oznamujete podľa zákona a okrem toho aj čísla účtov uvádzate do DP .

Do koľkých dní je potrebné oznámiť DÚ, že som si založila
účet, ak doteraz som ho nemala?

Ďakujem.
duficek
27.02.08,07:43
ved to mas v citovanom prispevku :) 15 dni
Trini
27.02.08,08:03
ved to mas v citovanom prispevku :) 15 dni
Asi som slepá.

Dík.
Trini
27.02.08,08:07
Ak ten účet nie je podnikateľský a používam ho
ako súkromná osoba len mi naň prichádzajú platby,
ktoré zdaňujem, je aj vtedy potrebné ho nahlásiť DÚ?:confused:

Ďakujem.
jess
27.02.08,08:15
Treba nahlásiť aj ukončenie používania BÚ ?
KvetkaK
27.02.08,08:15
Ak ten účet nie je podnikateľský a používam ho
ako súkromná osoba len mi naň prichádzajú platby,
ktoré zdaňujem, je aj vtedy potrebné ho nahlásiť DÚ?:confused:

Ďakujem.
Áno aj taký účet by sa mal nahlásiť. :rolleyes:
duficek
27.02.08,08:24
ak su to platby za faktury, tak je potom ten ucet pouzivany v suvislosti s podnikanim a treba ho nahlasit. nie je dolezite ci je to bezny ucet alebo podnikatelsky.

podnikatelsky ucet si vymysleli banky, aby mohli cloveka viac osklbat na poplatkoch ako pri beznom ucte....
Zita5
27.02.08,10:49
Treba nahlásiť aj ukončenie používania BÚ ?

§31 odst.7 - Zákon o správe daní a poplatkov / viď príspevok č. 2/
Ak ste v určitom období prestali používať účet na podnikateľské účely ,alebo ste účet zrušili , túto skutočnosť ste povinný oznámiť DÚ do 15 dní /účinnosť od 1.10.2007/ odo dňa ukončenia používania resp. zrušenia BU .

Už aj niekde na Porade existujú témy , kde zadávatelia písali , že boli dané pokuty za nenahlásenie BU resp. jeho zrušenie .