Frederik074
08.02.08,21:01
Dobrý deň,
som živnostník a chcem pravidelne darovať nejaké peniaze iným osobám. Môžem to urobiť ako fyzická osoba nepodnikateľ? Musím vystaviť faktúru...? Ak by som nevystavil faktúru, bolo by to trestné? Viem, že dar by mi nemohol ovplyvniť základ dane, ale to mi nevadí. Ďakujem za rady.
andrej_rv
08.02.08,22:20
Úmysel resp. vôľa darovať sa deklaruje darovacou zmluvou. Faktúra (v zmysle zákona o DPH) sa používa len pri dodávkach tovarov a služieb, v širšom zmysle ako obchodný a účtovný dokument pri obchodných záväzkových vzťahoch, nie pri darovaní. Na poskytnutie peňazí (dary, pôžička, krátkodobá finančná výpomoc...) sa faktúra v žiadnom prípade nevystavuje.
Frederik074
14.02.08,18:08
Úmysel resp. vôľa darovať sa deklaruje darovacou zmluvou. Faktúra (v zmysle zákona o DPH) sa používa len pri dodávkach tovarov a služieb, v širšom zmysle ako obchodný a účtovný dokument pri obchodných záväzkových vzťahoch, nie pri darovaní. Na poskytnutie peňazí (dary, pôžička, krátkodobá finančná výpomoc...) sa faktúra v žiadnom prípade nevystavuje.

Faktúra sa nevystavuje ale musí sa vystaviť nejaký iný doklad o poskytnutí daru resp. o prijatí daru?
Stefan2005
14.02.08,18:19
Faktúra sa nevystavuje ale musí sa vystaviť nejaký iný doklad o poskytnutí daru resp. o prijatí daru?

Odpoveď je tu:


Úmysel resp. vôľa darovať sa deklaruje darovacou zmluvou.

teda spíše sa darovacia zmluva. Ďalším dokladom je buď bankový výpis, alebo pokladničný doklad výdavkový.