kajanka
08.02.08,20:15
Zdravím vštkých poraďákov a zaroveň prosíííííííím o radu! Máme tehotnú čašníču, ktorá vraví, že sa jej zle pracuje v takých podmienkach, aké sú pre čašníkov. Chápem. Podľa ZP by som ju mala aj preradiť na vyhovujúcejšiu pracovnú pozíciu. Môžem urobiť len to, že jej skrátim pracovný čas a bude pracovať ako pomocná sila (čím by jej odpadlo napr. prekladanie bedničiek s fľašami atď.). Moja otázka znie: Môžem jej aj adekvátne znížiť mzdu? Viem, že na plat jej doslova nemôžem "šiahnuť", ale neexistuje v ZP nejaká možnosť s ohľadom na menej odpracovaných hodín dať jej teda adekvátnu hodinovú mzdu? Ja tam totižto potrebujem "plne výkonného" človeka a ona to týmto pádom nie je. Ide mi o to, že nemôžem si dovoliť platiť 2 ľudí s plným úväzkom na 1 pozícii. A poslala mi potvrdenie od lekára, že je tehotná a vraj jej býva zle, tak jej lekár povedal, že má týždeň oddychovať, tak mi sms-kou nahlásila dovolenku bez dovolenkového lístka a teda ju nemá odo mňa ako zamestnávateľa ani podpísanú. Som jej v takomto prípade povinná dať dovolenku? Alebo ako by som mala postupovať? Vopred ďakujem za každú radu
wagner
08.02.08,19:22
Keď nedáš dovolenku, donesie PN. Na plat jej siahnuť nemôžeš. Ale spýtam sa inak - Ty si nebola tehotná a nemáš deti? Alebo ak si nebola tehotná a nemáš deti, nebudeš v budúcnosti mať deti? Lebo nezabúdaj že platí, ako Ty dnes jej tak zajtra sa to rovnakým metrom vráti Tebe. Zákon akcie a rekcie!
Lion Topoľčany
08.02.08,19:29
Musím súhlasiť s wagner, aj keď chápem, že kajanka ako konateľka chce najlepšie poriešiť situáciu pre firmu. Možno bude najlepšie odporučiť zamestnankyni ísť na "rizikové"
a zamestnať nového človeka.
kajanka
08.02.08,19:32
Budem rada, ked donesie PN, aby som sa vedela zariadit. Povodne aj chcela a tak som sa na to pripravila a zohnala niekoho ineho. Ale ona alebo jej lekar si to rozmyslel. A rozhodla sa len pre dovolenku a neviem, co od nej mozem cakat o tyzden. A zrejme si ma pochopil zle: nechcem s nou vykyvat, chcem len postupovat spravne, ale aj tak, aby to vyhovovalo men, ako zamestnavatelovi. A bola som tehotna - 2x a tiez mi byvalo zle. Uplne ju chapem. Na mne tazko niekto uplatni "meter". Nechcem jej ublizit, len sa potrebujem nejako zariadit a drzat zakona. To je vsetko.
kajanka
08.02.08,19:42
Ano, zle som sa vyjadrila. Orpavedlnujem sa. Slubovala mi dlhodobu PN resp. rizikove. A preto som si nasla niekoho ineho. Ale teraz neviem, co mam robit. Nemozem sa nijako zariadit. Dakujem Lionovi, ze ma pochopil.
Kazu
08.02.08,20:11
Ano, zle som sa vyjadrila. Orpavedlnujem sa. Slubovala mi dlhodobu PN resp. rizikove. A preto som si nasla niekoho ineho. Ale teraz neviem, co mam robit. Nemozem sa nijako zariadit. Dakujem Lionovi, ze ma pochopil.

Nemusíš sa ospravedlňovať. Vidím, že situáciu riešiš a verím, že s ňou nechceš ani vykývať. Ale vidím aj to, že ona kýve s tebou. Tehotná, netehotná, hubu otvárať môže, tak nech apoň povie ako si to predstavuje ďalej aby si sa mohla zariadiť. Len poslať SMS je trochu málo.
kajanka
08.02.08,20:20
Ano, tak som si to v hlave nechala rozlezat a uvedomila som si, ze som urobila vlastne chybu ja. A dakujem aj za taketo upovedomenie:O)