u.erika
09.02.08,06:54
Môj sy sa študoval v roku 2007 dennou formou štúdia. Je ženatý, má aj dieťa. Rodinné prídavky mu boli vyplácané aj na syna, aj na seba. Žijú s nami v spoločnom domácnosti. Popri štúdia pracoval na dohodu o brigádnickej práci študentov. V roku 2007 mal príjmy vo výške 57000,- Sk. Dostal potvrdenie od zamestnávateľa. Preddavky na daň mu boli zrazené, príspevky na SP a ZP nie, ale má nezdaniteľnú čiastku na daňovníka. Jeho manželka je na predĺženej materskej dovolenke, nakoľko syna majú vážne chorého /rakovina svalstva/.
Moje otázky:
Mal nárok na rodinné prídavky na seba?
Máme nárok na daňový bonus? manžel alebo ja?
Musí podať RZ do zdravotnej poisťovne?
Má nárok na daňový bonus na svoje dieťa?
Za odpovede Vám vopred veľmi pekne ďakujem.
u.erika
09.02.08,17:34
Nikto mi nepomôže????
zvs-enco
11.02.08,06:28
Prosím o radu. Zamestnanec má dieťa, ale nie sú zosobášeni, ani nežijú v spoločnej domácnosti. Na vyhlásenie podčiarkol, že si uplatňuje daňový bonus. Dieťa má 3 roky a o matke dieťaťa neviem nič. Má nárok na daňový bonus Náš zamestnanec? Ďakujem vopred za odpeveď, a prajem krásny deň.
Tweety
11.02.08,06:52
Prosím o radu. Zamestnanec má dieťa, ale nie sú zosobášeni, ani nežijú v spoločnej domácnosti. Na vyhlásenie podčiarkol, že si uplatňuje daňový bonus. Dieťa má 3 roky a o matke dieťaťa neviem nič. Má nárok na daňový bonus Náš zamestnanec? Ďakujem vopred za odpeveď, a prajem krásny deň.
Nie, nemá. Nežije s ním v spoločnej domácnosti.
zvs-enco
11.02.08,07:14
Pekne ďakujem za odpoveď, a prajem pekný deň.
mojko
04.02.09,10:09
Ahojte, SZČO má dcéru, kt.študuje a vydala sa v 11/2008, býva doma spolu s rodičmi. Jej manžel má vlastný príjem, ale nežije s ňou v spoločnej domácnosti. Môže si SZČO uplatniť daňový bonus aj za mesiac 11 a 12?
mojko
04.02.09,10:33
posúvam...
mojko
04.02.09,11:12
poradí niekto?
alexxandra
05.02.09,10:15
Dobry den, chcem sa opytat, ako je to s bonusom v nasledovnom pripade:

Manzelia ziju v spolocnej domacnosti. Manzelka ma z prveho manzelstva dieta. V sucasnosti je na materskej a preto nepobera na toto dieta bonus. Moze si uplatnit danovy bonus jej mamnzel, SZCO, hoci nie je otcom dietata?

Dakujem za info.
ZDENIELA
05.02.09,10:17
Dobry den, chcem sa opytat, ako je to s bonusom v nasledovnom pripade:

Manzelia ziju v spolocnej domacnosti. Manzelka ma z prveho manzelstva dieta. V sucasnosti je na materskej a preto nepobera na toto dieta bonus. Moze si uplatnit danovy bonus jej mamnzel, SZCO, hoci nie je otcom dietata?

Dakujem za info.
Áno môže si uplatniť bonus na druhého z manželov, viď § 33 samozrejme ak spĺňa i ostatné podmienky (napr. príjem)
judyt
05.02.09,10:18
ano, ak ziju v jednej domacnosti a potrebuju kopiu RL.
alexxandra
05.02.09,10:53
Dakujem. Nebolo to volakedy tak, ze si mohli uplatnit len pokrvni rodicia alebo adoptivni alebo pestuni? Som trosku zmatena :-)
alexxandra
05.02.09,10:58
Este sa opytam, ZDENIELA, napisali ste, ze "moze si uplatnit bonus na druheho z manzelov". Chcem sa preto uistit, ze se mali na mysli "na dieta druheho z manzelov" a nie na manzelku /napr.vysokoskolacku/. Prepacte ze otrvaujem, vdaka za radu :-)
Tweety
05.02.09,11:01
Este sa opytam, ZDENIELA, napisali ste, ze "moze si uplatnit bonus na druheho z manzelov". Chcem sa preto uistit, ze se mali na mysli "na dieta druheho z manzelov" a nie na manzelku /napr.vysokoskolacku/. Prepacte ze otrvaujem, vdaka za radu :-) Ak môžem upresním:
správne má byť, na dieťa druhého z manželov, to dieťa jej z textu nechtiac vypadlo.
ZDENIELA
05.02.09,11:57
Este sa opytam, ZDENIELA, napisali ste, ze "moze si uplatnit bonus na druheho z manzelov". Chcem sa preto uistit, ze se mali na mysli "na dieta druheho z manzelov" a nie na manzelku /napr.vysokoskolacku/. Prepacte ze otrvaujem, vdaka za radu :-)
Samozrejme, že neotravuješ ;) a ďakujem za opravu
JAJA11
05.02.09,12:36
Môžete mi to zhrnú5 pre môj prípad?

Mám manželov - sobáš 4/2008. Majú dieťa 7/2008. Obaja vysokoškoláci. Mladý prerušil štúdium, nastúpil do zamestnania. Manželka študuje ďalej, poberá rodičovský príspevok. Žijú spolu v spoločnej domácnosti, samostatne, ani u jednych rodičov.
Manžel si uplatňuje daňový bonus na dieťa.
Pri ročnom zúčtovaní mu budem uplatňovať odpočítateľnú položku aj na manželku (pomernú časť - od sobáša). Neviem však, kto má nárok na daňový bonus na manželku, nakoľko naďalej študuje. :o
johny18
10.02.09,05:21
Poradi mi prosim niekto? Patri danovy bonus zamestnancovi za 01/2009, ak jeho dieta zanechalo studium a 15.1.2009 prestalo byt studentom denneho studia na VŠ?
ZDENIELA
10.02.09,05:43
Poradi mi prosim niekto? Patri danovy bonus zamestnancovi za 01/2009, ak jeho dieta zanechalo studium a 15.1.2009 prestalo byt studentom denneho studia na VŠ?
Áno patrí mu bonus za január.
§33 odst.5 Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období možno znížiť daň alebo preddavky na daň ... vo výške jednej dvanástiny za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie ...
abel
10.02.09,05:43
Poradi mi prosim niekto? Patri danovy bonus zamestnancovi za 01/2009, ak jeho dieta zanechalo studium a 15.1.2009 prestalo byt studentom denneho studia na VŠ?
Za január ešte má nárok na bonus aj na rodinné prídavky. Ak fakulta zašle oznámenie, že prestáva byť ich študentom napr. 5. februára, má nárok ešte aj za február.
JAJA11
10.02.09,05:58
Áno patrí mu bonus za január.
§33 odst.5 Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období možno znížiť daň alebo preddavky na daň ... vo výške jednej dvanástiny za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie ...

Čiže ak sa dieťa narodí 2. januára, nárok na daňový bonus má až od februára? :o
drobeceva
10.02.09,05:59
Čiže ak sa dieťa narodí 2. januára, nárok na daňový bonus má až od februára? :o
Nárok má aj za január.
mzdarka renca
10.02.09,06:03
Má nárok od januára.
abel
10.02.09,07:16
§ 33 Zákona o dani z príjmu:
(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
Tinika
10.02.09,16:55
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať. zamestnanec mi na žiadosti o RZ dane napísal, že si uplatňuje danový bonus za 11 mesiacov. Ide o to, že ak u nás začal robiť až 1.7. tak mu môžme uplatniť danový bonus iba od 1.7. však? Do 1.7. bol mimi SR, čiže tu ani nesplnil podmienku príjmu na danový bonus do 1.7. Ďakujem
abel
10.02.09,17:06
Ak dosiahol podmienenú výšku príjmu, má nárok na celý bonus. Neviem, prečo 11 mesiacov - buď sa dieťa narodilo až vo februári, alebo za jeden mesiac už mal vyplatené u iného zamestnávateľa. Aké sú podľa teba podmienky príjmu na daňový bonus, keď píšeš, že bol mimo SR a teda nesplnil podmienku? Pozri si presne § 33 zákona o dani z príjmu a sama budeš vedieť odpoveď.
JAJA11
10.02.09,17:37
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať. zamestnanec mi na žiadosti o RZ dane napísal, že si uplatňuje danový bonus za 11 mesiacov. Ide o to, že ak u nás začal robiť až 1.7. tak mu môžme uplatniť danový bonus iba od 1.7. však? Do 1.7. bol mimi SR, čiže tu ani nesplnil podmienku príjmu na danový bonus do 1.7. Ďakujem

Pokiaľ splnil podmienky nároku na daňový bonus, má nárok na doplatenie aj za predchádzajúce obdobie a to pri ročnom zúčtovaní alebo v daňovom priznaní.
Tinika
10.02.09,17:42
Ak dosiahol podmienenú výšku príjmu, má nárok na celý bonus. Neviem, prečo 11 mesiacov - buď sa dieťa narodilo až vo februári, alebo za jeden mesiac už mal vyplatené u iného zamestnávateľa. Aké sú podľa teba podmienky príjmu na daňový bonus, keď píšeš, že bol mimo SR a teda nesplnil podmienku? Pozri si presne § 33 zákona o dani z príjmu a sama budeš vedieť odpoveď.


S tými 11 mesiacmi som to ani ja nepochopila lebo dieťa sa narodilo 1.1.2007. Musim sa ho opýtať a na ten § sa pozriem. A k tomu príjmu. Neviem, či tam robil ofiicálne, asi by mi trebalo nejake potvrdenie. A teda stačí ak za rok (hoci aj za polrok) dosiahne 6xmin. mzdu? Ďakujem
abel
10.02.09,17:59
S tými 11 mesiacmi som to ani ja nepochopila lebo dieťa sa narodilo 1.1.2007. Musim sa ho opýtať a na ten § sa pozriem. Ešte je možné, že jeden mesiac si uplatňovala nárok na bonus manželka. A k tomu príjmu. Neviem, či tam robil ofiicálne, asi by mi trebalo nejake potvrdenie. Ak robil "oficiálne" a dosiahol príjem aj v zahraničí, musí si podať daňové priznanie sám a nemôže o ročné zúčtovanie požiadať posledného zamestnávateľa.. A teda stačí ak za rok (hoci aj za polrok) dosiahne 6xmin. mzdu? Nie 6 x minimálnu mzdu, ale 6-násobok minimálnej mzdy. Kľudne to môže dosiahnuť aj za jeden mesiac a potom má nárok na celý bonus.
Ďakujem
Samozrejme tam ešte musia byť splnené ostatné podmienky - dieťa s ním býva v spoločnej domácnosti.
Tinika
10.02.09,18:05
Samozrejme tam ešte musia byť splnené ostatné podmienky - dieťa s ním býva v spoločnej domácnosti.

dakujem
este trocha mimo temy, ako sa daju dopisovať poznamky do odkazu ako si to urobila ty?