Orsz
09.02.08,10:54
Mám dilemu, či minimálna hodnota stravného lístka (ide o gastrolístok) musí byť aj u SZČO vo výške 67,-Sk. Jeden môj klient totiž nakúpil viac 50-Sk stravných lístkov, lebo nevedel, že od 1.9.2007 majú byť už v tej hodnote 67,-Sk, samozrejme nakúpil ich pre zamestnancov a aj pre seba. A tak uvažujeme či si ich môže uplatniť aspoň on ako SZČO. Ešte k 31.12.2007 mu zostane nejakých 96ks. Prosím o radu.
duficek
09.02.08,10:08
"limit" SL sa na SZCO nevztahuje, SZCO nema povinnost zabezpecit si stravne, ma len moznost si vydaje za stravne uplatnit. cize kludne si moze davat 50 sk listky nadalej.
zamestnancov som vyriesil tak, ze na kazdy den som im pridelil 2x50 sk listky az kym som ich neminul. rovnako by som to urobil aj u SZCO, kedze narok na stravne je 89sk, pridelim 2x50 a 11sk ako VNZD...

dalsia moznost je poziadat spolocnost predavajucu tieto SL o zamenu nominalnych hodnot listkov.
Orsz
09.02.08,10:44
Ďakujem, ďakujem, ďakujem :) .
VladoaKatka
09.02.08,11:30
"limit" SL sa na SZCO nevztahuje, SZCO nema povinnost zabezpecit si stravne, ma len moznost si vydaje za stravne uplatnit. cize kludne si moze davat 50 sk listky nadalej.
zamestnancov som vyriesil tak, ze na kazdy den som im pridelil 2x50 sk listky az kym som ich neminul. rovnako by som to urobil aj u SZCO, kedze narok na stravne je 89sk, pridelim 2x50 a 11sk ako VNZD...

dalsia moznost je poziadat spolocnost predavajucu tieto SL o zamenu nominalnych hodnot listkov.

Podľa mňa je to nesprávne, nemôže sa poskytovať ľubovolný počet lístkov na jeden deň ani pre zamestnanca ani pre SZČO.

Spoločnosti predávajúce tieto lístky po zmene zákona t.j. min. hodnoty stravného na 67.- Sk bezplatne a v plnej nominálnej hodnote vymieňali lístky, resp. dobropisovali hodnotu lístkov.
Paula
09.02.08,12:27
Podľa mňa tu neide o jeden, dva alebo tri kusy SL, dôležité je, aby zamestnanec dostal minimálnu hodnotu stanovenú zákonom na deň a aby všetko bolo správne zaúčtované . Zákon nevraví nič o počte SL na jeden deň.
duficek
09.02.08,12:34
Podľa mňa je to nesprávne, nemôže sa poskytovať ľubovolný počet lístkov na jeden deň ani pre zamestnanca ani pre SZČO.

Spoločnosti predávajúce tieto lístky po zmene zákona t.j. min. hodnoty stravného na 67.- Sk bezplatne a v plnej nominálnej hodnote vymieňali lístky, resp. dobropisovali hodnotu lístkov.
nemoze sa iba to, aby sa zamestnancovi rozpocitali napr. 3 50sk listky na 2 dni, matematicky by podmienka 67sk na den bola splnena, ale kedze jeden listok sa neda pouzit na 2x(resp sa z listkov nevydava), nie je naplnena podmienka zakona. preto je v poriadku dat zamestnancovi na dva dni 4x50 sk listky. problem mohol nastat u zamestnavatelov, ktori zamestnancovi nechcu dat nic naviac zo svojeho, pripadne usetrit zamestnanca od vyssej zrazky zo mzdy za doplatok na SL, preto prisla moznost zamenit nominalne hodnoty listkov.

a SZCO si moze na jeden de pridelit aj 6 listkov v hodnote 150 sk, je to len na nom, dolezite je aby mal vydaj nad ramec zakona zauctovany ako VNZD..
VladoaKatka
09.02.08,13:05
nemoze sa iba to, aby sa zamestnancovi rozpocitali napr. 3 50sk listky na 2 dni, matematicky by podmienka 67sk na den bola splnena, ale kedze jeden listok sa neda pouzit na 2x(resp sa z listkov nevydava), nie je naplnena podmienka zakona. preto je v poriadku dat zamestnancovi na dva dni 4x50 sk listky. problem mohol nastat u zamestnavatelov, ktori zamestnancovi nechcu dat nic naviac zo svojeho, pripadne usetrit zamestnanca od vyssej zrazky zo mzdy za doplatok na SL, preto prisla moznost zamenit nominalne hodnoty listkov.

a SZCO si moze na jeden de pridelit aj 6 listkov v hodnote 150 sk, je to len na nom, dolezite je aby mal vydaj nad ramec zakona zauctovany ako VNZD..
Ja som osobne tú možnosť využila už len z toho dôvodu, aby mi niekedy v budúcnosti pi kontrole nebolo dané práve to za chybu, že to bolo nesprávne.
Jeden nikdy nevie:D a potom zamestnanci, veď by to nepochopili.:eek: Prečo zrazu im môže zamestnávateľ dať viac lístkov?

U SZČO prideliť viac lístkov na deň, to je nezmyseľ, veď je to tak ako píšeš, že nad 89,- Sk už to má byť VNZD, tu ide čisto len o účtovanie.

On ich minie takisto ako zamestnanci naraz za nákup v obchode, však to vidíme.

Radšej by sa to malo premietnúť do nezdaniteľnej čiastky a bol by pokoj, žiadne zbytočné nákupy lístkov, evidencia, rozdávanie a potom zaúčtovanie, však to je aj do 10 účtovných operácií v mesiaci.
duficek
09.02.08,16:34
Ja som osobne tú možnosť využila už len z toho dôvodu, aby mi niekedy v budúcnosti pi kontrole nebolo dané práve to za chybu, že to bolo nesprávne.
Jeden nikdy nevie:D a potom zamestnanci, veď by to nepochopili.:eek: Prečo zrazu im môže zamestnávateľ dať viac lístkov?
my sme mala firma, SL hradime zamestnancom cele bez doplatku zamestnanca a rozhodli sme sa im davat 2x50sk listky az kym sa neminu, samozrejme sme v dalsej varke objednali 70sk listky

U SZČO prideliť viac lístkov na deň, to je nezmyseľ, veď je to tak ako píšeš, že nad 89,- Sk už to má byť VNZD, tu ide čisto len o účtovanie.
je to nezmysel, ale nie je to nemozne ako si pisala, len som ti chcel oponovat ze to ide :)

On ich minie takisto ako zamestnanci naraz za nákup v obchode, však to vidíme.
u nas to ide poctivo za obedy, akurat ze sa tie listky minu velmi skoro ked menu stoji cez 120 sk, co uz ked im chuti :)

Radšej by sa to malo premietnúť do nezdaniteľnej čiastky a bol by pokoj, žiadne zbytočné nákupy lístkov, evidencia, rozdávanie a potom zaúčtovanie, však to je aj do 10 účtovných operácií v mesiaci.
suhlasim, ale ako nezdanitelnu ciastku nie, to by fico vyskrtol v milionarskej dani, stacilo by nejake pausalne odcitanie v uzavierkovych upravach....lenze potom by prisli o peniazky spolocnosti so SL a naskrabali by si to inde...k PZS by pribudla strazna sluzba spravneho stravovania SZCO
odpovede hrubym :)
VladoaKatka
10.02.08,09:48
Súhlasím s Tebou, veď ak zamestnávateľ chce dať zamestnacovi, tak mu dá a to by sa dali zahrnúť aj do platu. Len čo stými firmami, ktoré predávajú lístky, presne tak by to dopadlo ako píšeš - ďalším nezmyslom, by sa im zabezpečilo ďalšie bezstarostné fungovanie.

Ja som tie lístky vrátila aj z toho dôvodu, že už by sa neminuli do konca roka, a využívať sa dali len do 31.12. radšej som zobrala na rok 2008 a v novembri a decmbri sa už míňali tie.

Všade sa nedajú lístky využívať na stravovanie v zariadeniach. Ja som tiež zabezpečovala obedy - platilo sa lístkami, vozila som im zo susednej dediny, ale baby sú baby, jedna povie "fúj, ako to môžeš jesť", a plné kýble nedotknutej stravy dostali psy, a nakoniec by som už chodila len pre 3 obedy, zase až taký luxus nie, tak sme to zrušili a len stravné lístky.
Smejko17
10.02.08,17:47
SZČO si môže daňovo uznať výdavkok na stravovanie vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách t.j. vo výške stravného §5 zákona o cestovných náhradách čo činí 89 Sk. To znamená, že SZČO ak si kúpi stravné poukážky v hodnote 67 SK, tak celá hodnota je preňho výdavok.
orazel
11.02.08,11:36
Nedávno sa mi dostal do rúk jeden članok, kde sa popisuje stravovanie zamestnancov. Bol tam nasledovný opis:
Nesmú sa poskytovať stravné lístky s nižšou sumou, ako 67 Sk, čo je 75% z 89,- Sk. To chápem, zákon je zákon.
Ale zaujala ma informácia, že VOZD je len 55% z tých 67,- Sk, čo je podľa článku 36,71 Sk....... je to nižšia suma, ako 48,95, ktorá bola v minulosti, čo je zarážajúce.
čo je na tomto pravdy..... ja som si myslel, že do nákladov sa zmenil podiel percent z 55% na 75%.
Ďakujem za informácie v tejto oblasti.
Prikladám ten článok.
duficek
11.02.08,11:50
nie, VOZD je stale 55% z 89 Sk, teda 48,95 Sk, oni hlupo ratali 55% z 67 sk.
k clanku - papier znesie vsetko. niekde nevedia spravne vyratat DPH, SL su este zlozitejsie :)
ego.mc
11.02.08,11:59
V prílohe pripájam vyjadrenie Ministerstva práce ... atď. k stravným lístkom pre zamestnancov.
(Dúfam, že to nie je porušenie autorských práv.:))
VladoaKatka
11.02.08,12:16
Ešte by som dodala, že SZČO aj keď má nárok na toľko lístkov mesačne ako zamestnanec, ale nemal by zabudnúť na to, že počas dovolenky by mal vynechať pridelenie lístkov, keď nechce kontrolu nahnevať.
Tažko by sa mu to zdôvodňovalo, že keď bol 3 týždne pri mori bol aj v práci, len ak nebol vo svojom zariadení ..., :Dale taký si gastrolístky predsa nedáva do nákladov.:D
orazel
11.02.08,12:32
Takže, ak som to správne všetko pochopil...... zamestnancovi sme povinní dať stravný lístok s hodnotou min. 67 ,- Sk, ale hodnota VOZD, ktorý si môžeme uplatniť ostala po starom..... takže, ked dávam zamestnancom stravné lístky v hodnote 70,-Sk, 48,95 Sk
je VOZD a ten rozdiel 21,05 Sk je VNZD, a môžem ho pokryť zo sociálneho fondu, ale jen jej časťou, ktorá je určená na stravné....... aký môže byť maximálny odvod( myslím v %) do Sociálneho fondu?
Dakujem
Orsz
11.02.08,16:09
Trošku ste všetci vybočili od hlavnej témy :rolleyes: - zo SZČO sa to presunulo na zamestnancov - ale tých som tu vôbec nechcela riešiť, pretože toto je už vo viacerých iných článkoch, a názov témy bude viaznuť. Tu v tejto téme to malo byť len o SZČO - či aj on má pre seba dodržať minimálnu hodnotu stravného lístka - a vyriešili sme to tak, že áno.