radogr
09.02.08,11:34
Dobrý deň,
mám veľkú dilemu nad nasledujúcim problémom.

Pracujem pre jednu českú spoločnosť ako obchodný zástupca na Slovensku.
Chcel by som sa opýtať či je pre mňa v tomto prípade výhodnejšie z hladiska zfanenia byť platcom DPH alebo nie? Keďže mne sú vyplácané provízie z Čiech.
Inna
09.02.08,11:36
Predpokladám, že si účtuješ len províziu z predaja a nie predaj tovaru. V tom prípade by si musel k cene za províziu prirátať DPH, nie je to oslobodené ako pri tovere (§43 o DPH). Možno by to chcelo viac info pre porovnanie.
radogr
09.02.08,15:24
ano uctujem si len proviziu s predaja. Viem ze za minuli rok sa to robilo tak ze ty co boli platcami dph vystavili fakturu, vyplatena im ale bola len suma bez dph a dph za nich odviedla firma v cechach podla ich sadzobnika.


Bol by som rad nech sa k danemu problemu vyjadria viaceri...:)
koňo
09.02.08,15:35
Popíš bližšie svoje podnikanie. Oplatí sa ti dobrovoľne sa registrovať, keď nemáš vstupy, z ktorých by si si daň odpočítal? Tvoji klienti sú platitelia alebo nie? Nevzniká ti povinnosť sa registrovať, ak sa s tovarom podniká iba na Slovensku?
radogr
09.02.08,15:49
moja cinnost je len sprostredkovanie, ziadny tovar nic.... proste sprostredkovane na zaklade zprostredkovatelskej zmluvy. a vydaje su povacsine len phm, telefon net.......moj odberatel je platca dph a je zaregistrovany v ceskej republike k dani
koňo
10.02.08,14:51
Neuvádzaš, či je podnikateľ ČR registrovaný na SR. Ak nie je, tak faktúry za spostredkovanie predaja tovaru sú bez slovenskej DPH, ale ty máš nárok na odpočítanie dane z nákupov. Zváž.
radogr
10.02.08,20:24
dany podnikatel je registrovany pre dph len v cesku. cize podlo toho som aj ja vychadzal ze kedze mu ja vystavujem fakturu bez dph(myslene keby som bol platca dph, co zatial niesom} tak v podstate nemam co zdanovat a mozem mat este aj nadmerny odpocet dane z mojich vydavkov na slovensku..dobre som to pochopil nie?
radogr
13.02.08,11:40
to mi fakt nevie nikto vyriesit problem????:eek:
jozefstefan
14.02.08,09:27
caute,

mam podobny problem, s tym rozdielom, ze ja uvazujem o podnikani popri zamestnani: tvorba webstranok, vizitky, maloobchod a velkoobchod. Aj pre firmy aj pre konecneho spotrebitela-zakaznika.

Neviem, co by bolo pre mna vyhodnejsie: stat sa platcom DPH alebo nie.

Vedel by mi niekto polopatisticky vysvetlit, kedy je byt vyhodnejsie platcom a kedy nie?
jozefstefan
14.02.08,12:29
Posuvam

Naozaj mi nikto nevie pomoct?
jozefstefan
15.02.08,04:24
este raz posuvam

:(
jozefstefan
15.02.08,10:18
... a este raz ...
Zoltán Kovács
15.02.08,10:24
caute,

mam podobny problem, s tym rozdielom, ze ja uvazujem o podnikani popri zamestnani: tvorba webstranok, vizitky, maloobchod a velkoobchod. Aj pre firmy aj pre konecneho spotrebitela-zakaznika.

Neviem, co by bolo pre mna vyhodnejsie: stat sa platcom DPH alebo nie.

Vedel by mi niekto polopatisticky vysvetlit, kedy je byt vyhodnejsie platcom a kedy nie?

Nedá sa jednoznačne odpovedať čo je pre teba výhodnejšie. Ak budeš mať prevažnú časť klientely podnikateľov, tak plátca DPH bude výhodnejšie.
jozefstefan
15.02.08,13:42
Ach, ďakujem smith.
Ľady sa konečne pohli.:) Aj malá pomoc je pomoc.
Niekde som čítal, že neplatca DPH môže byť pri takom istom zisku ako platca DPH v konečnom dôsledku lacnejší pre konečného spotrebiteľa. Je to pravda?
cloe
15.02.08,13:57
U teba záleží komu predávaš a od koho nakupuješ. Ak ty budeš neplatiteľ, budeš nakupovať od neplatiteľa a predávať znovu neplatiteľovi, tak určite môžeš byť lacnejší. Ale napr. ak ty nebudeš platiteľ a budeš nakupovať od platiteľa DPH a predávať znovu platiteľovi, tak ty pre neho nebudeš výhodný, lebo ty si budeš musieť dať do ceny aj čiastku DPH, ktorú zaplatil v cene ale nemôžeš si ju odčítať. Takže budeš mať určite vyššiu cenu ako keby si bol platiteľ a čiastku DPH na "vstupe" by si si mohol odčítať. Asi to píšem nezrozumiteľne:)
ego.mc
15.02.08,14:08
V podstate áno.:) Malý príklad:
neplatca DPH - nakúpi tovar za 100+19=119,-Sk
predá konečnénu spotrebiteľovi za 219,-Sk
zisk 100,-Sk

plátca DPH - nakúpi tovar za 100+19=119,-Sk
predá konečnému spotrebiteľovi za 200+38=238,-Sk
štátu odvedie DPH 19,-Sk
zisk je 100,- Sk

Moja odpoveď platí iba v prípade, že predávaš konečnému spotrebiteľovi. Teda nepodnikateľovi.
jozefstefan
16.02.08,11:52
V podstate áno.:) Malý príklad:
neplatca DPH - nakúpi tovar za 100+19=119,-Sk
predá konečnénu spotrebiteľovi za 219,-Sk
zisk 100,-Sk

plátca DPH - nakúpi tovar za 100+19=119,-Sk
predá konečnému spotrebiteľovi za 200+38=238,-Sk
štátu odvedie DPH 19,-Sk
zisk je 100,- Sk

Moja odpoveď platí iba v prípade, že predávaš konečnému spotrebiteľovi. Teda nepodnikateľovi.
No, zatial rozumiem. :)

A mohol by mi este niekto vysvetlit (podobne prikladom ako citovany text) este nasledujuce moznosti:
a; ked som neplatca a predam platcovi,
b; ked som platca a predam platcovi.

Myslim si, ze viac kombinacii uz nie je. :D

Dakujem vsetkym vopred a prajem pekny vikend.
danushka
16.02.08,12:17
No, zatial rozumiem. :)

A mohol by mi este niekto vysvetlit (podobne prikladom ako citovany text) este nasledujuce moznosti:
a; ked som neplatca a predam platcovi,
b; ked som platca a predam platcovi.

Myslim si, ze viac kombinacii uz nie je. :D

Dakujem vsetkym vopred a prajem pekny vikend.

Jozostefan, veď Ti už bolo vyššie odpovedané...
Zvyčajne platca DPH obchoduje s platcami DPH, lebo v princípe takéhoto obchodníka zaujíma cena bez DPH...rozdiel medzi DPH na vstupe a výstupe odvádza štátu. Ak by os Teba ako neplátcu kúpil službu alebo tovar bez DPH, on ako plátca DPH, ak by túto službu alebo tovar predával ďalej, tak celú tú DPH na výstupe odvedie štátu, čo by bolo preň nepraktické.
Pokiaľ si platca DPH, tak Ťa to v princípe nijako neobmedzuje a Tvoja potenciálna klientela nie je v tomto smere obmedzená.
Samozrejme, že si treba zvážiť v čom hceš podnikať a aký obrat zhruba môžeš dosiahnuť a či je naozaj nutné byť hneď na začiatku platcom DPH. Ak Tvoj priemerný mesačný obrat bude cca. 125 tis. SK, tak sa do roka a do dňa budeš musieť registrovať pre DPH.

A teraz príklad zo života :
Díler obalového materiálu /sáčky mikroténové, igel. tašky, baliaci papier apd./ chodí autom po Slovensku a predáva tento tovar maličkým podnikateľom. Vypestuje si klientelu, má svoju trasu každý deň a pravidelných odberateľov. Toho času je neplatca DPH. Medzičasom dvaja - traja z jeho pravidelných odberateľov sa stanú platcami DPH a povedia mu, že ďakujú za spoluprácu, ale na základe toho, že nie je platcom DPH si budú zháňať iného dodávateľa, ktorý plátcom DPH je.