d.o.m.i
09.02.08,13:28
Chcela by som poradiť pri voľbe medzi tými alternatívami...


1. Môže osobnú asistenciu vykonávať člen rodiny a ak áno v akom rozsahu ?
2. V akom maximálnom rozsahu sa môže poskytovať opatrovateľská služba členom rodiny ?
3. Je možné tie dve služby kombinovať nejakým spôsobom ?
4. Akým spôsobom sa zdaňuje osobná asistencia ( a od akého príjmu ) ?
5. Je opatrovateľská služba chápaná ako zamestnanie a teda započítava sa do odpracovaných rokov ?


Ďakujem veľmi pekne za ochotu a pomoc :-)
( len ma nezbite za toľko otázok )
Tanče
09.02.08,15:19
pravnicka
09.02.08,16:11
chod sa opýtať na urad práce, sociálnych vecí a rodiny. tam ti povedia bližšie informácie.
Lebo ked chceš poberať aj príspevok. treba on ísť požiadať na ten hore uvedený úrad. O chodrú osobu sa môže starať len blízky pribuzný - to je potomok, manžel, súrodenec.
a do odpracovaných rokov by sa to malo zahrnať. viac ti neviem poradiť.
tajnostkárka
10.02.08,20:04
Chcela by som poradiť pri voľbe medzi tými alternatívami...


1. Môže osobnú asistenciu vykonávať člen rodiny a ak áno v akom rozsahu ?
2. V akom maximálnom rozsahu sa môže poskytovať opatrovateľská služba členom rodiny ?
3. Je možné tie dve služby kombinovať nejakým spôsobom ?
4. Akým spôsobom sa zdaňuje osobná asistencia ( a od akého príjmu ) ?
5. Je opatrovateľská služba chápaná ako zamestnanie a teda započítava sa do odpracovaných rokov ?


Ďakujem veľmi pekne za ochotu a pomoc :-)
( len ma nezbite za toľko otázok )



Osobná asistencia je pokiaľ ja viem chápaná len na určité hodiny.Pokiaľ ti o peniaze určite je to výhodnejšie ako opatrovanie.Opatrovateľstvo cez úpsvar nieje žiadna výhra.Treba konkrétne posudky od lekára,z úpsvar ti prídu domov skontrolovať zťp člena rodiny a na základe posudku ti pridelia príspevok za opatrovanie,tzn,do akej miery je postih osoby.Pokiaľ člen rodiny má aj manžela(ku)a sú poberateľmi dôchodku a dôchodok presahuje životné minimum kráti sa ti príspevok za opatrovanie.Do odpracovaných rokov sa ti to bude počítať ale len v prípade ak o to požiadaš príslušnú sociálnu poisťovňu,teda aby ti štát odvádzal poistné do dôchodkového.O kombinácii som nepočula-myslím tých dvoch služieb,ale existujú tak zvané ADOS-asistenčná opatrovateľská služba,ktorá chodí k zťp v prípade nevyhnutnej potreby -t.j zdravotného postihu- napr.výmena katétra,ošetrenie dekubitov,injekcie,bývajú veľmi ochotní.Osobná asistencia -neviem ako sa zdaňuje-ale opatrovateľstvo cez úpsvar je oslobodené od daňového priznania.Ja som 2roky opatrovala cez úpsvar,viem čo to je,pokiaľ je to tvoj blízky,nezáleží na voľbe -ale na ochote a ľudskosti pomôcť v posledných chvíľach - dúfam,že som aspoň trochu pomohla
wagner
11.02.08,09:10
Podľa mňa by bolo lepšie, keby si o opatrovateľskú službu požiadala príslušný obecný(mestský) úrad. Ten Ťa zamestná ako opatrovateľku na plný úväzok(záleží od stanoviska ošetrujúceho lekára). Tam máš zaistený plat a aj odvody včetne dôchodkového poistenia a dovolenky. Opatrovaný platí obci za úkony, ktoré sa mu poskytujú. Pokiaľ viem, tak to bolo okolo tisíc korún, záleží ako to má príslušná obec schválené vo VZN. Ale vidím to najlepšie riešenie.
Katy a R
14.02.08,01:04
V zákone o soc pomoci pozri § 58 (príspevok na OA) a § 64a (príspevok na opatrovanie).
Kombinácia nie je možná!
Príspevok za opatrovanie je vhodnejší pre pasívne osoby, ktoré je treba opatrovať ... (rodinní príslušníci)
Príspevok na osobnú asistenciu je skôr pre aktívne osoby – určí sa rozsah potrebných hodín pre konkrétne činnosti (zamestnanie, škola, obsluha, rôzne aktivity..)
Ale všetko závisí od posudku z UPSVaR .. aké je postihnutie... lekár posúdi zdravotný stav a doporučia sa vhodné kompenzácie.
Neviem, či to funguje všade rovnako, ale skôr asi nie .. :confused::confused:

Príspevok na OA dostane ZŤP, ktorý ho vypláca svojmu osobnému asistentovi podľa zmluvy o osobnej asistencii. (ak náhodou má ZŤP vyšší príjem - 3-nás ŽM, platí asistenta z vlastného vrecka).
Pre asistenta je to príjem podľa § 6, odst.2 písm b zák o DzP. Môže si uplatniť 40% paušálne výdavky. Ešte jedna dôležitá vec – je nutná registrácia (do 30 dní) na DU.
Zdravotné poistenie sa už neplatí ... odmena za OA patrí k vyňatým príjmom (nie vždy tak bolo):)
JUDDIT
06.03.08,20:48
ZTP má asistenta na pomoc, ztp dostáva peniaze na tohto asistenta
od upsvr na základe výkazu odprac.hodín a vypláca tohto asistenta.Musí ztp tento prijem zdaniť ? Ak áno aký typ daň.priznania použije? A,B. čo môže byť výdavkom, má nárok na odpoč.položku?
JUDDIT
07.03.08,05:50
POSúVAM....
karpis
07.03.08,06:29
ZTP má asistenta na pomoc, ztp dostáva peniaze na tohto asistenta
od upsvr na základe výkazu odprac.hodín a vypláca tohto asistenta.Musí ztp tento prijem zdaniť ? Ak áno aký typ daň.priznania použije? A,B. čo môže byť výdavkom, má nárok na odpoč.položku?
U ZŤP je to príjem oslobodený, tento príjem musí zdaniť asistent DP typ B, asistent má byť registrovaný na DU (má pridelené DIČ) môže si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%
mareko
24.10.08,13:39
Príspevok na OA dostane ZŤP, ktorý ho vypláca svojmu osobnému asistentovi podľa zmluvy o osobnej asistencii. (ak náhodou má ZŤP vyšší príjem - 3-nás ŽM, platí asistenta z vlastného vrecka).


Moja otázka: Aká je aktuálna výška životného minima ? Spadá do do toho príjmu aj invalidný dôchodok? Ďakujem za odpoveď.
Andyke
24.10.08,16:26
1. Aktuálna výška živ.minima : 5.390 Sk .

2. Trošku podrobnejšie :
Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
- 25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,
- 25% zo starobného dôchodku; dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov sa táto suma zvyšuje o 1% priznaného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia,
- 25% z materského,
- 25% z invalidného dôchodku,
- 25% zo sociálneho dôchodku priznaného z dôvodu invalidity,
- 25% zo sirotského dôchodku,
- 25% vdovského alebo vdoveckého dôchodku, ak vdova alebo vdovec dovŕšil dôchodkový vek,
...atď.
Katy a R
24.10.08,16:34
1. Aktuálna výška živ.minima : 5.390 Sk .

2. Trošku podrobnejšie :
Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
- 25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,
- 25% zo starobného dôchodku; dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov sa táto suma zvyšuje o 1% priznaného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia,
- 25% z materského,
- 25% z invalidného dôchodku,
- 25% zo sociálneho dôchodku priznaného z dôvodu invalidity,
- 25% zo sirotského dôchodku,
- 25% vdovského alebo vdoveckého dôchodku, ak vdova alebo vdovec dovŕšil dôchodkový vek,
...atď.

...toto sa ale týka hmotnej núdze..

Pri posudzovaní príjmu pre účely osobnej asistencie sa berú do úvahy všetky príjmy (zamestnanie, podnikanie, nemocenské dávky, dokonca aj PnD...)
Andyke
24.10.08,18:35
Katy a R máš pravdu. (zle som pochopila otázku )
mareko
24.10.08,19:23
Ďakujem za odpoveď :-)
horka
06.09.10,17:42
Chcem sa opýtať, ked obec nechce poskytnúť opatrovateľku, že na to nemajú peniaze a ludí viem sa nejak brániť? Je na to nejaká vyhláška?
buchač
06.09.10,17:50
Chcem sa opýtať, ked obec nechce poskytnúť opatrovateľku, že na to nemajú peniaze a ludí viem sa nejak brániť? Je na to nejaká vyhláška?

No neviem , neviem ...asi veľmi nie ...
A to sa len o obec jedná , asi nejakú menšiu pravdepodobne ...
Mám za to , že nikde nie je stanovené zákonom , že obce musia mať opatrovateľskú službu ...

Práve dnes nastúpila k mojej svokre opatrovateľka , dosť dlho sme to vybavovali ...a to ešte k tomu nebolo isté , čo ju jej vôbec pridelia ...
No podarilo sa , aspoň o problém menej ...

Podotýkam , že v KE má každá mestská časť svoju službu ...
Svokru bude opatrovať opatrovateľka z inej mestskej časti , ako má trvalé bydlisko ...
Dana 22
07.09.10,07:01
Chcem sa opýtať, ked obec nechce poskytnúť opatrovateľku, že na to nemajú peniaze a ludí viem sa nejak brániť? Je na to nejaká vyhláška?

Povinnosť zriaďovať sociálnu službu -opatrvateľskú majú obce a VÚC. Ukladá im to zákon č. 448/2008 Z:Z. o sociálnych službách. Zatieľ ich za nevykonanie tejto povinnosti nikto netrestá lebo nemajú pridelený dostatok peňazí od štátu.
Katy a R
07.09.10,07:13
Chcem sa opýtať, ked obec nechce poskytnúť opatrovateľku, že na to nemajú peniaze a ludí viem sa nejak brániť? Je na to nejaká vyhláška?

.. ak by sa našiel niekto z rodiny:confused: ... skús cez UPSVaR ... ale tiež to nie je jednoduché... záleží aj o aké postihnutie ide
horka
08.09.10,04:10
Problém je v tom že platovo nevychádza. Má vyšší príjem, tak vraj nemá nárok na žiadnu podporu. On však väčšinu dní je odcestovaný a manželka má sklerózu multiplex má 40 a už je ležiaca... :( A ked zaplatí 3 opatrovatelky denne kedže žiadna nechce byť na viac ako 8 hodín tak z jeho krásneho platu ledva vyžijú. T onehovorím o špeciálnej posteli a pod.
Ďakujem za rady.
Katy a R
08.09.10,15:23
Problém je v tom že platovo nevychádza. Má vyšší príjem, tak vraj nemá nárok na žiadnu podporu. On však väčšinu dní je odcestovaný a manželka má sklerózu multiplex má 40 a už je ležiaca... :( A ked zaplatí 3 opatrovatelky denne kedže žiadna nechce byť na viac ako 8 hodín tak z jeho krásneho platu ledva vyžijú. T onehovorím o špeciálnej posteli a pod.
Ďakujem za rady.

... u dôchodcov sa príjem nezohľadňuje (príspevok za opatrovanie z UPSVaR)... je to síce menej ... cez 80 evri
Dana 22
09.09.10,08:25
Problém je v tom že platovo nevychádza. Má vyšší príjem, tak vraj nemá nárok na žiadnu podporu. On však väčšinu dní je odcestovaný a manželka má sklerózu multiplex má 40 a už je ležiaca... :( A ked zaplatí 3 opatrovatelky denne kedže žiadna nechce byť na viac ako 8 hodín tak z jeho krásneho platu ledva vyžijú. T onehovorím o špeciálnej posteli a pod.
Ďakujem za rady.

V tomto prípade by asi najlepším riešením bolo vybaviť príspevok na opatrovanie z ÚPSVaR. Ak ju nemôže opatrovať blízky príbuzný, tak podľa zákona č.447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu...., opatrovanie môže vykonávať aj cudzia osoba.Podmienkou je aby mala prechodný pobyt v mieste trvalého bydliska opatrovanej osoby. Výška príspevku by možno bola krátená vzhľadom na uvádzaný vysoký príjem rodiny. No vždy jej manžel môže ešte naviac pridať aby opatrovateľka mala motiváciu vykonávaľ túto namáhavú prácu.Určite ho to vyjde lacnejšie ako teraz a o manželku bude postarané v čase jeho neprítomnosti.
Poznámka k posteli.
Postihnutá na základe zdravotného stavu polohovaciu posteľ môže dostať zo zdravotného poistenia úplne zadarmo. Poukaz vystaví rehabilitačný lekár a musí ho podpísať revízny lekár príslušnej poisťovne.Výdajňa zdravotníckych pomôcok na tento poukaz vám dodá posteľ.
Katy a R
09.09.10,08:33
.
... Výška príspevku by možno bola krátená vzhľadom na uvádzaný vysoký príjem rodiny. .
danka, ja som to pochopila tak že príspevok by bol krátený až na nulu (vysoký príjem) ... :confused:
V takom prípade by bolo vhodné nájsť vitálneho dôchodcu (dôchodkyňu) ... a príspevok by vyšiel asi na 85 eur ... a keď by aj priplatil navyše ... aj tak by to bolo celkom dobré .. a ešte tá posteľ - ako píšeš :)
horka
09.09.10,09:02
Tak to nejak skúsim, cez tú zdravotnú ohladom pomôcok. Čo sa týka uradu práce ak by ju opatrovala dôchodkyna povedzme svokra tak by dostali príspevok aj ked majú ten vyšší príjem v rodine? Ked opateru potrebuje celý deň je možné zamestnať aspon 2 opatrovateľky? Povedzme že v noci nie ale na tých nejakých 16 hod? Ďakujem krásne za rady, ste moc milé
Katy a R
09.09.10,09:09
Tak to nejak skúsim, cez tú zdravotnú ohladom pomôcok. Čo sa týka uradu práce ak by ju opatrovala dôchodkyna povedzme svokra tak by dostali príspevok aj ked majú ten vyšší príjem v rodine? Ked opateru potrebuje celý deň je možné zamestnať aspon 2 opatrovateľky? Povedzme že v noci nie ale na tých nejakých 16 hod? Ďakujem krásne za rady, ste moc milé

pozri zákon (čo danka spomínala) .. prípevok za opatrovanie sa poskytuje za celodennú starostlivosť ... tam sa nevykazujú hodiny;) A žiada oň opatrovateľ ... ak je dôchodca, tak síce treba dokladať príjmy (a všetko možné - usmernia ťa na UPSVaR), ale je jedno, v akej sú výške;)
Príspevok v súčasnosti je tých asi 85 eur (nechce sa mi presne počítať).
horka
10.09.10,03:40
Ďakujem
Dana 22
10.09.10,05:41
Tak to nejak skúsim, cez tú zdravotnú ohladom pomôcok. Čo sa týka uradu práce ak by ju opatrovala dôchodkyna povedzme svokra tak by dostali príspevok aj ked majú ten vyšší príjem v rodine? Ked opateru potrebuje celý deň je možné zamestnať aspon 2 opatrovateľky? Povedzme že v noci nie ale na tých nejakých 16 hod? Ďakujem krásne za rady, ste moc milé

Prispevok z ÚPSVaR môže poberať len jedna osoba.
Ganéša
11.09.10,18:15
Ak som invalidný dôchodca, môžem mať pracujúcu manželku pridelenú na platenú osobnú asistenciu /i keď teraz poberám nemocenskú:o/?
Dana 22
12.09.10,11:58
Ak som invalidný dôchodca, môžem mať pracujúcu manželku pridelenú na platenú osobnú asistenciu /i keď teraz poberám nemocenskú:o/?

Osobnú asistenciu môže vykonávať rodinný príslušník len, ak postihnutá osoba má v posudku priznané najmenej 3650 hodín ročne. Túto podmienku vy asi nespĺňate.
No vo vašom prípade predpokladám, že ste pracujúci ID, tak v čase vašej PN-ky, ak to určí lekár, môže mať manželka plotenú OČR.
Katy a R
12.09.10,12:06
Ak som invalidný dôchodca, môžem mať pracujúcu manželku pridelenú na platenú osobnú asistenciu /i keď teraz poberám nemocenskú:o/?
.. ak si ID ... to neznamená, že máš nárok na OA...
Kompenzácie sa posudzujú podľa iného zákona ... (447/2008) ... preštuduj - posudzuje UPSVaR ... a aké kompenzácie navrhnú - to záleží od postihnutia ..
A len ešte dodám, že manželka môže robiť OA len vo veľmi výnimočných prípadoch - zákon presne určuje kedy a ktoré činnosti.
A tiež ak je zamestnaná ... tak to musí aj časovo stíhať - aby sa táto činnosť nekryla so zamestnaním (presný výkaz o odpracovaných hodinách sa robí;))
Ganéša
12.09.10,17:15
Ďakujem za odpoveď, ale nerozumiem, či môže manželka pracovať ako OA po pracovnej dobe, pretože aj tak to vykonávajú všetci partneri, ale bezplatne. :(
Katy a R
12.09.10,17:36
Ďakujem za odpoveď, ale nerozumiem, či môže manželka pracovať ako OA po pracovnej dobe, pretože aj tak to vykonávajú všetci partneri, ale bezplatne. :(
... a máš vôbec posudok z UPSVaR .. si ZŤP :confused: .. treba viac info !
a danka ti písala, že len v prípade ak je rozsah minimálne 3650 hodín (a to je veru ťažké dosiahnuť)
Ganéša
12.09.10,18:00
Som ZŤP /preukaz s doprovodom/.Tých 3650 hodín je vlastne čo?O kompenzácie som žiadal /benzín atď/, ale vraj pokiaľ nie som slepý a vládzem chodiť, tak mi nenáleží, napriek tomu, že už 6 rokov chodím každé 3 týždne do Blavy na liečbu.A to som spĺňal podmienku s prepočtom financií, tak tomu už nerozumiem!Píšu:"..dokáže nastúpiť a vystúpiť z dopravného prostriedku..."
Katy a R
12.09.10,18:50
Som ZŤP /preukaz s doprovodom/.Tých 3650 hodín je vlastne čo?O kompenzácie som žiadal /benzín atď/, ale vraj pokiaľ nie som slepý a vládzem chodiť, tak mi nenáleží, napriek tomu, že už 6 rokov chodím každé 3 týždne do Blavy na liečbu.A to som spĺňal podmienku s prepočtom financií, tak tomu už nerozumiem!Píšu:"..dokáže nastúpiť a vystúpiť z dopravného prostriedku..."

.. takže posúdený si bol ... no ťažko sa k tomu vyjadriť (každý prípad je iný) ... posudzuje komisia UPSVaR - od nej záleží, aké kompenzácie budú. .. takže tak:mee::mee:
Treba ich poriadne informovať o svojej situácii - (naštudovať zákon;)) .. financie nie sú rozhodujúce pre to, aké kompenzácie priznajú (to, že v prípade vyššieho príjmu nie je na ne nárok - už je iná vec). Dôležité je, o aké postihnutie sa jedná ... a čo by bolo pre teba vhodné.
No a k tým hodinám .... pýtal si sa na OA .. (tiež jedna z kompenzácií) .
predpokladám, že ti nepriznali:mee: ... ke´d nevieš ani o čo ide..
Ganéša
13.09.10,05:08
Môžem žiadať o kompenzácie každý rok?
Dana 22
13.09.10,11:44
Môžem žiadať o kompenzácie každý rok?

Možno, ak je na to dôvod. To znamená, že u postihnutej osoby sa zmenia skutočnosti, ktoré ovplyvňujú priznanie kompenzácie. Napr. zhoršenie zdravotného stavu alebo zhoršenie socálnych pomerov.
MartaSk
12.11.10,15:56
Možno, ak je na to dôvod. To znamená, že u postihnutej osoby sa zmenia skutočnosti, ktoré ovplyvňujú priznanie kompenzácie. Napr. zhoršenie zdravotného stavu alebo zhoršenie socálnych pomerov.

U nás sa aj zhoršil zdravotný stav na70% , otcovi uznali, že je odkázaný na individuálnu prepravu, ale peniažky na pohonné hmoty mu nepriznali, lebo jeho zdravotný stav mu neumožnuje žiadne pravidelné aktivity. Tak, si starý 87 ročný seď doma.Aj ked ho všade musím voziť,ale paničky na úrade rozhodli, že nemá čo kde chodiť.Aj som sa odvolala, ale neverím, bez všimného to nejde.
Dana 22
13.11.10,16:18
U nás sa aj zhoršil zdravotný stav na70% , otcovi uznali, že je odkázaný na individuálnu prepravu, ale peniažky na pohonné hmoty mu nepriznali, lebo jeho zdravotný stav mu neumožnuje žiadne pravidelné aktivity. Tak, si starý 87 ročný seď doma.Aj ked ho všade musím voziť,ale paničky na úrade rozhodli, že nemá čo kde chodiť.Aj som sa odvolala, ale neverím, bez všimného to nejde.

§ 38 ods.9 a ods. 11 zákona č. 447/2008 Z.z.
Uvádza podmienky pre poskytovanie tohto príspevku.
1. aktivity – uvedené v ods.9
(9) Zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla na účely tohto zákona sú výdavky na pohonné látky, ktoré slúžia na jeho prevádzku, ktoré fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím využíva na pracovné aktivity, vzdelávacie aktivity, rodinné aktivity alebo občianske aktivity....................
2. priznaná v posudku individuálna preprava - ods.11
(11) Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla možno poskytnúť fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom............
Podľa mňa dotyčná osoba spĺňa obidve podmienky.Zákon neuvádza či sa aktivity musia vykonávať pravidelne alebo sporadicky. Tak môže chodiť kedy chce.
MartaSk
14.11.10,09:05
§ 38 ods.9 a ods. 11 zákona č. 447/2008 Z.z.
Uvádza podmienky pre poskytovanie tohto príspevku.
1. aktivity – uvedené v ods.9
(9) Zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla na účely tohto zákona sú výdavky na pohonné látky, ktoré slúžia na jeho prevádzku, ktoré fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím využíva na pracovné aktivity, vzdelávacie aktivity, rodinné aktivity alebo občianske aktivity....................
2. priznaná v posudku individuálna preprava - ods.11
(11) Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla možno poskytnúť fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom............
Podľa mňa dotyčná osoba spĺňa obidve podmienky.Zákon neuvádza či sa aktivity musia vykonávať pravidelne alebo sporadicky. Tak môže chodiť kedy chce.

v žiadosti som to aj tak uviedla, že rodinné aleboobčiaské aktivitý,vyčítala som v zákone, ale aj tak to nepomohlo, lebo som nedalala úplatok, tak rozhodli ako rozhodli, že sa prevažne zdržiava doma a nevznikajú mu oprávnené náklady na pohonné hmoty, čiže sa chceme obohatiť.Pritom o otca sa starám už 10 rokov, odkedy mama zomrela, nechala som zamestnanie, prvých 5 rokov
sa mi to ani nepočitalo do dôchodku, nie som nem.poistená,marodku čerpať nemôžem ak ked som chorá len na chrípku, lebo námá sa kto postarať, mám 20euro opatrovateľský a z toho mám pokryť aj pohon.hmoty,lebo tak navrhla pracovníčka úradu riešenie kompenzácie - opatrovateľský príspevok.Ja neviem ako ďalej, poradte mi Danka, odvolala som sa do Košíc,ale bojím sa že sa budem musieť zase ťahať s otcom do Košíc na posudkovú, ako som sa ťahala do Vranova a nakoniec to aj tak zamietli. Pritom kontrolu by mali robiť oni v domácnosti, ale pani mi povedala, že ona nemá auto, tak ho mám doviezsť a potom mi napíše do rozhodnutia,že mu nevznikajú reálne náklady na pohonné hmoty, no nenatrieskate jej? Nedvíhala mi telefon a na druhý deň ,keď som tam prišla,zase nebola v robote, takže čiste svedomie nemá. No ale ked treba priznať zdravým,nieto pre chorých.
Katy a R
14.11.10,10:36
v žiadosti som to aj tak uviedla, že rodinné aleboobčiaské aktivitý,vyčítala som v zákone, ale aj tak to nepomohlo, lebo som nedalala úplatok, tak rozhodli ako rozhodli, že sa prevažne zdržiava doma a nevznikajú mu oprávnené náklady na pohonné hmoty, čiže sa chceme obohatiť.Pritom o otca sa starám už 10 rokov, odkedy mama zomrela, nechala som zamestnanie, prvých 5 rokov
sa mi to ani nepočitalo do dôchodku, nie som nem.poistená,marodku čerpať nemôžem ak ked som chorá len na chrípku, lebo námá sa kto postarať, mám 20euro opatrovateľský a z toho mám pokryť aj pohon.hmoty,lebo tak navrhla pracovníčka úradu riešenie kompenzácie - opatrovateľský príspevok.Ja neviem ako ďalej, poradte mi Danka, odvolala som sa do Košíc,ale bojím sa že sa budem musieť zase ťahať s otcom do Košíc na posudkovú, ako som sa ťahala do Vranova a nakoniec to aj tak zamietli. Pritom kontrolu by mali robiť oni v domácnosti, ale pani mi povedala, že ona nemá auto, tak ho mám doviezsť a potom mi napíše do rozhodnutia,že mu nevznikajú reálne náklady na pohonné hmoty, no nenatrieskate jej? Nedvíhala mi telefon a na druhý deň ,keď som tam prišla,zase nebola v robote, takže čiste svedomie nemá. No ale ked treba priznať zdravým,nieto pre chorých.
Nuž je to smutné - asi to je na každej pobočke iné ... keby som sa nestretla s podobným prípadom v rodine, tak by som ani neverila.:eek:
podobný prípadad - len teda nešlo o auto ani pohonné hmoty, ale o opatrovanie .. pracovníčka síce prišla - ale keď bol pacient na dialýze. Viac sa neunúvala, ani ho nevidela - rozhodla, že netreba:mee:. A pritom by sa stačilo naňho pozrieť (ledva na dvoch barlách prejde na WC a do sanitky, sám sa neumyje, v dome po smrti matky ostal sám - kúriť treba a všetko okolo domu ...
No uvidíme - ako dopadne odvolanie - ak bude dačo užitočné, napíšem.
Želám aj tebe veľa trpezlivosti ... nech to dobre dopadne.
A vždy všetko rieš písomne, aby si mala doklad. na telefón škoda míňať peniažky (vlastná skúsenosť;))
MartaSk
14.11.10,17:04
Nuž je to smutné - asi to je na každej pobočke iné ... keby som sa nestretla s podobným prípadom v rodine, tak by som ani neverila.:eek:
podobný prípadad - len teda nešlo o auto ani pohonné hmoty, ale o opatrovanie .. pracovníčka síce prišla - ale keď bol pacient na dialýze. Viac sa neunúvala, ani ho nevidela - rozhodla, že netreba:mee:. A pritom by sa stačilo naňho pozrieť (ledva na dvoch barlách prejde na WC a do sanitky, sám sa neumyje, v dome po smrti matky ostal sám - kúriť treba a všetko okolo domu ...
No uvidíme - ako dopadne odvolanie - ak bude dačo užitočné, napíšem.
Želám aj tebe veľa trpezlivosti ... nech to dobre dopadne.
A vždy všetko rieš písomne, aby si mala doklad. na telefón škoda míňať peniažky (vlastná skúsenosť;))

No to aj budem, budem stále opakovane žiadať dookola, kým otec bude nažive,nech aspoň vykazujú nejakú činnosť, aspoň sa mi poďakujú, že neprídu o prácu.Ved to je nenormálne, že je odkázaný na indiviuálnu prepravu ale peň.príspevok mu nepriznávajú. A ešte je možnosť medializácie , keď nabehne telka, hneď sa ospravedlňujú, že pracovníčka pochybyla, že to bolo zle rozhodnutie,ale chce sa mi ťahať po telkách, mám dosť roboty s malým 3-ročným synčekom a ŤZP otcom.
Dana 22
15.11.10,07:06
No to aj budem, budem stále opakovane žiadať dookola, kým otec bude nažive,nech aspoň vykazujú nejakú činnosť, aspoň sa mi poďakujú, že neprídu o prácu.Ved to je nenormálne, že je odkázaný na indiviuálnu prepravu ale peň.príspevok mu nepriznávajú. A ešte je možnosť medializácie , keď nabehne telka, hneď sa ospravedlňujú, že pracovníčka pochybyla, že to bolo zle rozhodnutie,ale chce sa mi ťahať po telkách, mám dosť roboty s malým 3-ročným synčekom a ŤZP otcom.

Úradníčky skôr odradia ako poradia, spoliehajú sa na srach a nevedomosť žiadateľov. Poznám veľa prípadov, že odvolanie pomohlo. Treba zachovať
chladnú hlavu a uvisť argumenty zo zákona.
Jarka1910
21.09.12,14:44
Dobrý deň. Prosím vás ,môže mi niekto poradiť? Moja matka má 75r. Telesne je celkom v poriadku,ale má psychické ochorenie,ktoré sa však pod vplyvom liekov u nej ťažko spozoruje. Tie lieky ju však veľmi tlmia,je ospalá ,slabá a zábudlivá. Potrebuje človeka ktorý by ju sprevádzal k lekárovi, upratal jej v 1izb. byte, opral a nakúpil. Chodí k nej už 3 roky opatrovateľka z mestského úradu ,no nevie si na ňu nejako zvyknúť,ale má susedu,ktorá je na socialke evidovaná ako osobná asistentka a tá jej často pomáha. Dohliada na ňu, varí jej liečivé čajíky,chodí jej venčiť psa a psychicky ju veľmi podporuje.Túto osobu si veľmi obľubila a ja teraz rozmýšľam,že by asi bolo lepšie zrušiť opatrovateľku a vybaviť príspevok na asistenta,ktorého by jej robila suseda. Podotýkam že suseda má 45r.,takže to nie je mamina dlhoročná kamarátka. Cele roky sa len zdravili a až asi pred 4-mi mesiacmi sa začali rozprávať. Suseda si vtedy všimla,že sa moja mama necíti dobre a pri výťahu sa ponukla ,že jej vyvenčí psa a ona nech si ide ľahnúť. Je to človek s "veľkým srdcom" a bola by som rada ak by sa o mamu starala práve ona,no kdesi som čítala,že dôchodca po 65-tom roku nemôže mať asistenta.Je to pravda?
Katy a R
21.09.12,17:25
Áno .. viď zákon http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447

- doplním, nemohla by sa tá pani zamestnať na MU ako opatrovateľka ? - aby mala na starosti len tvoju mamu (nejaký čiastočný úväzok)
Ak je s ňou spokojná, za pokus by to stálo ;)
Jarka1910
21.09.12,18:11
Katy ďakujem za odpoveď. Aj ja by som bola rada ak by sa susedka zamestnala na MU,ale ona robí na 4 hod. asistentku dvom paniam ,takže to má asi finančne lepšie ako keď by sa ako opatrovateľka starala len o jednu osobu. Okrem toho by si musela asi robiť aj opatrovateľský kurz. Ja som sa s ňou raz o tom rozprávala,no vtedy sa ešte s mojou mamou poriadne nepoznali.To bol len taký rozhovor pri venčení psov. 3 roky som každy mesiac cestovala za mamou 150km väčšinou na 3dni. Upratala som jej,ponavštevovala s ňou lekárov, urobila nákupy atď. No ked sa u mňa objavilo onkologické ochorenie,rýchlo som vybavila opatrovateľku+donášku obedov a práve vtedy som sa prvý krát rozprávala o tom so susedou,lebo som vedela že sa stará o starých ľudí a myslela som že pracuje pre MU. Teraz v nedelu idem zas k mame a skúsim sa znovu so susedkou porozprávať. Veľa ľudí mi radí dať mamu do penzionu,ale to jej ja nemôžem urobiť..
Katy a R
21.09.12,18:17
.. mohla by sa zamestnať aj napriek tomu, že robí asistentku ... len samozrejeme, záleží od situácie u vás ... aj ten kurz, aj ako majú opatrovateľky na MU:confused:
ja len že tá spokojnosť je dôležitá - to je na nezaplatenie !
lezko
26.12.12,09:27
Musí podávať daňové priznanie B má nárok na odpočítateľnú položku a výdavky môže dať skutočné alebo paušálne