Petronella
16.03.05,10:09
Ahoj vsetci, prosim poradte mi niekto s mojou "komplikovanou" danovou situaciou... Som zamestnankyna medzinarodnej organizacie posobiacej pod OSN so sidlom vo Viedni, kde mam aj prechodny pobyt (trvaly pobyt mam stale v SR). Prijmy plynuce z OSN su v Rakusku oslobodene od dane z prijmu. Ako mam postupovat pri podavani danoveho priznania v SR? Mam vobec povinnost podat danove priznanie? Kedy bol naposledy novelizovany zakon o dani z prijmu?Dakujem za vsetky rady-porady :-)
Petronella
17.03.05,07:54
Prosim pomozte mi!!!! Vie niekto ci "danovy domicil" znamena, ze musim mat v inej krajne trvaly pobyt, alebo len pobyt (aj prechodny)???
Evanka
17.03.05,08:09
Prosim pomozte mi!!!! Vie niekto ci "danovy domicil" znamena, ze musim mat v inej krajne trvaly pobyt, alebo len pobyt (aj prechodny)???Toto platilo, ale ci to nie je zmenene, neviem.


Daňový domicil


(1) Výraz "osoba majúca bydlisko alebo sídlo v jednom zmluvnom štáte" označuje v zmysle tejto Zmluvy osobu, ktorá je podľa práva tohto štátu podrobená v tomto štáte zdaneniu z dôvodu svojho bydliska, stáleho pobytu, miesta skutočného vedenia alebo iného podobného kritéria.
(2) Ak má fyzická osoba podľa ustanovenia odseku 1 bydlisko v oboch zmluvných štátoch, postupuje sa takto:

a) Predpokladá sa, že táto osoba má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom má stály byt. Ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životných záujmov).

b) Ak sa nemôže určiť, ku ktorému zmluvnému štátu má táto osoba užšie osobné a hospodárske vzťahy, alebo ak nemá stály byt v žiadnom zmluvnom štáte, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom sa obvykle zdržiava.

c) Ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch zmluvných štátoch alebo ak sa obvykle nezdržiava v žiadnom z nich, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, ktorého je štátnym občanom.

d) Ak je táto osoba štátnym občanom oboch zmluvných štátov alebo ak nie je štátnym občanom žiadneho z nich, vynasnažia sa príslušné úrady zmluvných štátov upraviť otázku vzájomnou dohodou.

(3) Ak osoba iná než fyzická osoba má podľa ustanovenia odseku 1 sídlo v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má sídlo v tom zmluvnom štáte, v ktorom je miesto jej skutočného vedenia.
Petronella
17.03.05,10:47
Dakujem Evanka, ale stale mi nie je z toho jasne ci pod pojmom "bydlisko alebo sidlo" mam rozumiet trvaly pobyt. Som z toho magor, lebo z tohto vyplyva, ze ja ako osoba majuca prechodny pobyt v Rakusku, podlieham ich danovemu systemu a podla neho som oslobodena od platenia dani na zaklade dohod a zmluv s OSN. Neviem ako je to v SR a OSN......aj tak dakujem :-)