bea26
09.02.08,18:37
Už som toho na porade počítala veľmi veľa, ale som s toho už popletená.
Keď som platcom DPH na Slovensku ja, a dovážam materiál z Maďarska.
Firma v Maďarsku je tiež platcom DPH, ale na faktúru DPH neuvádza.
DPH musím priznať ja??? A ako to je ak ja vyvážam do Maďarska??
Prosím pomôžte. Ďakujem.
lucia85
09.02.08,17:41
... správne ked priveziete tovar z maďarska musíte vykonať "samozdanenie". Ak vyvážate tovar do Maďarska platiteľovi, tak faktúrujete bez DPH
witch
11.02.08,12:44
Ahojte, chcela by som pripojiť otazku k tejto teme:

Mala som taký prípad:
Tovar dodaný v marci bez FP- dátum nadobudnutia 15 deň nasledujúceho mesiaca (§20 z.DPH), t.j.15.4., FP od dodávateľa prišla až s dát 18.5. = dátum odpočtu. Takže IDR nadobudnutia v apríli, IDR odpočtu v máji. Lenže každý IDR bol iný dátum=iný kurz NBS. Takže na vyrovnávacom účte 399 mám zostatok cca 1500 sk. Je to kurzový zisk (daňový/nedaňový) a zúčtujem 399/663? :confused: Z hľadiska DPH by to malo byť správne, riešila som to na seminári o DPH, len ten zostatok na 399 ma mätie :confused: .
Prosím o vaše názory, čo s tým. witch
witch
11.02.08,13:32
Poradí mi niekto???
vcelamery
11.02.08,20:30
Prečo používaš účet 399? Veď na Tvojich záväzkoch bude táto dodávka v jednej sume a ako základ pre DPH budeš mať druhú sumu. Ten rozdiel nikde neúčtuješ a teda ani nevyrovnávaš. Pozri si v Helpe Tvojho softvéru ako sa v ňom správne účtuje nadobudnutie tovaru. Ja mám Omegu a tam je to bez problémov.
witch
12.02.08,07:29
Ahoj vcelamery, no ja mám POHODU a mám to tak prednadstavené, keď dám funkciu vymerať DPH u zahr.FP, tak mi to automaticky vyhodí k FP 2 interné doklady, jeden pre vstup, druhý pre výstup. Suma 399/399, DPH 343/399 a na druhom DPH 399/343. Pokiaľ som nemala tie rozdielne dátumy, nebol problém, pretože výsledok na účte bol nulový. Musím pozrieť nadstavenia, rok 2007 nebudem meniť, to by bol dost problém. Ako ale vyriešim jestvujúci problém, neviem. :-( Ako vymeriavate DPH v POHODE?
witch
12.02.08,07:55
Nejako mi blbne internet, skúsim poslať ešte raz citáciu z HELPU Pohody:

Zaúčtovanie odporúčame riešiť prostredníctvom účtu 399 – Vyrovnávací účet pre DPH, ktorý nevstupuje do súvahy.

Zaúctovanie v (podvojnom) úctovníctve:
Samovymeranie DPH pri nadobudnutí tovaru z EU
Danový základ 399/399
DPH 399/343xxx

Odpocítanie DPH pri nadobudnutí tovaru z EU:
Danový základ 399/399
DPH 343xxx/399

Rozdiel na účte 399 buď nechám vysieť, alebo ho "upracem" ako nedaňový náklad.
books
12.02.08,11:16
Dobrý deň.
Firma je s.r.o.,platca DPH a obdržala FA od českého dodávateľa,ktorý jej faktúruje za registráciu na www stránke na Slovensku a to v sume 1800,00 Sk,sadzba DPH 0%,cena celkom 1800 Sk a s poznámkou: Osobou povinnou priznať a zaplatiť daň je podľa §10 zákona o DPH platca,pre ktorého sa služba uskutočňuje.
Chcem sa spýtať,čo to znamená? Bude to samozdanenie,to že si vypočítam DPH na vstupe a zároveň dám aj na výstupe? Prosím Vás o pomoc.

Ďakujem.
books
12.02.08,13:15
Dobrý deň.
Firma je s.r.o.,platca DPH a obdržala FA od českého dodávateľa,ktorý jej faktúruje za registráciu na www stránke na Slovensku a to v sume 1800,00 Sk,sadzba DPH 0%,cena celkom 1800 Sk a s poznámkou: Osobou povinnou priznať a zaplatiť daň je podľa §10 zákona o DPH platca,pre ktorého sa služba uskutočňuje.
Chcem sa spýtať,čo to znamená? Bude to samozdanenie,to že si vypočítam DPH na vstupe a zároveň dám aj na výstupe? Prosím Vás o pomoc.

Ďakujem.

Môže mi to niekto vysvetliť a poradiť? Prosím.

Ďakujem.
jajko50
12.02.08,13:53
Dobrý deň.
Firma je s.r.o.,platca DPH a obdržala FA od českého dodávateľa,ktorý jej faktúruje za registráciu na www stránke na Slovensku a to v sume 1800,00 Sk,sadzba DPH 0%,cena celkom 1800 Sk a s poznámkou: Osobou povinnou priznať a zaplatiť daň je podľa §10 zákona o DPH platca,pre ktorého sa služba uskutočňuje.
Chcem sa spýtať,čo to znamená? Bude to samozdanenie,to že si vypočítam DPH na vstupe a zároveň dám aj na výstupe? Prosím Vás o pomoc.

Ďakujem.

Tá poznámka na FA.je z českého zákona o DPH . Ako vravíš bude to samozdanenie §69, len s malou zmenou --najprv na výstup do riadku 9a 10 DP z DPH a potom na vstup do riadku 19. Rozčlenenie r. 19 na 21, alebo 23--ak sa pletiem, nech ma opravia poraďaci prosím.
rozika38
13.02.08,13:37
Dobrý deň,
ako to je so samozdanením, ak faktúra je vystavená 15.1. a dátum dodania tovaru je 14.1.08? Ďakujem