atka4
09.02.08,20:05
Potrebujem poradiť ohľadne prenosu konečných zostatkov skladov - valút k 31.12. do nového roku, t.j. k 1.1.

Ide o valuty, ktoré sa evidujú ako zásoby v skladovej evidencii /v priebehu roka nákup v obstarávacej cene a výdaj v cene váž. aritm. priem./
Je aktívny zostatok.

Podľa § 24 ods. 2 zákona o účtovníctve sa hodnoty vyjadrené v cudzej mene prepočítavajú na slovenskú menu kurzom NBS platným ku dňu zostavenia účtovnej závierky, t.j. k 31.12. prepočítam zostatky.

Keďže tieto valuty evidujem v sklade kvôli účtovnému oceneniu, prenos k 1.1. zaevidujem v hodnote prepočítanej kurzom k 31.12..?
(urobila som to takto- analogicky aj napr. k zostatkom zahr.faktúr, kedy vyčíslim kurzové rozdiely a zostatok sa prenesie v ocenení kurzom 31.12..-SW Pohoda to umožňuje./
Alebo sa mýlim?
betka
10.02.08,10:49
Atka ja nerozumiem otázke.

Valuty zásobami?

Na valuty mám osobitnú pokladňu. Príjem valút- kurzom za aké som ich nakúpila. Výdaj - buď NBS, (alebo FIFO, aritmet. priemer.)

V pokladni si vediem: príjem, výdaj v SK a zostatok v Sk, a ďalej príjem, výdaj zostatok v CM.
K 31.12.2007 mám napr. zostatok v SK -448,69 Sk, pričom mám v skutočnosti 2.3 EUR. Tieto eura ocením kurzom NBS 3.603, čo predstavuje pre mňa 77 Sk. Vznikne mi kurzový zisk v pokladni vo výške 525 Sk
atka4
10.02.08,13:31
Atka ja nerozumiem otázke.

Valuty zásobami?

Na valuty mám osobitnú pokladňu. Príjem valút- kurzom za aké som ich nakúpila. Výdaj - buď NBS, (alebo FIFO, aritmet. priemer.)

V pokladni si vediem: príjem, výdaj v SK a zostatok v Sk, a ďalej príjem, výdaj zostatok v CM.
K 31.12.2007 mám napr. zostatok v SK -448,69 Sk, pričom mám v skutočnosti 2.3 EUR. Tieto eura ocením kurzom NBS 3.603, čo predstavuje pre mňa 77 Sk. Vznikne mi kurzový zisk v pokladni vo výške 525 Sk

Vo všetkých ostatných firmách to takto robím aj ja, ale táto otázka je z kategórie účtovania zmenární. (nevýstižne som to nazvala)
Tiež som pôvodne viedla valuty len v pokladniach, avšak, nakoľko je potrebné urobiť výdaj, ako píšeš aj ty v účtovnom ocenení, t.j. buď metódou FIFO, alebo váž. aritm. priemer, aby som sa k tejto cene dopracovala, nahadzujem valuty do skladu, aby ich oceňoval a pravidelne preceňoval SW-preto sú "v sklade" /vieš EURá máme napr. na tretej poličke zľava, 2 regál :)/

Tiež som sa s touto problematikou nevedela stotožniť-valuty na sklade, ale podľa usmernenia DRSR k účtovaniu v zmenárňach sa tento nákup a predaj vedie jednak v cene nákupu a predaja v akých boli skutočne nakúpené a predané (tie sú daňovými príjmami a výdavkami ovplyvňujúcimi základ dane - ide o JÚ, ale to nie je podstatné), a súčasne nákup v obstar. cene a výdaj v Skk v účtovnom ocenení sa má zaúčtovať ako PNZD a VNZD).

Kurzové rozdiely je potrebné prepočítať so zostatkami hodnoty v účtovnom ocenení a kurzom k 31.12.
Už som sa spojila aj s audítorkou, hodnota k 1.1. = hodnota k 31.12. predch.obd.

Len doplním, prečo som zvolila tento spôsob účtovania.
účtujem v SW Pohoda.
Aby som nemusela oceňovať valuty pri každom pohybe na kalkulačke, to by bolo pri pohyboch - pri počte dokladov, aké sú denne v zmenárni nemysliteľné, rozhodla som sa použiť - využiť skladovú evidenciu, aby to teda oceňoval SW.

Keď som pôvodne mala nahodené pokladne a napr. nákup valút som zaviedla vo valutovej pokladni ako príjem - ccez sklady, na sklad. karte sa mi to prejavilo na strane výdaja zo skladu a naopak, takže ocenenie valút pomocou SW by bolo nekorektné.

Preto nenahadzujem do valutových pokladní, ale cez príjemky a výdajky do skladu, kde príjem nahadzujem v cene obstarania a výdaj v účtovnom ocenení. Tieto pohyby by boli zaúčtované v Skk ocenení ako neovplyvňujúce základ dane. Ale viem účtovnú zostatkovú hodnotu valút. Pritom na karte (pre mňa Pokladňa valutová) aj aktuálny stav valút v cudzej mene.

Pôvodné Usmernenie DRSR k účtovaniu v zmenárňach malo celkom inú pointu účtovania, a to každý pohyb oceňovať kurzom NBS a rozdiel oproti kurzu nákup:NBS a predaj:NBS bol príjmom prípadne stratou. Nebol problém účtovania cez valutové pokladne.

Teraz, keď ale potrebujem urobiť výdaj v účt. ocenení, nie som ochotná to pri každom pohybe prerátavať ručne, preto som si pomohla cez ten sklad.
atka4
10.02.08,14:34
Atka ja nerozumiem otázke.

Valuty zásobami?

Na valuty mám osobitnú pokladňu. Príjem valút- kurzom za aké som ich nakúpila. Výdaj - buď NBS, (alebo FIFO, aritmet. priemer.)

V pokladni si vediem: príjem, výdaj v SK a zostatok v Sk, a ďalej príjem, výdaj zostatok v CM.
K 31.12.2007 mám napr. zostatok v SK -448,69 Sk, pričom mám v skutočnosti 2.3 EUR. Tieto eura ocením kurzom NBS 3.603, čo predstavuje pre mňa 77 Sk. Vznikne mi kurzový zisk v pokladni vo výške 525 Sk

Súhlasím, vo firmách, ktoré nerobia zmenárenskú činnosť, to takto robím aj ja.
Lila
11.02.08,07:32
Myslím, že daň. usmernenie pre zmenárne nieje v súlade so zákonom o účtovníctve, nakoľko nákup a predaj CM sa má účtovať kurzom nákupným a predajným. Nikde sa nehovorí o výnimkách.
atka4
13.02.08,21:21
Myslím, že daň. usmernenie pre zmenárne-nieje v súlade so zákonom o účtovníctve, nakoľko nákup a predaj CM sa má účtovať kurzom nákupným a predajným. Nikde sa nehovorí o výnimkách.
S tým súhlasím aj to tak robím, a ani usmernenie, ktoré je platné od 01.2006 nie je v tomto v rozpore so ZoÚčt., t.j. nákup aj predaj sa účtuje kurzom nákupným a predajným, ale....
len čo sa týka tzv. korunovej časti, t.j. korunovej pokladnice, kde máš príjem a výdaj ovplyvňujúci základ dane (v PÚ daňové výnosy a náklady), ale aby to nebolo také jednoduché, tak zas z valutovej pokladne to je v účtovaní trochu inak, príjem dávaš v ocenení nákupným kurzom a výdaj v ocenení účtovnom.
(preto u mňa to šalamúnske účtovanie cez sklady, aby SW vyrátaval - oceňoval valuty, ktoré potrebujem na vydanie z valutovej pokladne a nie ja ručne....)inak tieto pohyby, kt. mám na skladovej karte preúčtuvávam do valutovej pokladne, t.j.vo Valutových pokladniach príjem - nákup v cene obstarania, t.j. v nákupnej cene a výdaj v cene účtovného ocenenie- u mňa SW-om vypočítanej cene váženým aritmetickým priemerom. Obdobne to nakoniec radí aj Ing. Cenigová, len nemám momentálne knihu pri sebe, aby som hodila stranu...)
Lila
14.02.08,06:10
Ing. Cenigová sa žiaľ nestotožňuje s týmto daň. usmernením, nakoľko predaj valút z valut. pokladne má byť kurzom predajným a nie v účt. ocenení, ak to dávate z val. pokladne von v účt. ocenení, tak potom je to v rozpore so zák. o účt.
Naopak iné úbytky z val. pokl. napr. zálohy /tak tie by som účtovala v účt. ocenení, lebo to nie je predaj -konverzia /
atka4
14.02.08,07:41
Ing. Cenigová sa žiaľ nestotožňuje s týmto daň. usmernením, nakoľko predaj valút z valut. pokladne má byť kurzom predajným a nie v účt. ocenení, ak to dávate z val. pokladne von v účt. ocenení, tak potom je to v rozpore so zák. o účt.
Naopak iné úbytky z val. pokl. napr. zálohy /tak tie by som účtovala v účt. ocenení, lebo to nie je predaj -konverzia /

Jedno nevylučuje druhé.

Ale nie sú totožné pojmy predaj a výdaj-úbytok.
Predaj valút z valutovej pokladne sa urobí v kurze predajnom, t.j. v kurze zmenárne, za koľko boli valuty predané, t.j. tieto údaje prepočítané na Skk aj sú v tomto ocenení podchytené v korunovej pokladni.

ZoÚ, § 24, odst. 3
(3) Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska v deň vysporiadania obchodu.


Výdaj-úbytok prostriedkov-valút z valutovej pokladne sa však musí urobiť v účtovnom ocenení (FIFO alebo váž,aritm. priemer)

ZoÚ, § 25, odst. 4
4) Ak je to v súlade s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia podľa § 7 ods. 1, pri majetku, ktorým je rovnaký druh zásob vedený na sklade, rovnaký druh cenných papierov vedený v portfóliu účtovnej jednotky a pri peňažných prostriedkoch v rovnakej cudzej mene v pokladnici účtovnej jednotky, možno za spôsob ocenenia podľa odseku 1 považovať aj ocenenie úbytku cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku príslušného druhu majetku sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku tohto majetku. Rovnaký druh cenného papiera možno uvedeným spôsobom oceniť len v prípade, ak sú od rovnakého emitenta a znejú na rovnakú menu.

nákup aj predaj valút sa prejaví v dvoch pokladniach
napr.
P1-pokladňa korunová
P2-pokladňa valutová, napr. CZK
kurzy si vymýšľam, nepodstatné
kurz zmenárne pre 1 CZK: nákup = 1,20, predaj = 1,25
PS-počiatočný stav
PS P1 = 2000,- Sk
PS P2 = 1000 CZK, = 1230,00 Skk

Kúpim 1000 CZK, v kurze nákupnom príjem do pokladne Skk aj valutovej
t.j.
P2 príjem=1000 CZK/1200 Skk
P2 stav=1000+1000=2000 CZK/1230+1200=2430 Skk
a súčasne
P1 výdaj = 1200 SKK
P1 stav = 2000-1200=800 Skk

predaj 500CZK, v kurze zmenárne bude príjem do pokladne Skk, v účtovnom ocenení úbytok z pokladne valutovej, t.j.
P2 výdaj=500 CZK (2430:2000=1,215-účt.kurz VAP, 1,215*500=607,50Skk
P2 stav =2000-500=500CZK/2430-607,50=1822,50
a súčasne
P1 príjem = 500x1,25=625 Skk
P1 stav = 800 + 625 = 1425,- Sk

Ide o to, aby si neúmerne a neopodstatneme neskresľovala HV kurzovými rozdielmi, ktoré nie sú reálne.
V zmenárni je predsa pointou obchodovania mať pre zmenáreň výhodnojší - vyšší kurz pri predaji, za účelom dosiahnutia zisku.
t.j. nakúpiš za 200, predáš za 220, z čoho by si vlastne podľa evidencie na strane valút bola v obraze, koľko ich máš, ale v prepočte na Skk by to nebola reálna hodnota valút, pretože pri zaúčtovaní výdaja v kurze predajnom - podotýkam z pokladne valutovej, musíš ísť do mínusu.

Detto aj pri tovare môžeš vyskladniť len v takej cene, akú ten ktorý tovar v účtovnom ocenení má.
nemôžeš ani bežný tovar nakupovať a na sklad prijímať v cene obstarania a vydávať v cene predajnej, pretože pri modelovej situácii, že vydáš práve všetko, čo si nakúpila, t.j. stav v MJ bude 0 by bol stav v Skk hlboko v mínuse.
Lila
14.02.08,08:07
ZoÚ §24 odst.3, keďže sa tým živíte, tak pre Vás platí len 1. veta.
atka4
14.02.08,08:09
ZoÚ §24 odst.3, keďže sa tým živíte, tak pre Vás platí len 1. veta.
Aj zákon musíš ponímať komplexne, t.j. nemôžeš ignorovať ostatné ustanovenia.
Podľa tvojej rady, by som potom nemala robiť ani prepočet kurzových rozdielov, keď sa máme riadiť len 1.-ou vetou, nemôžeme predsa veci - ani §§ vytrhávať z kontextu.
Sabinka29
14.02.08,08:41
Dobrý deň, prosím vás pozrite sa ,či som dobre zaúčtovala kurz.rozdiel ku koncu roka.
V pokladni som mala -17.202,- Skk,ale v skutočnosti som mala 20.864,5 CZK, Kurz bol 1,263,tak pre mňa to znamená 26.351,86 Skk. Takže kurzový zisk je 9.149,- Sk? je to dobre, lebo už som z tých valút nešťastná.ďakujem a prajem krásneho Valentína.
atka4
14.02.08,09:08
Dobrý deň, prosím vás pozrite sa ,či som dobre zaúčtovala kurz.rozdiel ku koncu roka.
V pokladni som mala -17.202,- Skk,ale v skutočnosti som mala 20.864,5 CZK, Kurz bol 1,263,tak pre mňa to znamená 26.351,86 Skk. Takže kurzový zisk je 9.149,- Sk? je to dobre, lebo už som z tých valút nešťastná.ďakujem a prajem krásneho Valentína.

ak je stav CZK k 31.12. 20.864,50, po prepočte kurzom NBS musí byť zostatok uvedených 26.351,86 Sk
takže kurzový rozdiel je v tomto prípade 43.553,86 Sk.

Aj Vám a všetkým poraďákom pekného Valentína
Lila
14.02.08,09:12
stav val. pokladne k 31.12.2007 20.864,50 CZK x NBS 1,263 t.j. stav k 31.12.2007 vo valut. pokladni má byť po ocenení 26.351,86 Skk.
Zároveň je to aj poč. stav k 1.1.2008

Kurzový rozdiel Vám vznikne vo výške 43.553,86 Skk 211x/663x