mariannak
09.02.08,21:27
Môže si živnostník uplatniť do daňových výdavkov poistné, ktoré platil do ZP v období, keď mal prerušenú živnosť ?
atka4
09.02.08,20:36
Môže si živnostník uplatniť do daňových výdavkov poistné, ktoré platil do ZP v období, keď mal prerušenú živnosť ?
Nemôže, pretože mal prerušenú živnosť, a teda nepodnikal, t.j. uvedené výdavky nesúviseli so zabezpečením a udržaním príjmov....-lebo nepodnikal z vlastnej vôle v období prerušenia.
neshiq
09.02.08,20:50
a co taky, ktory bol zamestantny na dohodu, pricom si platil ZP niekolko mesiacov sam, ale potom ho prerusil z dovodu nastupu do skoly? (v praci pokracoval). ked tak - uplatnuje ho az pri rocnom zdravotnom zuctovani alebo uz pri danovom priznani ? dik
Janaex
09.02.08,20:53
a čo poistné zaplatené do SP ako dobrovoľne poistená osoba v období kedy mi nevznikla povinná účasť,môžem toto poistné uviesť do vydávkov ?
evina
09.02.08,20:54
a čo poistné zaplatené do SP ako dobrovoľne poistená osoba v období kedy mi nevznikla povinná účasť,môžem toto poistné uviesť do vydávkov ?
Áno.
atka4
09.02.08,20:55
a co taky, ktory bol zamestantny na dohodu, pricom si platil ZP niekolko mesiacov sam, ale potom ho prerusil z dovodu nastupu do skoly? (v praci pokracoval). ked tak - uplatnuje ho az pri rocnom zdravotnom zuctovani alebo uz pri danovom priznani ? dik

/v predch. príspevku bol SZČO, kt. prerušil živnosť....ide tiež o SZČO, ktorý popri živnosti pracoval na dohodu, alebo ako ? - mne nejasné zadanie - málo informácií:mee:/
Andyke
09.02.08,20:56
a čo poistné zaplatené do SP ako dobrovoľne poistená osoba v období kedy mi nevznikla povinná účasť,môžem toto poistné uviesť do vydávkov ?

Je to výdavok ovplyvňuj. základ dane.
neshiq
09.02.08,22:07
/v predch. príspevku bol SZČO, kt. prerušil živnosť....ide tiež o SZČO, ktorý popri živnosti pracoval na dohodu, alebo ako ? - mne nejasné zadanie - málo informácií:mee:/

atka nie, je to takto: mesiac 1,2 som bol v skole... 3 na urade (takze za 3 mesiace za mna platil poistne stat) .. potom som mesiace 4,5,6,7,8 pracoval na dohodu, pricom som si sam platil mesacne 692sk do zdravotky kedze ich za mna neodvazdzal "sef". a dalej 9,10,11,12 som bol znovu student a teda za mna platil stat. staci ?:)

edit: este otazka..ovplyvni nieco v danovom priznani ked som v jeden mesiac zarobil 5000sk a v dalsi 100000sk??? (zrejme co sa tyka nezdanitelneho minima)
Dakujem
Jozef Mihál
09.02.08,22:58
Všetky odvody, ktoré ste si platili počas roka 2007, sa tak či tak môžu zohľadniť v DP za rok 2007 ako položka znižujúca základ dane.
neshiq
09.02.08,23:40
Všetky odvody, ktoré ste si platili počas roka 2007, sa tak či tak môžu zohľadniť v DP za rok 2007 ako položka znižujúca základ dane.

pan Mihal, cize vo formulari DP:

r.32 (hruby prijem) mam povedzme 130000

v r.33 od r32 odratam, a teraz neviem ci 14% alebo 4% (som bol na dohode, kvazi zamestnanec teda, a na vasom blogu som pozeral tabulku percent pri ZP). povedzme teda ze 14%..cize r.33 bude 111800.

a teraz ta dolezite vec - uz v r.33 odratavam 3460 sk ktore som pocas 5 mesiacov zaplatil zdravotke? (5*692), alebo s nimi operujem az pri rocnom zuctovani zp?
v pripade ze ich zapocitavam uz v DP, je teda zaklad dane 130000 - (14% zo 130000) - 3460sk?

Dakujem.
Jozef Mihál
09.02.08,23:52
V r.33 započítate odvody ktoré Vám strhli v zamestnaní (čiže žiadne) plus odvody na zdravotné poistenie, ktoré ste platili ako "samoplatiteľ" - teda v čase, kedy ste neboli na úrade práce ani ste neboli študent.
atka4
10.02.08,10:47
pan Mihal, cize vo formulari DP:

r.32 (hruby prijem) mam povedzme 130000

v r.33 od r32 odratam, a teraz neviem ci 14% alebo 4% */1.(som bol na dohode, kvazi zamestnanec teda, a na vasom blogu som pozeral tabulku percent pri ZP). povedzme teda ze 14%..cize r.33 bude 111800.

a teraz ta dolezite vec - uz v r.33 odratavam 3460 sk ktore som pocas 5 mesiacov zaplatil zdravotke? (5*692), alebo s nimi operujem az pri rocnom zuctovani zp?
v pripade ze ich zapocitavam uz v DP, je teda zaklad dane 130000 - (14% zo 130000 - nie, len sumu podľa Potvrdenia od zamestnávateľa, ktorú uviedol v r.03, alebo 13. ) - 3460sk?

Dakujem.

*/1
Keď si bol zamestnancom, tak si dostal od zamestnávateľa Potvrdenie o príjme....v ktorom sa uvádza v riadku 03. prípadne v riadku 13., koľko z príjmov bolo odvedené na poistné - ak zamestnávateľ mal povinnosť zrážať preddavky na ZP -prípadne aj ostatné poistné a zrážal. Čiže ty si nedorátavaš, ako sa pýtaš a teraz neviem ci 14% alebo 4%"
mariannak
10.02.08,16:33
Všetky odvody, ktoré ste si platili počas roka 2007, sa tak či tak môžu zohľadniť v DP za rok 2007 ako položka znižujúca základ dane.

Čiže poistné zaplatené do ZP môžem považovať za daňový výdavok aj keď bola prerušená živnosť a aj napr. v prípade vzniku živn.oprávn. v 08/07 a od 01-07/07 bol samoplatiteľ a platil si 692,-Sk do ZP. Všetky zaplatené poistné do ZP sú daň.výdavkami. Ď.
Erikaika
11.02.08,10:51
Nemôže to pri daňovej kontrole daňový úrad vyhodiť, neuznať ako daňový výdavok, keď nebol podnikateľom? O aký § zák. o dani z príjmov sa môžem oprieť?
neshiq
11.02.08,12:45
edit: vyriesene. dakujem
mariannak
15.02.08,07:49
Nemôže to pri daňovej kontrole daňový úrad vyhodiť, neuznať ako daňový výdavok, keď nebol podnikateľom? O aký § zák. o dani z príjmov sa môžem oprieť?

prosím......
mariannak
22.02.08,08:07
posúvam
Aljok
22.02.08,09:07
Ohľadom zaplateného poistného do ZP ako samoplatiteľ pred začatím živnosti a počas prerušenia živnosti som zaslala dopyt na DR SR a prišla mi takáto odpoveď:

"Uplatniť poistné, či už povinne platené alebo platené ako dobrovoľne poistená osoba, u ktorej už tiež ide o povinné platby, daňovník do daňových výdavkov môže uplatniť len ak ich platí v súvislosti s dosahovanými príjmami podľa §6 zákona o dani z príjmov. V prípade, ak daňovník platí ako dobrovoľne poistená osoba poistné pre začatím podnikateľskej činnosti, resp. počas pozastavenia živnosti, tieto výdavky nie je možné považovať za daňové výdavky podľa §19 zákona o dani z príjmov, nakoľko za daňové výdavky je možné považovať len výdavky platené v období vykonávania podnikateľskej činnosti, t.j. len za obdobie, v ktorom daňovníkovi budú plynúť príjmy podľa §6 zákona o dani z príjmov. Uvedené zodpovedá aj definícii daňového výdavku vymedzenej v §2 písm. i) zákona o dani z príjmov, podľa ktorej je daňovým výdavkom výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa §6 ods. 11, t.j. daňovník uplatní výdavok spĺňajúci podmienky pre uplatnenie takéhoto výdavku do daňových výdavkov v období, kedy o ňom začne účtovať alebo viesť evidenciu podľa §6 ods. 11 zákona o dani z príjmov."