selenay
09.02.08,20:42
Prosím Vás, poraďte mi, ako sa v jednoduchom účtovníctve účtuje predaj majetku firmy dražbou. Konkrétne: v majetku bol osobný automobil, ktorý "zobral" exekútor vzhľadom k tomu, že firma má dlh voči sociálnej poisťovni. Tento predal na dražbe, o čom sme obdržali zápis. Zaúčtovala som to ako predaj auta (príjem ovplyvňujúci DZ) a zároveň úhrada poistného do sociálnej poisťovne (výdaj ovplyvňujúci DZ). Konečný efekt som mala O. Známa mi radila, že to nemám dobre, že si mám zaúčtovať len úhradu poistného do SP - teda výdavok ovplyvn.DZ. Neviem.... mne to vychádza, že tam mám dať aj príjem ... poraďte, prosím.
andrej_rv
09.02.08,20:02
Prosím Vás, poraďte mi, ako sa v jednoduchom účtovníctve účtuje predaj majetku firmy dražbou. Konkrétne: v majetku bol osobný automobil, ktorý "zobral" exekútor vzhľadom k tomu, že firma má dlh voči sociálnej poisťovni. Tento predal na dražbe, o čom sme obdržali zápis. .
Keďže pri nedošlo k pohybu Tvojich finančných prostriedkov, o dražbe v priebehu roka v peňažnom denníku nebudeš účtovať. Urobíš len zápisy v pomocných knihách - v knihe záväzkov zníženie záväzku voči SP a v knihe dlhodobého majetku vyradenie automobilu v dôsledku predaja.
Na konci roka poznačíš v peňažnom denníku nepeňažné uzávierkové operácie:
- príjem z dražby auta ako ostatný zdaniteľný príjem
- daňovú zostatkovú cenu vydraženého auta ako výdavok ovplyvňujúci daň (na daňové odpisy v roku predaja nie je nárok)
- úhradu dlžného poistného do SP ako výdavok ovplyvňujúci daň (VOZD je však len suma dlžného poistného, penále resp. ostatné sankcie platené do poisťovne sú VNZD)
resola
25.03.08,17:06
Chcem aj ja poprosiť o radu, čo sa tyka dražby majetku. Jeden moj klient FO SZČO učtuje v JU sa dostal do platobnej neschopnosti a nebol schopny splacať uver , ktory mal založeny nehnuteľnosťou.Banka odpredala svoju pohľadavku jednej nemenovanej firme.ktora uvedenu nehnuteľnosť dala do dražby. Nehnuteľnosť bola vydražená za 4,5mil. a zostatkova hodnota majetku je 3,08mil. Ja mam len oznamenie o vykonani dražby v uvedenej hodnote , nemam žiadny započet pohľadavky ani prijem peňazi. Som bezradna neviem ako mam učtovať . Ďalšia vec je , že dražba bola vykonana ešte v roku 2006 a do dnešneho dňa nehnuteľnosť nebola oficialne odovzdana. Dokonca je to cele na sude.Prosim poraďte ako mam postupovať .
resola
25.03.08,17:15
Prosim , nevie nikto poradiť .
resola
25.03.08,18:48
Prosim, skuste niekto poradiť????????