patt
09.02.08,23:27
Caute,vsetci.Poradi mi niekto? Moja mama darovala svoju polovicu rodinneho domu svojmu bratovi s tym,ze jej najde byt podla jej vyberu do urciteho casu.Tym padom sa prepisal cely dom na neho.Ten cas presiel,mama si byt nevybrala a podala ziadost o vratenie svojej polovice domu pre nenaplnenie obsahu zmluvy(byty na nizkej urovni,preto ich odmietala) .No stalo sa,co nikto necakal,stryko tragicky zahynul.Teda,dom sa stane predmetom dedicskeho konania.Dokaze mi niekto poradit,ako tomu zabranit,kedze sud este vo veci nekonal??? Vopred dakujem.
kitky
10.02.08,13:47
Ahoj, si uplne ale uplne mimotemy.
Poziadaj admina o preradenie do tej spravnej.:)
Richard
11.02.08,21:35
presunuté
Jaguár
14.02.08,10:49
ja si skôr myslím, že predmetom dedičstva môže byť len polovica domu, ktorá patrila vášej matke.

K darovacej zmluve: Občiansky zákonník upravuje darovaciu zmluvu v § 628 - 630. A jednou z náležitosti zmluvy je i jej bezoplatnosť. Znamená, že darovaný nemá žiadne právne povinnosti.
staslov
14.02.08,10:58
Napíš, či tá povinnosť bola v zmluve dohodnutá, ak áno jedinou možnosťou je domáhať sa určenia neplatnosti takejto darovacej zmluvy, v dôsledku čoho by predmetný spoluvlastnícky podiel vo výške 1/2 nemohol byť predmetom dedičského konania. Pokiaľ v darovacej zmluve nie je oná" povinnosť dohodnutá, neexistuje podľa mńa žiadna možnosť k tomu, aby spoluvlastnícky podiel nebol predmetom dedenia.
ANNAP
15.02.08,09:33
môže byť v darovacej zmluve na nehnuteľnosť medzi súrodencami / jedná sa o rodičovský dom, ktorý dvaja súrodenci darujú tretiemu klauzula " zákaz predaja tejto nehnuteľnosti "
ANNAP
18.02.08,04:11
POSÚVAM.....
Chobot
18.02.08,07:46
POSÚVAM.....


môže byť v darovacej zmluve na nehnuteľnosť medzi súrodencami / jedná sa o rodičovský dom, ktorý dvaja súrodenci darujú tretiemu klauzula " zákaz predaja tejto nehnuteľnosti "

To si sa pýtala? Z citovaného som pochopil, že to konštatuješ a odpovedať netreba. AK sa pýtaš, treba použiť na konci vety opytovacie znamienko, aby sme vedeli, že ide o otázku.

Ale k veci: Priamo zákaz predaja sa asi do Ťarchy domu dať nedá. Nemôžeš takto obmedzovať vlastnícke právo. Dá sa tam ale dať, že po dobu X rokov majú tí čo darovali (menovite uviesť) predkupné právo na nehnuteľnosť, alebo vinkulovať nehnuteľnosť na darcov tak, aby bez ich súhlasu nebolo možné s nehnuteľnosťou nakladať.
elli
18.02.08,11:01
môže byť v darovacej zmluve na nehnuteľnosť medzi súrodencami / jedná sa o rodičovský dom, ktorý dvaja súrodenci darujú tretiemu klauzula " zákaz predaja tejto nehnuteľnosti "

Nemoze. Darovanie je typicke tym, ze ide o nepodmieneny pravny ukon, teda bez podmienok.
Ak v zmluve takato podmienka je, podla prava by mal kataster vkladove konanie prerusit a vyzvat zmluvne strany na opravu (v lepsom pripade), v horsom pripade navrh na vklad vlastnickeho prava zamietne pre nesplnenie zakonnych podmienok.
Ciastocnym riesenim je vecne bremeno - prava dozivotneho uzivania celej nehnutelnosti/vsetkych nehnutelnosti = predmetu daru, v prospech darcov. Tym prakticky dosiahnete, ze nenajdu kupujuceho, ktory by bol ochotny kupit nehnutelnost/nehnutelnosti aj s takymito tarchami a obmedzeniami.
ivetamt
12.07.08,06:39
Prosim o radu.

Dcere som darovala pred 2 rokmi ojazdene auto. Spisali sme o tejto skutocnosti darovaciu zmluvu, ktoru podpisali aj dvaja svedkovia.

Je tato darovacia zmluva pravoplatna a ma taku istu vahu, ako darovacia zmluva, ktora je overena notarom?
Celsus
12.07.08,20:41
Áno je platná. Overenie podpisov u notára sa nevyžaduje.
Chobot
14.07.08,08:42
Prosim o radu.

Dcere som darovala pred 2 rokmi ojazdene auto. Spisali sme o tejto skutocnosti darovaciu zmluvu, ktoru podpisali aj dvaja svedkovia.

Je tato darovacia zmluva pravoplatna a ma taku istu vahu, ako darovacia zmluva, ktora je overena notarom?

Na darovanie auta nie je potrebné spísať darovaciu zmluvu. Vlastníctvo auta sa aj tak zmení až po zápise zmeny majiteľa v TP. A na to neviem, či stačí darovacia zmluva, hoci aj notársky overená. Pôvodný majiteľ musí osobne odhlásiť auto na dopravnom inšpektoráte. Vyhnúť sa tomu dá jedine vystavením plnej moci na zastupovanie vlastníka voči DI. Nie som si istý, či by na tento úkon akceptovali aj notársky overenú darovaciu zmluvu. Skôr si myslím, že nie. Ale spýtaj sa na príslušnom DI.

Prípadne upresni otázku, na aké účely potrebuješ tú darovaciu zmluvu a dokonca po 2 rokoch od spísania:eek:!

Veď ak už došlo k prepisu auta, tak je vo vlastníctve nového majiteľa a darovacia zmluva je už potom úplne bezpredmetná.
intessimo
14.07.08,13:47
Prosim o radu.

Dcere som darovala pred 2 rokmi ojazdene auto. Spisali sme o tejto skutocnosti darovaciu zmluvu, ktoru podpisali aj dvaja svedkovia.

Je tato darovacia zmluva pravoplatna a ma taku istu vahu, ako darovacia zmluva, ktora je overena notarom?

Zmluva je pravoplatna bez ohladu na to, ci je auto zapisena na DI ! Zapis na DI nie to iste ako zapis do katastra nehnutelnosti v pripade darovania nehnuteľnosti, kde ma zapis konstitutívne ucinky.
Samozrejme zmluva nemusi byt pisomna a uz vobec nie overena notarom. Avsak v pripade sporu medzi zmluvnymi stranami o platnost zmluvy (resp. pravost podpisov), dokazne bremeno nenesie strana ktora pravost podpisov namieta ale druha zmluvna strana.