MLP
10.02.08,09:35
Dobry den,

chcela by som sa Vas spytat ohladom mobilnych telefonov, ktore ma zivnostnik zahrnute v podnikani. Ma 3 mobilne telefony, takze neviem ako by si ich odovodnil pri danovej kontrole. Vsetky 3 telefony plati jednou postovou poukazkou. Na kazdy mobil ma zvlast fakturu. Tzn. ze ma 3 faktury a jednu postovu poukazku. Mozem mu uplatnit napr. iba 2 telefony, takze by som zauctovala iba 2 faktury? Neviem, ci by s tym nebol problem, keby som v pokladni mala postovu poukazku na cenu 3 faktur a zauctovala by som cez pokladnu iba ciastocnu sumu, za 2 telefony.

Dakujem pekne za radu.
Zoltán Kovács
10.02.08,08:47
Dobry den,

chcela by som sa Vas spytat ohladom mobilnych telefonov, ktore ma zivnostnik zahrnute v podnikani. Ma 3 mobilne telefony, takze neviem ako by si ich odovodnil pri danovej kontrole. Vsetky 3 telefony plati jednou postovou poukazkou. Na kazdy mobil ma zvlast fakturu. Tzn. ze ma 3 faktury a jednu postovu poukazku. Mozem mu uplatnit napr. iba 2 telefony, takze by som zauctovala iba 2 faktury? Neviem, ci by s tym nebol problem, keby som v pokladni mala postovu poukazku na cenu 3 faktur a zauctovala by som cez pokladnu iba ciastocnu sumu, za 2 telefony.

Dakujem pekne za radu.

Do knihy záväzkov (faktúr) zaeviduješ všetky tri faktúry. A pri úhrade dve zaúčtuješ ako výdavok ovplyvňujúci základ dane, a jeden ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
MLP
10.02.08,09:05
Dakujem za odpoved. Len teraz prezeram tie faktury a nema na nich uvedene aktualne ICO a DIC, tak asi mu ich aj tak neuplatnim. Minuly rok mu spracovavala uctovnictvo ina uctovnicka a ona mu uplatnila vsetky 3 faktury bez ohladu na to, ze nema spravne ICO a DIC na fakturach. Takze to asi nemozem uplatnit, ze? Na fakturach je uvedene ICo, ktore mal zivnostnik pridelene na zaciatku podnikania.

Dakujem este raz.
Prue
10.02.08,10:30
Faktúry vráť živnostníkovi, nech si dá do poriadku všetky údaje u mobilného operátora a požiada o opravu faktúr. Ty sa predsa nemôžeš rozhodnúť, že tie výdavky neuplatníš, to treba prebrať s dotyčným živnostníkov a navrhnúť mu prípadné riešenia.
Zoltán Kovács
10.02.08,10:35
Faktúry vráť živnostníkovi, nech si dá do poriadku všetky údaje u mobilného operátora a požiada o opravu faktúr. Ty sa predsa nemôžeš rozhodnúť, že tie výdavky neuplatníš, to treba prebrať s dotyčným živnostníkov a navrhnúť mu prípadné riešenia.

Z vlastnej skúsenosti z minulého roka viem, že operátor spätne nedoplní údaj IČO na faktúru. Totiž nemá prečo, mobil bol kupovaný na občana a nie na podnikateľa. Operátor môže urobiť jedine to, že od ďalšej faktúry už bude uvedené aj IČO, ale tomu predchádza prevod mobilu z občana na podnikateľa a podpísaniu dodatku k zmluve a nejakého administratívneho poplatku.
Prue
10.02.08,10:44
Smith, ale ja som reagovala na otázku zadávateľky, ktorá uviedla, že na faktúrach sú nesprávne údaje IČO a DIČ; podľa toho mi z uvedeného vyplýva, že sa nejedná o prechod z občana-nepodnikateľa na podnikateľa.
Zoltán Kovács
10.02.08,10:46
Smith, ale ja som reagovala na otázku zadávateľky, ktorá uviedla, že na faktúrach sú nesprávne údaje IČO a DIČ; podľa toho mi z uvedeného vyplýva, že sa nejedná o prechod z občana-nepodnikateľa na podnikateľa.

Moja odpoveď bola vo všeobecnej rovine. Ale podľa zadania zrejme mobily boli kupované na starú živnosť s iným IČO. A to operátor nemá prečo meniť spätne, jedine tak isto ako som popísal vyššie.
Trini
11.03.08,11:59
Chcela by som sa pridať k téme. Takže každý, kto chce uplatniť výdavky na mobil musí ho mať zaevidovaný ako živnostník? Nemôže ho mať ako fyzická osoba, ak je na jeho meno?:eek:


Ďakujem za skorú odpoveď.
balunka
11.03.08,12:35
ano, ak ich máš registrované na meno nemôžeš si ich dať do nákladov
balunka
11.03.08,12:36
dodatok
musia byť na IČO
Jana Acsová
11.03.08,12:57
Na fakturach je uvedene ICo, ktore mal zivnostnik pridelene na zaciatku podnikania.
IČO sa nemenilo (ak nepretržite pokračuje v činnosti a nenastali nejaké neobvyklé skutočnosti). V roku 2004 sa prideľovali nové DIČ. Doklady sú vyhotovované na podnikateľa. Údaje je potrebné aktualizovať - nahlásiť zmenu u mobilného operátora. Keby sa jednalo o platiteľa DPH, tak doklady nespĺňajú povinné náležitosti.

IČO: identifikačné číslo organizácie
DIČ: daňové identifikačné číslo
Denisa13
14.03.08,19:37
Robím v programe Alfa a tam sa nedá priradiť k jednému dokladu z pokladne viacej faktúr...teda aby som rozpísala účtovanie napr. troch Fa za mobilné telefóny...aspoň tak mi to povedali v krose.
bobo1
17.03.08,15:28
Potrebovala by som poradiť pre SZČO ( platcu DPH ) akési "rozumné" percento súkromných hovorov na svojich mobiloch, ktoré má ku svojej živnosti. Neviem či je správne nejakým "kvalifikovaným odhadom :-) " určiť, že je to napr. 20 % a o príslušnú sumu navýšiť základ dane. Mne sa to celkom páči a Vám ?
Denisa13
21.03.08,21:39
No ak sa rozhodujem tými percentami, tak zvažujem, či má jeden alebo viac telefónov a okrem toho akého charakteru má živnosť. A potom si určím zhruba koľko percent.
Dana K.
21.03.08,21:55
Potrebovala by som poradiť pre SZČO ( platcu DPH ) akési "rozumné" percento súkromných hovorov na svojich mobiloch, ktoré má ku svojej živnosti. Neviem či je správne nejakým "kvalifikovaným odhadom :-) " určiť, že je to napr. 20 % a o príslušnú sumu navýšiť základ dane. Mne sa to celkom páči a Vám ?

Najlepšie by bolo odsledovať si tie hovory. Aktivovať si zasielanie podrobného výpisu hovorov napr.za 3 mesiace, vyznačiť ktoré hovory sú pracovné, a ktoré súkromné a spriemerovať to. Bude to aj podklad pre daňovú kontrolu. Väčšina podnikateľov si dáva do nákladov 100% sumy.