Zuzana Boháčová
10.02.08,09:58
Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
DanielaSL
10.02.08,09:04
Faktúry si nahadzujem do záväzkov hneď ako mi prídu podľa dátumu prijatia. Aj na faktúre si zaznamenám kedy prišla. No a potom účtujem doklady podľa dátumu v peňažnom denníku. Zoradím si doklady od 1. do posledného v mesiaci a rad radom účtujem. Tak isto pokladničné doklady aj bankové výpisy..
mysimis
10.02.08,09:14
Keď dostanem jednorázovo JÚ tak si rozdelím doklady na pohľadávky, záväzky, pokladňu a výpisy z bú. Faktúry účtujem podľa dátumu prijatia. Potom zaúčtujem banku a pokladňu.
Zuzana Boháčová
10.02.08,09:18
ďakujem Vám moc dievčatá:)
Zuzana Boháčová
10.02.08,10:11
hm.. prosím Vás, a faktúru za nákup v METRE,účtujete do faktúr,alebo priamo ako výdaj z pokladne?
Prue
10.02.08,10:21
niekto ich dáva priamo do pokladne a v niektorých účtovníctvach ich nájdeš v knihe záväzkov.
Zoltán Kovács
10.02.08,10:40
hm.. prosím Vás, a faktúru za nákup v METRE,účtujete do faktúr,alebo priamo ako výdaj z pokladne?


niekto ich dáva priamo do pokladne a v niektorých účtovníctvach ich nájdeš v knihe záväzkov.

Ja ich účtujem priamo do pokladne. Totiž, ak ich zaevidujem do knihy záväzkov (faktúr), nemám doklad o úhrade, ktorý by som mohol potom priložiť k VPD.
Iné je ak nákup bol platený cez kartu z účtu.
Zuzana Boháčová
10.02.08,11:08
aj iné hotovostné faktúry,okrem Metra,že by som si nahodila priamo cez pokladňu?
tiež ma pletie to,že nebudú zaevidované v knihe došlých faktúr:(
ale taktiež k faktúre nemám úhradu,ako vraví smith..
takže žeby všetky hotovostné naúčtujem cez pokladňu,bude to ok?
(len nebudú v knihe faktúr,joj:mee:
mysimis
10.02.08,11:24
Robím to aj ja tak ako to hovorí Smith, pokiaľ nemáš potom doklad o zaplatení, účtuj to priamo do pokladne.
Zuzana Boháčová
10.02.08,11:47
OK ďakujem Vám moc:)
Zuzana Boháčová
10.02.08,11:50
a keď máte rozpis elektriny na pol roka
ako si to prosím Vás Vy evidujete - do záväzkov - každý jeden zápis samostatne,podľa dátumu dodania?
a potom z banky úhrady záväzku?
ďakujem
Zuzana Boháčová
10.02.08,12:05
Faktúry si nahadzujem do záväzkov hneď ako mi prídu podľa dátumu prijatia. Aj na faktúre si zaznamenám kedy prišla. No a potom účtujem doklady podľa dátumu v peňažnom denníku. Zoradím si doklady od 1. do posledného v mesiaci a rad radom účtujem. Tak isto pokladničné doklady aj bankové výpisy..


faktúry-vystavené aj prijaté,by som mala interným číslom asi aj označiť,porade podľa dátumu vystavenia,správne?
mysimis
10.02.08,16:32
Áno,podľa dátumu vystavenia.
Rozalka
10.02.08,17:53
Ja ich účtujem priamo do pokladne. Totiž, ak ich zaevidujem do knihy záväzkov (faktúr), nemám doklad o úhrade, ktorý by som mohol potom priložiť k VPD.
Iné je ak nákup bol platený cez kartu z účtu.
Pokiaľ som faktúru dostala do ruky v momente jej úhrady, nevznikol mi žiaden záväzok, účtujem priamo do pokladne, aj v prípade úhrady kartou, vtedy účtujem prostredníctvom priebežnej položky.
JuKaS
10.02.08,20:20
Prostredníctvom priebežnej položky sa neúčtujú žiadne účtovné prípady, tieto nám slúžia len pri prevode peňazí medzi pokladňou a bankou a opačne, pri prevode peňazí medzi dvoma účtami a to v prípade, ak nám chýba jeden z dokladov.
Zuzana Boháčová
11.02.08,09:19
a keď máte rozpis elektriny na pol roka
ako si to prosím Vás Vy evidujete - do záväzkov - každý jeden zápis samostatne,podľa dátumu dodania?
a potom z banky úhrady záväzku?
ďakujem

ďakujem Vám pekne,že mi pomáhate.

a tú elektrinu si ako účtujeta?:confused:
mysimis
11.02.08,09:22
Elektrinu účtujem tak ako si to popísala. Predpis záloh do záväzkov a cez banku dám uhradiť záväzok.
Zuzana Boháčová
11.02.08,15:35
Elektrinu účtujem tak ako si to popísala. Predpis záloh do záväzkov a cez banku dám uhradiť záväzok.

dik moc mysimis
a mzdy si tiež účtuješ cez záväzky?lebo niekto to účtuje len cez peňažný denník,iba úhrady...
mysimis
11.02.08,15:41
Mzdy účtujem priamo cez pokladňu, nie cez záväzky.
Zuzana Boháčová
11.02.08,15:49
prosím ťa,a keď si faktúry účtujem do záväzkov,ako mám pomenovať predmet fakturácie-tam píšeš to,čo je na faktúre?
napr. telefónne poplatky
čistiace služby - neviem,nákup rohožiek,to je prevádzková réžia alebo spotreba materiálu?
nákup plastových okien (stali iba 12 tis sk,takže to neúčtujem do dlhodobého majetku,ale ako? ja netuším..
poradíš mi prosím ťa?
Marína
11.02.08,16:28
dik moc mysimis
a mzdy si tiež účtuješ cez záväzky?lebo niekto to účtuje len cez peňažný denník,iba úhrady...
Postupy účtovania JU
§ 5
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov
(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.
Mzda je záväzok zamestnávateľa voči zamestnancom.
Zuzana Boháčová
11.02.08,19:01
keď si faktúry účtujem do záväzkov,ako mám pomenovať predmet fakturácie-tam píšeš to,čo je na faktúre?
napr. telefónne poplatky..:confused:
čistiace služby - neviem,pomenuje to nákup rohožiek, - to je prevádzková réžia alebo spotreba materiálu?
nákup plastových okien (stali iba 12 tis sk,takže to neúčtujem do dlhodobého majetku,ale ako? ja netuším..
poradíš mi prosím ťa?
posúvam ďalej
Manual
11.02.08,19:14
prosím ťa,a keď si faktúry účtujem do záväzkov,ako mám pomenovať predmet fakturácie-tam píšeš to,čo je na faktúre?
napr. telefónne poplatky telefon
čistiace služby - neviem,nákup rohožiek,to je prevádzková réžia alebo spotreba materiálu? režijný material
nákup plastových okien (stali iba 12 tis sk,takže to neúčtujem do dlhodobého majetku,ale ako? ja netuším.. Ak okná menia napr. na kancelárii, tak to dáš do réžie = je to oprava. Ak ich stavebná firma montuje u zákazníka tak to je material.
poradíš mi prosím ťa?
Do predmetu fakturácie daj to čo obsahuje faktúra. musíš vedieť akú činnosť vykonáva firma ktorú účtuješ a podľa toho môžeš zaradiť obsah faktúry napr. do materialu, tovaru, réžie. Ak je to JU, tak do záväzkov nahraj k 31.12.07 aj odvody do ZP, SP, DPH za 4Q, daň zo závislej činnosti z výplat za 12/07, daň z príjmu FO atď.....
Monika Kováčová
11.02.08,19:14
ako píše Janko: réžia, materiál, HIM, tovar atď...
danushka
11.02.08,19:24
prosím ťa,a keď si faktúry účtujem do záväzkov,ako mám pomenovať predmet fakturácie-tam píšeš to,čo je na faktúre?
napr. telefónne poplatky
čistiace služby - neviem,nákup rohožiek,to je prevádzková réžia alebo spotreba materiálu?
nákup plastových okien (stali iba 12 tis sk,takže to neúčtujem do dlhodobého majetku,ale ako? ja netuším..
poradíš mi prosím ťa?
Neviem v akom softe Zuzka pracuješ, ale už pri evidencii faktúry by ťa mal soft púšťať k predkontácii, kde si priamo začleníš účtovný prípad. Dnešné programy JÚ už umožňujú členiť aj na analytiku, tzn.že ak máš v softe v réžii ponúkané niečo, predpokladám že tá ponuka sa dá rozšíriť o tvoju analytiku. Sama musíš zvážiť aj zdravým sedliackym rozumom čo je nákup režijného meteriálu a čo zaradíš medzi - réžiu ostatné. Ja by som nákup plastových okien za 12tis. šupla jednorazovým odpisom v členení nákup režijného materiálu. Neviem či sa to dá definovať ako nákup drob.majetku:confused:, ktorý treba evidovať interne...
Ja mám napr. aj dovody za podnikateľa rozdelené analytikou na odvody do SP a ZP - je to tak prehľadnejšie pri RZZP. Treba si vytvoriť systém, ktorý sa Ti bude zdať najprehľadnejší a hlavne zrozumiteľný podnikateľovi, ak si vyžiada nejaké výstupy.
Zuzana Boháčová
11.02.08,20:02
Neviem v akom softe Zuzka pracuješ, ale už pri evidencii faktúry by ťa mal soft púšťať k predkontácii, kde si priamo začleníš účtovný prípad. Dnešné programy JÚ už umožňujú členiť aj na analytiku, tzn.že ak máš v softe v réžii ponúkané niečo, predpokladám že tá ponuka sa dá rozšíriť o tvoju analytiku. Sama musíš zvážiť aj zdravým sedliackym rozumom čo je nákup režijného meteriálu a čo zaradíš medzi - réžiu ostatné. Ja by som nákup plastových okien za 12tis. šupla jednorazovým odpisom v členení nákup režijného materiálu. Neviem či sa to dá definovať ako nákup drob.majetku:confused:, ktorý treba evidovať interne...
Ja mám napr. aj dovody za podnikateľa rozdelené analytikou na odvody do SP a ZP - je to tak prehľadnejšie pri RZZP. Treba si vytvoriť systém, ktorý sa Ti bude zdať najprehľadnejší a hlavne zrozumiteľný podnikateľovi, ak si vyžiada nejaké výstupy.

ďakujem Vám moc moc všetkým,ste hrozne zlatí:)

ja pracujem v ALFE,nič mi to na výber-(teda zatiaľ,pri nahadzovaní faktúr),neponúka (len si môžem zadefinovať uživateľský text)
ďalej mám ochranu objektu SBSkou(strážia reštauráciu,ktorej robím účt) - napíšem do textu "služby" - to stačí?

keď si evidujem energiu-mám napísať záloha elektr.energie alebo je správnejšie služby?

ja som v tomto úúplný nováčik,tak sa ospravedlňujem za trošku blbé otázky:(
Monika Kováčová
11.02.08,20:05
polož si otázku, ako ti to pomôže: Myslím, že pri úhrade budeš vedieť kam zaradiť faktúru: tovar, materiál, réžia...
nemusíš ju potom pracne vyhľadať, aby si vedela čo bolo predmetom fakturácie.
Ja osobne napr. využívam takúto textáciu len pri nových dodávateľoch: už viem, že Orange je réžia, že SBS je réžia, že Zsl.energetika je réžia, že JankoHraško s.r.o. je tovar a pod.

Takže netráp sa s rozpisovaním textov služby, energie, telefóny a pod pri evidovaní fa.
Takéto členenie je dôležité v Peňažnom denníku...
Rozalka
11.02.08,20:48
Prostredníctvom priebežnej položky sa neúčtujú žiadne účtovné prípady, tieto nám slúžia len pri prevode peňazí medzi pokladňou a bankou a opačne, pri prevode peňazí medzi dvoma účtami a to v prípade, ak nám chýba jeden z dokladov.

Dovolím si nesúhlasiť, od r. 2008 platia nové Opatrenia pre JÚ:

§ 12
(4) Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu v sume prijatej tržby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania inkasa príjem na účte v banke, a priebežná položka na strane výdavku.

(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.
Zuzana Boháčová
12.02.08,17:35
prosím Vás,
ako by ste zaúčtovali hotovostnú faktúru od dodávateľa,ale je mínusom
za vrátené obaly?

cez pokladňu priamo
do výdavkov mínusom
neviem,môže to byť "materiál" či čo??
sú to sklenené flašky za pivo..
ďakujem moc
Rozalka
12.02.08,17:56
prosím Vás,
ako by ste zaúčtovali hotovostnú faktúru od dodávateľa,ale je mínusom
za vrátené obaly?

cez pokladňu priamo
do výdavkov mínusom
neviem,môže to byť "materiál" či čo??
sú to sklenené flašky za pivo..
ďakujem moc
Niekde si zaúčtovala pĺusovú fa, tak pohľadaj, či je to materiál. Presne tam zaúčtuješ aj vrátenú hotovosť mínusom.
Zuzana Boháčová
12.02.08,18:03
Niekde si zaúčtovala pĺusovú fa, tak pohľadaj, či je to materiál. Presne tam zaúčtuješ aj vrátenú hotovosť mínusom.

ešte som ju nezaúčtovala..:o
vrátenie obalov účtujem na začiatku roka
nákup flašiek im účtovala iná ekonómka ešte v r.2007
ale keďže je to pivo do reštaurácie,myslím si,že materiál mínusom je ok..:confused:
len to sú iba obaly..
oni im väčšinou fakturujú samostatne pivo, samostatnou sumou flašky a samostatnou odpočet vrátených flašiek..
tak som z toho jasná:(
ekopo
12.02.08,18:13
Dovolím si nesúhlasiť, od r. 2008 platia nové Opatrenia pre JÚ:

§ 12
(4) Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu v sume prijatej tržby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania inkasa príjem na účte v banke, a priebežná položka na strane výdavku.

(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.



Toto bude asi bolavé miesto v niektorých programoch.

ešte som ju nezaúčtovala..:o
vrátenie obalov účtujem na začiatku roka
nákup flašiek im účtovala iná ekonómka ešte v r.2007
ale keďže je to pivo do reštaurácie,myslím si,že materiál mínusom je ok..:confused:
len to sú iba obaly..
oni im väčšinou fakturujú samostatne pivo, samostatnou sumou flašky a samostatnou odpočet vrátených flašiek..
tak som z toho jasná:(
Ako účtuješ predaj piva vo fľaši? Podľa toho sa zariaď.
Zuzana Boháčová
12.02.08,19:06
no,pivo vo flaši účtujem ako nákup materiálu (do reštaurácie pre zákazníkov)
obaly teda tiež asi účtujem ako materiál..
dúfam:o
ekopo
12.02.08,19:13
no,pivo vo flaši účtujem ako nákup materiálu (do reštaurácie pre zákazníkov)
obaly teda tiež asi účtujem ako materiál..
dúfam:o
A máš to.
Zuzana Boháčová
12.02.08,19:18
A máš to.

super:D
sňáď sa občas aj trafím a bude to dobre;)
Zuzana Boháčová
13.02.08,17:34
prosím Vás,
DPH je v podvojnom účtovníctve rovnaká ako v jednoduchom účtovníctve áno?
myslím princíp, ZD DPH,dátumy.. (teda až na pár výnimiek,napr. pri príjme za stravné lístky,aspoň sa mi zdá ..)

ja účtujem PÚ 2 roky,jednoduché 2 týždne.. len aby som tú DPHčku zle nezaúčtovala
ďakujem
Monika Kováčová
13.02.08,17:35
áno rovnako, stravné lístky na účely osobnej spotreby podnikateľa : DPH nemáš nárok na odpočítanie dane
KvetkaK
13.02.08,17:36
Zákon o DPH je pre všetkých rovnaký, čiže platí to isté v podvojnom aj jednoduchom účtovníctve.
Zuzana Boháčová
13.02.08,17:54
ok ďakujem Vám,len som sa chcela uistiť;)

môžete mi prosím poradiť s týmto:
nájomné - účtujem ako prevádzkovú réžiu?
kreditné úroky na účte v banke-príjmy zraz.zrážkou u zdroja?
bank.poplatky-prev.réžia?
pripísanie daň.bonusu na bank.účet-príjem neovplyvň.ZD?
:confused:
ďakujem moc
Monika Kováčová
13.02.08,17:56
ok ďakujem Vám,len som sa chcela uistiť;)

môžete mi prosím poradiť s týmto:
nájomné - účtujem ako prevádzkovú réžiu? áno
kreditné úroky na účte v banke-príjmy zraz.zrážkou u zdroja? nie, ostatné príjmy podliehajúce dani z príjmov
bank.poplatky-prev.réžia? áno
pripísanie daň.bonusu na bank.účet-príjem neovplyvň.ZD? mínusom mzdy zamestnancov
:confused:
ďakujem moc

odpoveď v texte
KvetkaK
14.02.08,06:22
Úroky nemôžu byť ako príjem zraz. zrážkou u zdroja?
Katarína Kolarčíková
14.02.08,07:25
Prosím Vás, je nevyhnuté nahadzovať tržby denne? Spracovávam 2 JÚ za celý rok 2007 - kaderníctvo a potraviny, takže príjmy skoro každý deň. Nemôžem ich nahrávať napríklad kvartálne, alebo mesačne?
Ďakujem
mysimis
14.02.08,07:26
Po správnosti to má byť denne.
Monika Kováčová
14.02.08,07:26
Úroky nemôžu byť ako príjem zraz. zrážkou u zdroja?

pokiaľ účtuješ o úrokoch ako o príjme zraz. zrážkou u zdroja, nevstupujú ti do Výkazu o príjmoch a výdavkoch medzi príjmy, a ako vysporiadaš zrážkovú daň v DP?
Kreditné úroky sú na účely zistenia správneho základu dane príjmom z podnikania: pozri § 6 odst. 5:

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.

... ale možno sa ti na to pozrie aj niekto iný... ;)
Katarína Kolarčíková
14.02.08,07:27
Po správnosti to má byť denne.

Takže sa môžem upísať k smrti... Ďakujem.
tinaM
14.02.08,07:27
Prosím Vás, je nevyhnuté nahadzovať tržby denne? Spracovávam 2 JÚ za celý rok 2007 - kaderníctvo a potraviny, takže príjmy skoro každý deň. Nemôžem ich nahrávať napríklad kvartálne, alebo mesačne?
Ďakujem
Vždy účtujem tržby na základe mesačnej uzávierky a zatiaľ som s tým nemala problém.
Monika Kováčová
14.02.08,07:29
Vždy účtujem tržby na základe mesačnej uzávierky a zatiaľ som s tým nemala problém.

vždy účtujem tržby na základe denných uzávierok a zatiaľ som s tým nemala problém...

skôr naopak, je to lepšie v prípade, že je podnikateľ "zabudne" urobiť mesačnú uzávierku posledný deň v mesiaci...
KvetkaK
14.02.08,07:32
pokiaľ účtuješ o úrokoch ako o príjme zraz. zrážkou u zdroja, nevstupujú ti do Výkazu o príjmoch a výdavkoch medzi príjmy, a ako vysporiadaš zrážkovú daň v DP?
Kreditné úroky sú na účely zistenia správneho základu dane príjmom z podnikania: pozri § 6 odst. 5:

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.

... ale možno sa ti na to pozrie aj niekto iný... ;)
Ďakujem Ti za výstižnú odpoveď. Ja som to tiež takto účtovala, ale myslím že niekedy tu na porade bol písaný aj ten názor že sa to má dať o príjem zraz.zrážkou u zdroja.
Katarína Kolarčíková
14.02.08,07:32
vždy účtujem tržby na základe denných uzávierok a zatiaľ som s tým nemala problém...

skôr naopak, je to lepšie v prípade, že je podnikateľ "zabudne" urobiť mesačnú uzávierku posledný deň v mesiaci...

A v prípade, že mám urobenú každú mesačnú uzávierku, môžem teda aj mesačne? Neviete podľa čoho by to malo byť denne?
tinaM
14.02.08,07:35
vždy účtujem tržby na základe denných uzávierok a zatiaľ som s tým nemala problém...

skôr naopak, je to lepšie v prípade, že je podnikateľ "zabudne" urobiť mesačnú uzávierku posledný deň v mesiaci...
Pokladám denné účtovanie tržieb za správnejšie, ale teším sa, ak sa ku mne dostane uzávierka z pokladnice raz do mesiaca:).
Monika Kováčová
14.02.08,07:37
A v prípade, že mám urobenú každú mesačnú uzávierku, môžem teda aj mesačne? Neviete podľa čoho by to malo byť denne?
§ 7 Zákona o účtovníctve odst. 1
Katarína Kolarčíková
14.02.08,07:42
§ 7 Zákona o účtovníctve odst. 1

Hovorí o účtovnej závierke... Účtovná závierka sa robí za rok, nie? A nie je mesiac akousi podzávierkou? Kto chcel kedy preukazovať aktuálnosť účtovníctva napr. k 15. v mesiaci? Aj faktúra je vystavená 10-teho, kým príde poštou je 15-teho. Keby robíš uzávierku 12-teho, tiež nie je aktuálna, pretože po 15-tom tam bude ešte aj tá faktúra. Neberie sa preto vždy v úvahu mesiac?
Zita5
14.02.08,07:47
Tu na Porade boli veľké diskusie o tom , či tržby účtovať denne , alebo mesačne .
Sú prípustné oba spôsoby aj akceptované. Ja osobne účtujem denne .

Prikladám vyjadrenie DRSR ...

http://www.porada.sk/632942-post10.html
Monika Kováčová
14.02.08,07:48
Ďalej: Podľa postupov účtovania sa účtuje dňom vzniku účtovného prípadu. Kedy ti vzniká účtovný prípad? Keď prijmeš peniaze 1.? Alebo až keď máš mesačnú uzávierku 31.?
Katarína Kolarčíková
14.02.08,07:54
Ďalej: Podľa postupov účtovania sa účtuje dňom vzniku účtovného prípadu. Kedy ti vzniká účtovný prípad? Keď prijmeš peniaze 1.? Alebo až keď máš mesačnú uzávierku 31.?

To je presne veta z usmernenia: Deň uskutočnenia účtovného prípadu je definovaný v § 3 postupov účtovania. Pokiaľ vediete samostatne pokladničnú evidenciu, je možné v peňažnom denníku účtovať tržby mesačne.
kristín
14.02.08,15:58
Sledujem vašu debatu ohľadom účtovania tržieb. Tiež robím účtovníctvo živnostníkovi, ktorý poskytuje služby a účtujem mu tržby denne preto, lebo chodí častejšie na nákupy a potrebuje na ne hotovosť, lebo tak platí. Ak by som mu účtovala tržby mesačne, nemala by som odkiaľ "vziať" na nákupy, musela by som si pomáhať osobným vkladom živnostníka, čo nie je potrebné ak mu zaúčtujem tržby denne.V tom prípade má v pokladni peniaze na nákupy a netreba si to komplikovať ďalšími účtovnými prípadmi, treba si prácu v rámci zákona zjednodušiť a uľahčiť. To je moja osobná skúsenosť.
kristín
14.02.08,16:04
Chcem sa však poradiť ohľadom účtovania tržieb do denníka . Videla som urobený denník živnostníkovi, ktorý poskytoval služby tak, že v PPD mal v kolonke prijaté od napísané - tržba z registračnej pokladne- neviem, či je to najsprávnejší zápis. Čo by ste uviedli v spomínanej kolonke - prijaté od- ak by ste účtovali dennú tržbu kozmetičke do denníka. Vďaka za váš názor.
Monika Kováčová
14.02.08,16:08
takéto PPD nevystavujem...
PPD sú vlastne nalepené v knihe pokladnice, išlo by o zdvojenú robotu...
evina
14.02.08,16:14
Prosím Vás, je nevyhnuté nahadzovať tržby denne? Spracovávam 2 JÚ za celý rok 2007 - kaderníctvo a potraviny, takže príjmy skoro každý deň. Nemôžem ich nahrávať napríklad kvartálne, alebo mesačne?
Ďakujem

http://www.porada.sk/458966-post15.html

pozri aj link v linku :)
kristín
14.02.08,16:17
Neviem, či som správne pochopila odpoveď. V pokladničnej knihe, sú nalepené výstupy registračnej pokladne, ktoré je treba zaevidovať do peňažného denníka ako príjem, teda PPD, ktorý je pre mňa účtovným dokladom. Výstup registračnej pokladne, nie je pre mňa účtovným dokladom. Opravte ma prosím, neviem, či sme sa pochopili správne.
evina
14.02.08,16:20
Neviem, či som správne pochopila odpoveď. V pokladničnej knihe, sú nalepené výstupy registračnej pokladne, ktoré je treba zaevidovať do peňažného denníka ako príjem, teda PPD, ktorý je pre mňa účtovným dokladom. Výstup registračnej pokladne, nie je pre mňa účtovným dokladom. Opravte ma prosím, neviem, či sme sa pochopili správne.

Účtujem na základe PPD, kde sú do pokladne prijímané peniaze - od podnikateľa, konateľa a pod. - účel tržba....Pripínam k tomu mesačnú uzávierku z ERP - účtujem tržbu mesačne.
Zoltán Kovács
14.02.08,16:27
Neviem, či som správne pochopila odpoveď. V pokladničnej knihe, sú nalepené výstupy registračnej pokladne, ktoré je treba zaevidovať do peňažného denníka ako príjem, teda PPD, ktorý je pre mňa účtovným dokladom. Výstup registračnej pokladne, nie je pre mňa účtovným dokladom. Opravte ma prosím, neviem, či sme sa pochopili správne.

Páska s dennou uzávierkou je prvotným účtovným dokladom na základe čoho vyhotovujem PPD - druhotný doklad.
kristín
14.02.08,16:34
Áno, takto to chápem aj ja, chcela som povedať, že hodnota na páske z registračnej pokladne, sa do denníka dostane na základe PPD, ktorým dennú tržbu zaúčtujem.No ak môžem poprosiť o radu v tom, čo vlastne napísať pri zaúčtovaní dennej tržby do denníka v kolonke prijaté od...ak chcem vystaviť a vytlačiť PPD.
Zoltán Kovács
14.02.08,16:35
Áno, takto to chápem aj ja, chcela som povedať, že hodnota na páske z registračnej pokladne, sa do denníka dostane na základe PPD, ktorým dennú tržbu zaúčtujem.No ak môžem poprosiť o radu v tom, čo vlastne napísať pri zaúčtovaní dennej tržby do denníka v kolonke prijaté od...ak chcem vystaviť a vytlačiť PPD.

Nepíšem nič, resp. "denná tržba", "zákazníci"......
kristín
14.02.08,16:49
Vďaka, toto som potrebovala vedieť, lebo som videla, že tam píšu príjem registračnej pokladne a moc mi to nesedelo.
Zoltán Kovács
14.02.08,16:50
Vďaka, toto som potrebovala vedieť, lebo som videla, že tam píšu príjem registračnej pokladne a moc mi to nesedelo.

Do účelu písem "denná tržba" väčšinou.
Monika Kováčová
14.02.08,16:51
Neviem, či som správne pochopila odpoveď. V pokladničnej knihe, sú nalepené výstupy registračnej pokladne, ktoré je treba zaevidovať do peňažného denníka ako príjem, teda PPD, ktorý je pre mňa účtovným dokladom. Výstup registračnej pokladne, nie je pre mňa účtovným dokladom. Opravte ma prosím, neviem, či sme sa pochopili správne.

výstup z ERP je určite účtovným dokladom... PPD - druhotný doklad - nevystavujem (t.j. nevypisujem PPD, netlačím PPD), ale denné uzávierky účtujem v peňažnom denníku ako PPD - nový číselný rad podľa čísla dennej uzávierky...
Zoltán Kovács
14.02.08,16:54
výstup z ERP je určite účtovným dokladom... PPD - druhotný doklad - nevystavujem (t.j. nevypisujem PPD, netlačím PPD), ale denné uzávierky účtujem v peňažnom denníku ako PPD - nový číselný rad podľa čísla dennej uzávierky...

Ale predsa pásky sú lepené do knihy pokladnice, potom aký doklad máš v účtovníctve? A kniha pokladnice je iba povinná pomocná evidencia. Preto podľa mňa je nutné vystaviť PPD.
betka
14.02.08,16:59
A ešte k tomu, keď zaúčtujem cez PPD (Ju účtovníctvo daňové), či už mesačne, resp. denne, pekne sa mi všetko dostane i do DPH
Monika Kováčová
14.02.08,17:01
zoli, kniha pokladnice je plná účtovných dokladov PPD, riadne očíslovaných, dátumovo uložených, obsahujú všetko čo účtovný doklad (PPD) má obsahovať... jediný rozdiel je, že sú nalepené v knihe a nie založené v šanóne...
V denníku sú riadne zaúčtované, majú svoj číselný rad, takže u mňa je súčasťou šanóna aj kniha pokladnice (nie je to až taká "pomocná evidencia", pretože je to prvé, čo kontrolóri otvoria: aspoň takú mám ja skúsenosť... peňažný denník a šanóny otvárajú až potom)
Monika Kováčová
14.02.08,17:03
A ešte k tomu, keď zaúčtujem cez PPD (Ju účtovníctvo daňové), či už mesačne, resp. denne, pekne sa mi všetko dostane i do DPH
to je nepochybne pravda, ja účtujem denne, ale nevystavujem PPD ani ich netlačím : už to raz urobila Pokladňa...a tiež mám všetko pekne v DPH aj v PD.:)
ladakosice
14.02.08,17:03
Do pokladne účtujem tieto
hotovostné faktúry ak je tam uvedený DKP (daňový kód poklad
ne ) ako u ERP
Zuzana Boháčová
14.02.08,17:05
ahojte,
prosím Vás,vrátený preplatok za el.energiu-zaúčtujem ako iné zdaniteľné príjmy?
alebo mínus prevádzková réžia?
ďakujem
Monika Kováčová
14.02.08,17:09
ako mínusom prevádzková réžia
Zuzana Boháčová
15.02.08,07:21
ako mínusom prevádzková réžia

ďakujem

prosím Vás,a nájomné náklady /prevádzková réžia/-platí sa mesačne rovnaká čiastka na základe nájomnej zmluvy
prenajímateľ už faktúry nevystavuje
musím si každý mesiac zaúčtovať nájommné náklady do ZÁVAZKOV??
ak áno,ako to mám správne zaúčtovať?

napr. za november 2006 platí nájomca až v januári 2007
takže zaúčtujem dátum vystavenia 30.11.2006, dátum doručenia 30.11.2006,dátum daň.povinnosti 30.11.2006,dátum splatnosti 31.1.2007
?
je to ok?
Monika Kováčová
15.02.08,11:37
áno...
nájomné je platené Fyzickej alebo právnickej osobe? Pretože sa časovo rozlišuje... ale to je mimotemy


napr.: http://www.porada.sk/t39177-najomne-za-rok-2007-ako-vydavok-v-roku-2006-a.html
http://www.porada.sk/t42301-najomne-u-fo-zaplatene-v-r-2006-za-1-q-07-a.html
Zuzana Boháčová
15.02.08,17:32
príjem reštaurácie za podávané jedlo,ďalej rôzne kultúrne akcie-s občerstvením-účtujem ako príjem za výrobky a služby,áno?
Monika Kováčová
15.02.08,18:32
ÁNO
Zuzana Boháčová
15.02.08,18:56
ďakujem;)
Zuzana Boháčová
15.02.08,18:59
ďakujem

prosím Vás,a nájomné náklady /prevádzková réžia/-platí sa mesačne rovnaká čiastka na základe nájomnej zmluvy
prenajímateľ už faktúry nevystavuje
musím si každý mesiac zaúčtovať nájommné náklady do ZÁVAZKOV??
ak áno,ako to mám správne zaúčtovať?

napr. za november 2006 platí nájomca až v januári 2007
takže zaúčtujem dátum vystavenia 30.11.2006, dátum doručenia 30.11.2006,dátum daň.povinnosti 30.11.2006,dátum splatnosti 31.1.2007
?
je to ok?

no,tak už som si zistila po porade,že je to náklad r.2007,lebo bolo platené fyzickej osobe
poradíte mi prosím ako si správne zaúčtujem tie nájmy do záväzkov?môže byť ten môj rozpis??
ďakujem
Monika Kováčová
15.02.08,19:06
ODPOVEDALA SOM ÁNO V PRÍSP. 76
Zuzana Boháčová
16.02.08,13:18
prosím-a pokuta daňovému úradu
to je VNOZ áno?
aj si to v JÚ treba nejako členiť analyticky?
ďakujem
liba2
16.02.08,13:21
prosím-a pokuta daňovému úradu
to je VNOZ áno?
aj si to v JÚ treba nejako členiť analyticky?
ďakujemáno VNZD.
Zita5
16.02.08,13:22
prosím-a pokuta daňovému úradu
to je VNOZ áno?
aj si to v JÚ treba nejako členiť analyticky?
ďakujem

JE to výdavok neovplyvňujúci ZD-iný .
Členenie si môžete spraviť podľa uváženia .Ale je dobré ho mať vytvorené , nakoľko potom z prehľadu príjmov a výdavkov hneď viete posúdiť tieto výdavky .
Zuzana Boháčová
16.02.08,13:44
ďakujem pekne poraďáčky zlaté:)
Zuzana Boháčová
16.02.08,16:19
prosím Vás,
môžem mať mínusový stav pokladne od 14.2. do 28.2.?
totiž peniaze boli v pokladni,len ich účtujem až na konci mesiaca z uzávierky registračnej pokladnice..
ďakujem
evina
16.02.08,16:19
prosím Vás,
môžem mať mínusový stav pokladne od 14.2. do 28.2.?
totiž peniaze boli v pokladni,len ich účtujem až na konci mesiaca z uzávierky registračnej pokladnice..
ďakujem

Nie nemôžeš- Buď riešiš vkladom, alebo denným účtovaním tržby ERP.
Tweety
16.02.08,16:20
prosím Vás,
môžem mať mínusový stav pokladne od 14.2. do 28.2.?
totiž peniaze boli v pokladni,len ich účtujem až na konci mesiaca z uzávierky registračnej pokladnice..
ďakujem
Nie.
Zita5
16.02.08,16:20
prosím Vás,
môžem mať mínusový stav pokladne od 14.2. do 28.2.?
totiž peniaze boli v pokladni,len ich účtujem až na konci mesiaca z uzávierky registračnej pokladnice..
ďakujem

Nie , mínusový zostatok nemôže byť .Toto je dôvod , prečo účtujem tržby RP denne .
Zuzana Boháčová
16.02.08,16:36
ďakujem Vám
prosím Vás,a nákup hrncov do reštaurácie-účtujem ako nákup materiálu alebo prevádzková réžia?
myslím že skôr materiál,ale nie som si istá..
Tweety
16.02.08,16:41
ďakujem Vám
prosím Vás,a nákup hrncov do reštaurácie-účtujem ako nákup materiálu alebo prevádzková réžia?
myslím že skôr materiál,ale nie som si istá..
Materiál.
Zita5
16.02.08,16:43
Ja by som odporučila ja zápis do Evidencie krátkodobého majetku .
alexis
16.02.08,16:54
Ahoj poradaci,

chcem este raz poprosit o pomoc.
Ked Vám klient zaplati za sluzby poukazkou ako ju zauctovat?
Dat do do prijmov?

A co potom, ked si hodnotu poukazky fakturujem v danej firme, ktorá ich vydala a pridu mi za to peniaze a este je tam aj poplatok za poskytované sluzby, ktory je odpocitany od celkovej hodnoty ceny poukazok.

Velmi naliehavo vas prosim, kto viete poradit...
Zuzana Boháčová
16.02.08,17:28
Ahoj poradaci,

chcem este raz poprosit o pomoc.
Ked Vám klient zaplati za sluzby poukazkou ako ju zauctovat?
Dat do do prijmov?

A co potom, ked si hodnotu poukazky fakturujem v danej firme, ktorá ich vydala a pridu mi za to peniaze a este je tam aj poplatok za poskytované sluzby, ktory je odpocitany od celkovej hodnoty ceny poukazok.

Velmi naliehavo vas prosim, kto viete poradit...
no presne toto som aj ja riešila pred tyždňom
príjem máš zaúčtovaný v pokladni,tzn. zaúčtuješ s tržbou z registračnej pokladnice
výdaj poukážok firme som dala z pokladne výdaj priebežných položiek
keď mi to zaplatia na bank.účet,tak príjem z priebežn.položiek na bank.účet
a ešte k tomu-úhrada záväzku z bank.účtu-to bola úhrada toho poplatku
neviem priložiť ten link,kde sme to riešili..
Zuzana Boháčová
16.02.08,17:31
Ahoj poradaci,

chcem este raz poprosit o pomoc.
Ked Vám klient zaplati za sluzby poukazkou ako ju zauctovat?
Dat do do prijmov?

A co potom, ked si hodnotu poukazky fakturujem v danej firme, ktorá ich vydala a pridu mi za to peniaze a este je tam aj poplatok za poskytované sluzby, ktory je odpocitany od celkovej hodnoty ceny poukazok.

Velmi naliehavo vas prosim, kto viete poradit...

daj si tému
ako na alfu
od strany 27 sme to s petovsan riešili
Aljok
16.02.08,17:33
daj si tému
ako na alfu
od strany 27 sme to s petovsan riešili
Tu je link: http://www.porada.sk/t4907-p27-ako-na-alfu.html
alexis
16.02.08,17:38
dakujem, idem pozriet.
danushka
16.02.08,17:40
Ahoj poradaci,

chcem este raz poprosit o pomoc.
Ked Vám klient zaplati za sluzby poukazkou ako ju zauctovat?
Dat do do prijmov?

A co potom, ked si hodnotu poukazky fakturujem v danej firme, ktorá ich vydala a pridu mi za to peniaze a este je tam aj poplatok za poskytované sluzby, ktory je odpocitany od celkovej hodnoty ceny poukazok.

Velmi naliehavo vas prosim, kto viete poradit...
Alexis, tento link Ti bol priložený Vlastičkou v Tvojej téme, keď si pozorne prečítaš, nájdeštam odpoveď. Myslím, že na toto Zuzka myslela, tak kuk sem:
http://www.porada.sk/t21515-relaxpass.html?highlight=platba+%B9ekom
alexis
16.02.08,18:24
no cele som to precitala o tych poukazkach

takze ked prijmem poukazky od zakaznika, ide to do prijmu cez registracnu pokladnu.
a potom uz len uctujem v polozkach neovplyvnujúcich základ dane minus vydavok a plus prijem uhrada napr. od Doxu.
a za sluzby budem uctovat ako vydavky ovplynujuce ZD.
No tak som to nejako aj ja predpokladala len som nevedela ci to bude dobre.

Diky moc.
alexis
16.02.08,18:27
diky moc
Zuzana Boháčová
18.02.08,17:43
ahojte
prosím Vás,nahadzujete si do záväzkov aj odvody do poisťovní SZČO??
ja som si zaúčtovala všetky mzdy,odvody at´d...
ale odvody SZČO nie..
Zoltán Kovács
18.02.08,17:44
ahojte
prosím Vás,nahadzujete si do záväzkov aj odvody do poisťovní SZČO??
ja som si zaúčtovala všetky mzdy,odvody at´d...
ale odvody SZČO nie..

Aj tie by sa mali evidovať v záväzkoch. Nahoď aspoň odvod za december, aby výkaz o majetku a záväzkoch sedel.
Zuzana Boháčová
18.02.08,19:05
ok dik moc
kristín
19.02.08,16:53
Poraďte prosím, podnikateľ má účet, ktorý však nepoužíva výlučne iba na podnikateľský účel, no aj ako bežný účet, kde mu prichádzajú a odchádzajú všetky druhy platieb, vrátane inkasa, sporenia, splácania úverov, atď.....Viackrát som upozorňovala, že to nie je správne, no "neposluchol", teraz to účtujem znova po starom, teda "všetko v kope", je s tým však problém, polovicu príjmov a výdavkov sú neovplyvniteľné ZD, keďže s podnikaním nemajú nič spoločné, ale vzniká mi problém v tom, ako zaúčtovať poplatky za takéto transakcie, ktoré nie sú ovplyvniteľné ZD. Musím to prácne kontrolovať a rozdeľovať podľa položiek výpisu. Aj s tým som sa už potrápila, no ako zaúčtovať -kreditné úroky a debetné úroky, to už vôbec neviem, keďže to sa vôbec nedá zistiť. Poradíte mi, vďaka.
mysimis
19.02.08,17:13
Píšeš, že polovicu príjmov a výdavkov používa na súkromné účely, rozdeľ si aj poplatky na polovicu a daj ich ako výdavok neovplyvňujúci ZD a polovicu ako výdavok ovplyvňujúci ZD. To isté by som urobila aj s úrokmi.
Monika Kováčová
19.02.08,17:40
..... Aj s tým som sa už potrápila, no ako zaúčtovať -kreditné úroky a debetné úroky, to už vôbec neviem, keďže to sa vôbec nedá zistiť. Poradíte mi, vďaka.

koľko táto tvoja mravčia robota a trápenie stojí času... a koľko ušetríš podnikateľovi??? neporiadnemu podnikateľovi, ktorému je šuma fuk ako narába s podnikateľským účtom...
koľko? 5 alebo 10 Sk na daniach?

Daj to na VNZD - deb. úroky a POZD kreditné úroky a basta.
kristín
19.02.08,18:25
Super, vďaka, takto to robím s tými úrokmi, ale keď som si predstavila, že by som bezmála tých 300 položiek banky musela znova podrobnejšie rozúčtovávať, tak by som snáď riskovala aj nejakú tú výstrahu od daňovákov, lebo tých úrokov je v danom mesiaci 1,50 - kreditné a možno 30,- SK debetné a kvôli tomuto prerábať, ani za nič.
alexis
21.02.08,06:37
ahojte,

chcem sa spytat na tému ktoru sme rozoberali minule. Ked som zamestnaná a robim aj na zaklade sprostredkovatelskej zmluvy poistovníctvo podávam si DP typu B.
Chcem sa len spytat budem si uplatnovat 40% vydavky, je tu potrebne robit aj vykazy majetku, vykaz prijmov a vydavkov.
Mam pridelene aj DIČ.
ZuzanaP
21.02.08,06:38
Pri paušálnych výdavkoch sa výkazy nerobia...
evina
21.02.08,06:40
ahojte,

chcem sa spytat na tému ktoru sme rozoberali minule. Ked som zamestnaná a robim aj na zaklade sprostredkovatelskej zmluvy poistovníctvo podávam si DP typu B.
Chcem sa len spytat budem si uplatnovat 40% vydavky, je tu potrebne robit aj vykazy majetku, vykaz prijmov a vydavkov.
Mam pridelene aj DIČ.
Nie, výkazy robí len účtovná jednotka, teda ten, kto vedie účtovníctvo.
alexis
21.02.08,06:43
takze kebyze uplatnujem skutocne vynalozene výdavky a dosiahnute prijmy tak vtedy by som si robila uctovnictvo atd.?
mysimis
21.02.08,06:45
takze kebyze uplatnujem skutocne vynalozene výdavky a dosiahnute prijmy tak vtedy by som si robila uctovnictvo atd.?


Áno vtedy by si musela robiť účtovníctvo a v tom prípade by si musela k DP podávať aj výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch.
alexis
21.02.08,06:47
dakujem velmi pekne za radu.
Eva99
21.02.08,10:41
Prosím Vás, ak je faktúra vystavená 15.12.2007, zdaniteľné plnenie 15.12.2007, ale zaplatená je až 10.01.2008, do DPH mala ísť v 12/07 a do DzP 01/08. Správne?
Mám aj také hotovostné faktúry, že sú vystavené v 12/2007, ale zaplatené až 01/2008 PPD. Môžem tú DPH odviesť v 01/08? Viem, že zákon povoľuje aj v nasledujúcom období, ale nie je to len v prípade, že som skutočnosť zistila až po 25.-tom? Lebo ak som ju platila 10.01.2008, je jasné, že som ju mala k dispozícii, keď som robila DPH za december. Hmmm?
Ďakujem.
mysimis
21.02.08,11:19
Prosím Vás, ak je faktúra vystavená 15.12.2007, zdaniteľné plnenie 15.12.2007, ale zaplatená je až 10.01.2008, do DPH mala ísť v 12/07 a do DzP 01/08. Správne?
Mám aj také hotovostné faktúry, že sú vystavené v 12/2007, ale zaplatené až 01/2008 PPD. Môžem tú DPH odviesť v 01/08? Viem, že zákon povoľuje aj v nasledujúcom období, ale nie je to len v prípade, že som skutočnosť zistila až po 25.-tom? Lebo ak som ju platila 10.01.2008, je jasné, že som ju mala k dispozícii, keď som robila DPH za december. Hmmm?
Ďakujem.

Faktúry vystavené v 12/07 normálne zaeviduj do knihy záväzkov a v 01/08 tento záväzok uhraď. DPH môže ísť do januára 2008.
Muška
21.02.08,11:28
Faktúry vystavené v 12/07 normálne zaeviduj do knihy záväzkov a v 01/08 tento záväzok uhraď. DPH môže ísť do januára 2008.
...asi nerozumiem.....to dúfam hovoríte o "dodávateľských " faktúrach
mysimis
21.02.08,11:29
Ja som to pochopila, že sa jedná o dodávateľské faktúry.
Eva99
21.02.08,11:36
Ja som to pochopila, že sa jedná o dodávateľské faktúry.

áno, dodávateľské...
kristín
22.02.08,13:42
Ahoj, chcem sa poradiť ohľadne nákladov na telefón - pevnú linku.Podnikateľ používa pri svojej činnosti mobil, internet aj pevnú linku /vlastne ako každý/, do nákladov som mu zahrnula celé náklady na mobil a internet. No myslím si, že celé náklady na pevnú linku, nie je dobré dať do nákladov, nakoľko môže pevnú linku používať aj na súkromné hovory./čo je viac ako pravdepodobné aj pri mobile a internete/, čo by ste mi poradili????Ako to urobiť správne.
Zuzana Boháčová
24.02.08,07:22
ahojte
poradíte mi prosím?
účtujem si došlé faktúry za r.2006 aj r.2007
všetky boli uhrádzané v priebehu r.2007
mám si faktúry z r.2006 zaevidovať pod č. napr. DF 060001
a fa vystavené od 1.1.07 DF 070001?
alebo všetky číslovať jedným čís.radom,tzn. aj faktúry vystavené 1.11.2006 už mám číslovať DF 070001? a r.2007 poklačovať napr. DF0700012 (v poradí..)
ďakujem moc
Zoltán Kovács
24.02.08,07:29
ahojte
poradíte mi prosím?
účtujem si došlé faktúry za r.2006 aj r.2007
všetky boli uhrádzané v priebehu r.2007
mám si faktúry z r.2006 zaevidovať pod č. napr. DF 060001
a fa vystavené od 1.1.07 DF 070001?
alebo všetky číslovať jedným čís.radom,tzn. aj faktúry vystavené 1.11.2006 už mám číslovať DF 070001? a r.2007 poklačovať napr. DF0700012 (v poradí..)
ďakujem moc

A to už prečo. Číslené rady by mali byť jednoznačné, vypovedajúce o to, že v ktorom roku boli vystavené.

A fa z r.2006 prečo chceš účtovať v r.2007?
evina
24.02.08,08:12
V JÚ faktúry roka 2006 eviduješ v roku 2006 /záväzky/ a účtuješ na základe platby. Ak sú uhradené v 2007 tak v 2007. Faktúra z 11/2006 nemá čo robiť medzi faktúrami 2007.
evina
24.02.08,08:19
Prosím Vás, ak je faktúra vystavená 15.12.2007, zdaniteľné plnenie 15.12.2007, ale zaplatená je až 10.01.2008, do DPH mala ísť v 12/07 a do DzP 01/08. Správne?
Mám aj také hotovostné faktúry, že sú vystavené v 12/2007, ale zaplatené až 01/2008 PPD. Môžem tú DPH odviesť v 01/08? Viem, že zákon povoľuje aj v nasledujúcom období, ale nie je to len v prípade, že som skutočnosť zistila až po 25.-tom? Lebo ak som ju platila 10.01.2008, je jasné, že som ju mala k dispozícii, keď som robila DPH za december. Hmmm?
Ďakujem.
Môžeš sa rozhodnúť v 12/07 alebo 1/08 práve preto, že si doklad mala, a teda skutočnosť zistila do 25.01.2008
Zuzana Boháčová
24.02.08,12:10
A to už prečo. Číslené rady by mali byť jednoznačné, vypovedajúce o to, že v ktorom roku boli vystavené.

A fa z r.2006 prečo chceš účtovať v r.2007?

no ja by som si to zaúčtovala
ako vystavené v r.2006 (preto číslo DF 060001)
a pripárujem to k úhrade v r.2007
ja som im r.2006 neúčtovala a tieto faktúry uhrádzali v r.2007,jasné že to mali mať v záväzkoch r.2006
ale k peň.denníku v r.2007 ich musím nejako vypárovať,tak vidím len tento spôsob..
je to zlé?:confused:
Zita5
24.02.08,12:14
no ja by som si to zaúčtovala
ako vystavené v r.2006 (preto číslo DF 060001)
a pripárujem to k úhrade v r.2007
ja som im r.2006 neúčtovala a tieto faktúry uhrádzali v r.2007,jasné že to mali mať v záväzkoch r.2006
ale k peň.denníku v r.2007 ich musím nejako vypárovať,tak vidím len tento spôsob..
je to zlé?:confused:

Ak ste im začali účtovať v Alfe od 1.1.2007 , tak určite som za to , aby boli do ALFY prevedené počiatočne stavy z roku 2006 a podľa mňa, ak som tomu dobre porozumela , neuhradený záväzok z roku 2006 patrí do počiatočného stavu záväzkov roku 2007.
Tým , že bol v roku 2007 uhradený , túto platbu spárujete s príslušnym záväzkom .
Zita5
24.02.08,12:37
ahojte
poradíte mi prosím?
účtujem si došlé faktúry za r.2006 aj r.2007
všetky boli uhrádzané v priebehu r.2007
mám si faktúry z r.2006 zaevidovať pod č. napr. DF 060001
a fa vystavené od 1.1.07 DF 070001?
alebo všetky číslovať jedným čís.radom,tzn. aj faktúry vystavené 1.11.2006 už mám číslovať DF 070001? a r.2007 poklačovať napr. DF0700012 (v poradí..)
ďakujem moc

Vám mali jednoznačne odovzdať za rok 2006 Knihu záväzkov a pohľadávok a komplet celé ukončenie roka ,celú účtovnú závierku , aby ste v roku 2007 mali z čoho vychádzať .

To znamená , že neuhradené došlé FA z roku 2006 musia mať nejaké svoje označenie napr. DF258 a toto označenie došlej FA musíte preniesť do roku 2007.Dúfam že sa budeme rozumieť .
Zuzana Boháčová
24.02.08,13:50
Vám mali jednoznačne odovzdať za rok 2006 Knihu záväzkov a pohľadávok a komplet celé ukončenie roka ,celú účtovnú závierku , aby ste v roku 2007 mali z čoho vychádzať .

To znamená , že neuhradené došlé FA z roku 2006 musia mať nejaké svoje označenie napr. DF258 a toto označenie došlej FA musíte preniesť do roku 2007.Dúfam že sa budeme rozumieť .

ďakujem zitka

no výkaz o majetku a záväzkoch mám
nahodila som si poč.stav -ktorý bol koncový v r.2006
len ako to z neho uhradím??
preto som si zaúčtovala do záväzkov aj tie staré faktúry z r.2006.. no ale mojim číslovaním..
ešte by som si teda mohla vypísať knihu záväzkov a pohľadávok z r.2006 a číslovanie dať také,aké mali v r.2006:...
Zita5
24.02.08,13:54
ďakujem zitka

no výkaz o majetku a záväzkoch mám
nahodila som si poč.stav -ktorý bol koncový v r.2006
len ako to z neho uhradím??
preto som si zaúčtovala do záväzkov aj tie staré faktúry z r.2006.. no ale mojim číslovaním..
ešte by som si teda mohla vypísať knihu záväzkov a pohľadávok z r.2006 a číslovanie dať také,aké mali v r.2006:...

Zuzka , k 1.1.2007 otvárate účtovné knihy , ako prvé zápisy v nich budete mať počiatočný stav neuhradených záväzkov -Kniha záväzkov /so zachovaním číslovania z roku 2006/ podľa závierky .Vy ich nečíslujte podľa Vás a roku 2007, ale by ste mali zachovať pridelené interné číslo DFv roku 2006.Detto aj pohľadávky .
Zuzana Boháčová
25.02.08,06:07
ahojte
prosím Vás,mám 2 úhrady sociálneho poistenia za zamestnancov za 1/2007
1x z bank.účtu a 1x z pokladne
mám zaúčtovať obidve úhrady a evidovať to ako preplatok v SP??
ďakujem
Manual
25.02.08,06:14
ahojte
prosím Vás,mám 2 úhrady sociálneho poistenia za zamestnancov za 1/2007
1x z bank.účtu a 1x z pokladne
mám zaúčtovať obidve úhrady a evidovať to ako preplatok v SP??
ďakujem
Jeden zápis nechaj ako VOZD a druhý zaúčtuj ako VNZD iný. Ak ti príde preplatok zo SP po vyžiadaní späť, zaúčtuj to ako PNZD iný.
Zuzana Boháčová
25.02.08,15:22
mám došlú faktúru od T-mobile
účtujem prevádzková réžia - tel.poplatky
ďalej je tam však ešte pokuta.. zmluvná..
účtujem prevádzková réžia alebo VNZD?:confused:
ďakujem
Zita5
25.02.08,15:24
Zmluvná pokuta je VOZD - prevádzková réžia .

Úhrada FA - prevádzková réžia .
Zuzana Boháčová
25.02.08,15:49
ďakujem zitka
Zuzana Boháčová
26.02.08,06:35
ahojte
prosím Vás,teraz mám trošku zmätok
nákup hyg.a čist.prostr. - to je materiál alebo prevádzková réžia?

a nákup rohožiek - janko mi odpísal že to je "režijný materiál" - ja som to účtovala do prevádzkovej réžie,
ale myslím,že som to zle pochopila:(
to bude do materiálu však?
Zoltán Kovács
26.02.08,06:43
ahojte
prosím Vás,teraz mám trošku zmätok
nákup hyg.a čist.prostr. - to je materiál alebo prevádzková réžia?

a nákup rohožiek - janko mi odpísal že to je "režijný materiál" - ja som to účtovala do prevádzkovej réžie,
ale myslím,že som to zle pochopila:(
to bude do materiálu však?

Režijný materiál = prevádzková réžia.
Zuzy
26.02.08,06:44
Hyg. a čist. prostriedky, alebo aj rohožky. všetko je to prevádzková réžia
Eva99
26.02.08,08:47
Zmluvná pokuta je VOZD - prevádzková réžia .

Úhrada FA - prevádzková réžia .

Som tiež začiatočník v JÚ, tak možno hlúpa otázka, ale prečo pokuta VOZD? To by som nikdy neplatila faktúry včas, len aby som si znižovala ZD... :confused:
ZuzanaP
26.02.08,08:56
Zmluvné pokuty sú VOZD. To sú napr. Orange, T-Mobile, T-Com... Zas tak veľmi ZD neznížia....


§ 17 ZoDP
(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania 79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.
Eva99
26.02.08,09:07
Zmluvné pokuty sú VOZD. To sú napr. Orange, T-Mobile, T-Com... Zas tak veľmi ZD neznížia....


§ 17 ZoDP
(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania 79) okrem úrokov z omeškania z úverov platených bankám a prijatých bankami a úrokov v prípade vzniku nepovoleného debetného zostatku na bežnom účte platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.

Ďakujem veľmi pekne.
ZuzanaP
26.02.08,09:09
mimotemyRado sa stalo....mimotemy
Zuzana Boháčová
26.02.08,11:11
Režijný materiál = prevádzková réžia.


aha tak to som rada:cool:
tak nakoniec to mam dobre..
dávala som to na prevádzkovú réžiu,len ke´d si to teraz spätne čítam,tak ma zmiatlo slovo MATERIÁL..
v PÚ je to materiál... ale to je o inom
dik moc
Zuzana Boháčová
28.02.08,06:28
prosím Vás,
keď mám došlú faktúru,ktorá bola zaplatená preddavkom,nevystavili však zálohovú faktúru..
ako si to mám zaúčtovať?

ja som si do záväzkov nahodila celú sumu
tak dám iba z peň.denníka uhradiť faktúru?bude to správne?
úhrada je iba 1 deň pred vystavením faktúry,na základe telef.rozhovoru,kde oznámili údaje na zaplatenie preddavku a keď im boli pripísané peniaze,vystavili faktúru..
zyx66
28.02.08,07:43
Ahojte, ja som si doteraz uctovnictvo vlastne nerobil, uplatnoval som si pausalne vydavky ale teraz by mi bolo vyhodnejsie viest jednoduche uctovnictvo. Viete mi poradit ako s nim zacat? Vobec neviem ake potrebujem tlaciva ci knihy alebo co. Ja robim mesacne 3 faktury (trom firmam ktorym poskytujem sluzby) a vydavky mam iba sukromne auto vyuzivane na podnikanie, telefon a semtam kupim pocitac alebo nejake veci, inak nic. Ak mi viete poradit, budem vdacny.
liba2
28.02.08,08:21
Ahojte, ja som si doteraz uctovnictvo vlastne nerobil, uplatnoval som si pausalne vydavky ale teraz by mi bolo vyhodnejsie viest jednoduche uctovnictvo. Viete mi poradit ako s nim zacat? Vobec neviem ake potrebujem tlaciva ci knihy alebo co. Ja robim mesacne 3 faktury (trom firmam ktorym poskytujem sluzby) a vydavky mam iba sukromne auto vyuzivane na podnikanie, telefon a semtam kupim pocitac alebo nejake veci, inak nic. Ak mi viete poradit, budem vdacny.Prepáč, ale potrebuješ účtovníčku :D. Uvádzaš že si konateľ, tak asi ide o s.r.o., podvojné účtovníctvo ako samouk nemôžeš zvládnuť...
hanelie
28.02.08,08:24
a myslím, že aj na jednoduché treba minimálne kurz, prípadne naštudovať si zákon o účtovníctve a ku konkrétnym prípadom sa neustále pýtať / napr. tu na porade
Viba
28.02.08,08:31
V prvom rade, si musíš zistiť či potrebuješ upraviť základ dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie:
- o cenu nespotrebovaných zásob
- o výšku pohľadávok

Na začiatok JÚ potrebuješ:
Peňažný denník, knihu pohľadávok, knihu záväzkov a pomocné knihy, napr. majetku
zyx66
28.02.08,08:57
Dakujem za odpovede. Nie som s.r.o. ale zivnost a nepredavam ani nenakupujem tovar, iba poskytujem sluzby (raz mesacne vystavim fakturu). Inak len kupujem benzin, platim telefon....uz sa opakujem. Znamena, ze mesacne mam 3 polozky ako prijem a mozno 5 ako vydavok (mobil, benzin,....). Ved to nemoze byt take zlozite, aby som potreboval uctovnicku alebo nejaky kurz. Ci ano?
Zuzana Boháčová
28.02.08,10:09
prosím Vás,
keď mám došlú faktúru,ktorá bola zaplatená preddavkom,nevystavili však zálohovú faktúru..
ako si to mám zaúčtovať?

ja som si do záväzkov nahodila celú sumu
tak dám iba z peň.denníka uhradiť faktúru?bude to správne?
úhrada je iba 1 deň pred vystavením faktúry,na základe telef.rozhovoru,kde oznámili údaje na zaplatenie preddavku a keď im boli pripísané peniaze,vystavili faktúru..
posúvam ďalej
liba2
28.02.08,10:59
prosím Vás,
keď mám došlú faktúru,ktorá bola zaplatená preddavkom,nevystavili však zálohovú faktúru..
ako si to mám zaúčtovať?

ja som si do záväzkov nahodila celú sumu
tak dám iba z peň.denníka uhradiť faktúru? bude to správne?
úhrada je iba 1 deň pred vystavením faktúry, na základe telef. rozhovoru, kde oznámili údaje na zaplatenie preddavku a keď im boli pripísané peniaze, vystavili faktúru..
Tak čo Zuzka - bude to správne ? Veď ty vidíš sumu DF a sumu zaplatenú deň vopred (my nie). Ak sú totožné, tak môžeš označiť DF za uhradenú. V pen. denníku máš výdaj (úhrada) zaúčtovaný. :)
rodina1
28.02.08,12:15
Dobrý deň, tiež som tak trochu začiatočník. Pracujem v programe Alfa. Sme reštauračné zariadenie, plátca DPH. Príjem od zákazníkov nahadzujem do účtovníctva na základe výpisu z ERP. Tento príjem som nahadzovala ako "Príjem za výrobky a služby" s uplatnením odpočtu dph. Pri pridávaní do príjmu som si ešte zafajkla "NEKONTROLOVAŤ". Ale keď som si cez Firma - Kontrola spravila kontrolu, tak mi všetky tieto príjmy vyhodilo s chybou "50" (nemá súvis na knihu pohľadávok). Keď som si skúsila opraviť niektoré príjmy a dať ich na položku "Iný zdaniteľný príjem" a tiež s odpočtom DPH a NEKONTROLOVAŤ, tak mi pri kontrole chybu nevyhodilo. Je to tak správne? Myslím si ale, že príjem od zákazníkov by mal byť ako Príjem za výrobky a služby, alebo nie? Nevie mi niekto poradiť, kde robím chybu? :eek:Ďakujem
denisie
28.02.08,12:20
Dobrý deň, tiež som tak trochu začiatočník. Pracujem v programe Alfa. Sme reštauračné zariadenie, plátca DPH. Príjem od zákazníkov nahadzujem do účtovníctva na základe výpisu z ERP. Tento príjem som nahadzovala ako "Príjem za výrobky a služby" s uplatnením odpočtu dph. Pri pridávaní do príjmu som si ešte zafajkla "NEKONTROLOVAŤ". Ale keď som si cez Firma - Kontrola spravila kontrolu, tak mi všetky tieto príjmy vyhodilo s chybou "50" (nemá súvis na knihu pohľadávok). Keď som si skúsila opraviť niektoré príjmy a dať ich na položku "Iný zdaniteľný príjem" a tiež s odpočtom DPH a NEKONTROLOVAŤ, tak mi pri kontrole chybu nevyhodilo. Je to tak správne? Myslím si ale, že príjem od zákazníkov by mal byť ako Príjem za výrobky a služby, alebo nie? Nevie mi niekto poradiť, kde robím chybu? :eek:Ďakujem
program ti to vyhadzoval preto, lebo keď máš príjem za výrobky, mala by byť zaúčtovaná aj faktúra vystavená. Preto sa pri kontrole zobrazuje poznámka v súvislosti s knihou pohľadávok
Manual
28.02.08,12:21
Dobrý deň, tiež som tak trochu začiatočník. Pracujem v programe Alfa. Sme reštauračné zariadenie, plátca DPH. Príjem od zákazníkov nahadzujem do účtovníctva na základe výpisu z ERP. Tento príjem som nahadzovala ako "Príjem za výrobky a služby" s uplatnením odpočtu dph. Pri pridávaní do príjmu som si ešte zafajkla "NEKONTROLOVAŤ". Ale keď som si cez Firma - Kontrola spravila kontrolu, tak mi všetky tieto príjmy vyhodilo s chybou "50" (nemá súvis na knihu pohľadávok). Keď som si skúsila opraviť niektoré príjmy a dať ich na položku "Iný zdaniteľný príjem" a tiež s odpočtom DPH a NEKONTROLOVAŤ, tak mi pri kontrole chybu nevyhodilo. Je to tak správne? Myslím si ale, že príjem od zákazníkov by mal byť ako Príjem za výrobky a služby, alebo nie? Nevie mi niekto poradiť, kde robím chybu? :eek:Ďakujem
Problémik bude v tom, že keď nahadzuješ tržbu, máš zakliknuté políkčko uhrada pohľadávky, čo si si nevšimla a automaticky si to odklepávala. A program to zaevidovával ako chybu, pretože v skutočnosti si žiadnu pohľadávku neuhrádzala. Tak ostáva teraz všetky príjmy tržby znova preklikať tak, že tabulátorom vyklikneš krížik pri pohľadávkach a bude to OK
rodina1
28.02.08,13:05
Ešte raz som si to skontrolovala, ale ani v jednom prípade nemám zakliknuté políčko "úhrada pohľadávky", len "zápis do evidencie DPH". Som z toho úplne hotová.
Manual
28.02.08,13:20
Ešte raz som si to skontrolovala, ale ani v jednom prípade nemám zakliknuté políčko "úhrada pohľadávky", len "zápis do evidencie DPH". Som z toho úplne hotová.
Ja účtujem tiež tržby z ERP a mne to nehlási žiadnu chybu. Ak je to tak ako píšeš, tak zavolaj do Krosu, určite tam to doriešiš
Doplňam: mne to nehlási chybu preto,/neuvedomil som si/ že účtujem tržbu z ERP neplatcu DPH, u plátcu DPH mi to hlási tiež chybu 50.
Ale túto chybu obídeš tak, že nebudeš mať zakliknutú úhradu pohľadávky, ale zaklikneš nekontrolovať a tak isto zaklikneš nekontrolovať pri zápise do DPH.
Alebo túto chybu ignoruj, pretože v skutočnosti to je zaúčtované správne. Kros to bude musieť doriešiť.
rodina1
28.02.08,13:24
Ďakujem za pomoc.
Manual
28.02.08,13:37
Chybu ignoruj, pretože to nie je chyba účovania
Zuzana Boháčová
28.02.08,17:09
Tak čo Zuzka - bude to správne ? Veď ty vidíš sumu DF a sumu zaplatenú deň vopred (my nie). Ak sú totožné, tak môžeš označiť DF za uhradenú. V pen. denníku máš výdaj (úhrada) zaúčtovaný. :)

ja len preto tak rozmýšlaťm,lebo v PÚ to musím zaúčtovať ako zaplatený preddavok
v Jú asi nie..?:)
dik libka
liba2
28.02.08,17:19
ja len preto tak rozmýšlaťm,lebo v PÚ to musím zaúčtovať ako zaplatený preddavok
v Jú asi nie..?:)
dik libka
Lenže v PU máš páky to preúčtovať ale v JU je to o výdavkoch (a príjmoch). A výdavok je tá platba vopred.
Zuzana Boháčová
28.02.08,17:48
Lenže v PU máš páky to preúčtovať ale v JU je to o výdavkoch (a príjmoch). A výdavok je tá platba vopred.

ok už som pochopila;)
ďakujem
Zuzana Boháčová
29.02.08,06:00
obstaranie krátkodobého hmotného majetku neodpisovaného účtujem v PD ako materiál??
ďakujem

2.
firma,ktorá poskytuje počítačové služby a pod.
keď jej príde faktúra od dodávateľa za napr. web stránky ..
účtujem do prevádzkovej réžie?
Zoltán Kovács
29.02.08,06:04
obstaranie krátkodobého hmotného majetku neodpisovaného účtujem v PD ako materiál??
ďakujem

2.
firma,ktorá poskytuje počítačové služby a pod.
keď jej príde faktúra od dodávateľa za napr. web stránky ..
účtujem do prevádzkovej réžie?


2x áno
rodina1
29.02.08,06:16
Ja účtujem tiež tržby z ERP a mne to nehlási žiadnu chybu. Ak je to tak ako píšeš, tak zavolaj do Krosu, určite tam to doriešiš
Doplňam: mne to nehlási chybu preto,/neuvedomil som si/ že účtujem tržbu z ERP neplatcu DPH, u plátcu DPH mi to hlási tiež chybu 50.
Ale túto chybu obídeš tak, že nebudeš mať zakliknutú úhradu pohľadávky, ale zaklikneš nekontrolovať a tak isto zaklikneš nekontrolovať pri zápise do DPH.
Alebo túto chybu ignoruj, pretože v skutočnosti to je zaúčtované správne. Kros to bude musieť doriešiť.
Manual, ďakujem. Spravila som ako si napísal, do DPH som zaklikla "Nekontrolovať" a už mi to nevyhadzuje žiadnu chybu.
Zuzana Boháčová
29.02.08,06:33
2x áno

dik moc smith
Zuzana Boháčová
29.02.08,06:44
a nákup softwaru za 27 tis. sk
účtujem aj do krátkodobého majetku..?
a v peň.denníku účtujem materiál?

ďakujem
Zuzana Boháčová
29.02.08,07:03
prosím vás,
keď sa klient pomýlil v číslovaní jeho vystavených faktúr..
napr. čísloval 2007001, 2007002- 2007004 a potom 200705, .. až do konca roka.. (chýba jedna 0)
ja poklačujem v číslovaní 2007005,len som mu číslo prečiarkla a napísala správne..
môže byť?mal by faktúry prerobiť?len klientom už poslal s nesprávnym číslovaním
faktúry sú uhradené na bank.účet pod nesprávnym číslom..
tak neviem či stačí,keď si to ja zaevidujem so správnym,na faktúre číslo prečiarknem a bude to OK?
:confused:
ZuzanaP
29.02.08,07:06
prosím vás,
keď sa klient pomýlil v číslovaní jeho vystavených faktúr..
napr. čísloval 2007001, 2007002- 2007004 a potom 200705, .. až do konca roka.. (chýba jedna 0)
ja poklačujem v číslovaní 2007005,len som mu číslo prečiarkla a napísala správne..
môže byť?mal by faktúry prerobiť?len klientom už poslal s nesprávnym číslovaním
faktúry sú uhradené na bank.účet pod nesprávnym číslom..
tak neviem či stačí,keď si to ja zaevidujem so správnym,na faktúre číslo prečiarknem a bude to OK?
:confused:


Nechala by som to tak.....
Zuzana Boháčová
29.02.08,07:12
Nechala by som to tak.....

no ja som mu to už perom opravila..:(
ZuzanaP
29.02.08,07:14
Podľa mňa, ak idú faktúry chronologicky a chýba tam len tá nula, nerobila by som si z toho ťažkú hlavu. Nechajte to už tak, odberateľom by som neposielala opravené...
Zuzana Boháčová
29.02.08,07:30
Podľa mňa, ak idú faktúry chronologicky a chýba tam len tá nula, nerobila by som si z toho ťažkú hlavu. Nechajte to už tak, odberateľom by som neposielala opravené...

ok dik zuzka
ale to moje číslovanie opravené už nechám tak
Zuzana Boháčová
29.02.08,07:31
a nákup softwaru za 27 tis. sk
účtujem aj do krátkodobého majetku..?
a v peň.denníku účtujem materiál?

ďakujem

posúvam ďalej

a nákup tašky na PC
2 tis Sk
materiál ok?
ďalej
ZuzanaP
29.02.08,07:37
posúvam ďalej

a nákup tašky na PC
2 tis Sk
materiál ok?
ďalej


takéto veci účtujem do prev. réžie v členení drobný majetok
rodina1
29.02.08,09:21
Poraďáci, prosím Vás, ako nahadzovať tržbu z ERP, keď pri zadaní do Alfy, pri rozpise mi nesedí DPH s páskou z ERP. Aj keď si dám základ, tak mi niekedy vypočíta DPH ináč ako je na páske. Tak isto je to aj vtedy, keď si dám sumu spolu, tiež mi to dá inú DPH. Sú to halierové rozdiely, ale neviem ako na to. ďakujem
Ešte by som sa chcela spýtať, ako nahadzujete výdavok z pokladne pri nákupoch napr. v Tescu, keď na bločku je aj súkromný nákup podnikateľa. Tento nákup z bločku odpočítate a zároveň opravíte aj DPH, alebo pri zadávaní do počítača necháte, aby vám DPH vypočítal program?
Zuzana Boháčová
29.02.08,11:36
takéto veci účtujem do prev. réžie v členení drobný majetok
myslíš Zuzka
software-prevádzk.réžia
aj taška-prevádzk.réžia
ok?
Monika Kováčová
29.02.08,12:03
Zuzana, nič v zlom, ale niektoré ZÁKLADNÉ VECI treba aj naštudovať! Ako môžeš mať istotu, že tvoja práca je odvedená správne a v súlade so zákonom? Alebo sa spoliehaš len na to, čo ti povie Poraďák?
Nemám problém ti poradiť, ani iní poraďáci nie, ale nezneužívaš tú ochotu troška?

Doštuduj základy a pýtaj sa potom.
... apropó niekde si písala, že si robila s PÚ? Prečo v tejto sekcii neradíš ostatným?


Môj názor tu: http://www.porada.sk/blog.php?b=100
erika_H
01.03.08,10:32
Poraďáci, prosím Vás, ako nahadzovať tržbu z ERP, keď pri zadaní do Alfy, pri rozpise mi nesedí DPH s páskou z ERP. Aj keď si dám základ, tak mi niekedy vypočíta DPH ináč ako je na páske. Tak isto je to aj vtedy, keď si dám sumu spolu, tiež mi to dá inú DPH. Sú to halierové rozdiely, ale neviem ako na to. ďakujem
Ešte by som sa chcela spýtať, ako nahadzujete výdavok z pokladne pri nákupoch napr. v Tescu, keď na bločku je aj súkromný nákup podnikateľa. Tento nákup z bločku odpočítate a zároveň opravíte aj DPH, alebo pri zadávaní do počítača necháte, aby vám DPH vypočítal program?

no buď si nahoď DPH podľa bločku z ERP alebo základ dane podľa bločku z ERP a ostatné môžeš dať na halierové vyrovnanie 0% DPH.Teda tak to aspoň robím ja.

2. no môžeš to zaúčtovať časť ako VOZD-z toho ZD a DPH
a súkromný nákup jednou sumou VNZD-z tohto ti DPH nemôže vstupovať do evidencie DPH
zyx66
03.03.08,06:43
Som zivnostnik a mam 2 bankove ucty, na jeden prijimam platby z mnou vystavenych faktur za poskytnute sluzby a platim z neho odvody a na druhy preposielam cast penazi z prveho uctu a doteraz mi sluzil ako sukromny ucet, platil som v potravinach, obchodoch, a platil som nim aj benzin a mobil, ktore si chcem dat do nakladov, lebo som sa rozhodol robit JU a nie iba pausal ako doteraz, pri ktorom ma toto netrapilo. Je v uctovnictve problem riesit ten druhy ucet, z ktoreho 90% platieb je sukromnych? Treba to nejak zvyraznit na vypise ze toto bolo v suvislosti s podnikanim a toto je osobna spotreba alebo ako sa to bude riesit.
liba2
03.03.08,06:53
Som zivnostnik a mam 2 bankove ucty, na jeden prijimam platby z mnou vystavenych faktur za poskytnute sluzby a platim z neho odvody a na druhy preposielam cast penazi z prveho uctu a doteraz mi sluzil ako sukromny ucet, platil som v potravinach, obchodoch, a platil som nim aj benzin a mobil, ktore si chcem dat do nakladov, lebo som sa rozhodol robit JU a nie iba pausal ako doteraz, pri ktorom ma toto netrapilo. Je v uctovnictve problem riesit ten druhy ucet, z ktoreho 90% platieb je sukromnych? Treba to nejak zvyraznit na vypise ze toto bolo v suvislosti s podnikanim a toto je osobna spotreba alebo ako sa to bude riesit.
Pokiaľ budeš účtovať o tomto účte v JU, tak áno.
Ale možno by sa to dalo urobiť jednoduchšie, nákupy zaplatené kartou a teda doklady z ERP, jednoducho zaúčtovať v pokladni (bez použitia súkr. účtu).
Veď či boli zaplatené z tvojej peňaženky alebo z tvojho účtu - je to jedno.
zyx66
03.03.08,07:09
Dakujem za odpoved. S JU sa len zoznamujem, preto sa ospravedlnujem za niektore otazky.

Takze, ked nieco napisem do penazneho dennika, tak musim mat o tom doklad, takze pri vydavkoch spojenych s podnikami bud vypis z uctu z ktoreho som to zaplatil alebo blocik, je to spravne?
zyx66
03.03.08,07:33
Este jedna vec. Sukromne OA vyuzivane na podnikanie. Tu nahradu + spotrebovany benzin napisem tiez normalne do dennika a uctovnym dokladom bude blocik o cene benzinu a vypisany cestovny prikaz?
liba2
03.03.08,07:44
Este jedna vec. Sukromne OA vyuzivane na podnikanie. Tu nahradu + spotrebovany benzin napisem tiez normalne do dennika a uctovnym dokladom bude blocik o cene benzinu a vypisany cestovny prikaz?
Do denníka sa zapíše suma toho vyplneného CP (na zadnej strane vyúčtovanie PC, kde bude všetko potrebné vypočítané). Doklad o nákupe buď priložíš , alebo si ich budeš odkladať niekde do obálky a necháš nakoniec v pokladni založené - a poviem aj prečo (moja skúsenosť): ja kupujem PHL 1x za mesiac, ale vyúčt.PC mám 3-4 , takže nemôžem 1 doklad priložiť k 4 vyúčtovaniam. Považujem to takto za praktickejšie.
zyx66
03.03.08,07:52
Super, dakujem za odpoved. Ten blocik za kupu benzinu sluzi iba na dokladovanie ceny, nie na dokladovanie mnozstva benzinu, nie? Lebo ked v technickom preukaze je uvedena spotreba 9 litrov, ale ja v ramci pracovnej cesty realne urobim spotrebu 8 litrov, tak do penazneho dennika aj tak uvediem sumu za spotrebovany benzin aj tak za 9 litrov a blocik len doklad k vypoctu, ze cena s ktorou ratam vo vypocte je ta za ktoru som po absolvovani cesty tankoval, ano?
zyx66
03.03.08,08:07
A ta suma (nahrada + spotrebovane PHM) sa v denniku uvedie do ktoreho stlpca vo vydavkoch? :) Dakujem za odpoved.
KvetkaK
03.03.08,08:08
A ta suma (nahrada + spotrebovane PHM) sa v denniku uvedie do ktoreho stlpca vo vydavkoch? :) Dakujem za odpoved.
Uvedieš to do stĺpca "prevádzková réžia". ;)
zyx66
03.03.08,08:16
ja Vas milujem, vdaka :)
ptimka
03.03.08,09:07
ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať na takúto vec:
k 22.11.2007 som si pozastavila živnosť, ale za november som ešte vystavila jednu faktúrku, ktorú mi uhradili až v decembri...dokedy môžem vlastne účtovať do peňažného denníku? (JÚ-Alfa) len do 22.11.2007? ak áno, tak potom čo s príjmami a výdavkami po tomto dátume /napr. poplatok banke, v decembri zaplatené poistné za november/ mám ich dať do daňového priznania ako položky zvyšujúce a znižujúce základ dane? za vaše opovede vopred veľmi pekne ďakujem
mysimis
03.03.08,09:19
Musíš urobiť mimoriadnu uzávierku a postupovať podľa §17 zákona o dani z príjmov.
Marti.ka
03.03.08,10:21
Chcela by som sa spýtať pár vecí ohľadom JÚ. Do knihy záväzkov som zaevidovala dotáciu z ÚPSVaR. Nevyčerpanú dotáciu uvádzam vo výkaze o majetku a záväzkov? Ešte tam evidujem rozdiel v zdravotnom poistení. Predpis 1064 Sk, platba 1066 Sk.
Čo s tými dvoma korunami? Uvádzam ich niekde? Stačí mi teraz o tieto dve koruny menej uhradiť zdravotné poistenie?
A ešte ohľadom inventúry? Je potrebné urobiť fyzickú inventúru materiálu, drobného majetku, záväzkov a pohľadávok? Ďakujem.
ola
03.03.08,10:43
čo sa týka dotácie, v jednoduchom účtovníctve sa rozlišuje či bola dotácia poskytnutá pred obstaraním majetku (to sú tzv. paušálne výdavky), o ktorých sa účtuje v knihe záväzkov, alebo až po obstaraní majetku ( to sú preukázané, dodatočné náklady), o ktorých sa účtuje v knihe pohľadávok

...čo sa týka zdravotného poistenia, tak to by sa malo vysporiadať pri RZZP

...inventúry nie že sú potrebné urobiť, ale je to priam psia povinnosť, vyplývajúca zo zákona
jataky
12.03.08,23:59
Dovolím si nesúhlasiť, od r. 2008 platia nové Opatrenia pre JÚ:

§ 12
(4) Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu v sume prijatej tržby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania inkasa príjem na účte v banke, a priebežná položka na strane výdavku.

(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.




mimotemy Púšťam sa do účtovníctva vážne druhý rok, doteraz som o ňom len čo to počula, prečítala. Už začínam mať v tom aspoň trochu prehľad vďaka Porade. Zistila som, že som urobila v minulých rokoch pár chýb. Stále mám však nezpodpovedané otázky a jedna sa vynorila pri Rozalkinom citovani Postupov. Ale už som si na tu otazku aj sama odpovedala. Tak teda ďakujem vam všetkym a idem čítať a učiť sa ďalej. :)
Eva99
14.03.08,06:08
Prosím Vás, ako je to v JÚ s odpisovaním majetku? Môžem odpísať len to, čo v príslušnom roku zaplatím v prípade, ak túto kúpu realizujem na splátkový kalendár? V prípade, že som za celý rok nezaplatila nič, nemôžem ani odpisovať? :confused:
Marti.ka
14.03.08,06:35
Chcela by som sa spýtať, vo výkaze o majetku a záväzkov uvádzam dobropis ako záväzok mínusom?
A ešte jedna vec. Mám faktúru, ktorá je zaplatená, ale doklad o zaplatení chýba. Čo s tým ďalej? Kópiu dokladu o zaplatení by mali poslať,ale čo ak ten doklad nebudem mať k 31.3., ako to mám vysporiadať? Ďakujem.
chudaska
14.03.08,18:22
ahojte poradaci, klient podnika -lekar, z podnikania ma zisk cca 7000 Sk, okrem toho ma aj potvrdenie z nemocnice,kde za nho odvadzali aj odvody aj preddavky, okrem toho ma aj ziv. poistenie, cize vyjde mi v dan. prizani preplatok, mam tento preplatok zauctovat aj do pohladavok r. 2007 -viem, ze to bude prijem NZD,len neviem ci sa ma zobrazit aj vo vykaze alebo nie, len sa v roku 2008 zauctuje pri bank. vypise?
liba2
14.03.08,18:27
ahojte poradaci, klient podnika -lekar, z podnikania ma zisk cca 7000 Sk, okrem toho ma aj potvrdenie z nemocnice,kde za nho odvadzali aj odvody aj preddavky, okrem toho ma aj ziv. poistenie, cize vyjde mi v dan. prizani preplatok, mam tento preplatok zauctovat aj do pohladavok r. 2007 -viem, ze to bude prijem NZD,len neviem ci sa ma zobrazit aj vo vykaze alebo nie, len sa v roku 2008 zauctuje pri bank. vypise?áno, keby bola povinnosť platiť daň, dáš do záväzkov.
chudaska
14.03.08,18:30
dakujem liba2 za rýchlu odpoved.
Helta
14.03.08,20:20
Ahojte,
rada by som sa opytala ako je to s uctovanim pri predaji cez internetovy obchod, ak je platba cez internet banking, pripadne prevodom z uctu a ako je to pri dobierke. Kedy sa co uctuje? Vzdy iba prijem v den, kedy je platba prijata na ucet / zaplatena na poste za dobierku (prijata z posty za dobierku)? Netreba uctovat do pohladavok objednavku skor? Ak ano - na zaklade coho ak mam objednavku vlastne iba elektronicky z e-shopoveho softveru?
Dakujem velmi pekne!
liba2
14.03.08,21:11
Ahojte,
rada by som sa opytala ako je to s uctovanim pri predaji cez internetovy obchod, ak je platba cez internet banking, pripadne prevodom z uctu a ako je to pri dobierke. Kedy sa co uctuje? Vzdy iba prijem v den, kedy je platba prijata na ucet ÁNO
zaplatena na poste za dobierku (prijatá z posty za dobierku)? ÁNO
Netreba uctovat do pohladavok objednavku skor?
mala by sa zaevidovať dňom prijatia
Ak ano - na zaklade coho ak mam objednavku vlastne iba elektronicky z e-shopoveho softveru? vytlačíš si ju
Dakujem velmi pekne!
:) .
erika_H
15.03.08,06:26
Dobrý deň.Ako si ukladáte jednoduché účovníctvo-doklady?
My v práci si ukladáme faktúry k bankovým výpisom a k potvrdenkám hotovostným.Ale pred nedávnom som videla hotové účtovníctvo,podobný spôsob ako v podvojnom účtovníctve-samostatne OF , samostatne DF, pokladňa a banka.. Môžem to aj takto ukladať prosím?
mysimis
15.03.08,08:10
ja osobne ukladám doklady nasledovne: prijaté fa, vydané fa, bú, pokladňa.
erika_H
15.03.08,08:52
ďakujem ti Mysimis

prosím Vás a keď účtujem odberateľskú faktúru, je vystavená 10.1.2008,aplatná 20.1.2008, dátum dodania služby je 31.12.2008 (neplatca DPH)-účtujem do pohľadávok r.2007 však?Ďakujem moc
Helta
15.03.08,09:01
:) .
Liba2, dakujem! Este mam doplnujucu otazku: ak zakaznik plati za tovar ihned pri objednavani cez internet napriklad pomocou online platby a ja mu v ten isty den tovar expedujem, aj tak je potrebne evidovat objednavku? A este - za akych okolnosti je potrebne prikladat k tovaru fakturu a kedy staci prijmovy doklad? A kde najdem nalezitosti faktury? Este raz velka vdaka!
Monika Kováčová
15.03.08,09:47
ďakujem ti Mysimis

prosím Vás a keď účtujem odberateľskú faktúru, je vystavená 10.1.2008,aplatná 20.1.2008, dátum dodania služby je 31.12.2008 (neplatca DPH)-účtujem do pohľadávok r.2007 však?Ďakujem moc

1. neplatca DPH neuvádza dátum dodania
2. mala si na mysli 31.12.2007, áno?
3. keďže bola fa vystavená 10.1.2008, nemáš k 31.12.2007 pohľadávku
liba2
15.03.08,09:56
Jana Acsová
15.03.08,09:57
ďakujem ti Mysimis

prosím Vás a keď účtujem odberateľskú faktúru, je vystavená 10.1.2008,aplatná 20.1.2008, dátum dodania služby je 31.12.2007 (neplatca DPH)-účtujem do pohľadávok r.2007 však?Ďakujem mocÁno. (opravila som rok, zrejme ste to takto mysleli)
Jana Acsová
15.03.08,10:24
1. neplatca DPH neuvádza dátum dodania
V prevažnej väčšine sa tento dátum uvádza a to buď priamo ako dátum, alebo minimálne v popise faktúry v texte. Pre platiteľov DPH je tento dátum povinný ako náležitosť faktúry. U neplatiteľa sa môže volať aj inak, ale môže sa volať aj dátum dodania. Bez toho by nebolo možné stanoviť ani vznik účtovného prípadu. Tento sa podľa postupov účtovania viaže práve na deň dodania - deň splnenia dodávky.
Helta
15.03.08,10:29
http://www.porada.sk/t11734-p3-faktura-ako-elektronicky-dokument.html
http://www.porada.sk/t54015-uctovanie-v-pomocnych-knihach-v-jednoduchom-uctovnictve.html


Liba2, dakujem velmi pekne za tieto linky!
Ale este stale neviem, ci evidujem objednavku a pohladavku v knihe pohladavok ak je tovar zaplateny v den ked je aj cez internet objednany a ten isty den aj expedovany. Uctovnictvu nerozumiem, ide mi len o to ako definovat poziadavky na e-shop a ako si tlacit a ukladat doklady, ked uz budem mat nejakeho uctovnika :D aby ma potom nevolal igelitkarka :D
Jana Acsová
15.03.08,10:38
...ako si tlacit a ukladat doklady, ked uz budem mat nejakeho uctovnika :D aby ma potom nevolal igelitkarka :DVám sa to určite nestane. Keď už uvažujete o ukladaní dokladov, tak si to neukladajte do igelitky, ale napríklad do šanónu .-) ... a pekne vzostupne podľa dátumu a druhovo rozčlenené. Objednávka ešte nerieši dodávku. Je žo "žiadosť o dodanie". Tá je splnená dodaním a teda Vaše účtovné prípady súvisia najmä s prijatím platby a s dodávkami, ktoré súvisia s odoslaním tovaru zákazníkovi. Objednávky doporučujem prikladať k faktúram (zopnúť spolu). Môžete mať tieto okruhy účtovných prípadov (na ne nadväzuje aj druhové členenie dokladov):
- došlé faktúry,
- vyšlé faktúry,
- pokladničné doklady,
- bankové výpisy,
- úhrady kreditnou kartou,
- iné ... s tými sa oboznámite postupne. To budú tie, ktoré nebudú ani jeden z vyššie uvedených.
liba2
15.03.08,10:44
......... ako si tlacit a ukladat doklady, ked uz budem mat nejakeho uctovnika :D aby ma potom nevolal igelitkarka :Dtak toto je mi veľmi sympatické :D je to prvý krok k tomu aby ťa takto nikdy nikto nepomenoval....... ..... a ďak. za bod :)
Helta
15.03.08,11:02
Vám sa to určite nestane. Keď už uvažujete o ukladaní dokladov, tak si to neukladajte do igelitky, ale napríklad do šanónu .-) ... a pekne vzostupne podľa dátumu a druhovo rozčlenené. Objednávka ešte nerieši dodávku. Je žo "žiadosť o dodanie". Tá je splnená dodaním a teda Vaše účtovné prípady súvisia najmä s prijatím platby a s dodávkami, ktoré súvisia s odoslaním tovaru zákazníkovi. Objednávky doporučujem prikladať k faktúram (zopnúť spolu). Môžete mať tieto okruhy účtovných prípadov (na ne nadväzuje aj druhové členenie dokladov):
- došlé faktúry,
- vyšlé faktúry,
- pokladničné doklady,
- bankové výpisy,
- úhrady kreditnou kartou,
- iné ... s tými sa oboznámite postupne. To budú tie, ktoré nebudú ani jeden z vyššie uvedených.
Perfektne, dakujem! Toto som potrebovala vediet. A mozem to robit tak, ze zakaznikovi odoslem spolu s tovarom original faktury a u seba necham kopiu, alebo musia byt oba originaly?
Jana Acsová
15.03.08,11:58
Ako uvádzate ... všeobecne sa doporučuje aspoň originálny podpis na oboch vyhotoveniach faktúry.

A čo sa týka dokladov, zabudla som na jeden významný okruh, ktorý sa Vás podľa zadania môže týkať:
- SKLAD tovaru.
Je potrebné viesť evidenciu, aby ste vedeli koľko máte tovaru prijatého, koľko vydaného a koľko toho ostáva na sklade. Tovarové zásoby podliehajú inventarizácii. Spôsob evidencie záleží aj od rozsahu skladových zásob.
zita1
15.03.08,12:41
ahoj, chcela by som sa opýtať platba odvodov szčo zaradiť do peňažného denníka odvody, a ak má zamestnanca szčo, tak odvody za zamestnanca, čistá mzda, i odvody za zamestnávateľa priradim do kolonky mzdy?
dakujem
Muška
15.03.08,12:54
3. keďže bola fa vystavená 10.1.2008, nemáš k 31.12.2007 pohľadávku
Monika, podľa mňa to bolo dodané v r. 2007 je to pohľadávka roku 2007

Keďže:
Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky

....ja vystavujem faktúry ešte 15.1.2008 jednému klientovi na dooooooooosť vysoké sumy , ktoré patria do r. 2007, a sú to pre mňa pohľadávky r. 2007. Výkaz o majetku by bol dosť skresľujúci, keby som tam tieto pohľadávky nazahrnula.

.....a to nechcem pomyslieť koľko špekulácii by bolo pri preskakovaní "účto-pauš.výdavky" a opačne
Dav
15.03.08,12:58
ahoj, chcela by som sa opýtať platba odvodov szčo zaradiť do peňažného denníka odvody, a ak má zamestnanca szčo, tak odvody za zamestnanca, čistá mzda, i odvody za zamestnávateľa priradim do kolonky mzdy?
dakujem

SZČO - peň.denník odvody

zamestnanec : odvody zamestnávateľa - odvody
čistá mzda, daň, odvody zamestnanca - mzdy

( postupy účtovania JÚ § 4, odst.6,písm. e, bod 3, 4 )
Helta
15.03.08,13:12
Ako uvádzate ... všeobecne sa doporučuje aspoň originálny podpis na oboch vyhotoveniach faktúry.

A čo sa týka dokladov, zabudla som na jeden významný okruh, ktorý sa Vás podľa zadania môže týkať:
- SKLAD tovaru.
Je potrebné viesť evidenciu, aby ste vedeli koľko máte tovaru prijatého, koľko vydaného a koľko toho ostáva na sklade. Tovarové zásoby podliehajú inventarizácii. Spôsob evidencie záleží aj od rozsahu skladových zásob.
Rozumiem, cize budem si viest nieco ako knihu zasob. Pri tomto by som sa chcela opytat jednu vec. Budem mat tovar, ktory budem dalej predavat, ale z niektoreho tovaru budem mozno vyrabat zasa iny tovar, ktory bude predmetom predaja. No dopredu neviem, ktory tovar pouzijem na predaj a ktory na dalsiu vyrobu.
Mozem vsetko evidovat ako tovar, ak budem robit inventuru?
Inventura staci raz rocne, k uzavierke?
Na jednej skladovej karte ma byt jedna polozka?
Mozem vydaj zo skladu evidovat na zaklade predaja, to znamena, ze kazdy predaj bude znamenat aj pohyb na sklade? (prevadzku nemam, kedze pojde o e-shop)
Este raz VELMI dakujem za ochotu!!!
Monika Kováčová
15.03.08,13:12
V prevažnej väčšine sa tento dátum uvádza a to buď priamo ako dátum, alebo minimálne v popise faktúry v texte. Pre platiteľov DPH je tento dátum povinný ako náležitosť faktúry. U neplatiteľa sa môže volať aj inak, ale môže sa volať aj dátum dodania. Bez toho by nebolo možné stanoviť ani vznik účtovného prípadu. Tento sa podľa postupov účtovania viaže práve na deň dodania - deň splnenia dodávky.

:)Mám softvér MRP, ktorý bol overovaný audítormi aby spĺňal náležitosti Zákona o účtovníctve a ďalších právnych predpisov súvisiacich s vedením účtovnej agendy:
Podám samozrejme podnet na autora tohto softvéru, nakoľko podľa citovaného príspevku a príspevku od Mušky zahŕňa do výkazu o majetku a záväzkoch len pohľadávky a záväzky s dátumom vystavenia do 31.12.
Rovnako je to aj s inventarizáciou...
Muška
15.03.08,13:18
:)Mám softvér MRP, ktorý bol overovaný audítormi aby spĺňal náležitosti Zákona o účtovníctve a ďalších právnych predpisov súvisiacich s vedením účtovnej agendy:
Podám samozrejme podnet na autora tohto softvéru, nakoľko podľa citovaného príspevku a príspevku od Mušky zahŕňa do výkazu o majetku a záväzkoch len pohľadávky a záväzky s dátumom vystavenia do 31.12.
Rovnako je to aj s inventarizáciou...
Moni,
tiež mám soft MRP, ale DOS a keď vystavím faktúru aj vyplním "dátum vystavenia" 15.1.2008 a dám daňová povinnosť 31.12.2007 /tak mi to zahrnie do pohľadávok 2007/ a tento typ fakturácie používam aj u neplatiteľa DPH a je to v poriadku.

...napíš, či to vo WIN fakt neide.....a opäť mám dôvod ostať pri "zastaralom" :rolleyes: ale spoľahlivom softe DOS :D:D
Zita5
15.03.08,13:19
:)Mám softvér MRP, ktorý bol overovaný audítormi aby spĺňal náležitosti Zákona o účtovníctve a ďalších právnych predpisov súvisiacich s vedením účtovnej agendy:
Podám samozrejme podnet na autora tohto softvéru, nakoľko podľa citovaného príspevku a príspevku od Mušky zahŕňa do výkazu o majetku a záväzkoch len pohľadávky a záväzky s dátumom vystavenia do 31.12.
Rovnako je to aj s inventarizáciou...

Ja s týmto príspevkom súhlasím .:) V Alfe FA vystavenú 15.1.2008 s dátumom dodania 31.12.2007 mi zaúčtuje program v evidencii DPH do roku 2007 a v Knihe pohľadávok do roku 2008 .

Ešte doplním : u neplatcu DPH Vystavená FA 15.1.2008 s dátumom dodania 31.12.2007 .......ALFA zaúčtuje do Knihy pohľadávok 2008 .
Monika Kováčová
15.03.08,13:25
zaujímavá diskusia tu:
http://www.porada.sk/t17356-p2-kniha-pohladavok.html
aj tu:
http://www.porada.sk/t67539-vznik-pohladavky.html

na základe uvedeného usudzujem, že otázku dať, či nedať pohľadávky vystavené po 31.12. týkajúce sa obdobia do 31.12. by mala riešiť interná smernica.
Muška
15.03.08,13:26
Zitka,
ale zákon nepustí ..:D
Ak je vykonaná dodávka služba v roku 2007 a aj keď je vyfaktúrovaná v r. 2008 - je to pohľadávka roku 2007.
Monika Kováčová
15.03.08,13:27
Muška, fakt soft Win MRP dáva faktúry /pohľ. aj záv./ podľa dátumu vystavenia.... fakt..
Monika Kováčová
15.03.08,13:27
Zitka,
ale zákon nepustí ..:D
Ak je vykonaná dodávka služba v roku 2007 a aj keď je vyfaktúrovaná v r. 2008 - je to pohľadávka roku 2007.
zákon pustí smernicu... t.j. potreby účtovnej jednotky.
Muška
15.03.08,13:30
zákon pustí smernicu... t.j. potreby účtovnej jednotky.
Moni,
klikni - a Andrej to v poslednom odstavci pekne zhrnul
http://www.porada.sk/596984-post11.html
Muška
15.03.08,13:36
erika_H
15.03.08,14:22
Monika, podľa mňa to bolo dodané v r. 2007 je to pohľadávka roku 2007

Keďže:
Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky

....ja vystavujem faktúry ešte 15.1.2008 jednému klientovi na dooooooooosť vysoké sumy , ktoré patria do r. 2007, a sú to pre mňa pohľadávky r. 2007. Výkaz o majetku by bol dosť skresľujúci, keby som tam tieto pohľadávky nazahrnula.

.....a to nechcem pomyslieť koľko špekulácii by bolo pri preskakovaní "účto-pauš.výdavky" a opačne
áno,presne tak som si to aj myslela,ale vidím,že sa tu stretávajú 2 názory..
Službu dodal v decembri 2007,len faktúru vystavil až v r.2008,ale tiež je to podľa môjho názoru pohľadávka r.2007.
účtujem v ALFE,ale ako zitka píše v príspevku,že mi to zaradí do pohľadávok r.2008.. tak neviem či to prepíšem ručne do výkazu-aby mi to zaradilo do pohľadávok r.2007.. uvidím ako mi to napíše do výkazu,ešte nemám urobené splatnosti
Ďakujem za odpovede poraďáci
mariannka13
15.03.08,14:23
Dobrý deň, ako mám účtovať nákup prístrojov ako je vŕtačka, píla a pod.(cena je do 10 000Sk), ktoré potrebuje SZČO k vykonávaniu svojej práce? a kde to mám evidovať. Môžem dať nákup farieb do lakovne ako prevádzkovú réžiu- ide to priamo do spotreby.Vopred ďakujem.
Helta
15.03.08,14:24
Rozumiem, cize budem si viest nieco ako knihu zasob. Pri tomto by som sa chcela opytat jednu vec. Budem mat tovar, ktory budem dalej predavat, ale z niektoreho tovaru budem mozno vyrabat zasa iny tovar, ktory bude predmetom predaja. No dopredu neviem, ktory tovar pouzijem na predaj a ktory na dalsiu vyrobu.
Mozem vsetko evidovat ako tovar, ak budem robit inventuru?
Inventura staci raz rocne, k uzavierke?
Na jednej skladovej karte ma byt jedna polozka?
Mozem vydaj zo skladu evidovat na zaklade predaja, to znamena, ze kazdy predaj bude znamenat aj pohyb na sklade? (prevadzku nemam, kedze pojde o e-shop)
Este raz VELMI dakujem za ochotu!!!
A este mi napadla otazka, co asi budem potrebovat vediet :-| ku kazdemu pohybu na sklade musim vyplnit a vytlacit skladovu vydajku resp prijemku, pri com bude na tom doklade cislo faktury a cislo objednavky? To znamena, ze napriklad kazdy jeden predaj bude sprevadzat jedna objednavka, jedna faktura a jedna vydajka? Uf uf, to je papierov..
Prepacte mi tie pre Vas isto hlupe otazky, no som uplny laik a nerada by som urobila chybu.
mysimis
15.03.08,14:24
Dobrý deň, ako mám účtovať nákup prístrojov ako je vŕtačka, píla a pod.(cena je do 10 000Sk), ktoré potrebuje SZČO k vykonávaniu svojej práce? a kde to mám evidovať. Môžem dať nákup farieb do lakovne ako prevádzkovú réžiu- ide to priamo do spotreby.Vopred ďakujem.

Vŕtačky, píly a pod. / všetko v cene do 30.000/ sa účtuje ako nákup materiálu v členení nákup DHIM.
Nákup farieb je nákup materiálu.
erika_H
15.03.08,14:53
odvody SZČO - sociálne aj zdravotné si účtujem do záväzkov a ich úhrady cez peňažný denník buď z bankového účtu alebo z pokladnice.Čo však,keď živnostník platí iné odvody ako má povinnosť?Napríklad má platiť ZP celý rok 2007 minimálne odvody tzn. 1064 Sk, avšak prvý polrok omylom platí ešte staré preddavky 966 sk.Vyrovná sa to až v ročnom zúčtovaní ktoré budem robiť v júni 2008. Teraz však riešim ako to správne zaúčtovať v JÚ v r.2007. Takže mu asi radšej zaúčtujem také odvody,aké mal povinnosť platiť 1064 sk, úhradu dám 966 sk, a rozdiel mi ostane ako nedoplatok.. Mám to prosím správne?
Ďakujem moc
Zita5
15.03.08,14:55
odvody SZČO - sociálne aj zdravotné si účtujem do záväzkov a ich úhrady cez peňažný denník buď z bankového účtu alebo z pokladnice.Čo však,keď živnostník platí iné odvody ako má povinnosť?Napríklad má platiť ZP celý rok 2007 minimálne odvody tzn. 1064 Sk, avšak prvý polrok omylom platí ešte staré preddavky 966 sk.Vyrovná sa to až v ročnom zúčtovaní ktoré budem robiť v júni 2008. Teraz však riešim ako to správne zaúčtovať v JÚ v r.2007. Takže mu asi radšej zaúčtujem také odvody,aké mal povinnosť platiť 1064 sk, úhradu dám 966 sk, a rozdiel mi ostane ako nedoplatok.. Mám to prosím správne?
Ďakujem moc

Tak by to malo správne byť .Čiže k 31.12.vykážete nedoplatok v záväzkoch .
erika_H
15.03.08,15:13
Tak by to malo správne byť .Čiže k 31.12.vykážete nedoplatok v záväzkoch .
Ďakujem Zitka
zita1
15.03.08,18:11
ďakujem
Helta
15.03.08,18:51
Prosim prosim, poradite? Zlutujte sa.. #225 a #213.
Dakujem!
liba2
15.03.08,20:52
Rozumiem, cize budem si viest nieco ako knihu zasob. Pri tomto by som sa chcela opytat jednu vec. Budem mat tovar, ktory budem dalej predavat, ale z niektoreho tovaru budem mozno vyrabat zasa iny tovar, ktory bude predmetom predaja. Ak na tovare urobíš nejakú zmenu, tak potom už pôjde o vlastný výrobok. Tovar je všetko to, čo nakúpiš a predáš v nezmenenom stave . To čo pôvodne kúpiš s úmyslom predávať ako tovar, sa v prípade ďalšej úpravy na ňom, stáva materiálom a po pripočítaní práce, réžie a prípadne ďalšieho spotrebovaného materiálu sa stáva vlastným výrobkom.

No dopredu neviem, ktory tovar pouzijem na predaj a ktory na dalsiu vyrobu.
Mozem vsetko evidovat ako tovar, ak budem robit inventuru? ÁNO
Inventura staci raz rocne, k uzavierke? ÁNO
Na jednej skladovej karte ma byt jedna polozka?
Neviem ako to myslíš... 1 druh? áno na každý druh tovaru potrebuješ osobitnú kartu; na jednej karte nemôžeš zapisovať aj hrušky aj jablká, lebo by si nevedela z karty vyčítať, koľko máš čoho...
Mozem vydaj zo skladu evidovat na zaklade predaja, to znamena, ze kazdy predaj bude znamenat aj pohyb na sklade? ÁNO
(prevadzku nemam, kedze pojde o e-shop)
Este raz VELMI dakujem za ochotu!!! :) .
liba2
15.03.08,20:53
A este mi napadla otazka, co asi budem potrebovat vediet :-| ku kazdemu pohybu na sklade musim vyplnit a vytlacit skladovu vydajku resp prijemku, pri com bude na tom doklade cislo faktury a cislo objednavky? To znamena, ze napriklad kazdy jeden predaj bude sprevadzat jedna objednavka, jedna faktura a jedna vydajka? Uf uf, to je papierov..
Prepacte mi tie pre Vas isto hlupe otazky, no som uplny laik a nerada by som urobila chybu. áno, uvažuješ správne.
erika_H
16.03.08,06:47
Ahojte,prosím Vás,keď SZČO platí platobnou kartou,ale nie z bankového podnikateľského účtu,ale zo súkromného-ja túto platbu zaúčtujem ako výdavok z pokladne, nechám tam aj pripnutý lístoček z terminálu,ale je to moje účtovanie týmto spôsobom v poriadku prosím--platba zo súkromn.bank.účtu=výdavok z pokladne?Ďakujem
cactus
16.03.08,06:55
Ahojte,prosím Vás,keď SZČO platí platobnou kartou,ale nie z bankového podnikateľského účtu,ale zo súkromného-ja túto platbu zaúčtujem ako výdavok z pokladne, nechám tam aj pripnutý lístoček z terminálu,ale je to moje účtovanie týmto spôsobom v poriadku prosím--platba zo súkromn.bank.účtu=výdavok z pokladne?Ďakujem

áno, zaúčtuješ to ako výdavok z pokladne, veď má aj doklad z ERP
erika_H
16.03.08,07:32
Ďakujem
Helta
16.03.08,08:11
Liba velmi pekne dakujem za odpovede! :)
suvaha
16.03.08,13:31
SZCO dostal prispevok od UPSVR. nakupil drobny majetok no vtedy este nebol platca DPH. zaevidovala som ho s DPH. no pri registracii si uplatnil odpocet DPH takze som opravila aj v evidencii DHDM obstaravacie ceny kazdej polozky majetku. akym datumom mam zauctovat VOZD / nakup drobneho majetku a POZD / pouzitie dotacie ? mozem ku koncu roka?

a este jedna otazka - zavazok voci zdravotnej poistovni sa ma uctovat ku koncu kazdeho mesiaca alebo sa to moze vysporiadat k 31.12. zavazok ktory zostal nezaplateny za rok 2007 ?

dakujeem
Zoltán Kovács
16.03.08,13:55
SZCO dostal prispevok od UPSVR. nakupil drobny majetok no vtedy este nebol platca DPH. zaevidovala som ho s DPH. no pri registracii si uplatnil odpocet DPH takze som opravila aj v evidencii DHDM obstaravacie ceny kazdej polozky majetku. akym datumom mam zauctovat VOZD / nakup drobneho majetku a POZD / pouzitie dotacie ? mozem ku koncu roka?

a este jedna otazka - zavazok voci zdravotnej poistovni sa ma uctovat ku koncu kazdeho mesiaca alebo sa to moze vysporiadat k 31.12. zavazok ktory zostal nezaplateny za rok 2007 ?

dakujeem
Nákup redsa účtuješ dátumom nákupu. Čerpanie dotácie účtuješ ako uzávierková operácie, nepeňažná. Z príjmov neovplyvňujúcich základ dane, kam sa malo účtovať pri obdržaní, peúčtuješ do príjmov ovplyvňujúcich základ dane vo výške čerpania.

Záväzky voči ZP by sa mali evidovať každý mesiac, nakoľko ti vznikajú mesačne.
suvaha
16.03.08,15:12
no a cerpanie dotacie mam dat ten nakup s DPH?

a co sa tyka zdravotnej poistovne dotycna osoba stratila ustrizky co si platila poistne za 4 mesiace(za jun,jul,september2007 platila 1.8.07 a za august 4.9.07). staci ked pripojim k VPD cestne prehlasenie ze ich skutocne zaplatila bo ma aj zo zdravotky zoznam predpisov a platieb kde su datumy kedy to zaplatila. bude to stacit? na tom papieri je tiez nejakych 16sk co zostalo aj k 31.12.07 viem ze v tomto roku jej znizili poistne o tuto ciastku ale co s tymi 16sk v roku 2007?
Petra29
16.03.08,15:25
no a cerpanie dotacie mam dat ten nakup s DPH?

a co sa tyka zdravotnej poistovne dotycna osoba stratila ustrizky co si platila poistne za 4 mesiace(za jun,jul,september2007 platila 1.8.07 a za august 4.9.07). staci ked pripojim k VPD cestne prehlasenie ze ich skutocne zaplatila bo ma aj zo zdravotky zoznam predpisov a platieb kde su datumy kedy to zaplatila. bude to stacit? na tom papieri je tiez nejakych 16sk co zostalo aj k 31.12.07 viem ze v tomto roku jej znizili poistne o tuto ciastku ale co s tymi 16sk v roku 2007?
Čerpanie dotácie - bez DPH /dph nárokovateľná zo štátneho rozpočtu, nie je oprávneným výdavkom/
K VPD - potvrdenie od ZP, že platby prebehli a kedy
16,- Sk - k 31.12. pohľadávka voči ZP
stanka613
16.03.08,16:54
chcela by som sa opytat robim JU rucne

vystavim fa a zapisem je do knihy pohladávok a ked ju zaplatia tak ju záuctujem do PD ?
ked príde DFA zapisem ju do závazkov a ked ju zaplatime zauctujem ju do PD ?
zivnostník zaplatí DP len za skutocné prijaté a výdané peniaze / to znamená ze nezaplatené fa sa v DP uvádzaju vo výkaze pohladavok a závazkoch/

ako zauctovat ciastocnu uhradu fa za mobil ked to bolo strhnute z kreditu ked PK prechadzala na firmu /pohyb na bu nebol ani v pokladni/

p.výdavky za m.vozidlo sa úctuju v PD vydaj v hotovosti a p.rézia
suvaha
16.03.08,17:50
Čerpanie dotácie - bez DPH /dph nárokovateľná zo štátneho rozpočtu, nie je oprávneným výdavkom/
K VPD - potvrdenie od ZP, že platby prebehli a kedy
16,- Sk - k 31.12. pohľadávka voči ZP

takze pouzitu dotaciu bez dph zauctovat ako POZD a tu DPH odpocitanu pri registracii len do knihy pohladavok? neovplyvnuje to zaklad dane r. 2007? na ucet bola danova pohladavka prijata az v januari..

v jednej knizke som nasla ze skladovany material su aj prevadzkove latky potrebne na prevadzku firmy, napr cistiace prostriedky - t.j. ze cistiace potreby mam davat do materialu=zasob? ja som to uctovala vzdy ako prevadzkova rezia. nie je to tak spravne?
chudaska
17.03.08,06:08
odvody SZČO - sociálne aj zdravotné si účtujem do záväzkov a ich úhrady cez peňažný denník buď z bankového účtu alebo z pokladnice.Čo však,keď živnostník platí iné odvody ako má povinnosť?Napríklad má platiť ZP celý rok 2007 minimálne odvody tzn. 1064 Sk, avšak prvý polrok omylom platí ešte staré preddavky 966 sk.Vyrovná sa to až v ročnom zúčtovaní ktoré budem robiť v júni 2008. Teraz však riešim ako to správne zaúčtovať v JÚ v r.2007. Takže mu asi radšej zaúčtujem také odvody,aké mal povinnosť platiť 1064 sk, úhradu dám 966 sk, a rozdiel mi ostane ako nedoplatok.. Mám to prosím správne?
Ďakujem moc

No ja mam SZCO, ktory bol chory od 01/2007 -do polovice 05/2007, teraz hladam odvody do ZP neplatil vobec, hoci moj nazor je,ze aj pocas PN ma platit odvody a tie platene pocas PN sa vratia pri RZZP, do SP pocas PN neplati,za 05/2007 zaplatil nejaku alikvotnu ciastku a potom nejake divoke sumy poplatil v 10/2007 asi aj za predchadzajuce mesiace, mam si urobit zavazky ZP -cely rok tak ako mali byt a SP tiez, a potom ako to sparovat pri platbach tie sumy my vobec nesedia..... Nedoplatok pri ZP vyrovnam pri RZZP ale co s odvodmi zo SP, tie vyrovnam az ked ho vyzvu na uhradu? Najradsej mam takych podnikatelov, ktory nechcu platit pokuty, chcu to mat v poriadku, ale odvody platia vselijako a potom sa cuduju.... Ako by ste to urobili?
Eva99
17.03.08,07:23
Tiež mám problém s takým, čo platí hore-dole a potom má splátkové kalendáre za predchádzajúce obdobia. Môžem mu všetky platby do SP a ZP uplatniť vo výdavkoch, alebo len toľko, koľko malo byť pre rok 2007 a platby patriace do roku 2006 len do VNZD?
A ako je to prosím Vás v JÚ s odpismi? Mám majetok, ktorý budem splácať. Zaradím ho, ale ak ho nesplácam, nemôžem ho ani odpisovať? Alebo to so splácaním nemá nič spoločné?
Ďakujem.
mysimis
17.03.08,07:30
Všetky platby do SP a ZP sú výdavkom ovplyvňujúcim ZD.
Eva99
17.03.08,07:32
Všetky platby do SP a ZP sú výdavkom ovplyvňujúcim ZD.

Aj keď nesúvisia s týmto rokom a sú to platby minulých rokov? Ok, ďakujem. :) A k tomu odpisovaniu mi viete niekto prosím pomôcť?
Eva99
17.03.08,07:58
...A ako je to prosím Vás v JÚ s odpismi? Mám majetok, ktorý budem splácať. Zaradím ho, ale ak ho nesplácam, nemôžem ho ani odpisovať? Alebo to so splácaním nemá nič spoločné?
Ďakujem.

posúvam...
mysimis
17.03.08,08:00
Aj keď nesúvisia s týmto rokom a sú to platby minulých rokov? Ok, ďakujem. :) A k tomu odpisovaniu mi viete niekto prosím pomôcť?

áno, aj keď nesúvisia s uvedeným rokom, v jú sa zahŕňajú do výdavkov vtedy keď sa zaplatia.
Ohľadom odpisov nie je možné jednoznačne odpovedať, lebo neviem či sa jedná o leasing, alebo aké splátky /úver/ príp. či súvisí uvedený majetok so zabezpečovaním príjmov.
Eva99
17.03.08,08:07
áno, aj keď nesúvisia s uvedeným rokom, v jú sa zahŕňajú do výdavkov vtedy keď sa zaplatia.
Ohľadom odpisov nie je možné jednoznačne odpovedať, lebo neviem či sa jedná o leasing, alebo aké splátky /úver/ príp. či súvisí uvedený majetok so zabezpečovaním príjmov.

Klient odkúpil od mesta nebytové priestory+pozemok v ktorých vykonáva svoju podnikateľskú činnosť. Splatením istiny sa prepísal vlastník v katastri, zvyšná suma sa mala splácať mesačne po dobu 3 rokov. Klient však nesplácal zatiaľ nič...