3tina
10.02.08,12:52
Potrebovala by som poradiť. V 03/07 sme otvorili novu prevadzku predajnu potravin, s cim suviseli iste naklady. Po ich zratani mi je jasne,že ich nemožem dať do nakladov, nakoľko presahuju 50000,-Sk. Ide mi o to ktore možem dať do nakladov ako prevadzkovu režiu a ktore zaradiť do majetku.
1/wc, drez, material na instalaciu vody, ohrievač, dlažba a sparovacia hmota....
2/regaly, pulty, spojovaci material, reg.pokladna, vahy, mrazničky,chladničky...
3/PC,software, fa za uvedenie systemu do prevadzky
Pre mna logicke by bolo 1/prevadzkove naklady 2/3/ ako majetok a odpisovať.No neviem či je to tak spravne.
Ešte ako na potvoru sa mi na Silvestra rozbila čitačka čiarovych kodov, tak som musela kupiť novu. Mam ju pripočiťať k2/3/ alebo je to prevadz.rezia, keď vlastne ide o vymenu povodnej nepoužiteľnej.

Mam ešte jeden nevyjasneny problem. Sme platci DPH, vahy, mrazničky a pokladňu sme kupili od neplatcov. Čo v pripade ze v roku 2008 odstupim prevadzku. Predam zariadenie za zostatkovu cenu, ale čo DPH? Nebudem snad platiť DPH aj z toho na čo som si neuplatnila odpočet? Poraďte prosim, vdaka.Tina
Anja111
10.02.08,12:03
Potrebovala by som poradiť. V 03/07 sme otvorili novu prevadzku predajnu potravin, s cim suviseli iste naklady. Po ich zratani mi je jasne,že ich nemožem dať do nakladov, nakoľko presahuju 50000,-Sk. Ide mi o to ktore možem dať do nakladov ako prevadzkovu režiu a ktore zaradiť do majetku.
1/wc, drez, material na instalaciu vody, ohrievač, dlažba a sparovacia hmota....
2/regaly, pulty, spojovaci material, reg.pokladna, vahy, mrazničky,chladničky...
3/PC,software, fa za uvedenie systemu do prevadzky
Pre mna logicke by bolo 1/prevadzkove naklady 2/3/ ako majetok a odpisovať.No neviem či je to tak spravne.
Ešte ako na potvoru sa mi na Silvestra rozbila čitačka čiarovych kodov, tak som musela kupiť novu. Mam ju pripočiťať k2/3/ alebo je to prevadz.rezia, keď vlastne ide o vymenu povodnej nepoužiteľnej.

Mam ešte jeden nevyjasneny problem. Sme platci DPH, vahy, mrazničky a pokladňu sme kupili od neplatcov. Čo v pripade ze v roku 2008 odstupim prevadzku. Predam zariadenie za zostatkovu cenu, ale čo DPH? Nebudem snad platiť DPH aj z toho na čo som si neuplatnila odpočet? Poraďte prosim, vdaka.Tina
1) Nepíšeš, či ste vo svojich priestoroch, alebo v prenajatých. Ak v prenajatých, tak či máte v zmluve dohodnuté opravy a technické zhodnotenie nehnuteľnosti...
2, 3) Tento majetok zaraďuješ podľa výšky OC, buď ako DHM alebo drobný majetok, (a čo myslíš pod spojovacím materiálom?)...
azla
10.02.08,12:08
Mam ešte jeden nevyjasneny problem. Sme platci DPH, vahy, mrazničky a pokladňu sme kupili od neplatcov. Čo v pripade ze v roku 2008 odstupim prevadzku. Predam zariadenie za zostatkovu cenu, ale čo DPH? Nebudem snad platiť DPH aj z toho na čo som si neuplatnila odpočet? Poraďte prosim, vdaka.Tina


V prípade predaja zariadenia ako platca Dph budete platiť Dph na výstupe. Nevadí, že vy ste si neodpočítavali na vstupe /nebolo čo, ak dodávateľ nebol platca dph./. Váš nový kupujúci Vám uhradí fa za predaj /vrátane Dph/, vy tu dph odvediete, v konečnom dôsledku škodní nie ste.
3tina
10.02.08,13:20
spojovací materiál-myslím skrutky do regalov
3tina
10.02.08,13:23
Sme v najme, v zmluve su povolene opravy na naše naklady
Anja111
10.02.08,14:19
Sme v najme, v zmluve su povolene opravy na naše naklady


spojovací materiál-myslím skrutky do regalov

No, takže už len posúdiš, čo je oprava a čo technické zhodnotenie a podľa toho zaúčtuješ. Myslím si, že by to mohli byť všetko len opravy (WC, drez,...), ale to vieš najlepšie ty...
Skrutky teda pripočítaj k regálom a podľa výšky OC zaradíš buď do DHM, alebo do drobného majetku...
3tina
10.02.08,19:21
dakujem, tak idem na to.
Kristina27
28.10.08,13:00
Zariaďujeme predajňu, sme v prenájme, nakúpené košíky, poličky, predajný pult do 30.000,--, počítač s registračkou do 30.000,--, kvety,koše, stoličku, multifunkčné zariadenie... účtujem v PÚ na 501xxx - Spotreba materiálu buď ako KHM alebo drobný spotrebný materiál?