apo
10.02.08,13:41
Spoločenstvo vlastníkov bytov reagovalo na požiadavku zákona platiť príspevky do fondov mesiac vopred svojsky. Bola slabá zima tak očakávajú preplatky na službách. Preto sa rozhodli, že rok 2007 bude mať iba 11 predpisov a decembrový predpis splatný do 31.12.2007 bude vlastne platba vopred na január 2008.


Bežné mesiace som účtoval predpis tak, že každý mesiac bola zaúčtovaná tvorba fondov. Decembrový predpis som zaúčtoval iba ako prijatú zálohu 315 / 324. V januári 2008 som zaúčtoval tvorbu fondov súvzťažne s účtom 324MD.

Prvá otázka:
V roku 2008 budem mať 13 príspevkov do fondov, alebo vždy ten decembrový predpis bude zálohou na január?
Môj názor: Do fondu záloh na služby musí ísť len 12 predpisov a analogicky aj do fondu opráv a údržby ako aj fondu správy tiež len 12 predpisov.
---------------------0---------------------

Osoba, ktorá robí vyúčtovanie služieb a predkladá vlastníkom bytov vyúčtovanie služieb a zúčtovanie predpísaných platieb po mne požaduje, aby som urobil vyúčtovanie platieb vlastníkov bytov nie k 31.12.2007, ALE k 30.11.2007 a každý ďalší rok aby som dával do vyúčtovania pravidelných platieb obdobie 12RR-1 až 11RR.

S touto požiadavkou nechcem nesúhlasiť nakoľko evidencia v ostatných pohľadávkach podľa mňa na základe inventúry k 31.12.2007 musí súhlasiť s KZ účtu 315 na ktorom evidujem predpisy a ich úhrady. Inak povedané nemôžem SALDOKONTO záväzkov a pohľadávok robiť k 31.12. a saldokonto bytov k 30.11.

Druhá otázka:
Ako sa v iných spoločenstvách vysporiadali s tým, že platby musia ísť mesiac vopred.
:DTu názor nemám, čakám na Vaše názory a hlavne skúsenosti.:D

Ďakujem.

apo