apo
10.02.08,13:51
Nepodarilo sa mi nájsť túto poradu tak som problém popísal v Podvojnom účtovníctve na linku:

http://www.porada.sk/t72354-platbu-vopred-v-spolocenstve-vlatnikov-bytov.html

Prosím o radu ako sa v účtovníctve iné spoločenstvá vysporiadali s požiadavkou zákona na platbu mesiac vopred.

Ďakujem.

apo
Madam Kurie
10.02.08,19:28
U nás to prebehlo tak, že v čase vyúčtovania, (rok po zavedení meračov tepla) bolo veľa preplatkov. Vtedy sme sa dohodli na odrátaní toho mesiaca dopredu z preplatku. Vtedy to nikoho nestálo doplácanie. Akurát sme zistili ako nás roky dozadu krásne oberali o peniaze. V tom mali merače pozitívum .
apo
10.02.08,19:55
U nás to prebehlo tak, že v čase vyúčtovania, (rok po zavedení meračov tepla) bolo veľa preplatkov. Vtedy sme sa dohodli na odrátaní toho mesiaca dopredu z preplatku. Vtedy to nikoho nestálo doplácanie. Akurát sme zistili ako nás roky dozadu krásne oberali o peniaze. V tom mali merače pozitívum .

To, je pravda, ale ja by som chcel informáciu o tom ako sa u Vás robí vyúčtovanie mesačne predpisovaných platieb. Predpokladám, že Vaše decembrové platby sú zúčtovaná ako platby v bežnom roku. Účel predpísaných platieb na december sa zaúčtuje ako ako tvorba fondov na január.

Je to tak vo Vašom spoločenstve?

apo
svojar
11.02.08,18:52
My účujeme v JÚ. Vlastníci bytov zaplatia Inkasom platbu za január v decembri, ale z Inkasného strediska nám platba príde na účet aj tak začiatkom januára, vezme sa to do príjmu a je to bez problémov.
skola
13.02.08,10:53
Ja robím tak, že decembrové platby za január zaúčtujem v bežnom roku /v decembri/ a v januári nasledujúceho roka interným dokladom /interný príjem/ zaúčtujem január a takto vlastníci vo vyúčtovaní majú celý rok.
apo
13.02.08,11:56
Ja robím tak, že decembrové platby za január zaúčtujem v bežnom roku /v decembri/ a v januári nasledujúceho roka interným dokladom /interný príjem/ zaúčtujem január a takto vlastníci vo vyúčtovaní majú celý rok.

Popíš prosím čo zaúčtuješ v Januári interným dokladom.

apo
skola
13.02.08,13:03
Nájomné za január, zaplatené -pripísané na bežný účet v decembri. Na konci roka takto má každý vlastník 12 platieb.
apo
13.02.08,20:08
Nájomné za január, zaplatené -pripísané na bežný účet v decembri. Na konci roka takto má každý vlastník 12 platieb.

Dvanásť platieb za rok je správne. Aby sme celkom boli na jednej rovine tak uvediem príklad.

Spoločenstvo sa rozhodne, že od januára sa bude do fondu opráv prispievať čiastkou o 100 Sk vyššou.

Ak sa dobre rozumieme potom v decembri sa bude platiť už čiastka o 100 Sk vyššia. Interným dokladom sa predpísané platby na december v januári zaúčtujú ako tvorba fondov v mesiaci január teda o 100 Sk vyššia ako v predchádzajúcom roku.

Platby za rok 2008 idú od 12/2007 do 11/2008, ale fondy o 100 Sk vyššie sa účtujú od 01/2008 do 12/2008.

Takto to účtujete?

Ďakujem.

apo