mimi
16.03.05,10:04
Dobry den,


máme notebook zakupený v hodnote 33 350,- Sk, ktorý odpisujeme , ale na faktúre máme aj sevisnépráce zo zapojením počítača, je to technické zhodnotenie alebo to dám sumu 600 Sk za 1,5 hodiny inštalácie na učet 518?
A myš k notebooku dávam zvlášt hned do spotreby ? Ja by som ho osobne dala, alebo by pre istotu bolo lepšie pripočítač k notebooku?
Sefcikova
16.03.05,10:39
odpisuješ iba 33350.-
myš na 501, inštalácia na 518
petra:-)
16.03.05,11:02
Nemala by byť tá inštalácia súčasťou vstupnej ceny podľa § 25 zákona o DzP = obstarávacia cena podľa § 25 ods 4 zákona o účtovníctve? :rolleyes:
june
16.03.05,11:11
myš by som osobitne nedavala. aj ked pri notebooku asi áno. a instalaciu PC by som zahrnula do vstupnej ceny a odpisovala z tejto vyššej ceny.
Kelis
20.02.06,11:24
Ahojte milí poraďáci,

čo by človek bez vás robil, nie??? A tak vás opäť prosím o radu. Môj klient, ktorému robím DP za r.2005 (účtujem v jednoduchom účtovníctve) si kúpil notebook v novembri r. 2005. Cena notebooku s DPH bola 29 990 Sk. Na faktúru mu však započítali aj dobierku a suma fa celkom je teda 30 090 Sk. To kvôli tým 90 Sk to musí odpisovať? Podľa mojich informácií by všetky zriaďovacie náklady mali byť pripočítané k vstupnej cene majetku. V jeho prípade dobierka by mala vstupovať k cene notebooku. Ono by to tak nemuselo byť keby slovo DOBIERKA nefigurovalo vo faktúre. Čo vy na to? Odpisovať, alebo neodpisovať. Budem rada keď mi odpoviete. Ďakujem už vopred.

Kelis
Kelis
20.02.06,13:59
A ešte som si teraz všimla, že kupoval myš k notebooku 300 Sk z tašku na notebook 800 Sk.

Ako teraz postupovať v účtovaní?
Lotarka
20.02.06,20:06
Nepíšeš, či je ten klient platca DPH? - Čiže aj suma bez DPH ti vychádza nad 30000,-.

Ja to robím tak, že ak sú v tom istom roku ešte nejaké výdavky súvisiace s obstaraním alebo technické zhodnotenie, záleží podľa súm, tak rozmýšlam, či sa mi to oplatí skrz napr. 800,- odpisovať alebo ich vôbec nedám do účtovníctva. Jedna múdra školitelka hovorí:"Výdavky máme právo uplatniť."-ale nemusíme.

No, čo sa týka tej Dobierky neviem - ale ak máš faktúru na vyššiu sumu ako 30000,- tak by som neriskovala to daj priamo do výdavkov.

No asi som ti veľmi nepomohla?!
Kelis
21.02.06,07:40
Lotarka, ďakujem za odpoveď. Klient nie je platcom DPH. Cena počítača-notebooku je už aj vrátane DPH 29 990. Jediný problém vidím v tom, že na faktúru započítali aj dobierku. Celá suma fa je preto 30 090 Sk. Ja to asi risknem, kvôli tým 90 Sk odpisovať 4 roky? To nie je fér. Nevedel, že vážená firma si na faktúru uvedie aj dobierku. To by nemali. A keď sme tam volali, či sa to nedá rozdeliť na dve faktúry, že oni to nevedia takto urobiť. Keď si to bude vedieť obhájiť pred daňovníkmi, hodím mu to priamo rovno nákupu a poštovné do réžie. A mám pokoj, nie?
Lotarka
21.02.06,18:12
A čo keby si tú sumu dobierky dal do výdavkov neovplyvnujúcich ZD, a keď sa ho budú pýtať, tak jednoducho povie, že tento výdavok si nechcel uplatniť a vtedy to podľa mňa má čistejšie ako keby tá suma bolo nad 30000,-. Bude to síce vyditeľné prečo, ale podľa mňa by si to skôr zdôvodnil ako sumu nad.
Kelis
22.02.06,10:31
Jasne, slo by to aj tak, nehadam sa. Ale ako ty hovoris, bilo by to do očí kvôli čomu to tak urobil. Uvidím ako bude vychádzať základ dane, keď doúčtujem. Momentálne som v desiatom mesiaci a je v strate. Možno ten výdavok vôbec nebude potrebovať, a aby mal pokoj svätý s DÚ tak mu to dám na odpisy.
Záleží od kontroly, ako sa k tomu postaví. Možno keby tá suma bola 30 001 Sk tak by sa s ním nenaťahovali, ale to je individuálne...

Dnes idem na Dú tak sa ich spýtam.

Ďakujem za pomoc. Prajem pekný pracovný deň :-)....
Zuzka
22.02.06,10:49
A ešte som si teraz všimla, že kupoval myš k notebooku 300 Sk z tašku na notebook 800 Sk.

Ako teraz postupovať v účtovaní?

Podľa mňa tašku nemusíš započítať do celkovej hodnoty notebooku a potom máš hodnotu pod 30 tis.