magdina
10.02.08,16:57
Dobrý deň, rada by som sa dozvedela, akú vyživovaciu povinnosť má manžel zo zákona voči svojim deťom (ak ju má), pretože my, po 19 rokoch manželstva, s tým stále máme problémy. Terajšia finančná situácia je dobrá, no hospodárime každý zvlášť. Aby som bola konkrétna, manžel zarobí niečo viac, ako je slovenský priemer a ja mám od neho o 8 000,- viac. On zaplatí nájomné a niečo na prilepšenie stravy pre seby do práce a samozrejme sebe oblečenie. Nevie, koľko stojí školné pre deti, záujmové krúžky, stravné, oblečenie,.............Syn má 18- ide na vysokú(dúfam), no ako otca ho nazaujímajú poplatky. Som zúfalá, neviem, akú páku na neho použiť, pretože jeho slová sú: ty zarobíš viac.
Ďakujem
mariannak
10.02.08,16:06
Ak by ste boli rozvedení, môžeš požiadať súd o určenie výživného a súd by mu uložil povinnosť platiť výživné.
magdina
10.02.08,17:25
Práve v tom je problém, že rozvedení nie sme.
Andyke
10.02.08,17:32
Hospodárite každý zvlášť...
To si neveríte? Alebo to je nejaká nová móda??
Neviem či som taká konzervatívna, ale vo fungujúcom manželstve prečo treba hospodáriť samostatne?

Ale k veci: kľudne môžeš požiadať o určenie výživného (nemusíte byť rozvedení), len obávam sa, aby táto skutočnosť (súdne rozhodnutie) nenarušila doterajšie "relatívne dobré vzťahy".
Skôr by som bola za dohodu, keď mu vymenujete, že čo stojí výživa takého dieťaťa, keď tvrdíte, že on nevie čo to stojí. Totiž podľa zákona o rodine obidvaja rodičia musia prispievať na výživu dieťaťa, každý podľa svojich schopností a možností. Pokiaľ ani po tomto rozhovore nebude ochotný prispievať tak navrhujem túto záležitosť riešiť súdnou cestou.