*agatha*
10.02.08,19:01
ahojte, mam chrobaka v hlave: u mna spracovavanie PU vyzera tak, ze priebezne pocas roka uctujem jednotlive uctovne doklady. vsetky tlacove zostavy vask tlacim az na konci roka. tj. evidenciu zavazkov, pohladavok, PPD, VPD, pokladnicnu knihu... vcera som sa vsak stretla s nazorom, ze to robim zle, pretoze keby mi prisla dan. kontrola na uctovnictvo, tak ze by mi polozili otazku, ze preco dajme tomu v oktobri nemam potlacene likvidacne listky a PPD, VPD, ked predosle mesiace uz mam mat uzavrete.
bola by som rada, keby ste mi napisali svoje skusenosti a nazory na tuto zalezitost. som teraz trochu zmatena, ci to robim spravne. dakujem.
andrej_rv
10.02.08,18:14
ze priebezne pocas roka uctujem jednotlive uctovne doklady. vsetky tlacove zostavy vask tlacim az na konci roka. tj. evidenciu zavazkov, pohladavok, PPD, VPD, pokladnicnu knihu...
PPD a VPD nie sú tlačové zostavy, ale účtovné doklady, na základe ktorých priebežne účtuješ (rovnako ako napr. odoslané faktúry). Všetko, čo má charakter účtovného dokladu (pokladničné doklady, vystavené faktúry, interné doklady..) by si mala mať vytlačené pred ich zaúčtovaním, pretože musíš na nich doplniť napr. aj predkontáciu (iba že by si používala vedenie účtovných záznamov v technickej forme, vtedy stačí v zmysle § 31 ods. 5 ZÚ previesť doklady z technickej formy do formy čitateľnej pre fyzickú osobu až na požiadanie kontroly. Ale Tvoj prípad to asi nebude :)).
*agatha*
10.02.08,18:37
mala som skor na mysli to, ze cely rok uctujem ID, PPD, VPD, DF, VF a pod. zakladam ich do sanonov. na konci roka si tlacim likvidacne listky k DF za cely rok, podobne tak k VF, PPD a VPD z omegy, ktore pripinam k pokladnicnym dokladom. no a tieto listky si niekto tlaci priebezne na konci kazdeho mesiaca. rovnako tak aj hlavnu knihu, evidenciu zav. a pohl. ja to vsetko tlacim az na konci roka.
Lenka1979
10.02.08,19:29
Likvidačné lístky si tlačím na konci každého mesiaca po zaúčtovaní všetkých účtovných dokladov. nenechávam to až na koniec roka, neviem koľko dokladov máš Ty, ale ja by som toho mala strašne veľa. Tak isto si vždy k 30.-temu v mesiaci robím inventarizáciu pohľ. a záväzkov, aby som bola v obraze, kto ,komu, koľko, štvrťročne inventarizáciu pokladne. Mala by si byť v priebehu roka v obraze ako na tom firma stojí s HV. Môj názor.
ondrejvla
10.02.08,19:38
No ak to robíš na konci roka, ako si vieš vysúhlasiť priebežnú predvahu, účty pohľadávok a záväzkov voči knihám, účet pokladnice voči pokladničnej knihe...
Odporúčam si to vykonávať mesačne, ak už nie po každom zaúčtovaní. Taktiež si tým urobím inventúru účtov a mám hneď prehľad, či som nemala napr.vystaviť daňový doklad k prijatému preddavku a podobne.
*agatha*
10.02.08,20:37
dakujem za vase nazory.ja si robim priebeznu kontrolu - vytlacim si hlavnu knihu, ale len na "smiraky". kontrolujem aj pohladavky a zavazky,ale vsetko na cisto tlacim az na konci roka.nadobudam vsak pocit,ze to asi zmenim.dakujem este raz.