tatijan
10.02.08,21:19
dobry den,
mam taku pre skusenych asi dost smiesnu otazku:eek:
uctujem v systeme JU a mam dilemu, ako uctovat faktury uhradene cez internet banking?
zauctujem ich az ked mi dojde vypis z bankoveho uctu?alebo ich uctujem v den uhrady? to iste ohladom uhradenych faktur cez banku

a ak to uctujem az ked mi pride bankovy vypis, ako je tom potom s kvartalnym platenim DPH, ked pridu peniaze v I.kvartali ale vypis z uctu dojde az v II.kvartali?

dufam,ze niekto pochopil moje zmatene myslienky :-)
dakujem
danushka
10.02.08,20:33
dobry den,
mam taku pre skusenych asi dost smiesnu otazku:eek:
uctujem v systeme JU a mam dilemu, ako uctovat faktury uhradene cez internet banking?
zauctujem ich az ked mi dojde vypis z bankoveho uctu?alebo ich uctujem v den uhrady? to iste ohladom uhradenych faktur cez banku

a ak to uctujem az ked mi pride bankovy vypis, ako je tom potom s kvartalnym platenim DPH, ked pridu peniaze v I.kvartali ale vypis z uctu dojde az v II.kvartali?

dufam,ze niekto pochopil moje zmatene myslienky :-)
dakujem

Banku účtuj až keď Ti príde výpis z Bú, určite ti soft dovoľuje potriediť zápisy podľa dátumu.
To, že ti príde výpis z Bú za napr. 1.Q až v 2.Q predsa nemý vplyv na DPH, pretože eviduješ priebežne došlé a vyšlé faktúry, ktoré ti vstupujú do DPH a aj sa Ti už tu premietnú v evidencii DPH. Samotná úhrada faktúry v tomto prípade nemá s DPH nič spoločné, to má už vplyv na daň z príjmu v JÚ.

Neviem, či som to dosť jasne vysvetlila.
Liptáčik
10.02.08,20:42
Ak som správne usúdila, pýtaš sa na Tebou vystavené faktúry. Faktúru, ktorú vystavíš, máš v zozname vystavených faktúr zotriedenú podľa dňa, kedy si faktúru vystavila. Z vystavených faktúr sa Ti vypočíta daňová povinnosť pre DPH. Ak dostaneš v nasledujúcom kvartáli BV, priradíš si k faktúre úhradu s dátumom, kedy Ti bola úhrada pripísaná na účet. Z úhrady sa už DPH nepočíta, počítala sa z vystavenej faktúry.
Ak by sa jednalo o došlé faktúry, zauúčtuješ ich do došlých faktúr vtedy, kedy Ti dôjdu. DPH sa počíta z faktúry, nie z jej úhrady. O tom, do ktorého kvartála sa Ti DPH započíta, rozhoduje deň dodania tovaru, služby. Úhradu zaúčtuješ podľa BV s dátumom, kedy Ti úhrada bola z účtu odpísaná.
danushka
10.02.08,20:48
Pokiaľ Ti z Bú nie sú uhrádzané nákupy cez terminál, tak sa výpisom skutočne nemusíš znepokojovať v prípade DPH.
Ak ti faktúra za 1.Q nepríde do 25.dňa nalsedujúceho zdaňovacieho obdobia, tak ju zaradíš do DPH v 2.Q.
Pozor, vstup a výstup DPH je podmienený dátumu dodania tovaru a služby a nie dátumu úhrady.
tatijan
11.02.08,06:11
dakujem za odpovede, len mam zmatok v tom,ako to zapisem do penazneho dennika
a este mam otazku,ako mam zauctovat do penazneho dennika nakup materialu, ktory som kupila v cechach za hotovost
dakujem
Leora
11.02.08,06:33
Ja to robím tak, že v deň nákupu materiálu vložím osobný vklad podnikateľa v takej sume akú potrebuješ v českých korunách-valutová pokladňa. Potom presne v ten istý deň dám úhradu za materiál. Kurzový rozdiel ti nevyjde a máš to v nákladoch tak ako treba.