mystery
11.02.08,07:13
Je mozne ze ak dvojica ma rovnake krve skupiny (aj Rh faktory) moze nastat problem s otehotnenim?
Najprv som to brala len ako informaciu typu "jedna pani povedala", ale jedna osoba dost zneistila.

Mate o tom nejake blizsie info?

Dakujem.
mambi
11.02.08,07:01
Je mozne ze ak dvojica ma rovnake krve skupiny (aj Rh faktory) moze nastat problem s otehotnenim?
Najprv som to brala len ako informaciu typu "jedna pani povedala", ale jedna osoba dost zneistila.

Mate o tom nejake blizsie info?

Dakujem.


nie, bližšie info nemám, ale mám vlastnú skúsenosť. S manželom sme ten istý prípad, teda máme rovnaké skupiny B rh+ a problém s otehotnením som nemala. ;)
kačkapoliačka
11.02.08,07:10
Aj my s manželom máme A+ a máme dvojičky. Problém bude niekde inde.
prajem všetko dobré..
Bionda
12.02.08,08:40
s tým RH faktorom môže byť problém, ak by si ty bola rh- a muž +, ale keď si dáš vyhľadávanie, nájdeš dosť info v tejto téme, už sa to tu preberalo.
ssandra-123
12.02.08,20:25
My máme s manželom obidvaja A RH+ a tiež sme nemali žiadny problém,
máme dvoch zdravých chalanov.
Zolo
12.02.08,20:53
pripájam link na tento problém:
http://www.zdravcentra.sk/cps/rde/xchg/zcsk/xsl/3141_23948.html
obavy sú opodstatnené iba pri žene Rh- v kombinácii s otcom Rh+, ako to vyššie píše Bionda, ale ani to nemá vplyv na možnosť otehotnenia, ale existuje určité riziko poškodenia plodu
mystery
13.02.08,05:48
Ano o tom RH faktore viem.
My mame obaja +, takze toto by malo byt ok.

Mna len zaujalo, ze mi niekto pri osobnom stretnuti povie, ze ked mame obaja 0+, tak na 100% nemozeme mat deti.
Desi ma to.
ZDENIELA
13.02.08,07:03
Ano o tom RH faktore viem.
My mame obaja +, takze toto by malo byt ok.

Mna len zaujalo, ze mi niekto pri osobnom stretnuti povie, ze ked mame obaja 0+, tak na 100% nemozeme mat deti.
Desi ma to.

Ja mám problémy otehotnieť už 4 roky, čo sa snažia lekári liečiť. :mee:
To znamená, manžel má za sebou vyšetrenia, ja mám za sebou nespočetné vyšetrenia, laparoskopiu ... už nás čaká len prípadné umelé oplodnenie ...
Za tie dva roky čo chodíme po lekároch sa nás ani jeden nespýtal aké máme s manželom krvné skupiny ...
Myslím, že to hovorí za všetko a takýchto vecí by som sa určite nebála :)

A to čo ťa desí sa určite nikdy nestane, ak ti to ovšem nepovie neaká "dobrá" duša, pretože to raz jedna baba povedala... - a tohto sa desiť???
Veď to by sme boli vydesení skoro nonstop, pretože takýchto na 100% overených informácii je až-až ... :)
milagros208
13.02.08,07:26
pripájam link na tento problém:
http://www.zdravcentra.sk/cps/rde/xchg/zcsk/xsl/3141_23948.html
obavy sú opodstatnené iba pri žene Rh- v kombinácii s otcom Rh+, ako to vyššie píše Bionda, ale ani to nemá vplyv na možnosť otehotnenia, ale existuje určité riziko poškodenia plodu
Ja som našťastie žiadne problémy nemala. Mám krvnú skupinu A- a manžel A+. Mám dve zdravé deti, krvná skupina A+. Po pôrode som dostala injekciu, aby sa mi pri budúcich tehotenstvách netvorili protilátky.
mystery
13.02.08,09:02
Zolo: - ano ale prva veta zacina: "Pri takýchto krvných skupinách . . . "

ZDENIELA:- ja som taktiez toho nazoru, keby to malo realne korene, tak by sa o tom pisalo a hovorilo

Vsetkym: dakujem za rady a nazory
elaurie
13.02.08,18:03
Ano o tom RH faktore viem.
My mame obaja +, takze toto by malo byt ok.

Mna len zaujalo, ze mi niekto pri osobnom stretnuti povie, ze ked mame obaja 0+, tak na 100% nemozeme mat deti.
Desi ma to.

S manželom máme obaja 0+ a s otehotnením sme nemali žiadny problém, takže táto informácia nemôže byť pravdivá.
Zolo
15.02.08,07:03
Ano o tom RH faktore viem.
My mame obaja +, takze toto by malo byt ok.

Mna len zaujalo, ze mi niekto pri osobnom stretnuti povie, ze ked mame obaja 0+, tak na 100% nemozeme mat deti.
Desi ma to.

Ešte na upresnenie nezaškodí trocha matematiky:
85 % populácie = Rh faktor +
37,8 % populácie = krvná skupina 0
Ak by informácia o nemožnosti mať potomkov pri tejto kombinácii mala byť pravdivá, bol by z toho asi hromadný problém.
Je veľmi vysoké percento pravdepodobnosti, že sa páry s touto krvnou skupinou stretnú.
Janka P
16.02.08,08:11
Ano o tom RH faktore viem.
My mame obaja +, takze toto by malo byt ok.

Mna len zaujalo, ze mi niekto pri osobnom stretnuti povie, ze ked mame obaja 0+, tak na 100% nemozeme mat deti.
Desi ma to.

Potvrdzujem, že to tak nie je. Obaja s manželom máme 0 + a máme dvoch krásnych synov oboch (ako ináč) s 0+. Takže sme celá rodina rovnakej krvnej skupiny. Dokonca - neviem či je to rodové ( ale to asi sotva, lebo ja som dosť malá a útla a manžel síce vyšší ale štíhly ), alebo je to tou krvnou skupinou - mali obaja pomerne vysokú hmotnosť pri narodení - prvý vážil 4,95 kg, druhý " iba" 4,52.
belanka
17.02.08,17:25
My máme taktiež obja krv.sk.0+ a otehotnela som na želanie hneď.Takže podľa mňa je to somarina.
Fabiana
16.06.08,20:04
:);):)
Andy Kralik
17.06.08,03:44
..Mna len zaujalo, ze mi niekto pri osobnom stretnuti povie, ze ked mame obaja 0+, tak na 100% nemozeme mat deti.
Desi ma to...

Tak tomu niekomu na 100% never :)
Ak nemôžete mať deti, problém je isto niekde inde.
motylik7
17.06.08,06:28
mystery nevzdávaj sa nádeje, dieťatko príde možno ked to najmenej budeš čakať. Mne sa podarilo otehotnieť až po štyroch rokoch manželstva, dostala som vtedy radu, že si mám dať do poriadku celé telo, prípadne aj manžel (manžel si nedal, ale neva). A ked som tak urobila a aj psychicky bola pohodka, tak som zistila tehotenstvo týždeň predtým, ako som mala ísť na liečenie do kúpeľov :)
To, že budeš mať telo v poriadku, bude mať výhodu nielen pre teba, ale aj pre maličké, lebo z tvojho tela dostane potom iba kóšer živiny a nezanesenie sa mu organizmus ešte v prenatálnom vývoji. Ved sa pozri na tie úbožiatka, ktoré sa narodia s rôznymi chorobami a chorôbkami, pomaly niet dieťaťa, ktoré by nemalo ekzémy, alergie, dermatitídy atd atd. Nehovoriac o tých ťažších prípadoch, to sa mi ani nechce spomínať, bo ma z toho srdiečko bolí.
uko
17.06.08,06:39
ahojte. ja som sa o tom kdesi dočítala, že problém je keď má žena mínus. pri prvom vyšetrení, keď sa bere krv už ako tehotnej sa zisťuje aj jej Rh faktor. a potom, ak ma mínus aj manželov. a že po pôrode sa jej očkujú či čo nejaké protilátky aby nebol problém pri ďalších tehotenstvách.
odporúčam stránku http://tehotenstvo.academy.sk/
jozefstefan
17.06.08,06:57
ahojte. ja som sa o tom kdesi dočítala, že problém je keď má žena mínus. pri prvom vyšetrení, keď sa bere krv už ako tehotnej sa zisťuje aj jej Rh faktor. a potom, ak ma mínus aj manželov. a že po pôrode sa jej očkujú či čo nejaké protilátky aby nebol problém pri ďalších tehotenstvách.
odporúčam stránku http://tehotenstvo.academy.sk/

Ak ma manzelka Rh-, vtedy zistuju, ci nahodou manzel nema Rh+. Ak ma, tak po porode dostane manzelka ockovanie proti tvorbe protilatok, aby neboli problemy pri dalsich tehotenstvach. Matkino telo reaguje totiz na odlisny Rh faktor tvorbou protilatok, lebo to povazuje za napadnutie organizmu. Pri prvom tehotenstve preto sleduju stav matky aj babatka, aby sa nahodou nieco nestalo.

Ale ked mate obaja zhodny Rh faktor, mozete byt bez obav, nic Vam nehrozi. :) Kludne sa snazte dalej, babatko urcite pride. ;)
Lenka1979
17.06.08,07:10
Tiež mám krvnú skupinu 0, Rh faktor -, po pôrode zisťovali akú krvnú skupinu má moja malá, má takú istú ako ja (0-), preto nebola potrebná žiadna vakcína na protilátky. Nezisťovali krvnú skupinu manžela, myslím si, že to nemá súvis s pôrodom, dôležitá je krvná skupina matky a potom po narodení dieťatka aby sa stanovilo, či je potrebné vpichnúť matke protilátky alebo nie. Ak majú krvné skupiny rovnaké, nie je to potrebné.
Lenka:)
jozefstefan
17.06.08,07:57
Tak si mala stastie, s manzelom asi mate obaja Rh-, lebo pri rovnakej krvnej skupine a rozdielnych Rh faktoroch dieta dedi Rh+. A vtedy nastane problem pre matku aj pre babo.

A problem moze byt uz aj pri porode, ak je matka Rh- a babo Rh+. Pre babo s Rh+ je to jedno, ale matke s Rh- moze byt krv s faktorom Rh+ v podstate smrtelne. Aj ked pravdepodobnost je takmer nulova.

Ani pri operaciach nemoze dostavat pacient s Rh- krv s Rh+. Takze najuniverzalnejsia krv je 0 Rh-, moze dostat kazdy pacient (aj pacient s 0 Rh+). Ale smolu ma 0 Rh-, lebo moze dostat len 0 Rh-. Aj ked to v podstate neni smola, lebo darcov je nastastie dost.

Ale to sme uz mimo temy.
lepka
17.06.08,08:32
Tak si mala stastie, s manzelom asi mate obaja Rh-, lebo pri rovnakej krvnej skupine a rozdielnych Rh faktoroch dieta dedi Rh+. A vtedy nastane problem pre matku aj pre babo.

A problem moze byt uz aj pri porode, ak je matka Rh- a babo Rh+. Pre babo s Rh+ je to jedno, ale matke s Rh- moze byt krv s faktorom Rh+ v podstate smrtelne. Aj ked pravdepodobnost je takmer nulova.

Ani pri operaciach nemoze dostavat pacient s Rh- krv s Rh+. Takze najuniverzalnejsia krv je 0 Rh-, moze dostat kazdy pacient (aj pacient s 0 Rh+). Ale smolu ma 0 Rh-, lebo moze dostat len 0 Rh-. Aj ked to v podstate neni smola, lebo darcov je nastastie dost.

Ale to sme uz mimo temy.
Opačne, pre matku s RH- smrťeľný Rh + nie je,lebo si jej krv tvorí protilátku tzv.veľké D,ale problém je keď sa cez krvné riečište dostane do tela bábätka krv matky aj s protilátkami s "D",pretože tieto protilátky D zabíjajú krv dieťaťa a to môže byť poškodené,alebo aj zomrieť,preto pri Rh- matky zisťujú krvnú skupinu a aj Rh otca dieťaťa,aby vedeli,či už pri narodení nemajú nechať dlhšiu pupočníkovú šnúru dieťaťa a tadiaľ sa dieťaťu vymení hneď po narodení celá krv. Látka na vychytanie protilátok "D" sa matke pichá do 72 hodín po pôrode,nie sú na ňu žiadne reakcie a svojho času sa to vyrábalo z derivátov kravskej krvi a pichá sa to preto,lebo pri prvom tehotenstve aj keď prenikne krv dieťaťa do matky a vytvoria sa tým protilátky a spätne krv matky do dieťaťa tak riziko poškodenia je iba veľmi malé ,ale každým ďalším tehotenstvom sa riziko zvyšuje,lebo protilátky v krvi matky zostanú na stálo,pokiaľ sa nepichne látka ktorá ich vychytáva.Toľkoo hovoria moje praktické skúsenosti,lebo som to pred 22 rokmi zažila,ja mám A-,manžel A+,syn A+,protilátku pichli druhý deň po pôrode,všetko OK.Nestraš,nie je to nič stršné a veľmi pedantne to sledujú u lekára,je to premakané a zaužívané už pomaly 30 rokov,nič nové pod slnkom a v prípade protilátok ak hrozí nejaké riziko pre bábo,tak vyvolajú pôrod a dieťatku krv vymenia,robí sa to už roky rokúce.Pri Rh kompabilite je iba vyššie riziko novorodeneckej žĺtačky,ale aj to sme prežili bez akýhkoľvek komplikácií.:)
A mimochodom Rh faktory sa pri darcovstve nesmú meniť,človek s akoukoľvek krvnou skupinou Rh- môže dostať v čase núdze 0,ale Rh - a človek s akoukoľvek krvnou skupinou Rh+ môže dostať v čase núdze 0,ale Rh+.Krv nie je eintopff a v čase,keď NEPOZNALI,určovanie krvnej skupiny sa na transfúziu bežne umieralo.
lepka
17.06.08,08:38
A mimochodom,univerzálny donor(darca) je krvná skupina 0,lebo nemá žiadny tzv.krvný cukor,a univerzálny príjemca je AB,lebo má krvný cukor aj A aj B,ale Rh faktor musí byť dodržaný,teda žiadne do - dáme + a do + dáme -,:Krv to nie je eintopf(všetko variť v jednom hrnci),to je nosič života a nemieša sa to ako sa nám chce.
iva
17.06.08,08:43
Potvrdzujem, že to tak nie je. Obaja s manželom máme 0 + a máme dvoch krásnych synov oboch (ako ináč) s 0+. Takže sme celá rodina rovnakej krvnej skupiny. Dokonca - neviem či je to rodové ( ale to asi sotva, lebo ja som dosť malá a útla a manžel síce vyšší ale štíhly ), alebo je to tou krvnou skupinou - mali obaja pomerne vysokú hmotnosť pri narodení - prvý vážil 4,95 kg, druhý " iba" 4,52.

To u nás je to zasa zaujímavé tým, že každý z rodiny má inú krvnú skupinu. Ja som O, manžel AB, syn A, dcéra B !! A všetci sme RH mínus.
lepka
17.06.08,08:50
To u nás je to zasa zaujímavé tým, že každý z rodiny má inú krvnú skupinu. Ja som O, manžel AB, syn A, dcéra B !! A všetci sme RH mínus.mimotemyEšte že všetkým môžeš dávať krv ty a manžel môže od všetkých tú krv brať a potom vraj my ženy,pijeme krv chlapom,teraz vidieť,že mi ju dávame a oni pijú.:D:D:D
jozefstefan
17.06.08,08:54
A mimochodom,univerzálny donor(darca) je krvná skupina 0,lebo nemá žiadny tzv.krvný cukor,a univerzálny príjemca je AB,lebo má krvný cukor aj A aj B,ale Rh faktor musí byť dodržaný,teda žiadne do - dáme + a do + dáme -,:Krv to nie je eintopf(všetko variť v jednom hrnci),to je nosič života a nemieša sa to ako sa nám chce.


do + dáme - plati :) Opacne nie.


Ospravedlnujem sa lepka, nechcel som zavadzat.


Pacientovi s krvnou skupinou Rh negatív nemožno podať krv Rh pozitívnu. Telo pacienta nepozná Rh faktor, ten je teda voči jeho organizmu antigénom, telo začne proti nemu vytvárať protilátky, ktoré spôsobia rozklad červených krviniek - hemolýzu. To sa môže stať nebezpečné pri opakovaných transfúziách alebo pri podaní väčšieho množstva krvi.

zdroj: http://www.tahaky-referaty.sk/Krvne-skupiny/9428/&i9=


Nie každé tehotenstvo sa zdarí podľa očakávaní budúcich rodičov. Niekedy je najväčšou prekážkou nepriateľ, ktorý je tak malý, že sa skrýva v krvi oboch rodičov a môže spôsobiť nielen mnoho komplikácií, ale dokonca pripraviť o život aj budúce bábätko. Tomu sa už dnes o väčšine prípadov dá predchádzať.

Jedným zo základných vyšetrení na začiatku tehotenstva je určenie krvnej skupiny a Rh faktoru budúcej matky a otca dieťaťa. Ich poznanie je dôležité pre vývoj tehotenstva a prípadnú špeciálnu starostlivosť.

Vaša krvná skupina
Krv každého z nás patrí k jednej zo štyroch krvných skupín, a to k A, B, AB a O. Okrem krvnej skupiny sa ešte určuje aj pozitívnosť alebo negatívnosť Rh faktora. Ak sú oba Rh faktory rodičov zhodné, nemali by v tehotenstve nastať problémy. Tie sa však môžu dostaviť v prípade, ak je matka Rh negatívna a otec dieťaťa pozitívny.

V tomto prípade môže nastať situácia, v ktorej bude telo matky reagovať na plod formou tvorby protilátok, čo dieťa môže poškodiť, alebo aj zabiť. Ide o obranný imunologický proces organizmu matky, ktorý nesprávne vyhodnotí plod s opačným Rh faktorom za „nepriateľa“.

Vyšetrenia
Dnešná starostlivosť o matky s negatívnym Rh faktorom je už natoľko prepracovaná, že sa väčšine negatívnych dopadov dá zabrániť už počas tehotenstva a popôrodnou liečbou, ktorá eliminuje riziká pri nasledujúcom tehotenstve.

Ak ste Rh negatívna a otec dieťaťa je Rh pozitívny, budú vám v priebehu tehotenstva tri krát skontrolované protilátky v krvi, aby sa zistila reakcia vášho organizmu. Po pôrode sa v prípade potreby podajú protilátky a ďalšia starostlivosť podľa závažnosti. Poznáte svoju krvnú skupinu a Rh faktor? Je to mimoriadne dôležitá informácia nielen počas tehotenstva, ale je dobré ju vedieť aj pre prípade, že budete potrebovať krvnú transfúziu, alebo ak sa chystáte na operáciu.

zdroj: http://wanda.atlas.sk/

alebo aj tu: http://zena.centrum.sk/iso/rodicovstvi/clanek.phtml?id=100004195

Dalsie veci, ktore mozno niekoho budu zaujimat:
http://referaty-seminarky.sk/krvne-skupiny-a-krvny-prevod-transfuzia-krvi/
http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_id=570506
http://www.primar.sk/Page.aspx?ID=2618
hanar
08.01.09,17:48
Tak isto aj moji rodicia mama A1Rh negat. a otec A1Rh pozit.Tiez mama dostala po prvom porode nejaku injekciu na protilátky. Inak brat a ja mame obidvaja krvnu skupinu 0 Rh pozit. zaujimave
BETYS
14.02.09,15:33
Na neplodnosť nemajú vplyv krvné skupiny. Ja mám krvnú skupinu AB-, manžel AB+, po pôrode mi zabudli pichnúť REGU na vyrovnanie protilátok. Veľmi som sa bála druhýkrát otehotnieť. Nakoniec sme sa s manželom rozhodli pre druhé dieťa. Po šiestich rokoch sa nám narodil syn s krvnou skupinou A+, mal silnú novorodeneckú žltačku.
Našťastie to skončilo dobre, horšie by bolo, keby mali deti Rh faktor -,
Na plodnosť viem však poradiť kúru z východnej medicíny pre obidvoch partnerov. Je to však finančne dosť náročné, alej je veľká pravdepodobnosť počatia.
USS
12.06.09,04:08
zdravim all
zaujimalo by ma vsetko ohladom tejto temy
pocul som ze mozu nastat rozne problemy ak partneri maju alebo nemaju zhodnu krvnu skupinu
moja je 0 poz.
partnerka 0 neg.
viete poradit alebo aspon hodit nejaky link ?
dakujem
janaGT
12.06.09,04:46
my to máme naopak, ja mám 0 neg. a manžel 0 poz.
Dcéra "zdedila" po manželovi 0 poz.
Ani počas tehotenstva resp. ani doteraz ( už má dcéra 11 r.) neboli žiadne problémy.
katka
12.06.09,05:20
Tiež mám rh faktor neg. a manžel má pozit. Bola som na rizikovom tehotenstve,ale v podstate som chodila len častejšie na kontroly a sledovali,či sa netvoria protilátky.U mňa to bolo v pohode,nemala som žiadne problémy.
Ale synovi mojej známej museli hneď po narodení meniť krv.Je to už pekných pár rokov dozadu,takže podrobnosti si už nepamätám,ale dnes je z neho chlapec ako hora....
sway
12.06.09,05:26
zdravim all
zaujimalo by ma vsetko ohladom tejto temy
pocul som ze mozu nastat rozne problemy ak partneri maju alebo nemaju zhodnu krvnu skupinu
moja je 0 poz.
partnerka 0 neg.
viete poradit alebo aspon hodit nejaky link ?
dakujem


Ak má žena RH faktor neg. a muž RH faktor poz. tak žene počas gravidity stále sledujú protilátky, lebo môže prísť k závažným ochoreniam dieťatka (mentálne ochorenia, rázštep...), ja viem, že som bola pod dohľadom, avšak pravdepodobnosť ochorenia vraj vzniká hlavne pri druhom a treťom dieťatku... treba sa na to informovať u gynekológa a ak si to nevšimne upozorniť na to - ale myslím že v dnešnej dobe na to dávajú veľký pozor.;)
Chobot
12.06.09,06:55
zdravim all
zaujimalo by ma vsetko ohladom tejto temy
pocul som ze mozu nastat rozne problemy ak partneri maju alebo nemaju zhodnu krvnu skupinu
moja je 0 poz.
partnerka 0 neg.
viete poradit alebo aspon hodit nejaky link ?
dakujem

Dovolil som si zlúčiť tvoju tému s už existujúcou, lebo tam máš veľa informácií, čo hľadáš.