radEg
11.02.08,08:54
Dobrý deň.
Chcem Vás poprosiť o radu ohľadne vystavovania faktúry. Som začínajúci živnostník a neplatca DPH.

Pre zákazníka som spravil nejakú službu, ktorú si cením napr. na 1 000 Sk,-. Teda to je suma, ktorú chcem mať reálne v rukách.

Ak sa nemýlim tak do faktúry píšem hodnotu bez DPH. A teraz neviem akú sumu tam mam dať či 1 000 Sk,- alebo 1190 Sk,- ???

Akú sumu mi pošle na účet zákazník ak mu dám na faktúru 1 190 Sk,- bez DPH ? Pošle mi 1 190 Sk,- a ja s toho budem musieť odrátať daň 19 percent a zostane mi 1000 Sk ?

A zároveň ak robím cenovú ponuku a chcem 1 000 Sk,-. Tak aj tam musím uvádzať sumu bez DPH. Čo napíšem tam akú sumu ?
Tweety
11.02.08,07:57
Dobrý deň.
Chcem Vás poprosiť o radu ohľadne vystavovania faktúry. Som začínajúci živnostník a neplatca DPH.

Pre zákazníka som spravil nejakú službu, ktorú si cením napr. na 1 000 Sk,-. Teda to je suma, ktorú chcem mať reálne v rukách.

Ak sa nemýlim tak do faktúry píšem hodnotu bez DPH. A teraz neviem akú sumu tam mam dať či 1 000 Sk,- alebo 1190 Sk,- ???

Akú sumu mi pošle na účet zákazník ak mu dám na faktúru 1 190 Sk,- bez DPH ? Pošle mi 1 190 Sk,- a ja s toho budem musieť odrátať daň 19 percent a zostane mi 1000 Sk ?

A zároveň ak robím cenovú ponuku a chcem 1 000 Sk,-. Tak aj tam musím uvádzať sumu bez DPH. Čo napíšem tam akú sumu ?

ÁNo, kedže nie si platiteľ dph, túto na faktúre neuvádzaš. Tvoja tržba za službu bude teda 1000.-. Ponuka je tiež bez dane, kedže nie si platcom dph.
radEg
11.02.08,08:02
Nooo ale teraz som nepochopil odpoved. Skus ešte raz a postupne .

:o)) Dík
Tweety
11.02.08,08:03
Nooo ale teraz som nepochopil odpoved. Skus ešte raz a postupne .

:o)) Dík
A čo konkrétne?
KvetkaK
11.02.08,08:04
Keďže nie si platcom DPH, tak vystavíš faktúru na takú sumu, akú chceš dostať na ruku od odberateľa. Ty z toho neplatíš žiadnu DPH a ani on si žiadnu nemôže uplatniť. Celá suma Ti pôjde po zaplatení do príjmu.
Zita5
11.02.08,08:07
Dobrý deň.
Chcem Vás poprosiť o radu ohľadne vystavovania faktúry. Som začínajúci živnostník a neplatca DPH.

Pre zákazníka som spravil nejakú službu, ktorú si cením napr. na 1 000 Sk,-. Teda to je suma, ktorú chcem mať reálne v rukách.

Ak sa nemýlim tak do faktúry píšem hodnotu bez DPH. A teraz neviem akú sumu tam mam dať či 1 000 Sk,- alebo 1190 Sk,- ???

Akú sumu mi pošle na účet zákazník ak mu dám na faktúru 1 190 Sk,- bez DPH ? Pošle mi 1 190 Sk,- a ja s toho budem musieť odrátať daň 19 percent a zostane mi 1000 Sk ?

A zároveň ak robím cenovú ponuku a chcem 1 000 Sk,-. Tak aj tam musím uvádzať sumu bez DPH. Čo napíšem tam akú sumu ?

Neplátca DPH sa nezaoberá s DPH v odberateľských faktúrach .

Ak dodáte službu , kde bola vopred dohodnutá cena 1 000 Sk , tak vyfakturujete 1000 Sk ,DPH neriešite a ani neuvádzate vo faktúre .
Tweety
11.02.08,08:09
Nooo ale teraz som nepochopil odpoved. Skus ešte raz a postupne .

:o)) Dík
Trikrát stačí?:)
janaGT
11.02.08,08:13
súhlas s predošlými príspevkami, len na doplnenie: na faktúru píš : NIe som plátca DPH.
radEg
11.02.08,08:20
Okaj a teraz este doplnujuca otazka.
Odhliadnuc od vsetkych moznych odpisov, predavkov a cojaviemcoho ..

Idem podavat danove priznanie resp zaplatit dan.
Mam zarobenych spominanych 1 000 Sk,-. Tak v marci zaplatim 190 Sk dan ?
Tweety
11.02.08,08:21
Okaj a teraz este doplnujuca otazka.
Odhliadnuc od vsetkych moznych odpisov, predavkov a cojaviemcoho ..

Idem podavat danove priznanie resp zaplatit dan.
Mam zarobenych spominanych 1 000 Sk,-. Tak v marci zaplatim 190 Sk dan ?
Daň z tých prijatých 1000.- bude 190.- je to daň z príjmu, nie dph.
evina
11.02.08,08:22
Okaj a teraz este doplnujuca otazka.
Odhliadnuc od vsetkych moznych odpisov, predavkov a cojaviemcoho ..

Idem podavat danove priznanie resp zaplatit dan.
Mam zarobenych spominanych 1 000 Sk,-. Tak v marci zaplatim 190 Sk dan ?

Áno v marci budeš platiť 190 SK daň z príjmu FO.

Tá nemá nič spoločné s DPH, ktorá Ťa vo všeobecnosti /pokiaľ nevykonávaš služby v inom členskom štáte EÚ/ako neplatiteľa DPH vôbec nezaujíma a neuvažuješ o nej...
radEg
11.02.08,08:31
Okaj okaj diki moc.
Cize ked to zhrniem zbabral som si prvu fakturu ktoru som vystavoval. A moj zisk je v ....
KvetkaK
11.02.08,08:33
Okaj okaj diki moc.
Cize ked to zhrniem zbabral som si prvu fakturu ktoru som vystavoval. A moj zisk je v ....
Ak si niečo zbabral, tak v čom teraz myslíš? Lebo ak si náhodou na faktúre uviedol DPH, tak ju musíš aj odviesť. :rolleyes:
Evanka
11.02.08,08:34
Okaj okaj diki moc.
Cize ked to zhrniem zbabral som si prvu fakturu ktoru som vystavoval. A moj zisk je v ....
Napíš konkrétne ako si ju zbabral.
Tweety
11.02.08,08:36
Okaj okaj diki moc.
Cize ked to zhrniem zbabral som si prvu fakturu ktoru som vystavoval. A moj zisk je v ....
A prečo sa neporadíš na Porade, pred vystavením faktúry?:)
Zita5
11.02.08,08:44
Okaj okaj diki moc.
Cize ked to zhrniem zbabral som si prvu fakturu ktoru som vystavoval. A moj zisk je v ....

Neviem ako zbabral , ale ak ste náhodou vyfakturovali aj DPH ako neplatca DPH , tak túto ste povinný odviesť štátu v znení Zákona o DPH § 69 odst.5.
radEg
11.02.08,08:45
Preco sa neporadim ? Heh lebo som si myslel ze to viem.
Nevadi.
Ja som spravil vsetko podla predpisov len som si myslel ze ked vystavim fakturu na 1 000 Sk a som neplatca DPH tak mi zakaznik posle prasule aj s DPH cize 1190 a ja odvediem v marci dan 190 a v konecnom dosledku zarobim 1000 Sk. Ale teraz to je tak ze ked zaplatim dan zo zisku tak zarobim menej ako som chcel ale to mam aspon ako lekciu do dalsieho podnikania.
janaGT
11.02.08,08:46
Preco sa neporadim ? Heh lebo som si myslel ze to viem.
Nevadi.
Ja som spravil vsetko podla predpisov len som si myslel ze ked vystavim fakturu na 1 000 Sk a som neplatca DPH tak mi zakaznik posle prasule aj s DPH cize 1190 a ja odvediem v marci dan 190 a v konecnom dosledku zarobim 1000 Sk. Ale teraz to je tak ze ked zaplatim dan zo zisku tak zarobim menej ako som chcel ale to mam aspon ako lekciu do dalsieho podnikania.

a to máš faktúru z ktorého mesiaca?
Tweety
11.02.08,08:47
Preco sa neporadim ? Heh lebo som si myslel ze to viem.
Nevadi.
Ja som spravil vsetko podla predpisov len som si myslel ze ked vystavim fakturu na 1 000 Sk a som neplatca DPH tak mi zakaznik posle prasule aj s DPH cize 1190 a ja odvediem v marci dan 190 a v konecnom dosledku zarobim 1000 Sk. Ale teraz to je tak ze ked zaplatim dan zo zisku tak zarobim menej ako som chcel ale to mam aspon ako lekciu do dalsieho podnikania.AK NA FAKTúRE SI UVIEDOL SUMU 1000.- AKO by mohol poslať 1190?, Tvoja pohľadávka pre neho bola 1000.- nie 1190.-.
KvetkaK
11.02.08,08:47
Preco sa neporadim ? Heh lebo som si myslel ze to viem.
Nevadi.
Ja som spravil vsetko podla predpisov len som si myslel ze ked vystavim fakturu na 1 000 Sk a som neplatca DPH tak mi zakaznik posle prasule aj s DPH cize 1190 a ja odvediem v marci dan 190 a v konecnom dosledku zarobim 1000 Sk. Ale teraz to je tak ze ked zaplatim dan zo zisku tak zarobim menej ako som chcel ale to mam aspon ako lekciu do dalsieho podnikania.
Nezabudni ešte na to, že z toho zisku si pri výpočte dane odpočítaš ešte nezdaniteľnú časť na seba. Čiže v konečnom dôsledku, možno nezaplatíš žiadnu daň. ;)
radEg
11.02.08,08:48
Faktura je z mesiaca januar a zaplatena bola vo februari.
janaGT
11.02.08,08:49
Faktura je z mesiaca januar a zaplatena bola vo februari.

a koľko ti poslal resp. zaplatil odberateľ? Ak si mal fa na 1000 a on ti poslal 1000, tak je to v poriadku.
cloe
11.02.08,08:50
Faktura je z mesiaca januar a zaplatena bola vo februari.

Tak bola vystavená na 1000 alebo na 1190?
radEg
11.02.08,08:51
TWETY: jasne. Domotal som to. Ked mi to prislo na ucet uz som zacal tusit pruser ale ked som to vystavoval tak som si myslel aku peknu prvu fakturu mam :o)))
Kvetka K: sak to je jasne to teraz este neriesim len som sa chcel informovat aby som druhu fakturu nezbabral rovnako.

Takze vsetkym dik za rady
KvetkaK
11.02.08,08:52
No nemáš začo. Vieš ono podnikanie nieje len prechádzka ružovou záhradou. :)
Tweety
11.02.08,08:53
TWETY: jasne. Domotal som to. Ked mi to prislo na ucet uz som zacal tusit pruser ale ked som to vystavoval tak som si myslel aku peknu prvu fakturu mam :o)))
Kvetka K: sak to je jasne to teraz este neriesim len som sa chcel informovat aby som druhu fakturu nezbabral rovnako.

Takze vsetkym dik za rady
Tak si daj pozor pri vystavovaní ďalších, ak niečo netušíš, ako to je, tak sa veselo pýtaj, poradíme.:)
janaGT
11.02.08,08:53
TWETY: jasne. Domotal som to. Ked mi to prislo na ucet uz som zacal tusit pruser ale ked som to vystavoval tak som si myslel aku peknu prvu fakturu mam :o)))
Kvetka K: sak to je jasne to teraz este neriesim len som sa chcel informovat aby som druhu fakturu nezbabral rovnako.

Takze vsetkym dik za rady

teraz si nás asi domotal všetkých ... prestávam tomu rozumieť
radEg
11.02.08,08:59
heh. Tak ja vam to zhrniem.
Oslovil ma zakaznik ze nieco chce. Ja som mu to spravil a chcel som dostat od neho sumu, ktora po odpocitany vsetkych vydavkov dani atd... bude napr. 1000 Sk,-

Kedze som mal mensi zmetok z Platcu a neplatcu DPH tak som vystavil fakturu na sumu 1 000 Sk,- s textom ze nie som platcom DPH a naivne som si myslel ze zakaznik posle prasule aj s DPH cize 1 190 Sk,-
Ale na ucet mi prislo tak ako som fakturoval 1 000 Sk,-. Co je aj spravne.

A vtedy som si uvedomil ze ked ja zaplatim na buduci rok dan tak v konecnom dosledku som zarobil len 840 Sk,-.
Tweety
11.02.08,09:00
heh. Tak ja vam to zhrniem.
Oslovil ma zakaznik ze nieco chce. Ja som mu to spravil a chcel som dostat od neho sumu, ktora po odpocitany vsetkych vydavkov dani atd... bude napr. 1000 Sk,-

Kedze som mal mensi zmetok z Platcu a neplatcu DPH tak som vystavil fakturu na sumu 1 000 Sk,- s textom ze nie som platcom DPH a naivne som si myslel ze zakaznik posle prasule aj s DPH cize 1 190 Sk,-
Ale na ucet mi prislo tak ako som fakturoval 1 000 Sk,-. Co je aj spravne.

A vtedy som si uvedomil ze ked ja zaplatim na buduci rok dan tak v konecnom dosledku som zarobil len 840 Sk,-.
NIe 840.- ale 810.- .
janaGT
11.02.08,09:02
heh. Tak ja vam to zhrniem.
Oslovil ma zakaznik ze nieco chce. Ja som mu to spravil a chcel som dostat od neho sumu, ktora po odpocitany vsetkych vydavkov dani atd... bude napr. 1000 Sk,-

Kedze som mal mensi zmetok z Platcu a neplatcu DPH tak som vystavil fakturu na sumu 1 000 Sk,- s textom ze nie som platcom DPH a naivne som si myslel ze zakaznik posle prasule aj s DPH cize 1 190 Sk,-
Ale na ucet mi prislo tak ako som fakturoval 1 000 Sk,-. Co je aj spravne.

A vtedy som si uvedomil ze ked ja zaplatim na buduci rok dan tak v konecnom dosledku som zarobil len 840 Sk,-.

takže potom to je všetko O.K. a nemáš problém ...
evina
11.02.08,09:03
heh. Tak ja vam to zhrniem.
Oslovil ma zakaznik ze nieco chce. Ja som mu to spravil a chcel som dostat od neho sumu, ktora po odpocitany vsetkych vydavkov dani atd... bude napr. 1000 Sk,-

Kedze som mal mensi zmetok z Platcu a neplatcu DPH tak som vystavil fakturu na sumu 1 000 Sk,- s textom ze nie som platcom DPH a naivne som si myslel ze zakaznik posle prasule aj s DPH cize 1 190 Sk,-
Ale na ucet mi prislo tak ako som fakturoval 1 000 Sk,-. Co je aj spravne.

A vtedy som si uvedomil ze ked ja zaplatim na buduci rok dan tak v konecnom dosledku som zarobil len 840 Sk,-.
810,-:)
Hrubý príjem 1000 daň z príjmu 19% 190 čistý príjem
810. /Samozrejme bez odpočtitateľných položiek atď./

P.s. Použil si výpočet pre ntto a DPH;)
KvetkaK
11.02.08,09:04
Evanka, on faktúru vystavil správne, len si jednoducho myslel, že zaplatením faktúry vystavenej na 1.000,- Sk dostane o 190,- Sk viac, že odberateľ mu naviac zaplatí DPH.
Evanka
11.02.08,09:05
heh. Tak ja vam to zhrniem.
Oslovil ma zakaznik ze nieco chce. Ja som mu to spravil a chcel som dostat od neho sumu, ktora po odpocitany vsetkych vydavkov dani atd... bude napr. 1000 Sk,-

Kedze som mal mensi zmetok z Platcu a neplatcu DPH tak som vystavil fakturu na sumu 1 000 Sk,- s textom ze nie som platcom DPH a naivne som si myslel ze zakaznik posle prasule aj s DPH cize 1 190 Sk,-
Ale na ucet mi prislo tak ako som fakturoval 1 000 Sk,-. Co je aj spravne.

A vtedy som si uvedomil ze ked ja zaplatim na buduci rok dan tak v konecnom dosledku som zarobil len 840 Sk,-.
810, ale to nie je podstatné. Platiť daň musíme všetci. Zvláštna to úvaha, ale budeš musieť teda svoje služby zvýšiť o daň z príjmu http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif. Fa máš vystavenú v poriadku, iba si sklamaný zo sumy. :mee:
janaGT
11.02.08,09:05
Evanka, on faktúru vystavil správne, len si jednoducho myslel, že zaplatením faktúry vystavenej na 1.000,- Sk dostane o 190,- Sk viac, že odberateľ mu naviac zaplatí DPH.

áno, myslím, že už nám to je všetkým jasné - teda aspoň mne áno
evina
11.02.08,09:06
takže potom to je všetko O.K. a nemáš problém ...

Má lebo nezarobil koľko chcel:) Nie je problém s DÚ...
radEg
11.02.08,09:09
Aaaano vsetci ste sa teraz pekne zhodli ale najvystiznejsie bolo konstatovanie:

"Fa máš vystavenú v poriadku, iba si sklamaný zo sumy. "

Presne tak ale som aspon rad ze ste ma vyviedli z omylu a nabuduce uz im to pekne nauctujem :o)
janaGT
11.02.08,09:12
Aaaano vsetci ste sa teraz pekne zhodli ale najvystiznejsie bolo konstatovanie:

"Fa máš vystavenú v poriadku, iba si sklamaný zo sumy. "

Presne tak ale som aspon rad ze ste ma vyviedli z omylu a nabuduce uz im to pekne nauctujem :o)


len neúčtuj tú DPH :rolleyes: