SlavkaS
11.02.08,10:28
Dobrý deň,

poprosím Vás o radu, kto má povinnosť vypisovať vyhlásenie na zdanenie príjmov FO...

Ja som zatiaľ dávala vypisovať a podpísať iba tým zamestnancom ktorí si uplatňujú nezdaniteľnú časť, alebo bonus. Vychádzala som pritom z textu tlačiva Ak si uplatňuje daňovník.......

Počula som názor, že vyhlásenie má podpisovať každý, komu je vyplacaný príjem zo závislej činnosti s tým rozdielom, že všade uvedie že si neuplatňuje.

1./mám zamestnacov, ktorí majú popri tom aj živnosti - neuplatňujú si nič
2./ mám dohodárov -tiež si nič u mňa neuplatňujú, uplatňujú si inde.
Otázne:
Je potrebné aj týmto zamestnancom vypisovať vyhlásenie?

Vopred ďakujem
KvetkaK
11.02.08,10:30
Áno je to potrebné.
Tweety
11.02.08,10:32
Dobrý deň,

poprosím Vás o radu, kto má povinnosť vypisovať vyhlásenie na zdanenie príjmov FO...

Ja som zatiaľ dávala vypisovať a podpísať iba tým zamestnancom ktorí si uplatňujú nezdaniteľnú časť, alebo bonus. Vychádzala som pritom z textu tlačiva Ak si uplatňuje daňovník.......

Počula som názor, že vyhlásenie má podpisovať každý, komu je vyplacaný príjem zo závislej činnosti s tým rozdielom, že všade uvedie že si neuplatňuje.

1./mám zamestnacov, ktorí majú popri tom aj živnosti - neuplatňujú si nič
2./ mám dohodárov -tiež si nič u mňa neuplatňujú, uplatňujú si inde.
Otázne:
Je potrebné aj týmto zamestnancom vypisovať vyhlásenie?

Vopred ďakujem

Každý zamestnanec podpíše vyhlásenie k zdaneniu, v ňom vyznačí, ččo si uplatní, alebo neuplatní. Toto vyhlásenie podpíše prvykrát pri nástupe do zamestnania.
Iveta Matlovičová
11.02.08,12:31
Áno je to potrebné.

Dovolím si nesúhlasiť. Vyhlásenie podpisujú len zamestnanci ak si uplatňujú nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka alebo nárok na daňový bonus. Tí, čo si neuplatňujú nič nemajú povinnosť ho vypĺňať a podpisovať. Viac v § 36 zákona o dani z príjmov.
SlavkaS
13.02.08,00:25
ďakujem Vám za odpovede,
Keďže názory na moju otázku boli rôzne, žiadala som o odpoved aj v " Drakovi "

prikladám linku

http://www.porada.sk/643130-post2099.html

Slavka
*Emma Lehotská*
25.02.08,17:32
Ahojte poraďáci...
Ak mám zamestnacov, ktorí už u nás pracujú viac ako 5 rokov a nemám už viac kolonok na podpis do 31.1. daného roka že si dalej uplatnujú všetko tak ako pred tým a nič sa nezmenilo...Je mi jasné,že im musím dať vypísať nové vyhlásenie...ale to sa podpíšu na miesto,kde sa podpisujú zamestnaci pri nástupe do zamestnania?Alebo už na stranu 3. Vdaka
katka50
25.02.08,17:35
Až na tú 3. stranu.
*Emma Lehotská*
25.02.08,18:14
Ale predpokladám, že má vyplniť aj 1.a 2.stranu...
katka50
26.02.08,06:52
Áno.
vema
26.02.08,08:17
Ja, keď som vypisovala nové vyhlásenie, už zamestnaným zamestnancom, ja som im to dala podpísať len dole,ako keď nastúpi nový, zamestnanec mne sa zdá, že nám tak povedali na školení, ďalšie roky na 3 strane. Je to určite tak, alebo to mám dať poopravovať?
katka50
26.02.08,08:22
Na 2. strane podpisujú pri nástupe do zamestnania./viď text/. Na 3. strane podpisujú zamestnanci každoročne, že nedošlo v priebehu minulého zdaňovacieho obdobia k žiadnej zmene a podpisujú vyhlásenie na zdaňovacie obdobie dopredu. Prípradnú zmenu zapíšu v tabuľke hore na 3.strane.
veronika1
26.02.08,08:22
Ja dávam podpisovať iba vyhlásenie na stane 3 s tým, že tam uvediem rok, na ktorý si daňovník uplatňuje odpočítateľnu položku. Mám aj zamestnanca, ktorému sa odpoč. položka v roku 2007 krátila z dôvodu vysokého príjmu, preto sa rozhodol, že v roku 2008 si odpoč. položku uplatni naraz pri ročnom vyúčtovaní a nie mesačne.
Dipmomovka
02.04.08,20:20
Prosim Vas o radu. Za januar a februar som neuplatnila zamestnancovi odpocitatelnu polozku (nevsimla som si to ani ja ani zamestnanec). Musim to vysporiadat az pri rocnom zuctovani, alebo to môzem dorovnat aj tento mesiac (v mzdovom programe cez polozku: "Vyrovnanie preddavkovej dane")? Poradte, ktory sposob je lepsi.
Iveta Matlovičová
02.04.08,22:35
.. asi nepodpísal pri nástupe do PP vyhlásenie na zdanenie príjmov .. takže až pri RZD
Dipmomovka
03.04.08,07:21
.. asi nepodpísal pri nástupe do PP vyhlásenie na zdanenie príjmov .. takže až pri RZD

On nastupil do zamestnania v oktobri 2007 na dobu urcitu do konca roka 2007. A zaciatkom januara ho opat prijali. Ja som prebrala mzdy v priebehu januara od kolegyne, ale ked som teraz spätne hladala vyhlasenie, tak som ziadne nenasla (ani pri prvom nastupe ani pri druhom).
Nie je ina moznost, ako RZD?
Iveta Matlovičová
03.04.08,11:26
On nastupil do zamestnania v oktobri 2007 na dobu urcitu do konca roka 2007. A zaciatkom januara ho opat prijali. Ja som prebrala mzdy v priebehu januara od kolegyne, ale ked som teraz spätne hladala vyhlasenie, tak som ziadne nenasla (ani pri prvom nastupe ani pri druhom).
Nie je ina moznost, ako RZD?

ak ste nenašli žiadne vyhlásnie, tak nemáte doklad, preukazujúci, že zamestnanenc si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, príp. daňový bonus - dajte mu podpísať teraz vyhlásenie.

V poučení vyhlásenia je uvedené:
Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, prihliadne na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a na daňový bonus, ak zamestnanec podá vyhlásenie do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania a každoročne najneskôr do konca januára alebo v priebehu zdaňovacieho obdobia s uvedením prípadných zmien, ktoré v zdaňovacom období nastali v skutočnostiach rozhodujúcich na výpočet preddavkov na daň.
Čiže umožňuje ho podpísať i v priebehu roka, tie chýbajúce mesiace zohľadníte až v RZD.
Terezap
03.04.08,11:59
Mám na Vás jednu otázočku ?. Može mať zamestnanec podpísané dve vyhlásenia ? V jednej firme si uplatňuje nezd. časť a v druhej daňový bonus. Je to tak správne? Ďakujem
hanelie
03.04.08,12:09
vyhlásenie sa podáva ako celok len u jedného zamestnávateľa
Barbara
03.04.08,12:10
Mám na Vás jednu otázočku ?. Može mať zamestnanec podpísané dve vyhlásenia ? V jednej firme si uplatňuje nezd. časť a v druhej daňový bonus. Je to tak správne? Ďakujem

:eek::eek: ?????? ?? zamestnanec môže mať podpísané vyhlásenie len u jedného zamestnávateľa a len jedno vyhlásenie môže mať podpísané. kde si uplatňuje nárok na odpočet aj na seba, aj na daňový bonus , kuk § par. 33 zákona o dani z príjmov. to v žiadnom prípade nie je správne, že u jedného to a u druhého zas hento si uplatňuje.
jedine keď sú manželia a napr. manželka si uplatňuje ne seba a aj na daňový bonus nárok a manžel len na seba u svojho zamestnávateľa môže. ale len na seba . daňový bonus si tiež nemôžu poberať obidvaja.
Dipmomovka
04.04.08,17:09
ak ste nenašli žiadne vyhlásnie, tak nemáte doklad, preukazujúci, že zamestnanenc si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, príp. daňový bonus - dajte mu podpísať teraz vyhlásenie.

V poučení vyhlásenia je uvedené:
Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, prihliadne na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a na daňový bonus, ak zamestnanec podá vyhlásenie do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania a každoročne najneskôr do konca januára alebo v priebehu zdaňovacieho obdobia s uvedením prípadných zmien, ktoré v zdaňovacom období nastali v skutočnostiach rozhodujúcich na výpočet preddavkov na daň.
Čiže umožňuje ho podpísať i v priebehu roka, tie chýbajúce mesiace zohľadníte až v RZD.

OK. Dakujem velmi pekne za odpoved.
erika_H
27.09.08,12:08
Prosím Vás,a ako je to v prípade,že zamestnanec ukončí jeden pracovný pomer k 30.9.(u tohto zamestnávateľa mal podpísané vyhlásenie o uplatň.nezdan.čiastky na daňovníka) a od 1.10. nastupuje k novému zamestnávateľovi-môže podpísať nové vyhlásenie pričom sa nezdanit.čiastky bude logicky odpočitavať až od 1.10.?(do septembra by sa odpočitavala u predchadzajuceho zamestnávateľa.)
môže to byť prosím takto?podpis 2 vyhlásení u 2 rôznych zamestnávateľov za jeden rok,pričom sa však tieto vyhlásenia časovo neprekrývajú.
prípadne ako inak to treba riešiť,aby zamestnanec počas roka nemusel zbytočne platiť vyššiu daň,ktorá by mu aj tak po ročnom zúčtovaní dane bola vrátená?
Ďakujem za pomoc
Paula
27.09.08,12:13
Prosím Vás,a ako je to v prípade,že zamestnanec ukončí jeden pracovný pomer k 30.9.(u tohto zamestnávateľa mal podpísané vyhlásenie o uplatň.nezdan.čiastky na daňovníka) a od 1.10. nastupuje k novému zamestnávateľovi-môže podpísať nové vyhlásenie pričom sa nezdanit.čiastky bude logicky odpočitavať až od 1.10.?(do septembra by sa odpočitavala u predchadzajuceho zamestnávateľa.)
môže to byť prosím takto?podpis 2 vyhlásení u 2 rôznych zamestnávateľov za jeden rok,pričom sa však tieto vyhlásenia časovo neprekrývajú.
prípadne ako inak to treba riešiť,aby zamestnanec počas roka nemusel zbytočne platiť vyššiu daň,ktorá by mu aj tak po ročnom zúčtovaní dane bola vrátená?
Ďakujem za pomoc


Môže tak byť .
erika_H
27.09.08,12:15
Môže tak byť .

dakujem pauli.Krásny víkend prajem;)
erika_H
15.11.08,13:46
Dobrý deň,
prosím Vás o radu:

mám vyhlásenie podpísané začiatkom roka 2008. V priebehu roka si pani začala uplatňovať daňový bonus na deti.. To mám napísať do tabulky na III.strane?
druh zmeny - uplatnenie daň.bonusu
zmena nastala dňa - tam napíšem začiatok mesiaca,odkedy si ho uplatnuje
podpis
dátum podpisu- dám ten mesiac,odkedy platí zmena..

a deti - dopíšem na prvú stranu? (len tam sa píšu veci pri prvom podpisovaní vyhlásenia.. takže iba ak tám dam hviezdičku a napíšem,odkedy došlo ku zmene)

Môže to tak prosím Vás byť?Alebo máte lepší postup?
Ďakujem moc
Inečka
15.11.08,13:54
Ja dopisujem aj deti do tabuľky na str. 3 (nedávam ich na 1. stranu, lebo si myslím, že tam sa píše iba pri prvom podpisovaní vyhlásenia). Druh zmeny napíšem uplatnenie daň. bonusu, napíšem deti a ich dátumy narodenia, dátum kedy nastala zmena.
Neviem či to je tak správne, ale takto to robím. Prosím tiež o názor skúsenejších.
erika_H
17.11.08,20:34
Ja dopisujem aj deti do tabuľky na str. 3 (nedávam ich na 1. stranu, lebo si myslím, že tam sa píše iba pri prvom podpisovaní vyhlásenia). Druh zmeny napíšem uplatnenie daň. bonusu, napíšem deti a ich dátumy narodenia, dátum kedy nastala zmena.
Neviem či to je tak správne, ale takto to robím. Prosím tiež o názor skúsenejších.
No keďže sa nik nevyjadril,budem postupovať ako ty,Inečka.
Ďakujem Ti.Pekný večer prajem