vicik
11.02.08,09:42
ahojte :)
chcela by som sa spytat, ako je to s DPH, v pripade leasingu os. automobilu v JU neplatitela DPH.... je sucastou platieb - leasingovych splatok - a kedze ide o neplatitela, tak dph si neuplatny, to je jasne.... ale je tato DPH sucastou prevadzkovej rezie..?? - potrbujem sa len uistit.. :)

a este jedna otazocka....
ak ide o neplatitela, JU, a tento daroval materskej skolke 6000,- ako penazny dar.... je tento dar preukazatelny odpocitatelny vydavok v plnej vyske... ?? alebo je cely neovplyvnujuci ZD...?? alebo su tam nejake limity...??

dakujem velmi pekne a prajem pekny dnicek :)
katarina.j
11.02.08,09:54
Ak sa plati leasing aj vratane dph, tak do prev.režie ti ide komplet suma ak si neplatca dph. Ohladom toho daru-každy dar je vydaj neovpl.zaklad dane.
agnesičke
18.02.08,13:20
Teší ma , že riešíš tiež môj problém. Mňa tiež zaujíma účtovanie leasingu v JU pri neplatcovi DPH. Nie som si istá či postupujem správne. Ak mi viete poradiť prosím urobte tak.
Odpis OA tvorí:Obstarávacia cena s DPH + spracovat. poplatok (to budem odpisovať podľa odpis.plánu podľa počtu mesiacov) A priebežne leasing. splátky budem účtovať do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane? Alebo ako by som mala správne postupovať.
Prosím poraďte.
Ďakujem.
Zoltán Kovács
18.02.08,13:26
Teší ma , že riešíš tiež môj problém. Mňa tiež zaujíma účtovanie leasingu v JU pri neplatcovi DPH. Nie som si istá či postupujem správne. Ak mi viete poradiť prosím urobte tak.
Odpis OA tvorí:Obstarávacia cena s DPH + spracovat. poplatok (to budem odpisovať podľa odpis.plánu podľa počtu mesiacov) A priebežne leasing. splátky budem účtovať do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane? Alebo ako by som mala správne postupovať.
Prosím poraďte.
Ďakujem.

Zo splátky ti ide do neovplyvňujúce základ dane iba istina. Úrok, prípadné povinné poistenie a havarijné poistenie (ak sú súčasťou splátky) ti idú do réžie.
Andrea Salčáková
18.02.08,14:27
Ja mesačne platím leasingové splátky z BÚ a tie dávam do VNZD. Okrem toho cez ID VOZD účtujem DPH,úrok a poistné. Istinu účtujem na konci roka cez odpisy/OC:36xpočet mesiacov/.Neviem však, ktorú sumu mám dať do knihy záväzkou a čo všetko ešte dať do záväzkou? Ďakujem za pomoc.
vikinka
18.02.08,14:30
Do záväzkov sa uvedie zostatok istiny ku koncu roka,je to záv.voči leasing.spoločnosti.
Paula
18.02.08,14:33
.Neviem však, ktorú sumu mám dať do knihy záväzkou .



Je to celá suma, ktorú máš ešte uhradiť do skončenia lízingu.
Andrea Salčáková
18.02.08,14:41
To myslíte,keď robím už daňové priznanie tak na do výkazu o záväzkoch ide tá neuhradená suma. Ale je myslím, keď iba na začiatku začnem účtovať leasing, ktorú sumu mám zaevidovať medzi záväzky, ktorú budem počas roka postupne znižovať.
mandula
18.02.08,17:05
Teší ma , že riešíš tiež môj problém. Mňa tiež zaujíma účtovanie leasingu v JU pri neplatcovi DPH. Nie som si istá či postupujem správne. Ak mi viete poradiť prosím urobte tak.
Odpis OA tvorí Obstarávacia cena s DPH + spracovat. poplatok (to budem odpisovať podľa odpis.plánu podľa počtu mesiacov) A priebežne leasing. splátky budem účtovať do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane? Alebo ako by som mala správne postupovať.
Prosím poraďte.
Ďakujem.

odpisy OA vypočítaš z hodnoty: (istina bez dph + spracov.popl. bez dph + kúpna cena bez dph) : počet mesiacov trvania leasingu
a to podľa § 25 ods. 6 zákona o dani z príjmov a postupov účtovania JÚ - časť účtovanie finančného prenájmu.
Hodnotu dph (z istiny, aj z úroku), ako aj úroky z finančného prenájmu a poistné (PZP,havarijné) zahŕňaš postupne do prevádzkovej réžie dňom platby počas trvania leasingu.
Uvedené platí pri finančnom prenájme osobného automobilu a platí rovnako pre platiteľa dph ako aj pre neplatcu.
Heleč
18.02.08,18:10
Prosím Vás lízing na OA u neplatitela DPH zostal bez zmeny?
Teda DPH do prevádzkovej réžie každý mesiac, DPH z obstarávacej ceny jednorázovo, cena splátky neovplyvňujúci základ dane a na konci roka odpis podľa karty?
Alebo je s tou DPH nejaká zmena
Ďakujem
Zoltán Kovács
18.02.08,18:45
Odpoveď máš nad tvojou otázku v príspevku od mandula.
Andrea Salčáková
19.02.08,13:45
Este by som mala jednu otázku.Mesačne splácam cez BÚ leasingovú splátku ako VNZD a cez ID VOZD istinu,úroky a poistné.S ktorou sumou uhrádzam závazok?Ďakujem
Zoltán Kovács
19.02.08,14:53
Este by som mala jednu otázku.Mesačne splácam cez BÚ leasingovú splátku ako VNZD a cez ID VOZD istinu,úroky a poistné.S ktorou sumou uhrádzam závazok?Ďakujem

Z mesačnej splátky do nákladov ide iba úrok, pzp a prípadne havarijné. Istinu odpisuješ cez ročné odpisy.
Záväzok uhrádza sumou ktorá zodpovedá mesačnej splátke.
saxi13
19.02.08,14:56
Potrebujem poradiť:
Moj klient je postupiteľ leasingu na MV, ktorý je vymeraný na 36 mes. z toho 20 spl. je už uhradených.02.09.2007 moj klient uhradil Odstupné, Poplatok za prevod postúpenia LZ,Zák.poistku, Daň z MV, a uhradil aj splátky od 09-12/2007.Zostávajú mu už len na tento rok 12 splátok. Akou sumou zaradím MV a ako ho odpíšem? Ďakujem.
Jana Acsová
19.02.08,14:56
Este by som mala jednu otázku.Mesačne splácam cez BÚ leasingovú splátku ako VNZD a cez ID VOZD istinu,úroky a poistné.S ktorou sumou uhrádzam závazok?ĎakujemMali by ste dvoma ... jeden záväzok máte zaúčtovaný vo výške istiny pri prevzatí predmetu finančného prenájmu. Ostávajúcu časť splátky predpisujete v splatnosti podľa splátkového kalendára priebežne počas trvania zmluvy.
Pri splátke hradíte:
- časť prvého záväzku zodpovedajúceho splátke istiny (výdavok v PD neovplyvňujúci ZD)
- časť druhého záväzku zodpovedajúceho časti finančného úroku a DPH z celej splátky (výdavok v PD zodpovedajúci druhovému členeniu - réžia a DPH ak ste platiteľ dane),
Účtovne si musíte vyriešiť správne premietnutie základu dane v záznamoch pre účely DPH a výšku záväzku zo splátky, kde nebude priebežne zahrnutá istina (nakoľko je zahrnutá v predpise prvého záväzku).
Jana Acsová
19.02.08,15:00
U neplatiteľa by sa DPH premietla v daňových výdavkoch - réžia. Rovnako aj DPH, ktorú nie je možné uplatniť napr. osobný automobil kategórie M1.
Jana Acsová
19.02.08,15:06
Potrebujem poradiť:
Moj klient je postupiteľ leasingu na MV, ktorý je vymeraný na 36 mes. z toho 20 spl. je už uhradených.02.09.2007 moj klient uhradil Odstupné, Poplatok za prevod postúpenia LZ,Zák.poistku, Daň z MV, a uhradil aj splátky od 09-12/2007.Zostávajú mu už len na tento rok 12 splátok. Akou sumou zaradím MV a ako ho odpíšem? Ďakujem.Nakalkulujete si svoju obstarávaciu cenu, kde zahrniete:
- nesplatenú časť istiny pripadajúcu na splátky po postúpení zmluvy,
- poplatok za prevod zmluvy,
- odstupné nad celkový rámec dohodnutých platieb.
Vozidlo zaraďujete momentom prevzatia od prenajímateľa ... podľa zmluvy a súvisiaceho protokolu o prevzatí predmetu finančného prenájmu.

Predpokladám vznik ostatných výdavkov po tomto termíne. Uvádzané výdavky budú daňovými v čase ich premietnutia v peňažnom denníku.

Odpisovať MV začnete v mesiaci, kedy ste splnili podmienky ... prevzali motorové vozidlo. Odpisujete ostávajúcu dobu nájmu. Orientačne si prepočítajte, koľko mesiacov mohol odpisovať pôvodny nájomca a skontrolujte si svoj prepočet. Obaja spolu môžete odpisovať maximálne 36 mesiacov.
Jana Acsová
19.02.08,15:28
Odpisovať MV začnete v mesiaci, kedy ste splnili podmienky ... prevzali motorové vozidlo. Odpisujete ostávajúcu dobu nájmu. Orientačne si prepočítajte, koľko mesiacov mohol odpisovať pôvodny nájomca a skontrolujte si svoj prepočet. Obaja spolu môžete odpisovať maximálne 36 mesiacov.Samozrejme predmetné odpisovanie sa týka daňových výdavkov. Mesačné odpisy sa zaokrúhľujú na celé koruny nahor. Automobil sa odpíše maximálne do výšky obstarávacej ceny ... rovnomerne ostávajúcu dobu nájmu.
saxi13
19.02.08,15:34
Takže pri spočítaní zostávajúcich splátok nesplatenej istiny+popl.za prevod+odstupné som vydelila 16 (zostávajúce splátky)=priemer.mesač.čiastka a vynásobila 4 (09-12/2007) = suma odpisu za r.2007, ďalej priemer.mesač.čiastka vynásobená 12 (01-12/2008) = suma odpisu za r.2008.
Je to takto správne? Ďakujem.
Jana Acsová
19.02.08,15:39
Ak Vami zadaný výpočet je v súlade s tým, čo uvádzam, tak áno .-)

Poznámka:
Splátky nemusia kopírovať dobu trvania nájmu. Pôvodny nájomca mohol odpisovať momentom prevzatia predmetu finančného prenájmu, nie momentom splátky ... ale to vidíte iba zo zmluvy.
Tak ako som uvádzala, skontrolujte si prepočty na základe Vám známych skutočností.
Jana Acsová
19.02.08,15:43
Takže pri spočítaní zostávajúcich splátok nesplatenej istiny+popl.za prevod+odstupné som vydelila 16 (zostávajúce splátky)=priemer.mesač.čiastka.... toto zaokrúhliť na celé koruny nahor. Tak ako som upozornila ... prepočet platí ak splátky zodpovedajú trvaniu finančného prenájmu s tým, že spolu pôvodny aj nový nájomca odpisujú automobil 36 kalendárnych mesiacov.

vynásobila 4 ... zo zaokrúhlenej čiastky.

... ďalej priemer.mesač.čiastka vynásobená 12 (01-12/2008) = suma odpisu za r.2008.... opäť zaokrúhlene ... možno sa upraví posledný odpis. Odpisuje sa maximálne do 100 % Vašej obstarávacej ceny.
Andrea Salčáková
19.02.08,17:13
Jedna posledná otázka.Našla som perfektnú tabulku ako robit leasing, len sa to jedná roku 2005. Bola od roku 2005 najaká zmena. Ďakujem
saxi13
20.02.08,14:33
Ahojte!
Už včera som dostala odpovede na danú otázku, no dnes mám nový problém v tej istej veci.
Moj klient je FO neplatca DPH, ale od 01.03.2008 už bude platcom DPH. Ako mám odpísať spomínané úžit.MV ohľadom DPH?
Spomínané MV obstaral postúpením LZ 02.09.2007 (zaplatil sumu za odstúpenie, poplatok za prevod LZ, a zaplatil 4 spl.:09-12/2007). Ako mám postupovať od marca 2008, keď už bude moj klient platcom DPH? Ďakujem
petovsan
25.02.08,10:37
... zostala som na pochybách ...keď mám v leasing. zmluve uvedené:
- poplatok za prevod vlastníckych práv k PL = 1.000,- Sk a
- dohodnutá kúpna cena = 0,- Sk

ten poplatok za prevod vlastníckych práv mám chápať ako spracovateľský poplatok, teda pripočítavam k obstar. cene vozidla??? ... alebo ho účtujem až po skončení leasingu do prev. réžie?
Spracovateľský poplatok v leasingovej zmluve uvedený nemám vôbec.
zhv
26.02.08,14:55
Číslo HM: 4
Názov HM: náves
Odpis.sk: 2 počet mesiacov odp.: 44

Dátum od Suma mes.odpis
Dátum obstarania: 4.10.2004 150000,00 3409,1
Technické zhodnotenie:




Účtovné odpisy Daňové odpisy Rozdiel
Rok Počet mes. Odpisy Počet mes. Odpisy úpr.HV v DP

2004 3 10227 12 40909 -30682

2005 12 40909 12 40909 0

2006 12 40909 12 40909 0

2007 12 40909 8 27273 13636

2008 5 17045 0 17045

0 0 0

0 0 0 0

Spolu 150000 150000

rozdiel -0,23

Ahojte urobila som si plán odpisov podľa tabulky,ktorú som stiahla z porady.Ide o náves za kamion,zaradený bol 04.10.2004,OC 150000,-Sk.Ako mám zaúčtovať tieto odpisy v roku 2007.Do nákladov ide suma 40.909 a v roku 2008 to bude 17.045,-SK Je to jednoduché účtovníctvo.
zhv
26.02.08,16:52
Prosím radu,ďakujem
zhv
26.02.08,17:16
posúvam
zhv
26.02.08,17:34
kto mi to odobrí????????????
saxi13
27.02.08,18:38
Prosím o pomoc!
Moj klient je postupitel Leas. Nákl.MV. 09/2007 uhradil odstupné, sprac.popl. + 09-12/2007 (4)splátky. Ostáva mu uhradiť už len tento rok po 12 splátok. Ako a čo mám zaradiť do Majetku, do odpisov, do výdavkov?
evina
27.02.08,19:15
Prosím o pomoc!
Moj klient je postupitel Leas. Nákl.MV. 09/2007 uhradil odstupné, sprac.popl. + 09-12/2007 (4)splátky. Ostáva mu uhradiť už len tento rok po 12 splátok. Ako a čo mám zaradiť do Majetku, do odpisov, do výdavkov?

OC /vstupná cena pre odpis/ = odstupné + sprac. poplatok bez DPH + istina zo splátok 9.2007 - 12.2008 /teda zo všetkých splátok, ktoré ostali na ňom/.

Z tejto OC vypočítaš odpis OC:16 /počet ostávajúcich splátok/ = mesačný odpis. V roku 2007 odpíšeš v UZA operáciách 4 mesačné odpisy, v roku 2008 12.
Poistné a finančný úrok účtuješ do PR. DPH podľa toho, či je platiteľ alebo nie...
Heleč
28.02.08,07:18
Ak mám lízing kde nieje na faktúre (nahrádza splátkový kalendár) z lízingovej spoločnosti rozpis istiny a finančného navýšenia mala by som účtovať NDZ pekne celú sumu. LEnže problém je, že z predajne dali splátkový aj s celým rozpisom. Teraz neviem čoho sa mám držať. Je to veľmi zvlášne.
Náhodou ste sa niekto nestretli s takým to dokladom?
Ako ste to riešili??
Heleč
29.02.08,06:58
Fakt nemáte nikdo takéto skúsenosti?

Ak nie, ako by ste postupovali, podľa faktúry z lízingovky alebo podla rozpisu z predajne?
Funtomas
21.05.08,10:27
Poraďte mi prosím. Robím si sám JU, doteraz všetko len krátkodobý majetok. Teraz som však kúpil som auto na leasing a nemám ani šajnu ako ho účtovať. Som neplatiteľ DPH.
Predajná cena: 568.000,- Sk
Leasingová cena: 641.000,- Sk
Doba leasingu: 5 rokov
Akontácia vrátane prvej splátky: 347.000,- Sk (na túto sumu mám príjmový doklad z predajne)
Havarijné a zákonne poistenie platím samostatne mimo leasingových splátok.

Ďakujem vopred za návod, ako to celé zaúčtovať (program Alfa).
deryl
23.05.08,13:15
Ahojte, úrok, dph, poistka ide do prevádzkovej réžie a len istina (bez DPH aj ked nie je platca DPH) ide do VNZD.
Funtomas
23.05.08,18:40
Ahojte, úrok, dph, poistka ide do prevádzkovej réžie a len istina (bez DPH aj ked nie je platca DPH) ide do VNZD.


Ja som po tom patral aj mimo porada.sk a dostal som informaciu, ze takto ako to popisujes ty a aj ostatni pred tebou v tomto prispevku platilo par rokov do zadu. Po novom to je vraj tak, ze sa zoberie celkova leasingova cena, ta sa podeli poctom mesiacov leasingu a vynasobi poctom mesiacov v kazdom odpisovom roku. Kazda takto vypocitana suma sa potom k 31.12 v danom roku cez interny doklad zada ako VOZD.

Priklad:
Celkova cena leasingu: 640.000
Datum kupy: 20.5.2008
Pocet mesiacov leasingu: 36
640.000 / 36 = 17.778 Sk

Auto sa bude odpisovat 3 roky, takze:
1. rok: 8 mesiacov * 17.778 = 142224 SKK
2. rok: 12 mes. * 17.778 = 213336 SKK
3. rok: zvysok, teda 284440 SKK

Moze sa k tomuto niekto vyjadrit? Je to takto spravne?
deryl
24.05.08,13:22
Takto, ked mas auto za 640 000,- tak od neho odpocitas DPH a pripocitas sprac. poplatok + kupna cena cim dostanes istinu, ktoru aj zauctujes do knihy DHM. tuto istinu odpisujes postupom ako si napisal, teda deleno 36, prvy rok (rok 2008) je odpis 8-násobok mesačneho odpisu, dalsi 12 x mesačný odpis (rok 2009), dalsi 12 x (rok 2010) a posledny 4 x - dokopi 36 mesiacov, čím si si vlastne vytvoril odpisový plán, to su odpisy.

Potom každy mesiac zaúčtuješ splátku do PD podľa navodu ako som napisal v predchadzajucom odkaze. (podobne každý mesiac aj do Knihy záväzkov a pohľadávok)

DPH odpočítaš pri výpočte istiny z ceny auta (a pri účtovani splatky do PD) aj ked NIE SI PLATCA DPH, vyplíva to zo zákona o dani z príjmov kde je upraveny finančný prenajom- teda leasing.

Tieto veci mam potvrdene aj knižnými daňovými poradcami, tak ak možem poradiť tak si kukni tohtoročné, myslim že v prvom štvrťroku o tom písali