medison
11.02.08,10:08
dobrý deň, dala so výpoveĎ dňa 9.1.2008 nadriadená mi odsúhlasila termáín skončenia 9.4.2008. Poslala som ju poštou aj Mailom zamestnávateľlovi. avšak ten sa na mieste nezdržiava. Považuje sa aj neprevzatá výpoved za platnú? Mám doklad o poslatí a aj neprevzatú výpoved. a aj ked je na nej dátum skončenia 9.4? lebo mi nechceli odsúhlasiť skorší termín.

v prípade nepriaznivého chovania mojej nadriadenej- šikana, ohováranie a pod. mám právo nedodržať výpovednú dobu a odísť skôr. V zmluve nemám žiaden dodatok o tom že musím nahradiť ušlí zisk- pracujem na predajni. a ani nič podobné. - v tom prípade by som sa mohla zamestnať už skôr alebo musím počkať do toho 10.4. kedy mám oficiálne skončenú výpovednú dobu?

Ďalej mám otázku. Zamestnávatel pravdepodobne za mna neodvádzal ani do zdravotnej ani do sociálnej poustovne a ani ma nenahlásili.- Musím si to presne zistiť. Na výplatných páskach mi však tieto sumy strhávali.

môže sa aj toto považovať za dôvod skoršieho ukončenia. prac pomeru než skončí výp.doba?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Chobot
11.02.08,09:37
Veľa otázok, mnoho chýb z neznalosti zákona.


dobrý deň, dala so výpoveĎ dňa 9.1.2008 nadriadená mi odsúhlasila termáín skončenia 9.4.2008.

Ak si poslala výpoveď 9.1.(predpokladáme, že bola doručená do 31.1.), výpovedná doba začne plynúť od 1.2.2008 a skončí 31.3.2008. Teda tvoj prac. pomer skončí 31.3.2008 a nie 9.4.


Poslala som ju poštou aj Mailom zamestnávateľlovi. avšak ten sa na mieste nezdržiava. Považuje sa aj neprevzatá výpoved za platnú? Mám doklad o poslatí a aj neprevzatú výpoved. a aj ked je na nej dátum skončenia 9.4? lebo mi nechceli odsúhlasiť skorší termín.

Oni nemajú čo odsúhlasovať termín skončenia PP, ten vyplýva zo zákona a je ako som uviedol 31.3.

Výpoveď sa považuje za doručenú dňom, kedy zamestnávateľ odmietol prevziať zásielku, alebo kedy uplynula úložná doba. Teda aj neprevzatá výpoveď sa považuje za platnú.


v prípade nepriaznivého chovania mojej nadriadenej- šikana, ohováranie a pod. mám právo nedodržať výpovednú dobu a odísť skôr.

Nie, toto nieje dôvod na okamžité skončenie PP.


V zmluve nemám žiaden dodatok o tom že musím nahradiť ušlí zisk- pracujem na predajni. a ani nič podobné. - v tom prípade by som sa mohla zamestnať už skôr alebo musím počkať do toho 10.4. kedy mám oficiálne skončenú výpovednú dobu?

Ak nemáš v zmluve uvedenú klauzulu o pokute, tak zamestnávateľ nemôže požadovať od teba pokutu. Môže však využiť iné nástroje pre nedodržanie výpovednej doby - absencia, náhrada škody, a pod. Termín je ako už bolo spomenuté, nesprávny.


Ďalej mám otázku. Zamestnávatel pravdepodobne za mna neodvádzal ani do zdravotnej ani do sociálnej poustovne a ani ma nenahlásili.- Musím si to presne zistiť. Na výplatných páskach mi však tieto sumy strhávali.

môže sa aj toto považovať za dôvod skoršieho ukončenia. prac pomeru než skončí výp.doba?


Nie, ani toto nie je dôvod na okamžité skončenie. Je to problém zamestnávateľa, že neodvádzal príspevky, on dostane pokutu zo SC. Ty nemôžeš za to sankcionovať zamestnávateľa, že si neplnil tieto povinnosti voči SP. A si si istá, že neodvádzal príspevky?
medison
11.02.08,11:10
ok takže môžem skončiť dňom 31.3. a nie 9.4. keďže tento termín je nesprávny. Môže ma zamestnávateľ predčasne prepustiť aj ked plinie výpovedná doba?
Chobot
11.02.08,12:03
ok takže môžem skončiť dňom 31.3. a nie 9.4. keďže tento termín je nesprávny. Môže ma zamestnávateľ predčasne prepustiť aj ked plinie výpovedná doba?

Ak by mal na to zákonný dôvod (napr. hrubé porušenie prac. disciplíny), tak áno.
medison
11.02.08,13:22
môže nejakým spôsobom napadnúť výpoved a vyhlásiť ju za neplatnú, kedže je na nej uvedený termín ukončenia 9.4.? -tak ako mi nakázali? Resp.toto mám napísané vo výpovedi: ..."Rozhodla som sa tento pracovný pomer S Vami skončiť výpovedou. Môj pracovný pomer založený uvedenou zmluvou sa tak končí uplynutím trojmesačnej výpovednej doby, čiže ku dňu 9.4.2008"
Chobot
11.02.08,13:40
môže nejakým spôsobom napadnúť výpoved a vyhlásiť ju za neplatnú, kedže je na nej uvedený termín ukončenia 9.4.? -tak ako mi nakázali? Resp.toto mám napísané vo výpovedi: ..."Rozhodla som sa tento pracovný pomer S Vami skončiť výpovedou. Môj pracovný pomer založený uvedenou zmluvou sa tak končí uplynutím trojmesačnej výpovednej doby, čiže ku dňu 9.4.2008"

Nie, pokiaľ máš doklad o doručení, tak tvoja výpoveď je platná.
medison
11.02.08,14:06
aspoň že to, prepáčte že sa na každú vec tak blbo pýtam ale chcem mať uplne jasno že ma ničím nebude v zadržiavasť v práci aj po skončení výpovednej doby. jo ešte to ak je tam napísané to trojmesačná... môžem stále skončiť v podstate po dvoch mesiacoch od podania výpovede do toho 31.3.? pracujem vo firme od 1.9.2007
Chobot
11.02.08,14:20
aspoň že to, prepáčte že sa na každú vec tak blbo pýtam ale chcem mať uplne jasno že ma ničím nebude v zadržiavasť v práci aj po skončení výpovednej doby. jo ešte to ak je tam napísané to trojmesačná... môžem stále skončiť v podstate po dvoch mesiacoch od podania výpovede do toho 31.3.? pracujem vo firme od 1.9.2007

A na základe čoho si písala výpoveď? Kde si zobrala trojmesačnú VD? ZP stanovuje pre zamestnancov 2-mesačnú VD. Výpoveď nemôže byť nadriadená zákonu.
medison
11.02.08,14:59
to mi prikázala šéfka. ja som si pred tým pozerala zákonník práce a aj tlačivo na výpoved. som si zohnala na webe. Lenže ona mi nič iné nechcela odsúhlasiť. - preto sa na všetko tak vypytujem. totiž som prvý krát zamestnaná a neviem ako to chodí
Chobot
11.02.08,15:27
to mi prikázala šéfka. ja som si pred tým pozerala zákonník práce a aj tlačivo na výpoved. som si zohnala na webe. Lenže ona mi nič iné nechcela odsúhlasiť. - preto sa na všetko tak vypytujem. totiž som prvý krát zamestnaná a neviem ako to chodí

Nevadí, teraz už vieš. Nabudúce už budeš vedieť, že zamestnávateľ ti nemusí odsúhlasovať výpoveď. Tvoja výpoveď je platná a PP skončí 31.3.2008. V ten deň si vypýtaj výstupné listy a v robote si skončila.
medison
16.02.08,08:06
tak dnes mi nadriadená oznámila že má na moje miesto náhradníka a povedala že ma prepusí z týchto dôvodov:neslušná komunikácia, neakceptovanie nadriadeného, porušovanie pracovnej zmluvy,je toho tak veľa, že vám môžem dať okamžitú výpoveď za porušovanie pracovnej discilíny a to vy viete už dávno.

ako sa postupuje v takom prípade? mám právo aj na odstupné? platí výpoved okamžite ako mi ju doručí alebo končí dnom 30.31. vo februáry29? aké mám vtedy práva?
medison
16.02.08,08:20
chce ma prepustiť ku dňu 25.2.2007 že viacej nie
brčko
16.02.08,08:51
tak dnes mi nadriadená oznámila že má na moje miesto náhradníka a povedala že ma prepusí z týchto dôvodov:neslušná komunikácia, neakceptovanie nadriadeného, porušovanie pracovnej zmluvy,je toho tak veľa, že vám môžem dať okamžitú výpoveď za porušovanie pracovnej discilíny a to vy viete už dávno.

ako sa postupuje v takom prípade? mám právo aj na odstupné? platí výpoved okamžite ako mi ju doručí alebo končí dnom 30.31. vo februáry29? aké mám vtedy práva?

Okamžite môže zamestnávatel ukončiť PP len z dôvodov podla § 68.
v bode b) je uvedené "ak zamestnanec porušil "závažne" pracovnú disciplínu.

A nezdá sa mi, že by niektorý z vyššie uvedených dôvodov (neslušná komunikácia, neakceptovanie nadriadeného) bol závažným porušením prac.disciplíny. Neviem však, čo myslí tým porušenie PZ a či nemáte v PZ alebo inom vnútornom predpise uvedené, čo je závažným porušním prac. disciplíny.
Ak nič také vo vašej firme nemáte, nedaj sa zastrašiť, trvaj si na svojom, že tvoj PP končí 31.3.08.
medison
16.02.08,08:58
ok nemám tam nič uvedené čo by bolo závažným porušením PZ.
teraz to chcela riešiť dohodou o výpovedi... ale nesúhlasím s tým.
medison
16.02.08,09:10
tak pravdepodobne sa to vyrieši dohodou o výpovedi, je to možné urobiť aj ked mi už plynie výpovedná doba? potom by som skončila 29.2.2008
dalilada
16.02.08,09:37
áno, dohodou to bude v poriadku aj počas výpovednej doby
medison
18.02.08,15:57
dnes som bola v sociáke a zdravotnej, ani do jednej ma zamestnávateľ neprihlásil. v zdravotnej som sa prihlásila ja ale sociálku som zatial nechala tak- aby som ho mohla dať na inšpektorát práce. Avšak sa obávam že zamestnávateľ mi odmietne vydať zápočtové listy a ostatné dokumenta, bývalá kolegina ich od neho ťahá už vyše troch mesiacov.
medison
18.02.08,16:02
môžem do dohody o výpovedi dať takýto dodatok?: Zamestnávateľ je povinný podľa paragrafu § 75 odsek 2 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce k 01.01.2006 odovzdať všetky potvrdenia z tohto zákonu vyplývajúce. Ďalej sa zamestnávateľ zaväzuje, že riadne odovzdá poslednú výplatu, stravné lístky, prípadné provízie z predaja, výplatné pásky za mesiace: november, december, január a február.
Zamestnanec sa zaväzuje odovzdať veci jemu zverené /kľúče od predajne/ zamestnávateľovi či vedúcej predajne alebo na niektorej z predajní zamestnávateľa
Danila
18.02.08,16:35
môžem do dohody o výpovedi dať takýto dodatok?: Zamestnávateľ je povinný podľa paragrafu § 75 odsek 2 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce k 01.01.2006 odovzdať všetky potvrdenia z tohto zákonu vyplývajúce. Ďalej sa zamestnávateľ zaväzuje, že riadne odovzdá poslednú výplatu, stravné lístky, prípadné provízie z predaja, výplatné pásky za mesiace: november, december, január a február.
Zamestnanec sa zaväzuje odovzdať veci jemu zverené /kľúče od predajne/ zamestnávateľovi či vedúcej predajne alebo na niektorej z predajní zamestnávateľamedison - ja len takú drobnú podotázku- máš vôbec písomne uzatvorenú pracovnú zmluvu? :)
medison
19.02.08,09:19
mno je to dohoda o rozviazaní pracovného pomeru. a mám uzavretú pracovnú zmluvu. zmluvu ... lenže zamestnávateľ si akosi neplní svoje povinnosti. takže chcem tam mať písomne aj takéto banality aby som pod tým mala jeho podpis...lebo bývala kolegina s tím má problémi
medison
27.02.08,08:58
čo všetko mi musí zamestnávateľ odovzdať ked odchádzam z práce?
Chobot
27.02.08,09:10
čo všetko mi musí zamestnávateľ odovzdať ked odchádzam z práce?

Potvrdenie o odpracovaných rokoch (tzv. zápočet) a ak si si vyžiadala, tak aj pracovný posudok. A samozrejme mzdu za posledný mesiac.
medison
27.02.08,09:31
oukej Ďakovala.
katkaj
27.02.08,09:33
Potvrdenie o odpracovaných rokoch (tzv. zápočet) a ak si si vyžiadal, tak aj pracovný posudok. A samozrejme mzdu za posledný mesiac.

súhlasím a ešte doplním že aj potvrdenie o príjme prípadne aj potvrdenie k ročnému zúčtovaniu zdravotného ;)
Zuziana
13.03.08,09:04
Mám nasledovný problém. Zamestnanec hodlal ukončiť pracovný pomer dohodou, čo mu zamestnávateľ neodsúhlasil a navrhol ukončenie PP riešiť výpoveďou s výpovednou dobou 2 mesiace. Následne zamestnacec prestal neoprávnene chodiť do práce, na čo zamestnávateľ reagoval okamžitým zrušením PP. Má zamestnávateľ nárok na náhradu za nedodržanie výpovednej doby?
Tweety
13.03.08,09:10
Mám nasledovný problém. Zamestnanec hodlal ukončiť pracovný pomer dohodou, čo mu zamestnávateľ neodsúhlasil a navrhol ukončenie PP riešiť výpoveďou s výpovednou dobou 2 mesiace. Následne zamestnacec prestal neoprávnene chodiť do práce, na čo zamestnávateľ reagoval okamžitým zrušením PP. Má zamestnávateľ nárok na náhradu za nedodržanie výpovednej doby?
AK to je podchytené v PZ, tak áno.
medison
21.03.08,14:48
hm ale myslým že zrušiť výpoved zamestnávateľ nemôže. ked už ide o to mna sa tak šéfka snažila zastrašiť - síce nie konkréne týmto ale podobnými vecami. ked raz dal zamestnanec klasickú výpoved tak platí zrušiť sa môže len po vzájomnej dohode alebo ak nebola splnená oznamovacia povinnosť. apoň to si myslím.
Zuziana
28.04.08,08:19
Ešte raz k náhrade za nedodržanie výpovednej doby. Má zamestnávateľ nárok i pri okamžitom zrušení, ak zamestnanec opätovne vykazuje absebciu i po písomnom upozornení?
brčko
28.04.08,08:30
Ešte raz k náhrade za nedodržanie výpovednej doby. Má zamestnávateľ nárok i pri okamžitom zrušení, ak zamestnanec opätovne vykazuje absebciu i po písomnom upozornení?

Ak zamestnávatel so zamestnancom okamžite zruší PP, tak nezačne plynúť výpovedná doba, lebo PP sa končí "okamžite"- takže nemožno hovoriť o nedodržaní výp.doby.
Chobot
28.04.08,08:40
Ešte raz k náhrade za nedodržanie výpovednej doby. Má zamestnávateľ nárok i pri okamžitom zrušení, ak zamestnanec opätovne vykazuje absebciu i po písomnom upozornení?

Trochu som o tom tu zafilozofoval:

http://www.porada.sk/t80262-skoncenie-prac-pomeru-dohodou-nesuhlas-zamestnavatela.html
Zuziana
28.04.08,08:44
Je mi jasné, že výpovedná doba neplynula. Ale dá sa to považovať istým spôsobom za medzaru v zákone. Zamestnanec so mnou vypiekol a nedošiel mi do roboty napriek upozorneniu. Predošlý bol za obdobný čin potrestaný finančnou sankciou vo výčke priemerného mesačného zárobku. Tento dostane výplatu do posledného dňa v zamestnaní, max. mu môžem siahnuť na výkonnostnú prémiu.
Chobot
28.04.08,12:57
Je mi jasné, že výpovedná doba neplynula. Ale dá sa to považovať istým spôsobom za medzaru v zákone. Zamestnanec so mnou vypiekol a nedošiel mi do roboty napriek upozorneniu. Predošlý bol za obdobný čin potrestaný finančnou sankciou vo výčke priemerného mesačného zárobku. Tento dostane výplatu do posledného dňa v zamestnaní, max. mu môžem siahnuť na výkonnostnú prémiu.

Prečítaj si tú tému, na ktorú som odkázal vyššie. Pokiaľ ste ešte neukončili PP, tak tam máš návod, ako z toho.