grušina
11.02.08,12:25
Dobrý deň,
vie mi prosím vás niekto poradiť, kde by som našla všetky potrebné informácie, k prechodu FO z jednoduchého účtovníctva na podvojné účtovníctvo- k založeniu s.r.o..?
Konkrétne potrebujem vedieť, či si FO môže preniesť majetok do s.r.o - a akým spôsobom.
Vopred ďakujem za všetky rady.
Danila
11.02.08,11:45
Dobrý deň,
vie mi prosím vás niekto poradiť, kde by som našla všetky potrebné informácie, k prechodu FO z jednoduchého účtovníctva na podvojné účtovníctvo- k založeniu s.r.o..?
Konkrétne potrebujem vedieť, či si FO môže preniesť majetok do s.r.o - a akým spôsobom.
Vopred ďakujem za všetky rady.V Tvojom prípade sa nejedná o prechod z JÚ na PÚ. Jedná sa o transformáciu FO na PO / s.r.o./ Spôsobov je viacero, cez vyhľadávanie nájdeš všetko o tejto problematike.
heluška
22.02.08,10:59
Mňa tiež zaujíma táto téma, lekár doteraz na licenciu- jedoduché účto, zakladá jednoosobovú s.r.o. na tú istú činnosť ako mal aj ako FO. Licenciu z VUC dostane novú už na s.r.o.,, mne sa zdá, že musím riadne ukončiť fyzickú osobu, prípadný majetok predať novej s.r.o., resp. niečo vyradiť a dať na osobnú potrebu FO, ale čo s pohľadávkami a záväzkami? Tam by som asi počkala kým dôjdu FO a potom ich riadne zdanila FO za rok 2008. Vlastne takto by s.r.o. začala s čistým štítom - prosím ak ste to už niekto robili poraďte mi, či uvažujem správne ?
heluška
22.02.08,11:01
Ozaj, ešte som zabudla, musí si zaviesť aj nový účet? Ten čo mal ako fyzická osoba, keď dôjdu pohľadávky môže zrušiť?
Zoltán Kovács
22.02.08,11:06
Mňa tiež zaujíma táto téma, lekár doteraz na licenciu- jedoduché účto, zakladá jednoosobovú s.r.o. na tú istú činnosť ako mal aj ako FO. Licenciu z VUC dostane novú už na s.r.o.,, mne sa zdá, že musím riadne ukončiť fyzickú osobu, prípadný majetok predať novej s.r.o., resp. niečo vyradiť a dať na osobnú potrebu FO, ale čo s pohľadávkami a záväzkami? Tam by som asi počkala kým dôjdu FO a potom ich riadne zdanila FO za rok 2008. Vlastne takto by s.r.o. začala s čistým štítom - prosím ak ste to už niekto robili poraďte mi, či uvažujem správne ?

Pri ukončení živnosti sa musíš riadiť § 17 ZoDP, a upraviť základ dane o pohľadávky, záväzky a nespotrebované skladové zásoby.
heluška
22.02.08,11:40
Lenže on neukončuje živnosť, on má licenciu na výkon povolania od VUC ako lekár a tú si zatiaľ neruší ale zároveň dostane s.r.o. tiež licenciu z VUC na výkon činnosti v povolaní lekár, to preto aby mohol zamestnať aj ďalšieho lekára v s.r.o. Ak si tú pôvodnú licenciu ako FO zruší tak budem postupovať ako píšeš podľa § 17 ZoDP a upravím ZD v DP za rok 2008.
Muška
22.02.08,12:09
Licencia mu ostáva, ale neobdržal od VUC Rozhodnutie , že mu ku dňu.....bolo zrušené prevádzkovanie ako FO??
Zoltán Kovács
22.02.08,13:28
Licencia mu ostáva, ale neobdržal od VUC Rozhodnutie , že mu ku dňu.....bolo zrušené prevádzkovanie ako FO??

Totiž jeden lekár v jednom obodre môže mať iba jednu licenciu. Účtujem lekárku, ktorá bola najprv szčo, a teraz má sro. Vydaním licencie na sro VÚC automaticky zrušil licenciu na szčo dňom predchádzajúcí deň vydania lecencie na sro.
dipe
28.02.08,10:17
Ahojte, je potrebné hásiť DU , že prechádzame z JU na PU v neziskovej organizácií?
Ďakujem
Muška
08.03.08,08:28
Mňa tiež zaujíma táto téma, lekár doteraz na licenciu- jedoduché účto, zakladá jednoosobovú s.r.o. na tú istú činnosť ako mal aj ako FO. Licenciu z VUC dostane novú už na s.r.o.,, mne sa zdá, že musím riadne ukončiť fyzickú osobu, prípadný majetok predať novej s.r.o., resp. niečo vyradiť a dať na osobnú potrebu FO, ale čo s pohľadávkami a záväzkami? Tam by som asi počkala kým dôjdu FO a potom ich riadne zdanila FO za rok 2008. Vlastne takto by s.r.o. začala s čistým štítom - prosím ak ste to už niekto robili poraďte mi, či uvažujem správne ?
Možno sa niekomu hodí táto informácia.
Nakoľko som zistila, že síce lekárka FO - prešla na s.r.o. stále ostala platiteľom do SP ako SZČO a to z dôvodov, že má licenciu podľa § 68 odst. 1 písm. a) zákona 578/2004 /ktorú nemusia mať všetci lekári :eek:/.

Takže, lekár môže mať vydané až 3 licencie a to nasledovne:
podľa zákona 578/2004 , § 68 odst. 1 písmeno:.
a) - na výkon samostatnej zdravotníckej praxe v povolaní lekár
b) - na výkon zdravotníckeho povolania v povolaní lekár
c) - na výkon odborného zástupcu v povolaní lekár

Ako SZČO je stále evidovaný na SP ak má licenciu podľa § 68 odst. 1 písmeno a) /v licencii je to napísané hneď v prvej vete/
Muška
11.03.08,08:22
Lenže on neukončuje živnosť, on má licenciu na výkon povolania od VUC ako lekár a tú si zatiaľ neruší ale zároveň dostane s.r.o. tiež licenciu z VUC na výkon činnosti v povolaní lekár, to preto aby mohol zamestnať aj ďalšieho lekára v s.r.o. Ak si tú pôvodnú licenciu ako FO zruší tak budem postupovať ako píšeš podľa § 17 ZoDP a upravím ZD v DP za rok 2008.
Nakoľko mám už v tom riadný guláš, tak som dala dopyt na DRSR.

Váš dopyt:
Dobrý deň,
Lekárke Rozhodnutím VUC zrušil ambulanciu ako FO k 31.12.2007. VUC jej povolil od 1.1.2008 ambulanciu, ale už ako PO - s.r.o.
Lekárka je ale stále držiteľkou Licencie podľa § 68 odst. a) /pre SP je stále SZČO/
K 31.12.2007 jej uzavriem účtovníctvo. Musím jej v DP za rok 2007 zvýšiť základ dane o pohľadávky a znížiť o záväzky...., alebo ich prizná až v r. 2008 - keďže je stále držiteľkou Licencie podľa § 68 odst.a)?

Odpoveď
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 17 ods.8 písm.a/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ upraví základ dane daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods.11, a to v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k skončeniu podnikania alebo v ktorom dochádza k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu (§ 6). Takýto daňovník upraví základ dane okrem iného aj o cenu nespotrebovaných zásob, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19 a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods.2 písm.h/ a i/ (takéto znenie cit. ustanovenia je účinné do 31.decembra 2007); pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa rozhrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena , za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane.
Ak u daňovníka fyzickej osoby účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva došlo teda k skončeniu podnikania k 31.12.2007, pričom od 1.1.2008 bude vykonávať podnikateľskú činnosť v rámci obchodnej spoločnosti ? s.r.o., podľa vyššie uvedeného je daňovník fyzická osoba povinný upraviť základ dane, a to za zdaňovacie obdobie roku 2007.


.....dosť vtipné, pre každú inštitúciu je to o inom :rolleyes:
majernikova
15.03.08,14:10
Ahoj.Vie mi niekto poradiť, ako postupovať pri prechode z JU na PU?
Ďakujem
Monika Kováčová
15.03.08,14:17