Dadajka
11.02.08,12:29
Poradte mi prosim v otazke kratenia stravneho. Na skoleni nam bolo prizvukovane, ze len na zaklade uctovneho dokladu môzeme skrátit stravne. Dokonca som to nasla v tom case i priamo v zakone (ci v komentaroch?!).
Co ak mam ine indicie (pozvanka, objednavka, voucher ...), ktore hovoria o poskytnutom stravnom, ale na uctovnom doklade (faktura, pokl. doklad) to uz zmienene nie je? Riadila som sa pokynom skolitela, ale ked uz dobrovolne zamestnanci zacali naliehat na krateni :eek:, tak som v uzkych:confused:.
Dakujem.
Petra29
11.02.08,11:34
účtovný doklad musí spĺňať náležitosti podľa § 10 zák.o účt. Ty si môžeš vytvoriť interný účtovný doklad, ktorého podkladom bude napr.pozvánka,objednávka, voucher. Chcela som hlavne povedať, že nielen faktúra, pokladničný doklad a pod. sú účtovnými dokladmi
Dadajka
11.02.08,11:47
... na tom skoleni boli prave spomenute tieto doklady, ktore su vraj nepostacujuce. Skolitelka priam na tieto otazky cakala ... Je to sice davnejsie skolenie, ale teraz sa mi to tu mnozi a tak .... A ked nam zuctovavaju ubytovania a skolenia cez oraganizacnu zlozku v zahranici, mam povinnost si tento doklad od nich ziadat, skopirovat a prilozit k cestaku? Dakujem.
Petra29
11.02.08,12:05
V zákone o cest.náhradách sa píše:
§ 13 ods.7: Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.
Podľa môjho názoru "preukázane" znamená aj na základe dokladov, ktoré si ty uviedla, že máš k dispozícii.
Chobot
11.02.08,12:10
Poradte mi prosim v otazke kratenia stravneho. Na skoleni nam bolo prizvukovane, ze len na zaklade uctovneho dokladu môzeme skrátit stravne. Dokonca som to nasla v tom case i priamo v zakone (ci v komentaroch?!).
Co ak mam ine indicie (pozvanka, objednavka, voucher ...), ktore hovoria o poskytnutom stravnom, ale na uctovnom doklade (faktura, pokl. doklad) to uz zmienene nie je? Riadila som sa pokynom skolitela, ale ked uz dobrovolne zamestnanci zacali naliehat na krateni :eek:, tak som v uzkych:confused:.
Dakujem.

Ja som nikde nevidel, že by krátenie stravného bolo možné len na základe účtovného dokladu.

Vychádzajúc zo zákona o cest. náhradách § 5 ods. 6:
"(6) Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1, 2 alebo 5 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 18 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 5; miera krátenia stravného vyjadrená v menovitej hodnote sa zaokrúhli na celé koruny nahor."

a § 13 dos. 7
"(7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6."

musí byť zabezpečenie preukázateľné. Zákon nekonkretizuje, akým spôsobom, ale ponecháva to na zamestnávateľa (môže to byť napr. faktúra zo školenia s uvedením, že strava je v cene, alebo tomôže byť uvedené v pozvánke či programe školenia).

Takže vyžadovať účtovný doklad pre krátenie je nad rámec zákona.
Dadajka
11.02.08,12:19
Aj ja si to myslim a tak idem na to!
Dakujem.