zmat2007
11.02.08,13:01
Mám takú otázku:

existuje zákon, ktorý hovorí o nároku na 0,5 dňa voľna za týždeň
na hľadanie nového zamestnania v priebehu výpovednej lehoty?

Ak nie, existuje vôbec niečo také ako nárok na nejaké voľno na hľadanie
novej práce po podaní výpovede zo strany zamestanca?:rolleyes:
Tweety
11.02.08,12:07
Mám takú otázku:

existuje zákon, ktorý hovorí o nároku na 0,5 dňa voľna za týždeň
na hľadanie nového zamestnania v priebehu výpovednej lehoty?

Ak nie, existuje vôbec niečo také ako nárok na nejaké voľno na hľadanie
novej práce po podaní výpovede zo strany zamestanca?:rolleyes:
Je, zo strany zamestnanca je to bez náhrady.
mariannak
11.02.08,12:11
Mám takú otázku:

existuje zákon, ktorý hovorí o nároku na 0,5 dňa voľna za týždeň
na hľadanie nového zamestnania v priebehu výpovednej lehoty?

Ak nie, existuje vôbec niečo také ako nárok na nejaké voľno na hľadanie
novej práce po podaní výpovede zo strany zamestanca?:rolleyes:


Existuje - § 141 ods. 2 písm. i) zák. práce
wagner
11.02.08,18:30
Treba povedať, že pokiaľ Ti dá zamestnávateľ výpoveď podľa § 63, tak máš nárok na pol dňa plateného voľna každý týždeň na hľadanie zamestnania počas výpovednej doby. Mne to spraví 6,5 dňa voľna. Zajtra si idem hľadať zamestnanie prvý krát. Treba doniesť doklad o tom, že si si bola hľadať zamestnanie.
popstar
22.02.08,08:14
Môžete mi poradiť? Ak je pracovný pomer na dobu určitú, aj tak má zamestnanec nárok na pol dňa voľna na hľadanie zamestnania? Ak áno, má to zaplatené?
Tweety
22.02.08,08:28
Môžete mi poradiť? Ak je pracovný pomer na dobu určitú, aj tak má zamestnanec nárok na pol dňa voľna na hľadanie zamestnania? Ak áno, má to zaplatené?
Odpovedané je už vyššie v príspevkoch.
wagner
22.02.08,08:34
Pracovný pomer na dobu určitú skončí uplynutím dohodnutej doby. V tom prípade máš nárok tiež na voľno, ale nie na platené voľno. Platené voľno je len vtedy, keď dá zamestnávateľ výpoveď podľa § 63.
evinka33
25.09.09,10:56
Prosím, len sa chcem uistiť, či som pochopila správne: Keď je pracovný pomer ukončený dohodou k 31.12.09 zamestnanec nemá nárok (ani na neplatené) voľno na hľadanie si nového zamestnania?

PS: mimotemy Ešte by ma zaujímalo, prečo je pre zamestnávateľa výhodnejšie ukončiť prac.pomer dohodou? Totiž, keď som bola včera na personálnom, veľmi im záležalo na tom, aby som podpísala dohodou - dokonca mi dali aj väčšie odstupné, a pritom mi kľudne mohli dať výpoveď z ich strany a tiež by to bolo k 31.12. - tak ma to celkom zaujíma, že o čo im asi šlo.
evinka33
25.09.09,11:05
A ešte ma napadla jedna otázočka: má ukončenie dohodou nejaký vplyv na poberanie podpory? Dúfam, že budem mať nárok na vyplácanie podpory.
evinka33
25.09.09,11:18
Prepáčte, že dávam ďalší príspevok, ale ešte by som doplnila k môjmu príspevku č.8, že ukončenie prac.pomeru bolo síce dohodou, ale v texte dohody je uvedené: Pracovný pomer je ukončený podľa §63 čl.1 písm.b - z organizačných dôvodov. Mám teda nárok na voľno na hľadanie si zamestnania??

Veľmi pekne ďakujem, ak sa nájde dobrá duša, čo mi odpovie.
veronikasad
25.09.09,11:23
Prepáčte, že dávam ďalší príspevok, ale ešte by som doplnila k môjmu príspevku č.8, že ukončenie prac.pomeru bolo síce dohodou, ale v texte dohody je uvedené: Pracovný pomer je ukončený podľa §63 čl.1 písm.b - z organizačných dôvodov. Mám teda nárok na voľno na hľadanie si zamestnania??

Veľmi pekne ďakujem, ak sa nájde dobrá duša, čo mi odpovie.
Pracovný pomer dohodou končí pred začatím plynutia výpovednej doby ?
Minna
25.09.09,11:33
Pracovný pomer bude ukončený k 31.12.2009 dohodou podľa §60 ale v samotnom texte tejto dohody je uvedené, že prac.pomer bude ukončený k tomu dátumu podľa §63 = tak mám z toho chaos.
Tweety
25.09.09,11:37
Pracovný pomer bude ukončený k 31.12.2009 dohodou podľa §60 ale v samotnom texte tejto dohody je uvedené, že prac.pomer bude ukončený k tomu dátumu podľa §63 = tak mám z toho chaos.
Je to dohoda o skončení PP -§60 ZP z organiz. dôvodov-§ 63.
evinka33
25.09.09,11:43
áno, presne tak ako píše Tweety, dohoda podľa §63, ktorú som podpísala 23.9.09 a teraz mi ide hlavne o to, či mám nárok alebo nie na to voľno na hľadanie si zamestnania a ak áno, v akom rozsahu. Ešte raz vďaka za odpovede.
veronikasad
25.09.09,11:45
áno, presne tak ako píše Tweety, dohoda podľa §63, ktorú som podpísala 23.9.09 a teraz mi ide hlavne o to, či mám nárok alebo nie na to voľno na hľadanie si zamestnania a ak áno, v akom rozsahu. Ešte raz vďaka za odpovede.
§ 63 má viacej odstavcov - uveď konkrétne, čo je napísané v dohode
Xanti
25.09.09,11:47
A ešte ma napadla jedna otázočka: má ukončenie dohodou nejaký vplyv na poberanie podpory? Dúfam, že budem mať nárok na vyplácanie podpory.
Ukončenie pracovného pomeru nemá vplyv na vyplácanie podpory v nezamestnanosti.

Na podporu v nezamestnanosti budeš mať nárok ak si v posledných 4 rokoch mala odpracované aspoň 3 roky.
evinka33
25.09.09,11:48
Pracovný pomer je ukončený podľa §63 čl.1 písm.b - z organizačných dôvodov.
veronikasad
25.09.09,11:53
Pracovný pomer je ukončený podľa §63 čl.1 písm.b - z organizačných dôvodov.

Pozri § 141 Zákonníka práce

i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.

V tomto prípade má nárok na hľadanie miesta s náhradou mzdy.
Chobot
25.09.09,12:08
Pracovný pomer je ukončený podľa §63 čl.1 písm.b - z organizačných dôvodov.

§ 63 čl. 1 písm. b) je dôvod ukončenia - t.j. organizačné dôvody. Teraz zásadná otázka je, čo to, čo si dostala bola výpoveď, alebo dohoda o ukončení PP. Čo je v záhlaví toho dokumentu? Výpoveď alebo dohoda? Podpisovala si prevzatie, alebo si bola uvedená v dohode ako zmluvná strana a podpisovala si za seba ako zmluvnú stranu?
Chobot
25.09.09,12:15
Prosím, len sa chcem uistiť, či som pochopila správne: Keď je pracovný pomer ukončený dohodou k 31.12.09 zamestnanec nemá nárok (ani na neplatené) voľno na hľadanie si nového zamestnania?

Len to zopakujem, v tvojom prípade máš nárok.


PS: mimotemy Ešte by ma zaujímalo, prečo je pre zamestnávateľa výhodnejšie ukončiť prac.pomer dohodou? Totiž, keď som bola včera na personálnom, veľmi im záležalo na tom, aby som podpísala dohodou - dokonca mi dali aj väčšie odstupné, a pritom mi kľudne mohli dať výpoveď z ich strany a tiež by to bolo k 31.12. - tak ma to celkom zaujíma, že o čo im asi šlo.


Výpoveď je jednostranný právny akt zo strany zamestnávateľa a nevyžaduje súhlas zamestnanca. Dohoda je dvojstranný právny akt a vyžaduje súhlas zamestnanca.

Výpoveď - teda jej neplatnosť môže zamestnanec napadnúť na súde. Ak podpíše dohodu, vzdáva sa možnosti nesúhlasiť s ukončením PP. Svojim podpisom na Dohode vlastne zamestnanec súhlasí, že PP skončí. Potom už nemôže tvrdiť, že on PP nechcel skončiť. Firma si tým znižuje riziko súdnych sporov ohľadne ukončenia PP.
Jana3
25.03.10,09:05
Zamestnancom sme dali dohodu o skonceni prac. pomeru z organizacnych dovodov, teda maju narok na volno na hladanie si zamestnania. Len neviem od kedy maju tento narok - odo dna podpisania dohody o skonceni alebo odo dna, ked sa dozvedeli, ze budu prepusteni...
Chobot
25.03.10,09:40
Zamestnancom sme dali dohodu o skonceni prac. pomeru z organizacnych dovodov, teda maju narok na volno na hladanie si zamestnania. Len neviem od kedy maju tento narok - odo dna podpisania dohody o skonceni alebo odo dna, ked sa dozvedeli, ze budu prepusteni...

Je to odo dňa podpisu dohody o skončení PP. Kým sa nepodpíše dohoda, tak ešte nejde o skončenie PP.
Jana3
25.03.10,09:46
Dakujem