ROMBOR
11.02.08,14:10
zdravim poradaci

riesim jeden problem s obcou, kupili sme pozemky v zastavanej casti obce - intravilan, tieto pozemky maju aj UPI, v uzemnom plane obce su vedene ako zony byvania, momentalne su to vsak zahrady ... poziadali sme obecne zastupitelstvo o vyjadrenie sa k vystavbe troch RD v tejto lokalite, nakolko v tej lokalite nie su zatial ziadne RD ... obec sa vyjadrila v tom zmysle, ze kedze je to zona, kde je viac pozemov, musi sa riesit vystavba RD komplexne a nie len 3 pozemov (bol to jeden pozemok, ktory sme si rozparcelovali na 3), musi tam byt architektonicka studia na celu lokalitu a ze predbezne s vystavbou nesuhlasi ... pristupova komunikacia je do danej lokality len docasna (betonova) a bez normalnej komunikacie s tym nebudu suhlasit, toho roku na to nemaju peniaze ...
otazka je, nakolko moze obec - stavebny urad v pripade, ak podam ziadost o SP prerusit stavebne konanie kvoli horeuvedenym dovodom ... podtykam, ze pozemok je v zastavanej casti obce, je vydane UPI a je to v uzemnom plane vedene ako zona byvania ... siete su na hranici lokality, ca 50 m od nasich parciel, v projekte ich mam riesene aj vzhladom k perspektive dalsich RD v tejto lokalite (mam odkonzultovane so ZSE, BVS a SPP) ...
je vobec mozne, aby obec kvoli tomu, ze neexistuje architektonicka studia lokality, kde su parcely, ktore vlastnia sukromne osoby, branila vystaveb RD ?
dakujem
r
NeMaria
13.02.08,15:52
Ahoj, nie som sice odbornik na pravne zalezitosti obci, ale ked Ti este nikto nenapisal, napisem aspon svoj nazor - obycajny, laicky, neodborny...:o
Obec, je stavebny urad, a ak sa rozhodli tak, ako sa rozhodli, asi im to tak vyhovovalo a pravdepodobne maju na to podla zakona pravo. Ste prvi zaujemcovia o stavbu na mieste, kde sice mali v plane bytovu vystavbu, no nenasiel sa nikto, kto by urobil na predmetnu zonu projektovu studiu. Kedze ste prvi, rozhodli sa to dat urobit Vam... Skus v odvolani uviest, ze si odhotny dat vypracovat studiu, ak oni zabezpecia suhlas vsetkych majitelov pozemkov a uhradia naklady s tym spojene, alebo vacsiu cast...:o (to ale asi neprejde, lebo vacsinou ak obec nieco financuje, musi to ist cez vyberove konanie alebo nieco podobne...:(). Asi som Ti velmi neporadila, ale snad sa najde niekto, kto bude mudrejsi a skusenejsi. Drzim palce. m.
ROMBOR
13.02.08,18:12
Ahoj, nie som sice odbornik na pravne zalezitosti obci, ale ked Ti este nikto nenapisal, napisem aspon svoj nazor - obycajny, laicky, neodborny...:o
Obec, je stavebny urad, a ak sa rozhodli tak, ako sa rozhodli, asi im to tak vyhovovalo a pravdepodobne maju na to podla zakona pravo. Ste prvi zaujemcovia o stavbu na mieste, kde sice mali v plane bytovu vystavbu, no nenasiel sa nikto, kto by urobil na predmetnu zonu projektovu studiu. Kedze ste prvi, rozhodli sa to dat urobit Vam... Skus v odvolani uviest, ze si odhotny dat vypracovat studiu, ak oni zabezpecia suhlas vsetkych majitelov pozemkov a uhradia naklady s tym spojene, alebo vacsiu cast...:o (to ale asi neprejde, lebo vacsinou ak obec nieco financuje, musi to ist cez vyberove konanie alebo nieco podobne...:(). Asi som Ti velmi neporadila, ale snad sa najde niekto, kto bude mudrejsi a skusenejsi. Drzim palce. m.
caf NeMaria
co sa tyka obce, tak kazdy uzemny plan sa robi na zaklade nejakej studie, tak to proste je, nechapem, ako moznu mat uzemny plan - nase parcely su v uzemnom plane ako oblast pre byvanie - ale chyba im/zrazu/ architektonicka studia celej oblasti ... bavil som sa aj s pravnikom, odbornikom na pozemkove pravo a ten na rhoval, aby som si pockal na oficialne vyjadrenie, lebo je sam zvedavy, na akych "zakladoch" a na zaklade coho zatial nesuhlasia s vystavbou RD ... kedze vsetky pravne veci su OK, UPI je vydane a uzemny plan moze pravne menit len VUC, co je uplne mimo debat ... co sa tyka tej pristupovej cesty, co starostka namietala, ze je len docasna, tak som nasiel, ze je v katastry vedena /parcela/ ako "cestna, miestna resp.ucelova komunikacia .... " - spolu s pokracujucou hlavnou cestou, kde je uz X domov - je to ta ista parcela, takze opat je starostka uplne mimo ...
achitektonicku studiu nemam problem urobit - aj sam, resp, s pomocou projektanta, ale aj tak som dohodol so starostkou, aby zvolala stretnutie vsetkych majitelov okolitych parciel na diskusiu ... vsetci (pokial viem), chcu tie parcely skor-alebo neskor predavat, takze nemoze v tom branit ani obec - hlavne, ak su to parcely urcene na byvanie !!! ... takze by som rad aj ja vedel, o co starostke ide .. ci chce peniaze do vacku, alebo ma dohodu s nejakym developerom, ktory to tam chce eventualne odkupit a zarobit na SP (to by ale uz davno asi oslovil majitelov parciel) ... alebo je jednoducho opatrna s prvymi vaznymi stavebnikmi ... kazdopadne, som zvedavy, ako to dopadne, ja urcute neustupim a budem pokracovat v "spanilej jazde" ... ;)
r.galovic
13.02.08,19:12
Postup starostky, resp. zastupiteľstva sa mi zdá prinajmenšom podozrivý. Počkaj na oficiálne vyjadrenie a na konkrétne dôvody nesúhlasu. Papier je papier. Pokiaľ je lokalita s vašimi domami v územnom pláne vedená ako plochy určené na individuálnu bytovú výstavbu, teda na RD, tak nemôžu od vás žiadať dopracovanie územného plánu zóny. To by bolo možné snáď iba v prípade, že územný plán je staršieho dáta, a je spracovaný vo väčšej mierke (napr. 1:50 000). V tom prípade sú tam vaše parcely iba ako malý fliačik. ináč si to neviem vysvetliť. Možno im ide o to, aby ste si sami prefinancovali inžinierske siete a aj novú cestu. Neviem.
bulnova
14.02.08,09:33
Z vlastnej skúsenosti viem, že môže (stavebný úrad) žiadať vypracovanie zastavovacej štúdie.Žiadajú v nej aj výstavbu IS a ich pripojenie na existujúce. Finacovanie výstavby IS zvyčajne odmietajú - nie sú peniaze. SÚ má veľkú právomoc a ak sa budeš veľmi sťažovať, môžu ti dať spraviť geologický prieskum a pod.Mňa jedna neuvážená veta stojí 5 rokov poťahovačiek a kopec peňazí.
ROMBOR
14.02.08,17:08
Z vlastnej skúsenosti viem, že môže (stavebný úrad) žiadať vypracovanie zastavovacej štúdie.Žiadajú v nej aj výstavbu IS a ich pripojenie na existujúce. Finacovanie výstavby IS zvyčajne odmietajú - nie sú peniaze. SÚ má veľkú právomoc a ak sa budeš veľmi sťažovať, môžu ti dať spraviť geologický prieskum a pod.Mňa jedna neuvážená veta stojí 5 rokov poťahovačiek a kopec peňazí.
je mi jasne, ze tahanice so stavbnym uradom nikam nevedu, kazdopadne, ja som v projekte spomenul a tiez aj na zastupitelstve povedal, ze vsetky IS k nasim 3 RD si dovediem na vlastne naklady a tiez si na vlastne naklady vybudujeme aj pristupovu cestu ... neviem, preco by som mal robit studiu aj pre okolite pozemky, siete by som priviedol k nasim parceliam, takze by sa predlzili do tej celej oblasti ... otazke je vsak, ci moze obec, ak raz vyda UPI a ak je parcela v zastavanej casti, urcene na byvanie - stopnut vystavbu RD ... len kvoli studii ...
r