michal zahončik
11.02.08,14:33
halo potrebujem poradit! pracujem ako skladnik, zamestnávatel odomna vyžaduje aby som mu vyplnal denny výkaz prace.dal mi nato A4 zošit do ktoreho mu mám rozpisovat vykazanu pracu. može odomna niečo take žiadať? nemám úkolovu mzdu ale fixnú.
Braňo
11.02.08,13:39
Samozrejme, že môže.
hanelie
11.02.08,13:40
máš to v pracovnej zmluve - ak nie, tak môžeš tým oponovať

alebo: keď vrchnosť:eek: chce, nuž urob mu radosť:

1. kontrola príjemok a výdajok
2. fyzická kontrola materiálu
3. no a tak dookola:)
Chobot
11.02.08,13:43
halo potrebujem poradit! pracujem ako skladnik, zamestnávatel odomna vyžaduje aby som mu vyplnal denny výkaz prace.dal mi nato A4 zošit do ktoreho mu mám rozpisovat vykazanu pracu. može odomna niečo take žiadať? nemám úkolovu mzdu ale fixnú.

Zamestnávateľ môže od teba také niečo žiadať, veď ťa platí za to, že budeš vykonávať nejakú činnosť pre neho a on chce vedieť, čo pre neho robíš.

A nabudúce pozri, do akej kategórie zakladáš novú tému, lebo túto si založil do nesprávnej kategórie.
michal zahončik
11.02.08,13:44
má nato právo? ale ja to nemám v zmluve!
michal zahončik
11.02.08,13:52
no a čo ked ma plati ja prenho vykonávam zato danú prácu. prečo bi som mal niečo take vyplnat ked nadomnou je smenovy majster ktorý dohliada na celkový procus práce. a prečo bi som to mal vzpisovat doma po prácovj dobe?
Braňo
11.02.08,13:57
lebo chce vidieť, čo urobíš za pracovnú smenu a prípadne porovnať efektivitu práce. je to bežná prax-aj ja vypĺňam weekly report a na konci každého týždňa musím oznámiť nedoriešené problémy, ktoré plánujem riešiť budúci týždeň.
hanelie
11.02.08,13:58
Zamestnávateľ môže od teba také niečo žiadať
je na to odvolávka v zákone?


§ 43
Na začiatok

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,

existujú druhy prác, ktoré vyžadujú denný report napr. stavebné denníky ap.
ale inak je to výmysel, resp. asi má zamestnávateľ dojem, že nevyužívaš efektívne pracovný čas
Chobot
11.02.08,14:10
je na to odvolávka v zákone?


§ 43
Na začiatok

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,

existujú druhy prác, ktoré vyžadujú denný report napr. stavebné denníky ap.
ale inak je to výmysel, resp. asi má zamestnávateľ dojem, že nevyužívaš efektívne pracovný čas

Zase všetko nemôže byť tak doslovne uvedené v zákone. Jednoducho zamestnanec plní príkazy nadriadeného, nielen tie, ktoré má vysleovene uvedené v pracovnej zmluve.

A teraz mi napadá, že je to uvedené v zákone - § 81 - Základné povinnosti zamestnanca:

"Zamestnanec je povinný najmä

a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi; nadriadeným je aj predstavený podľa osobitného predpisu, "

Ale kľudne môže povedať, že také niečo nebude robiť, lebo to zákon neprikazuje a ani to nemá v pracovnej zmluve. Myslím, že dlho v tom sklade nepobudne.
Chobot
11.02.08,14:14
no a čo ked ma plati ja prenho vykonávam zato danú prácu. prečo bi som mal niečo take vyplnat ked nadomnou je smenovy majster ktorý dohliada na celkový procus práce. a prečo bi som to mal vzpisovat doma po prácovj dobe?

V bývalej práci našu nadriadenú tiež jedného dňa osvietilo, a chcela, aby sme dávali týždenné hlásenia činnosti (lebo chcela vyššia hlásiť, čo všetko jej útvar robí). Tak všetci zamestnanci museli vypracovať taký výkaz za seba a ja ako vedúci oddelenia som to mal zosumarizovať za oddelenie a predložiť jej výkaz za oddelenie, ktorého prílohou boli individuálne výkazy.

A skúsili by sme povedať, že to nebudeme robiť. :rolleyes:

Ono časom sa situácia zmení a o pár mesiacov už nebude mať chuť to čítať, tak to nariadenie zruší. Ale ak sa s ním chceš pohádať, môžeš to odmietnuť, uvidíš, čo urobí.
Zolo
11.02.08,14:19
no a čo ked ma plati ja prenho vykonávam zato danú prácu. prečo bi som mal niečo take vyplnat ked nadomnou je smenovy majster ktorý dohliada na celkový procus práce. a prečo bi som to mal vzpisovat doma po prácovj dobe?

Nie je mi celkom jasné, kto je ten "zamestnávateľ", ktorý vymýšľa takéto výkazy:confused: , keď som práve teraz pochopil, že smenový majster to nebol, ktorý je asi priamy nadriadený. To v tej firme rozkazujú vyšší vedúci krížom krážom cez nižších vedúcich každému, koho stretnú? Nie sú stanovené kompetencie? Nemajú organizačnú štruktúru?

Každopádne by som poslúchol aj podľa mňa nezmyselný príkaz, možno je v pracovnej zmluve aj taká klauzula, že: "...plní ďalšie úlohy podľa príkazu priameho nadriadeného...", (alebo všetkých vedúcich až po generálneho riaditeľa:D).
Ale robil by som to v pracovnej dobe na konci smeny, na čo by mi mal zamestnávateľ vyčleniť potrebný čas.
Chobot
11.02.08,14:22
Nie je mi celkom jasné, kto je ten "zamestnávateľ", ktorý vymýšľa takéto výkazy:confused: , keď som práve teraz pochopil, že smenový majster to nebol, ktorý je asi priamy nadriadený. To v tej firme rozkazujú vyšší vedúci krížom krážom cez nižších vedúcich každému, koho stretnú? Nie sú stanovené kompetencie? Nemajú organizačnú štruktúru?

Každopádne by som poslúchol aj podľa mňa nezmyselný príkaz, možno je v pracovnej zmluve aj taká klauzula, že: "...plní ďalšie úlohy podľa príkazu priameho nadriadeného...", (alebo všetkých vedúcich až po generálneho riaditeľa:D).
Ale robil by som to v pracovnej dobe na konci smeny, na čo by mi mal zamestnávateľ vyčleniť potrebný čas.

Môže aj priamo vo výkaze činnosti napísať, že "Vyplňovanie výkazu činnosti - 30 min." :D:D
maja7
11.02.08,14:24
Aj v prispevkových organizáciách to už bolo... schválne bolo, po dvoch mesiacoch ich to prestalo baviť... Tak pevné nervy
hanelie
11.02.08,14:44
suma sumárum: rob to aj keď je to nezmysel? :eek::eek::eek::confused::confused::confused:
danushka
11.02.08,17:02
suma sumárum: rob to aj keď je to nezmysel? :eek::eek::eek::confused::confused::confused:
TAK JE !:D;)
janok5
11.02.08,17:46
je to ešte prežitok socana z toho si nič nerob. Politici už domrvili toho podstatne viac.
JankaO
11.02.08,18:31
halo potrebujem poradit! pracujem ako skladnik, zamestnávatel odomna vyžaduje aby som mu vyplnal denny výkaz prace.dal mi nato A4 zošit do ktoreho mu mám rozpisovat vykazanu pracu. može odomna niečo take žiadať? nemám úkolovu mzdu ale fixnú.

Myslím, že jeho požiadavka je úplne legitímna.

v § 220 ZP je totiž uvedené:
(1) Plnenie pracovných úloh je výkon pracovných povinností vyplývajúcich z pracovného pomeru, iná činnosť vykonávaná na príkaz zamestnávateľa a činnosť, ktorá je predmetom pracovnej cesty.
a taktiež § 82 ZP: Vedúci zamestnanec je okrem povinností uvedených v § 81 povinný najmä
a) riadiť a kontrolovať prácu zamestnancov,

Kedy môže zamestnanec odmietnuť plniť príkaz zamestnávateľa a nebude to považované za nesplnenie povinností uložených zamestnávateľom, je uvedené v § 47 odst. 3 a to vtedy, keď:
a) sú v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo s dobrými mravmi,
b) bezprostredne a vážne ohrozujú život alebo zdravie zamestnanca alebo iných osôb.
Tanče
11.02.08,18:48
Súhlasím so Zolom, že táto "práca" je prácou v tvojom pracovnom čase. Prečo by si to mal vyplňať po pracovnej dobe????

Mimochodom, zamestnávateľ má určite nejaký dôvod, prečo to po vás chce.... (možno chce skontrolovať majstra, či vám robí dobré výkazy..)
wagner
11.02.08,19:06
U nás sme to tiež museli robiť a ešte aj čas od kedy do kedy. Tak som si to zapisovala napr. od 6,00 - 6,10 nástup na výškový žeriav. 6,10-6,12 zapisovanie výkonu, 6,12 - 6,30 - príprava žeriavu k prevádzke, kontrola funkčnosti všetkých zariadení a bŕzd. 6,30 - 6,32 zapisovanie kontroly výkonu,6,32 - 6,50 nakladania a vykladanie materiálu, 6,50 - 6,52 zapisovanie kontroly výkonu. Robila som to 3 dni a potom to vedúci zrušil, lebo si zrátal zbytočný čas na zapisovanie výkonu. A bolo po paráde.
janok5
21.02.08,06:48
keď ťa má na kamere,tak to žiadať nemusí.